Рішення від 26.07.2018 по справі 816/1924/18

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1924/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Костенко Г.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Колодяжного Д.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Департаменту захисту економіки Національної поліції України про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

06.06.2018 ОСОБА_2 (надалі - ОСОБА_2, позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту захисту економіки Національної поліції України (надалі - відповідач), в якій просить: зобов'язати Департамент захисту економіки Національної поліції України зарахувати заступнику начальника відділу протидії злочинам в бюджетній сфері Департаменту захисту економіки Національної поліції України підполковнику поліції ОСОБА_2 до вислуги років у поліції, наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України вислугу років у податковій міліції, що станом на 07 листопада 2015 року становила 13 років 06 місяців 13 днів.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що з 17.07.1998 року по 30.01.2012 року проходив службу в органах податкової міліції ДПА у Херсонській області. Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні" внесено зміни до Податкового кодексу України, відповідно до п. 353.1 ст. 353 якого визначено, що особи начальницького і рядового складу податкової поліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Виходячи з цього, служба в податковій міліції має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, відтак повинна зараховуватися до стажу служби в поліції на підставі пункту 3 частини другої статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.06.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №816/1924/18. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.

02.07.2018 відповідач надав до суду відзив (а.с.35-38), в якому просив відмовити в задоволенні позову посилаючись на те, що частиною другою Закону України "Про Національну поліцію" закріплено вичерпний перелік видів служби та періодів роботи у відповідних органах, які зараховуються поліцейським до стажу роботи в поліції. Служба в податковій поліції у цьому переліку відсутні, а тому дії Департаменту захисту економіки Національної поліції України щодо неврахування стажу роботи позивача у податковій міліції відповідають вимогам закону.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві. Крім того, просив не стягувати з відповідача витрати зі сплати судового збору.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Згідно записів у трудовій книжці НОМЕР_2 (а.с.16-18) судом встановлено, що з 17.07.1998 по 30.01.2012 позивач проходив службу в податковій міліції ДПА у Херсонській області.

Відповідно до наказу УМВС в Полтавській області №202 о/с від 27.06.2012 позивач прийнятий на службу в органи внутрішніх справ.

Наказом УМВС в Полтавській області від 06.11.2015 звільнений з органів внутрішніх справ.

Наказом Національної поліції України №105 о/с від 07.11.2015 "По особовому складу Департаменту захисту економіки" ОСОБА_2 з 07.11.2015 призначено начальником відділу управління захисту економіки у Полтавській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України (а.с.39).

Наказом Департаменту захисту економіки Національної поліції України №18 о/с від 10.12.2015 "По особовому складу" відповідно до статті 78 розділу IIV Закону України "Про Національну поліцію" станом на 07.11.2015 ОСОБА_2 встановлено стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та додаткової оплачуваної відпустки - 16 років 10 місяців 23 дні (а.с.41).

Наказом Департаменту захисту економіки Національної поліції України №305 о/с від 25.11.2016 "По особовому складу" внесено зміни до пункту наказу Департаменту захисту економіки Національної поліції України №18 о/с від 10.12.2015 щодо встановлення станом на 07.11.2015 стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, підполковникові поліції ОСОБА_2, начальникові відділу управління захисту економіки у Полтавській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, замінивши слова та цифри "16 років 10 місяців 23 дні" словами та цифрами "03 роки 04 місяці 10 днів" (а.с.42).

Наказом Департаменту захисту економіки Національної поліції України №26 о/с від 01.02.2017 "По особовому складу" підполковника поліції ОСОБА_2 призначено заступником начальника відділу протидії злочинам в бюджетній сфері управління протидії злочинності у фінансовій сфері та галузях економіки Департаменту захисту економіки Національної поліції України (а.с.40).

В травні 2018 року позивач звернувся до Департаменту захисту економіки Національної поліції України із запитом щодо надання інформації про вислугу років в календарному обчисленні, що зарахована ОСОБА_2 при прийнятті на службу в Національну Поліцію, а саме станом на 07.11.2015 (а.с.13).

