25 липня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/945/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Херсонського окружного адміністративного суду 17 травня 2018 року звернулись ОСОБА_1 (далі - позивач - 1) та ОСОБА_2 (далі - позивач - 2) з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області, в якому просять:
- визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області щодо відмови надати позивачам 100-процентну знижку за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі та порушення права позивача ОСОБА_2 безоплатного проїзду один раз на два роки залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом - протиправними;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області відповідно до вимог п.5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" надати позивачам 100-процентну знижку за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області відповідно до вимог п.21 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" надавати позивачу ОСОБА_2 необхідні проїзні документи для безоплатного проїзду один раз на два роки залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом.
Ухвалою суду від 18 травня 2018 року позовну заяву позивачів залишено без руху та надано десятиденний строк з моменту отримання даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
Після усунення недоліків адміністративного позову, ухвалою від 04 червня 2018 року судом прийнято рішення про розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). В згаданій ухвалі суд наголошував на тому, що вимога щодо надання ОСОБА_2 відповідних проїзних документів для безоплатного проїзду один раз на два роки залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом та вимога щодо надання позивачам 100-відсоткової знижки за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі, не пов'язані між собою. Відтак зазначив, що наведені вимоги не можуть бути предметом розгляду в одній адміністративній справі, а є предметом окремих адміністративних справ. З огляду на вказане, а також на той факт, що позивачами не надано до суду доказів на підтвердження своєї позиції відносно порушення права ОСОБА_2 на отримання відповідних проїзних документів, суд приймає рішення про відкриття повадження у справі щодо вимоги позивачів визнати протиправною відмову у наданні 100-відсоткової знижки за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі, та зобов'язати відповідача надати відповідну знижку.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачі вказують, що їм, як непрацездатним інвалідам та сім'ї, що складається виключно з непрацездатних осіб, в порушення норм Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", не нараховано 100% знижку за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі. Позивачі вважають, що відповідач порушує діюче законодавство надаючи їм знижку на опалення з розрахунку 21 кв. м. на кожну особу яка має право на знижку плати та 10,5 кв. м. на сім'ю, замість подвійної. Позивачі зазначають, що у своїх відповідях на їх заяви, відповідач посилаючись на довідку про склад сім'ї від 09 листопада 2009 року вказує на те, що сім'я позивачів складається з 4-х осіб, а також на відсутність даних, що спростовують наведене. Вважають наведені доводи необґрунтованими, оскільки згідно довідки відповідача № 49 від 23 січня 2017 року, ОСОБА_2 як інвалід третьої групи пройшов реєстрацію в Управлінні праці та соціального захисту населення Скадовської РДА і що сім'я складається з 2-х осіб. З огляду на викладене, позивачі вважають наведену бездіяльність суб'єкта владних повноважень протиправною, такою, що безпідставно порушує їх права та інтереси.
20 червня 2018 року на адресу суду від Управління праці та соціального захисту населення Скадовської РДА надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. У відзиві зазначено, що пільгова справа інваліда війни 3 групи ОСОБА_2 на початок опалювального періоду 2017 року містить довідку про склад сім'ї № 4464, яка видана Скадовською міською радою 09 листопада 2009 року. У довідці про склад сім'ї крім дружини ОСОБА_1 та самого ОСОБА_2 значаться їхні діти працездатного віку: донька ІНФОРМАЦІЯ_1 та син ІНФОРМАЦІЯ_2. Відповідач вказує, що про зміни у складі сім'ї, відповідно до Положення "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", позивач Управління своєчасно не повідомив. Тому його сім'я, відповідно до положень п. 5 ст. 13 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", має право на пільги у розмірі 100-процентної знижки плати за комунальні послуги (газ, електроенергію) в межах середніх норм споживання (21 кв. м. на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 10,5 кв. м. на сім'ю). Пунктом 5 підпункту 5 ст. 13 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб надання 100-процентної знижки плати за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативно опалювальної площі (42 кв. м. на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. м. на сім'ю). Для того, щоб ця сім'я мала право користуватися газом на опалення у подвійному розмірі відповідно до чинного законодавства України позивачам направлялися листи: Управлінням від 03 березня 2017 року № 10-07-76-К, 30 березня 2017 року № 10-07-107-К; Скадовською районною державною адміністрацією від 01 червня 2017 року № К-63; Департаментом соціального захисту Херсонської обласної державної адміністрації від 04 травня 2017 року № К-05-2709-16; Херсонською обласною державною адміністрацією від 07 червня 2017 року № К-3151 та Департаментом державної соціальної допомоги Міністерства соціальної політики України від 15 січня 2018 року № 195/0/112-18/202, якими надавалися роз'яснення щодо умов надання пільг на подвійний розмір опалювальної площі як інваліду війни 3 групи де йшлося про те, що згідно наявної у справі довідки позивачі не є одинокими, так як з ними проживають працездатні діти. Відтак, позивачі права на відповідну знижку за минулий опалювальний період не мали. Відповідач звертає увагу, що довідку про склад сім'ї з двох непрацюючих інвалідів видано Скадовською міською радою 24 квітня 2018 року вже після опалювального періоду 2017 року. Що стосується довідки №49 від 23 січня 2017 року яка видана Управлінням позивачу-2, то в ній вказано не «сім'я складається з 2-х осіб», а що «сім'я в кількості 2-х осіб має право на 100-процентну знижку плати за комунальні послуги». Крім того, відповідач звертає увагу, що позову можна б було уникнути, якби позивачі дослухалися до вимог законодавства та вчасно надали підтверджуючі документи про проживання двох непрацездатних осіб.
