19 липня 2018 року м. ПолтаваСправа №816/1860/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кукоби О.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Пилипенко А.В.
та представників сторін:
від позивача - Дубовик В.А.,
від відповідача - Леонова Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропром-Центр Полтава" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
1. Короткий зміст позовних вимог.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агропром-Центр Полтава" (надалі - позивач, ТОВ "АПЦ Полтава") звернулось до суду з позовом до Державної фіскальної служби України (надалі - відповідач, ДФС), у якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 10.04.2018 №640510/39006447;
зобов'язати ДФС зареєструвати податкову накладну від 15.11.2017 №85, подану ТОВ "АПЦ Полтава", в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на невідповідність спірного рішення вимогам чинного законодавства. За твердженням позивача, на вимогу фіскального органу, після зупинення реєстрації податкової накладної, ТОВ "АПЦ Полтава" були надані усі наявні документи на підтвердження реальності здійснення господарської операції. Проте, відповідні документи не були взяті відповідачем до уваги, у зв'язку з чим прийняте рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
2. Позиція відповідача.
Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю /а.с. 94-96/. При цьому посилався на правомірність та обґрунтованість спірного рішення. Зауважив, що позивачем разом з письмовими поясненнями не надано фіскальному органу усіх первинних документів, наявність яких передбачена договором поставки.
3. Заяви сторін по суті спору.
06.07.2018 позивачем надано відповідь на відзив /а.с. 120-123/, у якій зазначено, що квитанція, якою ТОВ "АПЦ Полтава" повідомлено про зупинення реєстрації податкової накладної, не містила чіткого критерію оцінки ступеня ризиків достатнього для зупинення і відповідачем у відзиві на позов такого критерію не зазначено. Крім того, оскаржене рішення не містить чіткого обґрунтування підстав для його прийняття. До того ж, податкова накладна від 15.11.2017 №85 виписана у зв'язку з одержанням підприємством попередньої оплати за поставку товарів, на момент її складення товари фактично не були відвантажені, у зв'язку з чим у ТОВ "АПЦ Полтава" були відсутні видаткові та товарно-транспортні накладні, сертифікат якості та довіреність на одержання товарів.
Заперечення на відповідь до суду не надходили.
4. Процесуальні дії у справі.
Полтавський окружний адміністративний суд ухвалою від 04.06.2018 відкрив провадження у справі та призначив справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Протокольною ухвалою суду (без виходу до нарадчої кімнати) від 21.06.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ.
Між ТОВ "АПЦ Полтава" (постачальник) та Селянським (фермерським) господарством "Обрій" (покупець) 21.02.2017 укладено договір поставки товару №31/2017, за умовами якого постачальник зобов'язувався поставити покупцеві насінний матеріал, продукцію сільськогосподарського та виробничо-технічного призначення, а покупець - прийняти товар й оплатити його вартість /а.с. 34-38/.
15.11.2017 сторонами підписано специфікацію №31/2017/17/0000763, умовами якої передбачено поставку насіння кукурудзи "Керберос" у кількості 60 мішків та гібриду насіння кукурудзи "DS0336" кількістю 8 мішків загальною вартістю 171475,73 грн, у т.ч. ПДВ - 28579,29 грн /а.с. 40/.
Того ж дня, позивачем складено рахунок №763 на оплату по специфікації у розмірі 171475,73 грн, у т.ч. ПДВ - 28579,29 грн /а.с. 41/.
СФГ "Обрій" 15.11.2017 здійснено попередню оплату за товар у розмірі 466175,45 грн, у т.ч. ПДВ 77695,91 грн, що підтверджено платіжним дорученням від 15.11.2017 №16 /а.с. 42/. При цьому листом від 15.11.2017 вих. №73 покупець повідомив постачальника про те, що грошові кошти у розмірі 466175,45 грн необхідно зарахувати, зокрема, у якості оплати за насіння кукурудзи за рахунком від 15.11.2017 №763 /а.с. 43/.
У зв'язку з надходженням попередньої оплати за товар позивач 15.11.2017 склав податкову накладну №85 на суму 171475,73 грн, у т.ч. ПДВ - 28579,29 грн /а.с. 58/.
30.11.2017 дану податкову накладну позивачем подано для реєстрації в ЄРПН.
Того ж дня, ТОВ "АПЦ Полтава" отримано квитанцію №1, де зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена, оскільки дана податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМОКР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТЗЕД: 1005, запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу /а.с. 59-60/.
05.12.2017 та 19.1.2017 позивачем складено та подано до ДПІ у м. Полтаві (за місцем перебування на обліку) таблицю даних платника податків /а.с. 61-65/.
05.04.2018 ТОВ "АПЦ Полтава" подані письмові пояснення разом з первинними документами /а.с. 82, 97-105, 107-110, 112-114/.
Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації 10.04.2018 прийнято рішення №640510/39006447 про відмову в реєстрації податкової накладної від 15.11.2017 №85 в ЄРПН /а.с. 83/.
16.04.2018 позивачем подано до ДФС скаргу на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН /а.с. 84/.
