Справа № 274/2663/18 Провадження №3/0274/908/18
27.07.2018 року м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Яковлєв О.С., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління захисту економіки у Житомирській області,про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України, працюючої заступником директора Романівської ОСОБА_2 ступенів, депутата Романівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1, будучи у період з 09.11.2015 по даний час депутатом Романівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік, а саме здійснила подачу такої декларації лише 27 березня 2018 року за встановленого Законом строку до 01.05.17, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 спочатку вину заперечила, вказавши, що подала декларацію за 2016 рік вчасно, у березні 2017 року, і вважала, що успішно її подала, але не перевірила вказаний факт. В березні 2018 році дізналась, що декларація за 2016 рік не подана.
На підтвердження або ж спростування пояснень ОСОБА_1 судом робився запит до Національного агентства з питань запобігання корупції з проханням надати інформацію про те, чи мали місце технічні збої в роботі Єдиного Державного реєстру декларацій в період з квітня по травень 2017 року, що сприяли несвоєчасності подачі декларації ОСОБА_1, чи зверталась остання до НАЗК з приводу вирішення питання неможливості подачі нею щорічної Декларації за 2016 рік протягом березня - квітня 2017 року, а також (за можливості) інформацію про те, чи збереглись дані про намагання ОСОБА_1 подання декларації у березні 2017 року до Реєстру, час таких намагань та причини такого неподання.
Однак, на день розгляду справи відповідь з НАЗК так і не надійшла.
В судовому засіданні 27.07.2018 року ОСОБА_1 винною себе визнала повністю.
Крім визнання вини самою ОСОБА_1, доказами її вини в інкримінованому протиправному діянні також є протокол про адміністративне правопорушення № 111 від 21.05.18, та матеріали справи, а саме: скріншот з Єдиного Державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якого часом подачі ОСОБА_1 декларації за 2016 рік є 13:03 27.03.18, копія декларації ОСОБА_1 за 2016 рік; копія списку депутатів висуванців серед яких під № 6 зазначено ПІБ висуванця ОСОБА_1; рішення № 1 від 09.11.15 про підсумки виборів, визнання повноважень та реєстрацію депутатів Радянської сільської ради, інформація сільської територіальної виборчої комісії виборчої дільниці про результати виборів 25.10.2018, відповідно до яких на підставі виборів депутатів Романівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області, які відбулись в жовтні 2015 року та визнання їх повноважень, ОСОБА_1 обрано депутатом Романівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області; лист Романівської сільської ради від 18.04.18 вих. № 153, із змісту якого вбачаться, що в 2016 - 2017 роках неодноразово депутатам сільської ради на пленарних засіданнях сесій сільської ради та в телефонному режимі було доведено норми Закону України "Про запобігання корупції", що включає в себе заповнення та подання електронної декларації; лист Бердичівської ЦМЛ від 24.04.18 вих. № 686, про те, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, в період з 01.10.17 по 01.05.17 на стаціонарному лікуванні не перебувала, довідки та лікарняні листи в міські поліклініці не зареєстровано; лист Бердичівської ЦРЛ Бердичівського району від 23.04.2018 № 613, про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4, в період з 01.01.17 по 01.05.17 на стаціонарному амбулаторному лікуванні в ЦРЛ не перебувала; письмові пояснення ОСОБА_1 на підтвердження обставин, викладених в протоколі, із змісту яких вбачається, що ОСОБА_1 відмовила працівникам УЗЕ в Житомирській області ДЗЕ НП України надати для огляду її особистий електронний кабінет на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щоб переглянути її кроки (дії) під час подачі нею декларації за 2016 рік та додати до пояснення скріншоти (знімки екрану) кроків подачі декларацій.
Приписами статті 3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема підпунктом «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону передбачено його розповсюдження на народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Отже ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, у тому числі за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а” пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Частиною 5 вказаної статті визначено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:
перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:
щорічні декларації за 2016 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;
декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище.
другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» внесено зміни до розділу XIII «Прикінцеві положення» Законом України «Про запобігання корупції», який доповнено пунктом 5-1, згідно з яким продовжено до 1 травня 2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до цього Закону подають таку декларацію вперше.
Відповідно до даних з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік тільки 27.03.2018.
Листом НАЗК від 02.03.2017 №03-05/4886/17 зазначено, що дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до Реєстру.
У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Таким чином депутат Романівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_1, яка 27.03.18 здійснила подачу щорічної електронної декларації за 2016 рік, що є вчиненням адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 КУпАП, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Згідно з п. 7) ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Як вбачається з долучених до протоколу матеріалів, ще у квітні 2018 року (04.04.18) працівникам правоохоронних органів в Житомирській області було відомо про несвоєчасність подання щорічної декларації ОСОБА_1 Посилання у протоколі працівника УЗЕ про те, що фактичним моментом виявлення правопорушення є дата складання адміністративного протоколу суперечить наданим ним же доказам, тривалість виконання своїх обов'язків працівниками правоохоронних органів не може слугувати причиною несвоєчасності притягнення особи до відповідальності.
Враховуючи наявність у справі доказів про те, що виявлення правопорушення відбулось як мінімум на початку квітня 2018, тобто на момент розгляду справи вже минуло три місяці, думку прокурора про необхідність закриття провадження в справі у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення, приймаючи до уваги положення п. 7 ст. 247 КУпАП, відповідно до якого провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП, суддя прийшов до висновку про необхідність закриття провадження в справі відповідно до п. 7) ст. 247 КУпАП, закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
Керуючись статтями 38, 279, 247 п. 7), 283, 284, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, суддя
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 ч КУпАП.
Закрити провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Житомирської області через Бердичівський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.С. Яковлєв