23 липня 2018 року м. Одеса Справа № 815/2389/18
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А.,
за участю: секретаря Ягенської К.О., представників: позивача Чернишової І.Є., відповідача Селіванова С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі адміністративну справу за позовом керівника Ізмаїльської місцевої прокуратури Одеської області до Суворовської селищної ради Ізмаїльського району Одеської області за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Дошкільний навчальний заклад "Колосок" загального розвитку для дітей віком від 2 до 6 років Суворовської селищної ради Ізмаїльського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльність щодо невжиття заходів по оформленню правовстановлюючих документів на земельну ділянку, що перебуває в користуванні дошкільного навчального закладу "Колосок" загального розвитку для дітей віком від 2 до 6 років Суворовської селищної ради Ізмаїльського району Одеської області, зобов'язання в межах компетенції вжити заходи по оформленню правовстановлюючих документів на земельну ділянку,
З позов до суду звернувся керівник Ізмаїльської місцевої прокуратури Одеської області до Суворовської селищної ради Ізмаїльського району Одеської області в якому просить визнати протиправною бездіяльність щодо невжиття заходів по оформленню правовстановлюючих документів на земельну ділянку, що перебуває в користуванні дошкільного навчального закладу "Колосок" загального розвитку для дітей віком від 2 до 6 років Суворовської селищної ради Ізмаїльського району Одеської області та зобов'язати в межах компетенції вжити заходи по оформленню правовстановлюючих документів на земельну ділянку. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до ст. 5 Закону України «Про освіту» органи місцевого самоврядування реалізують державну політику у сфері освіти. Положеннями ч. 2 ст. 19 Закону України «Про дошкільну освіту» передбачено, що органи місцевого самоврядування в системі дошкільної освіти в межах їх компетенції забезпечують реалізацію державної політики у сфері дошкільної освіти на відповідній території, у тому числі розвиток мережі закладів дошкільної освіти всіх форм власності відповідно до потреб населення, поліпшення матеріально-технічної бази та господарське обслуговування комунальних закладів дошкільної освіти; виконують функції засновника закладів дошкільної освіти на відповідній території. Таким чином, Суворовська селищна рада будучи суб'єктом, який здійснює управління Дошкільним навчальним закладом «Колосок» загального розвитку для дітей віком від 2 до 6 років Суворовської селищної ради Ізмаїльського району Одеської області, відповідає за його матеріально -технічне забезпечення, виконує повноваження у земельній сфері щодо надання земельних ділянок у користування, здійснює контроль за додержанням земельного законодавства та законодавства в галузі освіти, не виконала покладені на неї вищезазначеними нормами повноваження, не вжила необхідних дій для оформлення права постійного користування земельною ділянкою, на якій знаходиться школа, допускаючи протиправну бездіяльність. Так, питання надання ДНЗ «Колосок» земельної ділянки на праві постійного користування на розгляд сесії селищної ради не виносилися, відповідні рішення не приймалися, дозвіл на виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку не надавався, замовлення проекту відводу земельної ділянки та виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, технічна документація із землеустрою не виготовлялися, правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку не оформлювалися. Таким чином, відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться дошкільний навчальний заклад, створює передумови до зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування закладу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей. Про вищевказані порушення стало відомо з листа Суворовської селищної ради від 13.02.2018 за № 118, який надійшов до Ізмаїльської місцевої прокуратури 20.02.2018. Оскільки Суворовською селищною радою упродовж тривалого часу не здійснено належних та достатніх дій і заходів щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою, на якій знаходиться ДНЗ «Колосок», вказане питання підлягає вирішенню судом. Та станом на час подання позову позивачем встановлено, що технічна документація щодо користування земельною ділянкою, яку використовує ДНЗ «Колосок», не розроблена, правовстановлюючі документи на земельну ділянку не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.
Відповідач не погодився з доводами позивача, просив відмовити в задоволення позову, та надав до суду письмовий відзив, який мотивований тим, що рішенням відповідача від 26.04.2018 року №284-VII вирішено надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у комунальну власність Суворовській селищній раді земельної ділянки орієнтовною площею 0,74 га, розташованої за адресою: вул. Преображенська, 68а смт. Суворове, Ізмаїльського району Одеської області (в межах населеного пункту), для розміщення та обслуговування будівель та споруд Дошкільного навчального закладу «КОЛОСОК» за рахунок земель житлової та громадської забудови, які не надані у власність чи користування. Листом від 02-13/283 від 21.05.2018р. відповідач звернувся до начальника КП «Ізмаїльське МБТІ» з проханням провести технічну інвентаризацію та видати технічний паспорт на споруди д/с «Колосок», що знаходяться за адресою: смт. Суворове, вул. Преображенська, 68 а. Крім цього, 15.06.2018 року між відповідачем та ПП «ТАЙЗЕР ЕКСПО УКРАЇНА» було укладено договір на виготовлення геодезичного знімання № 06-18г. Також, листом від 20.06.2018р. № 02-13/323 Відповідач звернувся до Одеської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» з клопотанням виготовити проект землеустрою щодо відведення у комунальну власність Суворовській селищній раді земельної ділянки площею 0,74 га, розташованої за адресою: вул. Преображенська, 68а смт. Суворове, Ізмаїльського району Одеської області (в межах населеного пункту), для розміщення та обслуговування будівель та споруд Дошкільного навчального закладу «КОЛОСОК» за рахунок земель житлової та громадської забудови. Таким чином, твердження позивача про допущення відповідачем бездіяльності стосовно не вжиття заходів по оформленню правовстановлюючих документів на земельну ділянку, що перебуває в користуванні дошкільного навчального закладу «Колосок» є безпідставними.
