Рішення від 27.07.2018 по справі 816/2182/18

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/2182/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №816/2182/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

22 червня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області) , в якій просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку призначеної йому пенсії та зобов'язати ГУ ПФУ в Полтавській області здійснити перерахунок і виплату йому пенсії відповідно до Закону України від 23.12.2015 №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" відповідно до довідки Ліквідкомісії УМВС України в Полтавській області від 29.05.2018 №4/661 про розмір грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 без обмеження граничного розміру.

Свою позицію позивач обґрунтовує тим, що він має право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення поліцейських, яке перевищує розмір грошового забезпечення працівників міліції.

19.07.2018 відповідач надав відзив на позов, в якому вказує, що ГУ ПФУ в Полтавській області станом на момент розгляду справи проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 та виплату пенсії за січень - травень 2018 року з урахуванням положень постанови КМУ від 21.03.2018 № 103. Наголошує, що враховані в довідці позивача від 29.05.2018 №4/661 надбавки та премія на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії вже не виплачувалися, а тому неправомірно вказані у довідці про розмір грошового забезпечення (а.с. 54-55).

20.07.2018 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій він вказує, що всупереч позиції відповідача він має право на перерахунок пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення військовослужбовця, які йому виплачувалися станом на момент виходу на пенсію (а.с. 66-71).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.06.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) на момент звільнення зі служби обіймав посаду міліціонер спеціальної роти судової міліції "Грифон", підпорядкованої УМВС України в Полтавській області, мав спеціальне звання прапорщик міліції. Наразі є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с. 57).

Рішенням Октябрського районного суду м. Полтави від 19.02.2018 (суддя Микитенко В.М.), з урахуванням ухвали про виправлення описки від 06.04.2018 позовні вимоги ОСОБА_1 у справі №554/9715/17 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області щодо не виготовлення нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1. Зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС України в Полтавській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2470 грн., підвищення посадового окладу - 370,50 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням прапорщик міліції - 1000 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 1388 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 2114,50 грн., премія (64%) - 4059,36 грн., всього - 11402,36 грн з дати виникнення права на перерахунок. В іншій частині позовних вимог відмовлено (а.с. 19-25).

Дане судове рішення набрало законної сили 26.03.2018.

29.05.2018 на виконання вказаного судового рішення за підписом голови ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області Захарченка Д.А. на ім'я ОСОБА_1 була видана нова довідка №4/661 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, де зазначено, що відповідно до рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 19.02.2018 по справі №554/9715/17, ухвали Октябрського районного суду від 06.04.2018 розмір грошового забезпечення з дати виникнення права на перерахунок (день з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу) за посадою міліціонер спеціальної роти судової міліції "Грифон", підпорядкованої УМВС України в Полтавській області становить: посадовий оклад - 2470,00 грн, підвищення посадового окладу 370,50 грн, оклад за військовим (спеціальним званням) - 1000,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) - 1388,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 2114,50 грн, премія (64%) - 4059,36 грн, усього - 11402,36 грн (а.с. 63).

11.06.2018 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою про перерахунок його пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 29.05.2018 №4/661 у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення поліцейським (а.с. 58).

Листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 14.06.2018 №1059/Т-03 перший заступник начальника Головного управління Носенко В.М. повідомив позивача, що довідка від 29.05.2018 №4/661 про грошове забезпечення гр. ОСОБА_1 не є підставою для розрахунку пенсії в силу вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (а.с. 59).

Не погодившись із цим, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом про визнання бездіяльності відповідача протиправною, зобов'язання його вчинити відповідні дії з перерахунку пенсії на підставі нової довідки.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною другою статті 51 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Отже, відповідно до приписів зазначених норм позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Так, 02.12.2015 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", якою встановлено види та розміри грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) для поліцейських.

При цьому, надбавка за виконання особливо важливих завдань працівникам Національної поліції зазначеною постановою не передбачена.

Отже, відповідно до приписів абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, для поліцейських не передбачена та не виплачувалась, позивач не має права на перерахунок пенсії з її урахуванням.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд зазначає, що право на перерахунок пенсії у колишніх працівників органів внутрішніх справ виникло в грудні 2015 року.

Згідно з довідкою № 4/1642 УМВС України в Полтавській області середній розмір премії за відповідною посадою поліцейського до посади на день звільнення зі служби міліціонер спеціальної роти судової міліції "Грифон", підпорядкованої УМВС України в Полтавській області становить 15,05 %.

Зазначений розмір премії є середнім розміром, що фактично виплачувався за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстави для врахування премії у розмірі 64 % відсутні.

Таким чином, суд вважає, що розміри надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії, зазначені у довідці УМВС України в Полтавській області №4/661 від 29.05.2018, не відповідають приписам чинного законодавства.

Враховуючи те, що дві складові, зазначені в довідці УМВС України в Полтавській області № №4/661 від 29.05.2018 (надбавка за виконання особливо важливих завдань та розмір премії), не відповідають вимогам чинного законодавства, відповідач позбавлений можливості здійснити перерахунок пенсії на її підставі, оскільки з її змісту неможливо встановити конкретні дійсні види та розміри грошового забезпечення та премії, які враховуються при перерахунку пенсії.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, враховуючи те, що в довідці УМВС України в Полтавській області зазначено складові, які не відповідають чинному законодавству (надбавка за виконання особливо важливих завдань та розмір премії), а також відсутність у органу пенсійного фонду повноважень щодо самостійного визначення розміру грошового забезпечення та премії, суд вважає безпідставними доводи щодо його протиправної бездіяльності. А тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

При цьому, зі змісту відзиву на позов відповідач не заперечує право позивача на перерахунок пенсії, з урахуванням складових встановлених законом та оскаржувані дії відповідача не позбавляють позивача можливості реалізувати своє право на перерахунок пенсії на підставі довідки уповноваженого органу із зазначенням видів та розміру складових грошового забезпечення та премії, встановлених чинним законодавством України.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на постанову Октябрського районного суду м. Полтави від 19.02.2018 у справі № 554/9715/17, на підставі якого УМВС України в Полтавській області було видано довідку №4/661 від 29.05.2018, з таких підстав.

Із вказаного рішення суду встановлено, що в означеній справі розглядалися правовідносини позивача та УМВС України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.

Під час розгляду справи судом не надавалась оцінка діям Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, вказаний суб'єкт владних повноважень не залучався до участі у справі, а тому обставини, встановлені під час її розгляду, стосуються лише правовідносин позивача з УМВС України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області.

У справі, що розглядається, судом надається оцінка діям органу Пенсійного фонду щодо правомірності не перерахування пенсії з урахуванням видів та розмірів грошового забезпечення та премії, які не встановленні чинним законодавством України.

Крім того, суд враховує приписи п. 9 Порядку № 45, відповідно до яких Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок, що не підтверджує висновок про безумовний обов'язок відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі наданої довідки без права перевірити її на відповідність вимогам чинного законодавства.

За висновком суду, на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії станом на 01.01.2016 надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% та премія в розмірі 64% не виплачувались, законодавчих підстав для включення цих доплат до розрахунку грошового забезпечення для перерахунку пенсії немає.

Аналогічний висновок висловив Верховий суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у рішенні від 12.03.2018 у справі №802/2196/17-а (номер рішення ЄДРСР 72694799).

За викладених обставин, бездіяльність відповідача, яку оскаржує позивач не містять ознак порушення права особи на належне пенсійне забезпечення.

Відтак позовні вимоги ОСОБА_1 суд визнає необґрунтованими, у зв'язку з чим відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.Б. Супрун