Листом від 16.05.2018 вих.№5722/39/03-2018 відповідач повідомив, що згідно даних особової справи вислуга років станом на 07.11.2015 становила 16 років 10 місяців 23 дні. З посиланням на статтю 78 Закону України "Про Національну поліцію" та Закон України "Про державну податкову службу в Україні" відповідач зазначив, що вислуга років в органах державної податкової служби України не зараховується до стажу служби в поліції. Станом на 07.11.2015 стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки складав 03 роки 04 місяці 10 днів та станом на 07.05.2018 складає 05 років 10 місяців 10 днів (а.с.44).

Не погоджуючись з відмовою відповідача у зарахуванні позивачу його стажу служби в податковій міліції, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Правовідносини у даній справі регулюються Законом України "Про Національну поліцію", Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні" № 5083-VI від 05.07.2012 року та іншими нормативно - правовими актами.

Відповідно до статті 59 Закону України "Про Національну поліцію" служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно зі статтею 78 цього ж Закону стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні" № 5083-VI від 05.07.2012 року внесено зміни до Податкового кодексу України (надалі по тексту - ПК України), відповідно до пункту 353.1. статті 353 якого визначено, що особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Зазначені норми кореспондуються з вимогами частини першої статті 24 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", який був чинний до 20.11.2012, згідно якої особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.

Згідно пункту 356.1 статті 356 ПК України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей.

З аналізу вказаної норми слідує, що служба в податковій міліції здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, тобто має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, тому повинна зараховуватись до стажу служби в поліції на підставі пункту 3 частини другої статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".

Як вбачається з матеріалів справи та не ставиться під сумнів відповідачем, що позивач з 17.07.1998 по 30.01.2012 проходив службу в податковій міліції ДПА у Херсонській області.

Відповідно до частини четвертої статті 78 Закону України "Про Національну поліцію", порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Приписами п.п. 3-6 частини сьомої Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" зобов'язано Кабінет Міністрів України в місячний строк, крім іншого, прийняти нормативно-правові акти, що випливають із цього Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, ужити заходів щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення поліції України.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015, який набрав чинності 29.12.2015 року, пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" доповнено абзацами другим та третім, згідно з якими за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затверджений Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, відповідно до п.1 якого до вислуги років особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зараховуються, зокрема, служба в органах внутрішніх справ.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.1998 №1716 "Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги" поширено на осіб начальницького складу податкової міліції та курсантів Академії державної податкової служби чинність постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей".

Аналіз зазначених норм дає підстави вважати, що до вислуги років в органах внутрішніх справ зараховується також служба в податковій міліції.

Таким чином, вислуга років позивача станом на 07.11.2015 (момент переходу на службу у Національну поліцію України), згідно з даними особової справи становила 13 років 06 місяців 13 днів.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до частини другої цієї ж статті, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи встановлені обставини та наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність дій щодо не зарахування стажу роботи позивача у податковій міліції до стажу служби в поліції у відповідності до вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, що свідчить про протиправність дій відповідача.

Тому, з метою відновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Департамент захисту економіки Національної поліції України зарахувати заступнику начальника відділу протидії злочинам в бюджетній сфері Департаменту захисту економіки Національної поліції України підполковнику поліції ОСОБА_2 до вислуги років у поліції, наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України вислугу років у податковій міліції, що станом на 07.11.2015 становила 13 років 06 місяців 13 днів.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 36007, рнокпп НОМЕР_1) до Департаменту захисту економіки Національної поліції України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01024, код ЄДРПОУ 40111732) про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Зобов'язати Департамент захисту економіки Національної поліції України (код ЄДРПОУ 40111732) зарахувати заступнику начальника відділу протидії злочинам в бюджетній сфері Департаменту захисту економіки Національної поліції України підполковнику поліції Санжарівському Юрію Володимировичу (ІНФОРМАЦІЯ_1, рнокпп НОМЕР_1) до вислуги років у поліції, наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України вислугу років у податковій міліції, що станом на 07 листопада 2015 року становила 13 років 06 місяців 13 днів.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 31 липня 2018 року.

Головуючий суддя Г.В. Костенко