Ухвала від 30.07.2018 по справі 2040/6032/18

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

з питання відстрочення сплати судового збору та

з питання звільнення від сплати судового збору

30.07.2018 р. справа №2040/6032/18

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сліденко А.В., розглянувши клопотання представника позивача про відстрочення сплати судового збору за подання адміністративного позову ОСОБА_1 до Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про 1) визнання протиправною бездіяльності Харківського приміського ОУПФУ Харківської області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії з лютого 2016 року; 2) зобов'язання Харківського приміського ОУПФУ Харківської області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії та виплатити заборгованість за період, починаючи з лютого 2016 року, -

встановив:

Позивачем до матеріалів позову додано клопотання про звільнення від сплати або відстрочення сплати судового збору, яке мотивовано скрутним матеріальним становищем позивача і неможливістю сплатити судовий збір.

Вирішуючи по суті зазначене клопотання, суддя зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Викладене кореспондується з положеннями ст. 8 Закону України "Про судовий збір", де зазначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

З перелічених норм права витікає, що законодавець розрізняє процедури звільнення від сплати судового збору, розстрочення сплати судового збору, звільнення від сплати судового збору.

З огляду на викладене суддя вважає, що процедура відстрочення чи розстрочення сплати судового збору може бути застосована до випадків, у яких майновий стан заявника здатний до змін такого рівня, котрий забезпечить виникнення можливості провести грошовий платіж на виконання обов'язку з оплати судового збору.

Позивачем таких доказів до суду не подано.

Таким чином, суддя наголошує, що стверджуючи про відповідність позивача критеріям, переліченим у ст. 133 КАС України та ст. 8 Закону України "Про судовий збір", представник позивача, проте, не надає жодних доказів в обґрунтування того, що згодом, зокрема, на момент ухвалення рішення по даній справі, майновий стан позивача покращиться і він матиме змогу сплатити судовий збір.

Викладене зумовлює залишення без задоволення клопотання в частині відстрочення сплати судового збору.

Проте, дотримуючись належного балансу між інтересами держави у стягненні судового збору за розгляд справ, з одного боку, та інтересами позивача (заявника) на доступ до суду, з іншого боку, зважаючи на вік позивача і керуючись практикою вирішення таких питань Європейським судом з прав людини, зокрема, рішенням Європейського суду у справі "Креуз проти Польщі", в якому зазначено, що сплата судового збору не повинна перешкоджати доступу до правосуддя, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, суддя вважає за можливе звільнити позивача від сплату судового збору за подання даного адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.6-9, ст. 133, 241-243, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

ухвалив:

1. Клопотання в частині відстрочення сплати судового збору - залишити без задоволення.

2. Клопотання в частині звільнення від сплати судового збору - задовольнити.

3. Звільнити Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про 1) визнання протиправною бездіяльності Харківського приміського ОУПФУ Харківської області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії з лютого 2016 року; 2) зобов'язання Харківського приміського ОУПФУ Харківської області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії та виплатити заборгованість за період, починаючи з лютого 2016 року по справі №2040/6032/18.

3. Роз'яснити, що дана ухвала підлягає оскарженню у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 15 днів з дати постановлення ухвали.

Роз'яснити, що скарга може бути подана у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Суддя Сліденко А.В.