Рішення від 24.07.2018 по справі 816/1469/18

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1469/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сич С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання - Голубенко В.В.,

представників позивача - Драпак Л.О., Головка Л.С.,

представника відповідача - Решетило М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області до Новосанжарського навчально-виховного комплексу Новосанжарської районної ради Полтавської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

ВСТАНОВИВ:

05 травня 2018 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області /надалі - позивач; ГУ ДСНС України у Полтавській області/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Новосанжарського навчально-виховного комплексу Новосанжарської районної ради Полтавської області /надалі - відповідач; Новосанжарський НВК/, у якій просить:

- застосувати до Новосанжарського навчально-виховного комплексу Новосанжарської районної ради Полтавської області (код ЄДРПОУ 13935778) заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі навчально-виховного комплексу за адресою: Полтавська область, смт. Нові Санжари, вул. Центральна, 41, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки;

- встановити Новосанжарському навчально-виховному комплексу Новосанжарської районної ради Полтавської області (код ЄДРПОУ 13935778) наступний порядок і спосіб виконання судового рішення - заборонити користуватися за призначенням будівлею навчально-виховного комплексу за адресою: Полтавська область, смт. Нові Санжари, вул. Центральна, 41 та відключити її від електропостачання.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за результатами позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Новосанжарським НВК встановлено та зафіксовано у акті перевірки №16 від 04.04.2018 порушення відповідачем вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, які мали місце при експлуатації будівлі навчального закладу за адресою: Полтавська область, смт. Нові Санжари, вул. Центральна, 41. Вказує, що подальша експлуатація вказаної будівлі створює загрозу життю та здоров'ю людей, а відтак, слід застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації вказаної будівлі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10 травня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №816/1469/18, клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження задоволено, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

Ухвалами Полтавського окружного адміністративного суду від 31 травня 2018 року витребувано докази та оголошено перерву у судовому засіданні.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Судом встановлено, що Новосанжарський навчально-виховний комплекс Новосанжарської районної ради Полтавської області (ідентифікаційний код 13935778) зареєстрований як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 16/.

Згідно довідки Новосанжарського НВК від 12.04.2018 № 01-19/165 /а.с. 19/ будівля, яка розміщена за адресою: смт. Нові Санжари, вул. Центральна, 41, знаходиться на балансі Новосанжарського НВК та є власністю територіальної громади Новосанжарської районної ради /а.с. 19/.

Частиною 2 статті 64 Кодексу цивільного захисту України визначено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Відповідно до приписів статті 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052 /надалі - Положення № 1052/, встановлено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Згідно з пунктом 3 Положення № 1052 основними завданнями ДСНС є: 1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; 3) внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах; 4) реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності.

Пунктом 7 Положення № 1052 передбачено, що ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до частин 1, 2 статті 7 Закону України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" /надалі - Закон №877-V/ для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

Частиною 7 статті 7 №877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Судом встановлено, що на підставі наказу від 02 квітня 2018 року № 115 "Про проведення позапланових перевірок суб'єктів господарювання, органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, утворених ними негосподарюючих суб'єктів щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту" /а.с. 20-24/ та посвідчення на проведення перевірки від 02 квітня 2018 року № 23 /а.с. 25/ 04 квітня 2018 року посадовою особою ДСНС України Цвєтковим Р.М. проведено позапланову перевірку виконання вимог законодавства з питань техногенної, пожежної безпеки та цивільного захисту Новосанжарського навчально-виховного комплексу Новосанжарської районної ради Полтавської області, розташованого в смт. Нові Санжари, вул. Центральна, 41, Новосанжарського району, за результатами якої складено акт від 04 квітня 2018 року №16 /а.с. 26-29/.

Перевіркою встановлено та зафіксовано у акті перевірки від 04 квітня 2018 року №16, серед іншого, порушення вимог пожежної безпеки, що мали місце в приміщенні Новосанжарського НВК, а саме:

- дерев'яні конструкції горищних приміщень НВК не оброблено вогнезахисним розчином (пункт 2.5 глави 2 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 №252/26697 /надалі - ППБУ/);

- приміщення Новосанжарського НВК не обладнано системою автоматичної сигналізації відповідно до ДБН В.25-56:2014 "Інженерне обладнання будинків та споруд. Системи протипожежного захисту" (пункт 1.2 глави 1 розділу V ППБУ; пункт 7.3 таблиці А1 додатку А (обов'язкового) ДБН В.2.5-56-2014 "Системи протипожежного захисту");

- будівлю навчально-виховного комплексу не захищено від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів (пункт 1.21 глави 1 розділу ІV ППБУ);

- директор Новосанжарського НВК та відповідальна особа (завгосп) не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2013 № 444 (пункт 16 глави 2 розділу ІІ ППБУ);

