Ухвала від 27.07.2018 по справі 826/6151/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

27 липня 2018 року м. Київ № 826/6151/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши позовну заяву Державної архітектурно-будівельної інспекції України до Оболонського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві про визнання протиправною та скасування постанови,

встановив:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася Державна архітектурно-будівельна інспекція України з позовною заявою до Оболонського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві про визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження №44896795 від 30 січня 2018 року.

В обґрунтування заявлених вимог представник позивача зазначив, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням норм Закону України "Про виконавче провадження"від 02 червня 2016 року №1404-VIII, а відтак, підлягає скасуванню.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 квітня 2018 року позовну заяву Державної архітектурно-будівельної інспекції України залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення її недоліків.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 червня 2018 року позивачу продовжено строк на усунення недоліків адміністративного позову в частині обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду з даною позовною заявою.

На виконання вимог ухвали суду представником позивача подано заяву, в якій зазначено про початок перебігу передбаченого пунктом 1 частини другої статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) десятиденного строку звернення до суду з моменту, коли їм стало відомо про повернення Окружним адміністративним судом міста Києва первинно поданої позовної заяви.

Так, отримавши 09 лютого 2018 року копію винесеної головним державним виконавцем Оболонського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві Гаркавенко Анною Валеріївною постанови про закінчення виконавчого провадження Державна архітектурно-будівельна інспекція України у встановлений законом строк звернулася до суду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2018 року у справі №826/3008/18 позовну заяву залишено без руху, а ухвалою цього ж суду від 13 березня 2018 року матеріали повернуто заявнику.

Отже, враховуючи, що повернення позовної заяви без розгляду не позбавляє повторного звернення до суду, дотримання при такому зверненні передбаченого статтею 287 КАС України строку, Державною архітектурно-будівельна інспекцією України висловлено прохання визнати такі обставини поважними та рахувати перебіг строку звернення до суду із 10 квітня 2018 року.

Суд, розглянувши подану заяву, викладені в ній обставини та надані у підтвердження таких обставин докази, дійшов висновку про необґрунтованість доводів представника позивача з огляду на відсутність в КАС України інституту переривання чи зупинення строку звернення до суду.

Тобто, суд вважає, що наведені позивачем обставини щодо звернення Державної архітектурно-будівельна інспекції України до Окружного адміністративного суду міста Києва можуть бути визнані поважними. Однак реалізація такого права жодним чином не свідчить про переривання чи зупинення строку звернення до суду. При цьому дійсно повернення позовної заяви відповідно до частини восьмої статті 169 КАС України не позбавляє права повторно звернутися до адміністративного суду міста Києва в порядку, встановленому законом. Таким порядком, встановленим законом, для провадження у правах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, зокрема визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, і є передбачений пунктом 1 частини другої статті 287 КАС України десятиденний строк з моменту, коли Державна архітектурно-будівельна інспекція України дізналася про порушення своїх прав, а саме, отримала рішення державного виконавця.

Однак, попри викладене, судом приймаються до уваги посилання представника позивача, щодо необхідності дотримання їхнього права на доступ до правосуддя, гарантованого Конвенцією про захист прав і основоположних свобод 1950 року і уникнення порушення прав, свобод та інтересів Державної архітектурно-будівельної інспекції України неможливістю оскарження в суді рішень органу державної виконавчої служби.

Згідно з частиною першою статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23 лютого 2006 року №3477-IV, суди України застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основних свобод та протоколи до неї і практику Європейського суду, як джерела права.

Відповідно до частин першої, другої статті 6 КАС України суд вирішенні справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Ратифікація Україною Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод покладає на нашу державу обов'язок неухильного додержання зобов'язань за цим міжнародно-правовим документом з метою забезпечення особі права на судовий захист, створення рівних умов доступу до правосуддя.

У рішенні Європейського Суду з прав людини у справі "Іліан проти Туреччини" зазначено, що правило встановлення обмежень доступу до суду у зв'язку з пропуском строку звернення повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання слід звертати увагу на обставини справи.

З огляду на те, що позивач вперше надіслав позовну заяву до адміністративного суду за захистом порушених прав, свобод й інтересів в межах 10-денного строку, вчиняв дії, спрямовані на усунення недоліків позовної заяви, з метою гарантування доступу до правосуддя, суд дійшов висновку про наявність підстав для поновлення Державній архітектурно-будівельній інспекції України строку звернення до суду.

Зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України перевірено.

За приписами пункту 4 частини дев'ятої статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій, зокрема, зазначається, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.

З урахуванням предмета спору, складу учасників справи, характеру спірних правовідносин, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 171, 257, 261, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Визнати причини пропуску Державною архітектурно-будівельною інспекцією України строку звернення до суду з даною позовною заявою поважними та поновити пропущений процесуальний строк.

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України (01133, м. Київ, бул. Лесі Українки, 26) до Оболонського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві (04201, м. Київ, вул. Полярна, 13-а) про визнання протиправною та скасування постанови.

Здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Роз'яснити учасникам справи, що суд розглядає справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.

Відповідачу протягом семи днів з дня отримання ухвали надати до суду належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження №44896795.

Встановити учасникам справи строки для подання заяв по суті справи:

- відповідачу враховуючи особливості розгляду справ з приводу рішень, дій чи бездіяльності органу державної виконавчої служби, протягом семи днів з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву та протягом двох днів з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечень;

- позивачу протягом п'яти днів з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив.

Відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, заперечення разом з доказами, якими підтверджуються обставини, на яких вони ґрунтуються, та документами, що свідчать про їх надіслання іншим учасникам справи, а також витребувані докази надіслати (надати) через канцелярію Окружного адміністративного суду міста Києва, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Болбочана Петра, 8, корпус 1.

Інформацію по справі можна отримати на офіційному веб - порталі судової влади України за адресою: http://court.gov.ua/fair/sud2670/.

Відповідно до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку з питань підсудності за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.М. Чудак

нформація про процесуальні права і обов'язки осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ст.ст. 44, 47 КАС України учасники справи мають рівні процесуальні права та обов'язки. Учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Учасники справи мають право: 1) ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень; 2) подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; брати участь у дослідженні доказів; ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам; 3) подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб; 4) ознайомлюватися з протоколом судового засідання, записом фіксування судового засідання технічними засобами, робити з них копії, подавати письмові зауваження з приводу їх неправильності чи неповноти; 5) оскаржувати судові рішення у визначених законом випадках; 6) користуватися іншими визначеними законом процесуальними правами. Учасники справи можуть за власний рахунок додатково замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них. Учасники справи зобов'язані: 1) виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; 2) сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; 3) з'являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою; 4) подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; 5) надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; 6) виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; 7) виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом. За введення суду в оману щодо фактичних обставин справи винні особи несуть відповідальність, встановлену законом. Документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом. Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом заповнення форм процесуальних документів відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. Учасник справи звільняється від обов'язку надсилати іншим учасникам справи або подавати до суду копії документів відповідно до кількості учасників справи, якщо він подає документи до суду в електронній формі. У такому разі копії відповідних документів іншим учасникам справи направляє суд. Якщо обсяг документів є надмірним, суд направляє учасникам справи тільки копії процесуальних документів та повідомлення про можливість ознайомитися з іншими матеріалами в приміщенні суду або через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника). Якщо позов, апеляційна, касаційна скарга подані до суду в електронній формі, позивач, особа, яка подала скаргу мають подавати до суду заяви по суті справи, клопотання та письмові докази виключно в електронній формі, крім випадків, коли судом буде надано дозвіл на їх подання в паперовій формі.

Крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження. У разі направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції зміна предмета, підстав позову не допускаються, крім випадків, визначених цією статтею. Зміна предмета або підстав позову при новому розгляді справи допускається в строки, встановлені частиною першою цієї статті, лише у випадку, якщо це необхідно для захисту прав позивача у зв'язку із зміною фактичних обставин справи, що сталася після закінчення підготовчого засідання, або, якщо справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження - початку першого судового засідання при первісному розгляді справи. Крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, відповідач має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву. Сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії судового процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі. Суд не приймає відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси. У разі подання будь-якої заяви, визначеної частиною першою або третьою цієї статті, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає у судовому рішенні. Відповідач, який не є суб'єктом владних повноважень, може пред'явити зустрічний позов відповідно до положень статті 177 цього Кодексу.