Рішенням Комісії ДФС з питань розгляду скарг від 02.05.2018 №1446/39006447 скаргу платника податків залишено без задоволення, а рішення Комісії - без змін /а.с. 88/.
Не погоджуючись з рішенням про відмову у реєстрації податкової накладної від 15.11.2017 №85 в ЄРПН, позивач оскаржив його до суду.
/у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин/.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику /пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу України/.
За змістом підпункту "а" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Так само, абзацом першим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Отже, платник податку - постачальник з настанням першої із умов виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Абзацами другим - третім пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Тобто, законодавцем введено положення, за яким фіскальний орган з 1 липня 2017 року фактично позбавляється повноважень на здійснення контролю за правомірністю формування платниками податку - покупцями податкового кредиту, адже в силу наведеної вище норми абзацу третього пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є зареєстрована у ЄРПН податкова накладна.
Натомість, згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Як визначено пунктом 74.2 статті 74 Податкового кодексу України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Таким чином, законодавцем фактично змінено порядок здійснення фіскальними органами контролю за правомірністю нарахування платниками сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту, а саме - визначено, що відповідна перевірка проводиться контролюючим органом на стадії реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Згідно з пунктом 1 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №753/30621, оцінка ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється ДФС шляхом проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування цим Критеріям.
Відповідно до пункту 2 названих Критеріїв моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.
Пунктом 6 згаданих Критеріїв визначено, що моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 % загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60 % - від 0,02 до 0,03; більше 50 % - від 0,015 до 0,02; більше 40 % - від 0,01 до 0,015, більше 30 % - від 0,005 до 0,01, більше 20 % - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної / розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, реєстрація такої (такого) податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
Згідно з підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
01.01.2018 набув чинності Закон України від 07.12.2017 №2245-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році", яким з Податкового кодексу України виключено пункт 74.2 статті 74, а пункт 201.16 статті 201 викладено у такій редакції: "Реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України".
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" установлено, що платники податку на додану вартість, у яких до 1 грудня 2017 р. зупинено реєстрацію податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, що діяв до набрання чинності Законом України від 7 грудня 2017 р. N 2245-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році", та які станом на 1 грудня 2017 р. не подали пояснень і копій документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування, мають право протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування, подати пояснення і копії документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування на розгляд комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, порядок роботи яких затверджується цією постановою.
Пунктом 21 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117, визначено, що підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
За приписами пункту 28 названого Порядку податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Як визначено пунктом 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
ОЦІНКА СУДОМ ДОВОДІВ СТОРІН.
Суд зауважує, що попри певну формалізованість та нечіткість наведених у квитанції №1 підстав для зупинення реєстрації податкової накладної, позивач подав до контролюючого органу Таблицю даних платника податків та документи на підтвердження реальності здійснення господарської операції разом з поясненнями. Відтак, наведені обставини не слугували перешкодою для визначення платником податку своїх подальших дій у спірних відносинах.
А тому, твердження позивача про те, що квитанція №1 не містить посилання на конкретно визначені критерії оцінки ступеня ризиків, достатні для зупинення реєстрації податкової накладної, та документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію такої податкової накладної в ЄРПН, на переконання суду не є достатньою підставою для визнання спірного рішення протиправним.
Стосовно посилань позивача на те, що визначення фіскальним органом конкретного критерію ризику прямо впливає на можливість надання платником податків відповідних документів, суд звертає увагу на те, що підпункти 1 та 2 пункту 1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567, містять посилання на одні й ті самі документи, що має надати платник податку у разі зупинення реєстрації податкової накладної. У зв'язку з цим суд відхиляє наведені доводи позивача як необґрунтовані.
Так само суд вважає безпідставними посилання позивача на нечіткість вимоги про надання Таблиці даних платника податків, адже 05.12.2017 та 19.12.2017 ТОВ "АПЦ Полтава" подано відповідну Таблицю, складену за формою та змістом, що наведені у додатку до Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Водночас суд враховує, що спірне рішення складено за формою, визначеною додатком 2 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. У якості підстави для відмови у реєстрації податкової накладної в ЄРПН контролюючим органом проставлено відмітки про ненадання платником податку копій документів, а саме: у зв'язку з ненаданням копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні /а.с. 83/. При цьому відповідний пункт передбачає необхідність поставлення контролюючим органом відмітки шляхом підкреслення тих документів, що не надані платником податку. Однак, у спірному рішенні така відмітка відсутня.
У відзиві на позов та у судовому засіданні представники відповідача пояснили, що рішення про відмову у реєстрації податкової накладної від 15.11.2017 №85 в ЄРПН ухвалено у зв'язку з ненаданням позивачем видаткової та товарно-транспортної накладних, сертифікатів якості та довіреності на одержання товарів, наявність яких передбачена умовами договору поставки від 21.01.2017 №31/2017.