- не забезпечено безперешкодний забір води пожежним автомобілям з пожежних резервуарів (пункт 2.1 глави 2 розділу V ППБУ);

- евакуаційні виходи не забезпечені евакуаційним освітленням відповідно до вимог ДБН В.1.1-7-2016 "Пожежна безпека об'єктів будівництва", ДБН В.2.5-23-2010 "Проектування електрообладнання об'єктів цивільного призначення" (пункт 2.32 глави 2 розділу ІІІ ППБУ);

- допущено замкнення евакуаційних дверей на ключ, а не на внутрішні запори при знаходженні в приміщенні НВК людей (пункт 2.27 глави 2 розділу ІІІ ППБУ);

- у підвальному приміщенні Новосанжарського НВК електророзетки та вимикачі встановлено на горючій основі (пункт 1.7 глави 1 розділу ІV ППБУ);

- приміщення НВК недозабезпечено необхідною кількістю вогнегасників (пункт 3.8 глави 3 розділу V ППБУ, розділ VІ п. 5 "Правил експлуатації та типові норми належності вогнегасників", затверджених наказом МВС України від 15.01.2018 р. № 25, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 року за № 225/31677).

Встановлення зазначених вище порушень стало підставою для звернення позивача до адміністративного суду з даним позовом.

Відповідно до пункту 2.5 глави 2 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, у будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) повинні оброблятися засобами вогнезахисту, які забезпечують I групу вогнезахисної ефективності. Необхідність обробляння засобами вогнезахисту дерев'яних елементів інших конструкцій будинків визначається відповідними нормативними документами за видами будинків.

Згідно з пунктом 1.2 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417, будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту".

Як визначено пунктом 7.3 таблиці А1 додатку А (обов'язкового) ДБН В.2.5-56-2014 "Системи протипожежного захисту" усі приміщення загальноосвітніх шкіл повинні бути обладнані системами пожежної сигналізації, тип 2.

Пунктом 1.21 глави 1 розділу ІV ППБУ встановлено, що захист будівель, споруд та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також їх перевірку необхідно виконувати відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд".

За приписами пункту 16 глави 2 розділу ІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417, посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року N 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях".

Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, зовнішній протипожежний водопровід повинен відповідати таким вимогам:

1) відповідальними за технічний стан пожежних гідрантів, установлених на мережі водопроводу населених пунктів, є відповідні служби (організації, установи), які утримують ці мережі водопроводу, а на території підприємств - їх власники або орендарі;

2) пожежні гідранти та пожежні резервуари повинні бути справними і утримуватися таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями;

3) у разі відключення ділянок водопровідної мережі та гідрантів або зменшення тиску мережі нижче за потрібний необхідно сповіщати про це пожежно-рятувальні підрозділи;

4) для контролю працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу власнику мережі водопостачання або іншій відповідальній особі, визначеній у відповідному договорі згідно з вимогами чинного законодавства, необхідно 1 раз на рік проводити випробування на тиск та витрату води з оформленням акта. Випробування водопроводу повинно проводитися також після кожного ремонту, реконструкції або підключення нових споживачів до мережі водопроводу;

5) пожежні гідранти і водойми повинні мати під'їзди з твердим покриттям. У разі наявності на території об'єкта або поблизу нього (у радіусі до 200 м) природних або штучних вододжерел до них повинні бути влаштовані під'їзди з майданчиками (пірсами) розміром не менше 12 х 12 м для встановлення пожежних автомобілів і забирання води будь-якої пори року;

6) витрачений під час гасіння пожежі протипожежний запас води з резервуарів має бути відновлений у строк не більше ніж:

24 год. - у населених пунктах і на промислових підприємствах з будівлями за вибухопожежною та пожежною небезпекою категорій А, Б та В;

36 год. - на промислових підприємствах з будівлями за пожежною небезпекою категорій Г та Д;

72 год. - у сільських населених пунктах і на сільськогосподарських підприємствах.

Для промислових підприємств із витратами води на зовнішнє пожежогасіння до 20 л/с включно допускається збільшувати час відновлення пожежного об'єму води: до 48 год. - для будівель категорій Г та Д; до 36 год. - для будівель категорії В;

7) пожежні резервуари (водойми) та їх обладнання повинні бути захищені від замерзання води. Узимку для забирання води з відкритих вододжерел слід встановлювати утеплені ополонки розміром не менше 0,6 х 0,6 м, які мають утримуватись у зручному для використання стані;

8) підтримання у постійній готовності штучних водойм, водозабірних пристроїв, під'їздів до вододжерел покладається: на підприємстві - на його власника (орендаря); у населених пунктах - на органи місцевого самоврядування;

9) біля місць розташування пожежних гідрантів і водойм повинні бути встановлені (відповідальні за встановлення - згідно з підпунктом 9 цього пункту) покажчики (об'ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеними на них:

для пожежного гідранта - літерним індексом ПГ, цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева);

для пожежної водойми - літерним індексом ПВ, цифровими значеннями запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми;

10) водонапірні башти повинні бути забезпечені під'їздом з твердим покриттям і пристосовані для відбору води пожежно-рятувальною технікою будь-якої пори року. На корпус водонапірної башти слід наносити позначення, яке вказує на місце розташування пристрою для забирання води пожежно-рятувальною технікою;

11) не допускається використовувати для побутових, виробничих та інших господарських потреб протипожежний запас води, що зберігається в резервуарах, водонапірних баштах, водоймах та інших ємнісних спорудах.

