27 липня 2018 року справа № 823/2444/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області про визнання протиправним та скасування висновку, визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати висновок Головного управління Національної поліції в Черкаській області про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги від 27.03.2017, затверджений т.в.о. начальника Головного управління Національної поліції в Черкаській області 17.04.2018; визнати протиправною відмову щодо виплати одноразової грошової допомоги з підстав, викладених у листі Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 17.04.2018 №29/П-32; зобов'язати скласти і затвердити висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням другої групи інвалідності та видати наказ про виплату такої допомоги на підставі раніше поданої заяви від 23.01.2018 вх. №29/П-32 і наданих до неї документів та у відповідності до вимог Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України від 11.01.2016 №4.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 23.01.2018 він звернувся до Головного управління Національної поліції в Черкаській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності. 17.04.2018 начальником ГУ НП в Черкаській області з посиланням на п. 3 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" підписано висновок про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги позивачу. Листом відповідача від 17.04.2018 №29/П-32 позивачу відмовлено у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що необхідною умовою для призначення та виплати одноразової грошової допомоги є звільнення з поліції у зв'язку з хворобою, а позивач звільнений зі служби в поліції за власним бажанням.
Позивач зазначає, що норми закону не можуть тлумачитись у вузькому сенсі, адже в такому випадку обмежується право поліцейського на отримання допомоги у разі встановлення групи інвалідності після звільнення зі служби в поліції, якщо захворювання, що привело в подальшому до встановлення особі інвалідності, виникло саме внаслідок служби в ОВС, оскільки в такому випадку буквальне тлумачення норми ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" фактично призводить до позбавлення такої особи права на отримання будь-яких виплат.
З метою ефективного захисту своїх прав позивач просить суд прийняти рішення, яким зобов'язати відповідача скласти і затвердити висновок про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням позивачу ІІ групи інвалідності та видати наказ по виплату такої допомоги.
Відповідач 09.07.2018 надав відзив, в якому зазначив, що право на отримання одноразової грошової допомоги зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліції» виникає з дати встановлення інвалідності. Додатковою умовою для її отримання після звільнення зі служби в поліції є причина звільнення - захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язані з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції.
Розглянувши наявні у суду матеріали, суд встановив наступне.
З 07 листопада 2015 року позивач проходив службу в органах Національної поліції.
Наказом Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 15.12.2017 №356 о/с майора поліції ОСОБА_3 - дільничного офіцера поліції сектору превенції Черкаського відділу поліції Головного управління Національної поліції, 15 грудня 2017 року звільнене зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням).
15 грудня 2017 року обласна МСЕК №1 встановила позивачу ІІ групу інвалідності внаслідок травми, пов'язаної виконанням службових обов'язків (довідка МСЕК серія 12 ААА №876148 від 15.12.2017).
23 січня 2018 року позивачем до ГУНП в Черкаській області подано заяву, в якій просив виплатити йому одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням ІІ-ї групи інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків. До заяви додано, зокрема, довідку обласної МСЕК №1 серія 12ААА №876148, копію довідки медичної ВЛК №414 від 06.12.2017, копію акта про нещасний випадок форми Н-1*, копію акту розслідування нещасного випадку форми Н-5*.
17 квітня 2018 року т.в.о. начальника ГУНП в Черкаській області затверджено висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_3, яким відповідно до п. 2 розділу 4 наказу МВС України від 11.01.2016 №4 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського» одноразову грошову допомогу не призначено.
Листом Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 17.04.2018 №29/П-32 ГУНП в Черкаській області повідомлено позивача про відсутність підстав для виплати одноразової грошової допомоги, передбачених п. 3 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію», оскільки звільнення позивача зі служби в поліції відбулось не з підстав, зазначених у пунктах статті 97 вказаного Закону.
Не погоджуючись з рішенням відповідача про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Закон України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 02.07.2015.
