ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
30 липня 2018 року № 826/5854/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
доШевченківського районного у місті Києві відділу РАЦС
про визнання протиправним та скасування висновку від 03.04.2018 року, зобов'язання вчинити дії ,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Шевченківського районного у місті Києві відділу РАЦС в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати висновок Шевченківського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві від 03.04.2018р. про внесення змін до актового запису про шлюб № 23 від 17.09.1973р., складеного виконавчим комітетом Аврамівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області, шляхом внесення зміни в графі національність нареченого з «українець» на «німець»;
- зобов'язати Шевченківський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві внести зміни до актового запису про шлюб № 23 від 17.09.1973р. складеного, виконавчим комітетом Аврамівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області, шляхом внесення змін в графі національність нареченого з «українець» на «німець».
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем протиправно відмовлено у внесенні змін до актового запису про шлюб в частині внесення змін до графи національність нареченого з «українець» на «німець».
Відповідачем подано відзив на адміністративний позов в якому зазначає, що вимоги позивача про визнання протиправним та скасування висновку є протравними, оскільки рішення є законним та обґрунтованим. Проте просить розглянути позовні вимоги в частині внесення змін до актового запису про шлюб та залучити до участі у справі Монастирищенський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, оскільки питання виконання рішення про внесення змін до актового запису про шлюб належить до компетенції вищевказаного відділу.
Проте, суд зазначає, що в ухвалі Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.05.2018р. відповідачу надано право подати відзив, однак повідомлено про обов'язок направлення копії такого відзиву позивачу, докази чого надати до суду. Однак, відповідачем не додано до відзиву докази його направлення позивачу, з огляду на що такий відзив не приймається судом до уваги при прийнятті рішення у справі.
Розглянувши наявні в матеріалах справи документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб № 23 від 17.09.1973р. складеного виконавчим комітетом Аврамівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області, а саме внести зміни до графи національність нареченого з «українець» на «німець». До заяви позивачем додано: витяг з паспорта; копію довіреності на представництво інтересів; оригінал та копію свідоцтва про шлюб заявника І-АБ № 393950, виданого виконавчим комітетом Аврамівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області; копію свідоцтва про народження заявника НОМЕР_1 повторно виданого 23.04.1998р.; копію свідоцтва про зміну імені заявника НОМЕР_2, повторно виданого Монастирищенським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області; копію актового запису про шлюб заявника № 23 від 17.09.1973р.; повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб № 23 від 17.09.1973р.; копію актового запису про народження заявника № 9 від 18.01.1937р.;копію актового запису про зміну імені заявника № 3 від 12.02.1960р.; повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про зміну імені № 3 від 12.02.1960р.; інформаційний лист Державного архіву Житомирської області щодо відсутності актового запису про шлюб батьків заявника.
Висновком про внесення змін до актового запису цивільного стану Шевченківського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві від 03.04.2018р. позивачу відмовлено у внесенні змін з огляду на те, що батьки позивача мають приналежність до різних національностей, батько німець, мати - українка, що унеможливлює встановлення факту приналежності заявника саме до національності «німець».
Позивач вважаючи такий висновок протиправним та таким, що порушує його права, звернувся до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 35 Конституції України, кожен має право на свободу світогляду і віросповідання.
Відповідно до ст. 300 ЦК України, фізична особа має право на індивідуальність.
Фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Спірні правовідносини виникли у сфері державної реєстрації актів цивільного стану і стосуються внесення змін до акту цивільного стану про шлюб та народження та регулюються Законом України від 01.07.2010 №2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон №2398), Законом України «Про національні меншини в Україні», Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за №55/18793 (далі - Правила).
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону №2398-VI, відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону №2398-VI, діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави, додержання таємниці державної реєстрації актів цивільного стану, належного документального оформлення проведеної державної реєстрації.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 9 Закону №2398-VI, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Цивільного кодексу України та ч. 1 ст. 2 Закону №2398-VI, актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку (ч. 3 ст. 9 №2398-VI).
Відповідно до ч. 4 ст. 49 Цивільного кодексу України, реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону №2398-VI, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
Порядок внесення змін до актів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 (надалі - Правила №96/5).
Приписами п. 1.1 Правил №96/5 передбачено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви (ч. 2 ст. 22 Закону №2398-VI).
Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті (п. 2.6 Правил №96/5).
Згідно з ч. 3 ст. 22 Закону №2398-VI, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Згідно з п. 2.1 розділу II Правил, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.
Відповідно до п. 2.12 Правил №96/5, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Згідно із п. 2.13.1 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Відповідно до роз'яснень, наведених у Постанові Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану" № 12 від 07.06.1995р., питання щодо встановлення неправильності в актовому записі про народження, зокрема щодо доповнення відомостей про національність та громадянство батьків, суд вирішує на підставі письмових (архівних матеріалів, відомостей, які містяться в паспорті, інших посвідчень тощо) та інших доказів, що з достовірністю підтверджують заявлену вимогу.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб № 23 від 17.09.1973р. складеного виконавчим комітетом Аврамівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області, а саме внести зміни до графи національність нареченого з «українець» на «німець».