Ухвалою суду від 04 липня 2018 року дану справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи, у зв'язку із необхідністю надання додаткових пояснень позивачів щодо обґрунтувань, викладених у відзиві на позовну заяву. Судове засідання призначено на 25 липня 2018 року.
19 липня 2018 року від позивачів надійшло пояснення стосовно відзиву, в якому зазначається, що при проходженні ОСОБА_2 кожного року Медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК), ним надавались всі копії для отримання пільг. Також, вказується на те, що в пільговій справі ОСОБА_1 є довідка про склад сім'ї на опалювальний період 2015-2016 років, яка надавалася при оформленні субсидії. Позивачами стверджується, що начальник Управління праці та соціального захисту населення Скадовської РДА Федоренко Л.М. особисто була ознайомлена з переліком документів, що містив акт обстеження оселі від 15 травня 2017 року, яким підтверджується теперішній склад сім'ї позивачів, але перерахунок не здійснено по сьогоднішній день.
25 липня 2018 року від представників відповідача на адресу суду надійшли заяви, згідно яких, представники заперечують проти задоволення позовних вимог та просять розглядати справу в порядку письмового провадження.
В судове засідання 25 липня 2018 року позивачі не прибули, про причини своєї неявки суд не повідомляли, проте подали до суду уточнений адміністративний позов, згідно вимог якого, позивачі просять суд:
- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області щодо відмови надати позивачам 100-процентну знижку за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі з 01 січня 2017 року;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області відповідно до вимог п.5 ст. 13 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" надати позивачам 100-процентну знижку за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі, починаючи з 01 січня 2017 року;
- стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати.
Враховуючи викладене та положення ч. 9 ст. 205 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 з 2007 року має право на пільги для ветеранів війни-інвалідів війни, відповідно до наявного у нього посвідчення № НОМЕР_1 від 15 листопада 2016 року, а позивач ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи з 1994 року, а з 2006 року - безстроково, що підтверджується довідкою СЕР МСЕ № 042625 від 25 вересня 2006 року.
Так, позивачі звертались до Управління соціального захисту населення Скадовської РДА для отримання 100% знижки за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі, оскільки їх сім'я складається лише з непрацездатних осіб.
В свою чергу, Управлінням соціального захисту населення Скадовської РДА листами від 03 березня 2017 року № 10-07-76-К, 30 березня 2017 року № 10-07-107-К, Скадовською районною державною адміністрацією листом від 01 червня 2017 року № К-63, Департаментом соціального захисту Херсонської обласної державної адміністрації листом від 04 травня 2017 року № К-05-2709-16, Херсонською обласною державною адміністрацією листом від 07 червня 2017 року № К-3151 та Департаментом державної соціальної допомоги Міністерства соціальної політики України листом від 15 січня 2018 № 195/0/112-18/202, надавались роз'яснення щодо умов надання пільг на подвійний розмір опалювальної площі ОСОБА_2 як інваліду війни 3 групи де йшлося про те, що згідно наявної у пільговій справі довідки від 09 листопада 2009 року позивачі не є одинокими, так як з ними проживають працездатні діти. Відтак, у них відсутнє право на 100% знижку за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі.
Із відповіддю, в тому числі, відповідача по справі, позивачі не погоджуються та з метою захисту своїх законних прав та інтересів звернулися до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступні приписи чинного законодавства.
Так, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначається правовий статус ветеранів війни, забезпечується створення належних умов для їх життєзабезпечення, формується в суспільстві шанобливе ставлення до них.
Відповідно до п. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (ст. 7) надаються такі пільги: 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 100-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю).
Частиною 5 ст. 51 Бюджетного кодексу України (далі - БК України), при наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сім'ї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи; особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю внаслідок війни I групи та доглядає за ним, за умови що особа з інвалідністю внаслідок війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.
