Справа № 761/26231/18
Провадження № 3/761/5839/2018
25 липня 2018 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Антонюк Марина Станіславівна, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Головного управління Державної фіскальної служби в м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, який займає посаду керівника ТОВ «Адвантіс ЛЛС», ідентифікаційний номер НОМЕР_1,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1631 КУпАП, -
12 березня 2018 року головним державним ревізором-інспектором відділу камеральних перевірок податкової звітності з ПДВ управління податків і зборів з юридичних осіб Головного управління ДФС у м.Києві Каширіною Н.М. складено протокол про адміністративне правопорушення №457/26-15-12-06-22/08 від 22 березня 2018 року відносно керівника ТОВ «Адвантіс ЛЛС» ОСОБА_1, відповідно до якого, останнім допущено порушення ведення податкового обліку з порушенням податкового законодавства, а саме: пп.187.1 ст.187 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями), що відображено в акті перевірки від 12.03.2018 №2765/26-15-12-06 за період з 01.01.2018 по 31.01.2018 р. тобто, згідно даного протоколу, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 1631 КУпАП.
На виклик до суду ОСОБА_1 не з'явився, судовий виклик був направлений за місцем роботи ОСОБА_1 При цьому, будь-яких заяв або клопотань про відкладення судового розгляду від ОСОБА_1 не надходило.
За таких обставин, враховуючи, що ОСОБА_1 був повідомлений про розгляд справи, клопотань про відкладення судового розгляду до суду не направляв, а також приймаючи до уваги, що участь особи при розгляді справ за ст. 1631 КУпАП не є обов'язковою, суддя вважає можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_1
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення у їх сукупності, суд дійшов до наступного висновку.
Так, відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Однак, протокол про адміністративне правопорушення №457/26-15-12-06-22/08 від 22 березня 2018 року відносно керівника ТОВ «Адвантіс ЛЛС» ОСОБА_1 за ч.1 ст.1631 КУпАП, всупереч вимогам ст.256 КУпАП, не містить даних про час, дату, місце та суть правопорушення, вчинення якого інкримінується ОСОБА_1, а саме відсутні дані про зміст дій (бездіяльності) допущеної ОСОБА_1, які б виразилися у порушенні ведення податкового обліку.
При цьому, посилання у протоколі про адміністративне правопорушення №457/26-15-12-06-22/08 від 22 березня 2018 року відносно ОСОБА_1 на Акт перевірки від 12.03.2018 р. №2765/26-15-12-06, не є викладенням суті адміністративного правопорушення за ч.1 ст.1631 КУпАП в розумінні вимог ст.256 КУпАП.
Разом з тим, слід зазначити, що відповідно до ч.ч. 2, 3, 4 ст.256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу порушникові роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст.268 цього Кодексу, про що робиться відмітка в протоколі.
Проте, всупереч зазначеним вимогам, як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення та матеріалів справи вбачається, що під час складання протоколу про адміністративне правопорушення було грубо порушено права ОСОБА_1, оскільки в матеріалах справи відсутні дані про те, що особі, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, було відомо про його складання, вказана особа не ознайомлена зі змістом даного протоколу та матеріалами справи в цілому, їй не були роз'яснені її процесуальні права, а також вона була позбавлена можливості дати пояснення по суті правопорушення.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що направлення протоколу про адміністративне правопорушення за місцем роботи ОСОБА_1 за адресою: м. Київ, вул. Ванди Василевської, буд.24, не є беззаперечним підтвердженням повідомлення останнього про складення відносно нього вказаного протоколу та його отримання.
Таким чином, оскільки протокол про адміністративне правопорушення не містить даних про час, дату, місце та суть правопорушення, складений з порушенням ст.256 КУпАП, а тому суд виходячи із принципів безсторонності та змагальності сторін, приймаючи справедливе і неупереджене рішення, приходить до висновку, що головним державним ревізором-інспектором відділу камеральних перевірок податкової звітності з ПДВ управління податків і зборів з юридичних осіб Головного управління ДФС у м.Києві Каширіною Н.М. не доведено, що ОСОБА_1 було допущено ведення податкового обліку з порушенням податкового законодавства.
Отже, на підставі вищенаведеного, суд прийшов до висновку, що в діях керівника ТОВ «Адвантіс ЛЛС» ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.1631 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 163-1, 247, 283, 284, 280 КУпАП, суд,
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП - закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду м. Києва через Шевченківський районний суд м. Києва.
Суддя Шевченківського
районного суду міста Києва М.С. Антонюк