На противагу наведеним доводам контролюючого органу представник позивача зауважив, що податкову накладну від 15.11.2017 №85 ТОВ "АПЦ Полтава" складено у зв'язку з одержанням від СФГ "Обрій" попередньої оплати за товар у розмірі 171475,73 грн, у т.ч. ПДВ - 28579,29 грн.
До того ж, розділом ІІІ договору поставки визначено, що ціна партії товару й загальна його вартість, а також строки оплати товару указуються у специфікації /а.с. 35/. Залученою до матеріалів справи копією специфікації від 15.11.2017 №31/2017/0000763 визначено строк оплати товару у повному розмірі (100% попередня оплата) до 15.11.2017 /а.с. 40/. Так само, рахунком на оплату від 15.11.2017 №763 передбачено необхідність проведення оплати вартості товарів 15.11.2017 /а.с. 41/.
Фактичну поставку товарів ТОВ "АПЦ Полтава" здійснено 22.02.2018 та 04.04.2018, що підтверджено залученими до матеріалів справи копіями видаткових накладних від 22.02.2018 №17/0000763 /а.с. 44/ та від 04.04.2018 №17/0000763/2 /а.с. 47/. Так, 22.02.2018 позивач відвантажив СФГ "Обрій" гібрид насіння кукурудзи DS0336 кількістю 8 мішків загальною вартістю 22675,49 грн, у т.ч. ПДВ - 3779,25 грн, а 04.04.2018 - насіння кукурудзи "Керберос" кількістю 60 мішків загальною вартістю 148800,24 грн, у т.ч. ПДВ - 24800,04 грн.
На підтвердження поставки товарів позивачем, окрім вищеописаних документів, надано копії товарно-транспортних накладних від 22.02.2018 /а.с. 45/ та від 04.04.2018 /а.с. 48/, довіреностей від 22.02.2018 №10 /а.с. 46/ та від 04.04.2018 №25 /а.с. 49/, сертифікатів якості насіння від 03.01.2018 №10-293-17, від 28.03.2018 №23-0447-056 /а.с. 126-129/.
Поставлені товари позивач придбав у ТОВ "Хімагростеп", на підтвердження чого до матеріалів справи надано копії договору поставки від 04.01.2017 №040104, специфікації від 15.11.2017 №87, рахунку від 15.11.2017 №1486, платіжного доручення від 15.11.2017 №1350, податкової накладної від 15.11.2017 №23, видаткових накладних від 21.02.2018 №1486001 та від 04.04.2018 №1486002, довіреностей на отримання ТМЦ /а.с. 66-79/.
ВИСНОВКИ СУДУ.
Суд враховує, що дії платника податків зі складення податкової накладної за фактом одержання попередньої оплати за товар відповідають вимогам статей 185, 187 Податкового кодексу України щодо визначення першої з подій, з настанням якої у постачальника виникає обов'язок скласти податкову накладну.
Проведення покупцем попередньої оплати вартості товару погоджено сторонами та відображено у відповідних первинних документах.
Відсутність у позивача на момент складення та подання для реєстрації податкової накладної від 15.11.2017 №85 видаткової та товарно-транспортної накладних, сертифікатів якості та довіреності на одержання товарів зумовлена фактичним здійсненням поставки товарів лише у лютому, квітні 2018 року.
Податкова накладна від 15.11.2017 №85 відповідає вимогам пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, що відповідач не заперечує.
За вищевикладених обставин, суд дійшов висновку про наявність у позивача достатніх підстав для складення податкової накладної від 15.11.2017 №85.
А оскільки відповідачем у ході судового розгляду справи не доведено наявності достатніх підстав для відмови у реєстрації вказаної податкової накладної у ЄРПН, суд дійшов висновку про передчасність та необґрунтованість спірного рішення.
З урахуванням наведеного, спірне рішення належить визнати протиправним та скасувати, а позов ТОВ "АПЦ Полтава" в цій частині задовольнити.
Окрім того, зважаючи на те, що підставою для відмови в реєстрації податкової накладної контролюючим органом обрано лише відповідність такої накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, а обґрунтованість даної підстави не знайшла свого підтвердження у ході судового розгляду справи, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є саме зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 15.11.2017 №85 датою її прийняття.
Беручи до уваги встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позову ТОВ "АПЦ Полтава" повністю.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 1762,00 грн, що підтверджено платіжним дорученням від 29.05.2018 №472 /а.с. 3/.
З огляду на задоволення судом позовних вимог у повному обсязі, вказані судові витрати належить компенсувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань ДФС.
Керуючись статтями 2, 3, 5-10, 72-77, 90, 139, 241-246, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропром-Центр Полтава" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 10.04.2018 №640510/39006447.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну від 15.11.2017 №85, подану Товариством з обмеженою відповідальністю "Агропром-Центр Полтава", в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197; Львівська площа, 8, м. Київ-53, МСП 04655) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропром-Центр Полтава" (код ЄДРПОУ 39006447; вул. Котляревського, 1/27, оф. 409, м. Полтава, Полтавська область, 36020) судові витрати у розмірі 1762,00 грн (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 30 липня 2018 року.
Суддя О.О. Кукоба