Згідно з пунктом 2.32 глави 2 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, світлові покажчики "Вихід" необхідно постійно утримувати справними. У залах для глядачів, виставкових, актових залах та інших подібних приміщеннях вони мають бути увімкнуті на весь час перебування людей (проведення заходу).

Відповідно до пункту 2.27 глави 2 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, двері на шляхах евакуації повинні відчинятися в напрямку виходу з будівель (приміщень). Не нормується напрямок відчинення дверей для:

квартир у житлових будинках;

приміщень з одночасним перебуванням не більше ніж 15 осіб, крім приміщень категорій А і Б за вибухопожежною та пожежною небезпекою, а також парильних саун;

комор і технічних приміщень площею не більше ніж 200 м 2 і без постійних робочих місць;

технічних поверхів площею не більше ніж 200 м 2, у яких розміщується тільки інженерне обладнання та/або прокладаються інженерні мережі будинку, і у яких відсутні постійні робочі місця;

балконів, лоджій (за винятком дверей, що ведуть до зовнішньої повітряної зони сходових кліток типу Н1);

виходів на площадки сходів типу С3;

санітарних вузлів.

За наявності людей у приміщенні двері евакуаційних виходів можуть зачинятися лише на внутрішні запори, які відчиняються зсередини без ключа.

Як визначено пунктом 1.7 глави 1 розділу ІV Правил пожежної безпеки в Україні затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, в електропроводках вибухонебезпечних і пожежонебезпечних зон відгалужувальні та з'єднувальні коробки повинні бути закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів.

За приписами пункту 3.8 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, необхідна кількість первинних засобів пожежогасіння повинна визначатися відповідальним за пожежну безпеку на об'єкті окремо для кожного поверху та приміщення, а також для етажерок відкритих установок. Якщо в одному приміщенні знаходяться декілька різних за пожежною небезпекою виробництв, не відділених одне від одного протипожежними стінами, то всі ці приміщення повинні забезпечуватись вогнегасниками, пожежним інвентарем та іншими видами засобів пожежогасіння за нормами найбільш небезпечного виробництва.

Пунктом 5 розділу VІ "Правил експлуатації та типові норми належності вогнегасників", затверджених наказом МВС України від 15.01.2018 р. № 25, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 року за № 225/31677 визначено, що будинки адміністративного та побутового призначення і громадські будинки на кожному поверсі повинні мати не менше двох переносних (порошкових, водопінних або водяних) вогнегасників з масою заряду вогнегасної речовини 5 кг і більше.

Крім того, слід передбачати по одному газовому вогнегаснику з величиною заряду вогнегасної речовини 3 кг і більше: на 20 м 2 площі підлоги в офісних приміщеннях з оргтехнікою, коморах, електрощитових, вентиляційних камерах та інших технічних приміщеннях; на 50 м 2 площі підлоги в приміщеннях архівів, машзалів, бібліотек, музеїв.

Відповідно до частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Відповідно до частини 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Враховуючи вищезазначені положення нормативно-правових актів, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами має право звернутися до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не дотримав вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, у зв'язку з чим подальша експлуатація будівлі навчально-виховного комплексу за адресою: Полтавська область, смт. Нові Санжари, вул. Центральна, 41, створює загрозу життю та здоров'ю людей.

04 квітня 2018 року провідним інспектором Новосанжарського РС ГУ ДСНС України у Полтавській області Цвєтковим М.І. внесено директору Новосанжарського НВК Решетнику М.І. припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту № 16, яким вимагається вжити заходів, у тому числі, усунути зазначені вище порушення, виявлені позаплановою перевіркою у приміщенні Новосанжарського НВК /а.с. 30-31/.

08 червня 2018 року з метою перевірки виконання припису про усунення порушень провідним інспектором Новосанжарського РС Цвєтковим Р.М. на підставі наказу ГУ ДСНС України в Полтавській області від 04.06.2018 № 2018 та посвідчення на перевірку від 04.06.2018 №71 проведено позапланову перевірку щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Новосанжарським НВК, який розташований в смт. Нові Санжари, вул. Центральна, 41, Новосанжарського району, за результатами якої складено акт від 08 червня 2018 року №52, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 98-101/.