Отже, законодавством встановлено право осіб з інвалідністю внаслідок війни та прирівняних до них осіб на отримання 100-відсоткової знижки за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю), за умови складу сім'ї пільговика лише з непрацездатних осіб.
Згідно п. 8 постанови Кабміну, якою затверджено «Положення про єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» від 29 січня 2003 року № 117, у разі коли в складі сім'ї пільговика відбулися зміни, що потребують коригування включеної до Реєстру інформації, він повідомляє про це уповноважений орган.
30 березня 2018 року розпорядженням голови Скадовської районної державної адміністрації №127 встановлено в районі закінчення опалювального сезону 2017/2018 року для котелень всіх форм власності та підпорядкування, виходячи з кліматичних умов, згідно з діючими будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації та іншими нормативними документами.
Суд звертає увагу на те, що в матеріалах справи відсутні докази в підтвердження того, що до опалювального сезону 2017/2018 та протягом нього у позивачів була наявна довідка про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні осіб в кількості двох. 24 квітня 2018 року, вже після завершення опалювального сезону 2017/2018 Скадовською міською радою Херсонської області видано довідку про те, що до складу сім'ї позивачів входять дві особи. Суд вважає, що саме з 24 квітня 2018 року в сім'ї з двох непрацездатних осіб виникло право на звернення до Управління праці та соціального населення Скадовської РДА для отримання 100-процентної знижки плати за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативно опалювальної площі (42 кв. м. на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. м. на сім'ю).
Посилання позивачів на довідку № 49 від 23 січня 2017 року як на документ, що відображає відомості про склад сім'ї ОСОБА_2 є безпідставними, так як наведений документ підтверджує той факт, що ОСОБА_2 пройшов реєстрацію у відповідному органі державної влади, як інвалід третьої групи, якому поновлено пільги з 01 травня 2016 року. Відомості довідки про те, що "...сім'я в кількості 2 осіб має право на 100 відсоткову знижку з плати за комунальні послуги.." мають суто інформаційний характер та не створюють для позивача - 2 ніяких прав та/або обов'язків, оскільки наведені відомості: по-перше не містять даних про статус вказаних осіб (чи є вони непрацездатними); по-друге не вказують на конкретний вид комунальних послуг, на який має встановлюватися знижка.
Щодо позовної вимоги відносно встановлення знижки за користування газом починаючи з 01 січня 2017 року, суд зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 51 БК України передбачено, що витрати на безоплатне або пільгове матеріальне і побутове забезпечення, на яке згідно із законодавством України мають право окремі категорії працівників бюджетних установ, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу, поліцейські (крім категорій, пільги яким передбачаються пунктом "ї" частини першої статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров'я, частиною четвертою статті 29 Основ законодавства України про культуру, абзацом першим частини третьої статті 57 Закону України "Про освіту"), а також у частині медичної допомоги і санаторно-курортного лікування та відпочинку для оздоровлення - члени сімей військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, поліцейських, пенсіонери з числа військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, поліцейських та члени їхніх сімей, здійснюються за рахунок бюджетних асигнувань на функціонування цих бюджетних установ.
До таких витрат належать, зокрема, зниження плати за користування житлом (квартирної плати), паливом, телефоном та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична та теплова енергія).
Розпорядники бюджетних коштів забезпечують у повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами, та укладають договори за кожним видом енергоносіїв у межах встановлених відповідним головним розпорядником бюджетних коштів обґрунтованих лімітів споживання (ч. 3 ст. 51 БК України).
Усі бюджетні призначення втрачають чинність після закінчення бюджетного періоду, крім випадків, передбачених цим Кодексом (ч. 12 ст. 23 БК України).
Бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду (ч. 1 ст. 3 БК України).
Таким чином, суд погоджується з твердженням відповідача відносно того, що нарахування пільг за комунальні послуги, в тому числі з оплати за газопостачання за 2017 рік у поточному 2018 році є неможливим.
Вирішуючи питання про обрання способу захисту прав позивачів, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Завданням адміністративного судочинства, відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом справ.
Тобто, за змістом вказаної правової норми, адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями визначеними ст. 2 КАС України.
Отже, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення.
Надання позивачам 100-відсоткової знижки за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі відноситься виключно до функцій Управління праці та соціального захисту населення Скадовської районної державної адміністрації.
Суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Відтак позовна вимога, якою позивачі просять суд зобов'язати суб'єкт владних повноважень прийняти відповідне рішення, є формою втручання в його дискреційні повноваження та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому не підлягає задоволенню.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Враховуючи положення ст. 139 КАС України, судові витрати у даному випадку не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 12, 14, 139, 241 - 246, 205, 255 КАС України, суд.
вирішив:
В задоволені адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 10.3.4