На підтвердження факту своєї німецької національної належності позивачем додано до вищезазначеної заяви: витяг з паспорта; копію довіреності на представництво інтересів; оригінал та копію свідоцтва про шлюб заявника І-АБ № 393950, виданого виконавчим комітетом Аврамівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області; копію свідоцтва про народження заявника НОМЕР_1 повторно виданого 23.04.1998р.; копію свідоцтва про зміну імені заявника НОМЕР_2, повторно виданого Монастирищенським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області; копію актового запису про шлюб заявника № 23 від 17.09.1973р.; повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб № 23 від 17.09.1973р.; копію актового запису про народження заявника № 9 від 18.01.1937р.;копію актового запису про зміну імені заявника № 3 від 12.02.1960р.; повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про зміну імені № 3 від 12.02.1960р.; інформаційний лист Державного архіву Житомирської області щодо відсутності актового запису про шлюб батьків заявника.
Згідно з копією свідоцтва про народження від 23.04.1998р. НОМЕР_1, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в Україні, с. Радовель, Олевського району, Житомирської області про що в книзі записів актів громадянського стану про народження 18.01.1937р. зроблено запис № 9. Батько позивача є ОСОБА_2 з національністю «німець», мати - ОСОБА_3 з національністю «українка».
Також, відповідно до свідоцтва про переміну прізвища, імені та по-батькові від 19.01.1998р. НОМЕР_2, позивач перемінив прізвище на ОСОБА_1 з ОСОБА_4, про що в книзі реєстрації актів про зміну прізвища, імені по-батькові 12.02.1960р. зроблено запис № 3.
Згідно з витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть, номер витягу № 00019770880 від 16.03.2018р. батько позивача, ОСОБА_5, помер 08.04.1979р., також у витягу зазначені відомості про його національність, а саме «німець».
Окрім цього, як зазначає позивач, що тривалий час був змушений приховувати свою національну належність, оскільки побоювався політичних та етнічних репресій, переслідувань німців радянською владою, з огляду на негативне ставлення до Німеччини, яке склалось у СРСР після Другої світової війни. Однак, не зважаючи на це, позивач завжди ідентифікував себе як представник німецької національності.
Також, позивач зазначає, що вільно володіє німецькою мовою та відзначає з родиною німецькі національні свята.
Окрім цього, судом встановлено, що 18.09.1973р. позивач уклав шлюб з ОСОБА_6, що підтверджується копією свідоцтва про одруження від 18.09.1973р. в якому зазначено, що національність позивача «українець».
Однак, відповідно до висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану Шевченківського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві від 03.04.2018р. позивачу відмовлено у внесенні змін до свідоцтва про одруження, з огляду на те, що батьки позивача мають приналежність до різних національностей, батько німець, мати - українка, що унеможливлює встановлення факту приналежності заявника саме до національності «німець».
Відповідно до ст.8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Судом також приймається до уваги, що рішенням Європейського суду з прав людини справа «Гарнага проти України» (Заява № 20390/07) від 16.05.13, в аналогічній справі щодо права особи на змінення по-батькові, порядок якого також не був передбачений діючим законодавством, визнано порушення Україною ст.8 Конвенції, оскільки державними органами не було надано жодного обґрунтування позбавлення заявниці її права приймати рішення з цього важливого аспекту її приватного та сімейного життя, і таке обґрунтування не було встановлено жодним іншим способом. Оскільки державні органи не забезпечили балансу відповідних інтересів, про які йдеться, вони не виконали своє позитивне зобов'язання щодо забезпечення права заявниці на повагу до її приватного життя.
При цьому, суд зазначає, що зміна актового запису про шлюб в частині національності нареченого, жодним чином не впливає ані на інтереси держави, ані на інтереси суспільства в цілому.
З огляду на вищевикладене, суд зазначає, що у всіх документах, наданих позивачем, відслідковується його зв'язок з німецькою національністю, а тому є цілком прийнятним його бажання ідентифікувати себе з національністю "німець" та відновлення своєї національності.
Виходячи з зазначено суд вважає, що висновок відповідача про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану № 23 від 17.09.1973р. в частині зміни в графі національність позивача з «українець» на «німець» є протиправним, а відтак підлягає скасуванню.
Оскільки оскаржуваний висновок визнаний судом незаконним, то позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису про шлюб № 23 від 17.09.1973р. складеного, виконавчим комітетом Аврамівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області, шляхом внесення змін в графі національність нареченого з «українець» на «німець», також підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до ч. 5 ст. 139 КАС України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Оскільки в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження понесення сторонами судових витрат, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат та компенсації судових витрат за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, відсутні.
Керуючись ст. 77, 139, 242, 243, 251, 255 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати висновок Шевченківського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві від 03.04.2018р. про внесення змін до актового запису про шлюб № 23 від 17.09.1973р., складеного виконавчим комітетом Аврамівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області, шляхом внесення зміни в графі національність нареченого з «українець» на «німець».
3. Зобов'язати Шевченківський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві внести зміни до актового запису про шлюб № 23 від 17.09.1973р. складеного, виконавчим комітетом Аврамівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області, шляхом внесення змін в графу національність нареченого з «українець» на «німець».
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 КАС України.
Суддя Я.І. Добрянська