Перевіркою встановлено та зафіксовано у акті перевірки від 08 червня 2018 року №52 порушення вимог пожежної безпеки, що мають місце в приміщенні Новосанжарського НВК, а саме:

- дерев'яні конструкції горищних приміщень НВК не оброблено вогнезахисним розчином (пункт 2.5 глави 2 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованого у Міюсті України 05.03.15 року №252/26697 /надалі - ППБУ/);

- приміщення Новосанжарського НВК не обладнано системою автоматичної сигналізації відповідно до ДБН В.25-56:2014 "Інженерне обладнання будинків та споруд. Системи протипожежного захисту" (пункт 1.2 глави 1 розділу V ППБУ; пункт 7.3 таблиці А1 додатку А (обов'язкового) ДБН В.2.5-56-2014 "Системи протипожежного захисту");

- будівлю навчально-виховного комплексу не захищено від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів (пункт 1.21 глави 1 розділу ІV ППБУ).

Таким чином, відповідачем не усунуто вказані вище порушення вимог пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Суд враховує, що у будівлі навчально-виховного комплексу, з огляду на її призначення, знаходиться значна кількість дітей, а не усунені відповідачем порушення, які встановлені перевіркою та зафіксовані у акті перевірки, як окремо, так і в своїй сукупності, можуть призвести до виникнення пожежі, яка створить загрозу життю та здоров'ю людей своїми небезпечними чинниками, такими як: токсичні продукти горіння, вогонь, висока температура навколишнього середовища, дим, знижена концентрація кисню, вибухи, руйнування будівельних конструкцій.

Зокрема, відсутність установки захисту будівлі від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів призведе до виникнення пожежі, загибелі або травмування людей внаслідок прямого попадання блискавки, дії її вторинних проявів. Відсутність автоматичної пожежної сигналізації унеможливить виявлення пожежі на початковій стадії її виникнення, своєчасну та безпечну евакуацію людей. А відсутність вогнезахисного обробляння дерев'яних будівельних конструкцій зумовить підвищення пожежного навантаження та швидке розповсюдження пожежі по всій площі будівлі.

З огляду на викладені обставини, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги виникнення загрози життю та/або здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, а також беручи до уваги не надання відповідачем доказів на підтвердження усунення вказаних вище порушень, встановлених в ході проведення позапланової перевірки, суд приходить висновку про необхідність застосування до Новосанжарського навчально-виховного комплексу Новосанжарської районної ради Полтавської області (ідентифікаційний код 13935778, вул. Центральна, 41, смт. Нові Санжари, Полтавська область, 39300) заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі навчально-виховного комплексу за адресою: Полтавська область, смт. Нові Санжари, вул. Центральна, буд. 41 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

Таким чином, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Стосовно встановлення порядку та способу виконання даного рішення, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною 1 статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.

З огляду на вищевикладене, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд вважає за доцільне встановити порядок і спосіб виконання судового рішення шляхом відключення від електропостачання будівлі навчально-виховного комплексу та заборони Новосанжарському навчально-виховному комплексу Новосанжарської районної ради Полтавської області (ідентифікаційний код 13935778, вул. Центральна, 41, смт. Нові Санжари, Полтавська область, 39300) здійснювати користування за призначенням будівлею навчально-виховного комплексу за адресою: Полтавська область, смт. Нові Санжари, вул. Центральна, буд. 41, - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Отже, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 3, 6-10, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (ідентифікаційний код 38610079, вул. Маршала Бірюзова, 26/1, м. Полтава, 36007) до Новосанжарського навчально-виховного комплексу Новосанжарської районної ради Полтавської області (ідентифікаційний код 13935778, вул. Центральна, 41, смт. Нові Санжари, Полтавська область, 39300) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити.

Застосувати до Новосанжарського навчально-виховного комплексу Новосанжарської районної ради Полтавської області (ідентифікаційний код 13935778, вул. Центральна, 41, смт. Нові Санжари, Полтавська область, 39300) заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі навчально-виховного комплексу за адресою: Полтавська область, смт. Нові Санжари, вул. Центральна, буд. 41 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

Встановити порядок і спосіб виконання судового рішення шляхом відключення від електропостачання будівлі навчально-виховного комплексу та заборони Новосанжарському навчально-виховному комплексу Новосанжарської районної ради Полтавської області (ідентифікаційний код 13935778, вул. Центральна, 41, смт. Нові Санжари, Полтавська область, 39300) здійснювати користування за призначенням будівлею навчально-виховного комплексу за адресою: Полтавська область, смт. Нові Санжари, вул. Центральна, буд. 41, - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до апеляційного адміністративного суду, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться Полтавський окружний адміністративний суд.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Повне рішення складено 30 липня 2018 року.

Суддя С.С. Сич