У зв'язку з прийняттям цього Закону Кабінет Міністрів України постановив ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ та утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції України.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 4 від 11.01.2016 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 163/28293, який набрав чинності 29.02.2016 (далі - Порядок №4).
Відповідно до п.п. 2 п. 4 розділу 1 Порядку № 4 одноразова грошова допомога призначається у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського: під час виконання службових обов'язків (пункти 3, 5 частини першої статті 97 Закону) - у випадку, пов'язаному із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
Згідно з п.п. 2 п. 1 розділу ІІ Порядку № 4 днем виникнення права на отримання ОГД є: у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата, з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати, з якої встановлено інвалідність, - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до пунктів 2, 3 Розділу ІІІ Порядку №4 посадові особи органів поліції, навчальних закладів у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання ОГД відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги.
Заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається керівнику органу поліції, навчального закладу за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до інших органів (далі - останнім місцем проходження служби).
Перелік документів для виплати ОГД у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський, що подається за останнім місцем проходження служби, визначений в п. 5 Розділу ІІІ Порядку №4.
Відповідно до п. 1 розділу IV Порядку №4 у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 6 розділу III, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою (додаток 2).
Висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє: у територіальних органах поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належить до сфери управління Національної поліції України - керівник відповідного органу, закладу, установи або особа, на яку покладено виконання таких функцій (п.п. 2 п. 2 розділу IV Порядку №4).
Згідно з п. 3 розділу IV Порядку №4 рішення про призначення виплати ОГД приймається керівником органу поліції або навчального закладу, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови.
Вище судом встановлено, що відповідачем прийнято рішення про відмову ОСОБА_3 у виплаті одноразової грошової допомоги, у зв'язку з тим, що його звільнення зі служби в поліції відбулось не з підстав, зазначених у пунктах статті 97 вказаного Закону.
Надаючи правову оцінку рішенню відповідача про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги, суд зазначає наступне.
Зміст частини 1 статті 97 зазначеного Закону вказує на вичерпний перелік випадків, за яких виникає право на виплату одноразової грошової допомоги. При цьому, розширеному тлумаченню дана норма Закону не підлягає.
Так, зі змісту п. 3 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» вбачається, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
17 вересня 2014 року з ОСОБА_3, який займав посаду оперуповноваженого відділу розкриття майнових злочинів УКР УМВС України в Черкаській області, тобто був працівником міліції, стався нещасний випадок під час виконання службових обов'язків, що підтверджується актом розслідування нещасного випадку від 31.03.2015 (форма Н-5*) та актом про нещасний випадок (у тому числі поранення) від 31.03.2015 (форма Н-1*).
15 грудня 2017 року позивачу встановлена ІІ група інвалідності, що настала внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків.
Звільнення позивача зі служби в поліції відбулось 15 грудня 2017 року згідно з п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням) (наказ відповідача від 15.12.2017 №356 о/с).
Враховуючи вищевикладене, незважаючи на те, що ОСОБА_3 15.12.2017 встановлено другу групу інвалідності, його звільнення зі служби в поліції 15.12.2017 не відбулося внаслідок захворювання, у зв'язку з яким йому визначено інвалідність, суд вважає, що підстави для призначення і виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 відсутні.
Суд зазначає, що згідно з п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється: через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції.
Виходячи з положень норм чинного законодавства, звільнення позивача зі служби в поліції і не могло відбутися внаслідок захворювання, у зв'язку з яким йому визначено інвалідність, оскільки згідно з довідкою медичної військово-лікарської комісії державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» №414 від 06.12.2017, ОСОБА_3 приданий до служби в поліції.
Таким чином, доводи позивача про те, що його звільнення за власним бажанням не позбавляє його права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням поліцейському інвалідності, що пов'язана з проходженням служби в органах поліції, є необґрунтованими та не відповідають положенням Закону України "Про Національну поліцію",
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії Головного управління Національної поліції України в Черкаській області стосовно відмови у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків є правомірними.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, в задоволенні яких слід відмовити.
Керуючись статями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя А.В. Руденко