Ухвалою суду від 22.05.2018 року суд відкрив провадження у справі та вирішив справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 22.06.2018 року у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено.
Дослідивши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. ст. 32, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських рад належать повноваження щодо управління закладами освіти, які належать територіальним громадам або передані їм, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; створення необхідних умов для забезпечення здобуття повної загальної середньої освіти у державних і комунальних загальноосвітніх навчальних закладах, створення необхідних умов для виховання дітей, молоді, розвитку їх здібностей, трудового навчання, професійної орієнтації, продуктивної праці учнів, сприяння діяльності дошкільних та позашкільних навчально-виховних закладів, дитячих, молодіжних та науково-просвітницьких організацій. Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, землю, а також заклади освіти.
Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, зокрема щодо надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад та здійснення контролю за додержанням земельного законодавства, використанням і охороною земель.
Ізмаїльською місцевою прокуратурою у межах наданого, згідно з ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», права витребувати за письмовим запитом, ознайомлюватися та безоплатно отримувати копії документів і матеріалів органів місцевого самоврядування та комунальних установ, вивчено інформацію Суворовської селищної ради та надані додатки, отримані разом з листом Суворовської селищної ради від 13.02.2018 за № 118, який надійшов до Ізмаїльської місцевої прокуратури 20.02.2018..
Так, відповідно до п. 1.1 Статуту Дошкільного навчального закладу «Колосок» загального розвитку для дітей віком від 2 до 6 років Суворовської селищної ради Ізмаїльського району Одеської області, погодженого начальником відділу освіти Ізмаїльської райдержадміністрації та затвердженого головою Суворовської селищної ради, ДНЗ «Колосок» створений на підставі рішення Суворовської селищної ради № 5-А від 01.04.1992, заснований на комунальній формі власності.
До Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців 26.04.2011 внесено запис № 1 535 102 0000 011381 про державну реєстрацію Дошкільного навчального закладу «Колосок» загального розвитку для дітей віком від 2 до 6 років Суворовської селищної ради Ізмаїльського району Одеської області.
Відповідно до п. 1.7 Статуту ДНЗ «Колосок» головною метою дошкільного закладу є забезпечення реалізації права дитини на здобуття дошкільної освіти, задоволення потреб громадян у нагляді, догляді та оздоровленні дітей, створення умов для їх фізичного, розумового і духовного розвитку.
Згідно до розділу 8 Статуту управління дошкільним закладом здійснюється селищною радою та відділом освіти. Безпосереднє керівництво роботою дошкільного закладу здійснюється його завідуючим.
Розділом 10 Статуту визначено, що джерелами фінансування дошкільного закладу є кошти засновника, відповідних бюджетів, батьків або осіб, які їх замінюють, добровільні пожертвування і цільові внески фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до розділу 9 Статуту дошкільний заклад на підставі Суворовської селищної ради № 5-А від 01.04.1992 має земельну ділянку, де розміщуються спортивні та ігрові майданчики, зони відпочинку, господарські будівлі тощо.
Дошкільний навчальний заклад «Колосок» загального розвитку для дітей віком від 2 до 6 років Суворовської селищної ради Ізмаїльського району Одеської області знаходиться за адресою: 68640, Одеська область, Ізмаїльський район, смт. Суворове, вул. Октябрьська, 68.
За даними Суворовської селищної ради навчальний заклад користується земельною ділянкою орієнтовною загальною площею 0,74 га, яка знаходиться у комунальній власності територіальної громади смт. Суворове Ізмаїльського району.
Відповідно до ст. 80 Закону України «Про освіту» до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об'єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об'єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством. Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.
Згідно до ст. 38 Закону України «Про дошкільну освіту» матеріально-технічна база закладу дошкільної освіти включає будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, інвентар, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інше. Майно закладу дошкільної освіти належить йому на правах, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права. Від імені та в інтересах територіальних громад правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності здійснюють органи місцевого самоврядування.
У частині 3 ст. 15 Закону України «Про дошкільну освіту» передбачено, що статус комунального має заклад дошкільної освіти, заснований на комунальній формі власності.
Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських, селищних міських рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування визначений ст. 123 Земельного кодексу України.
Згідно з частиною 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.
Відповідно до ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння та користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній та комунальній власності без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають, зокрема підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Згідно ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Частинами 1, 2 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до вимог цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Згідно ст. ст. 124, 125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
З урахуванням викладеного, земельна ділянка, якою користується ДНЗ «Колосок», має перебувати у нього на праві постійного користування.
Кабінетом Міністрів України 17.10.2012 р. прийнято розпорядження № 802-р «Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов'язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади», яким зобов'язано центральні органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 і 2013 років заходи, пов'язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади. Державне агентство земельних ресурсів та його територіальні органи повинні забезпечити проведення землевпорядних робіт і оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, в установленому законодавством порядку.
Таким чином, необхідність оформлення відповідачем правовстановлюючих документів на земельну ділянку під ДНЗ «Колосок» було прямо передбачено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 802-р.
Проте, в порушення вказаних норм законодавства правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує навчальний заклад, не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено. При цьому, відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням.
Вказані порушення свідчать про допущену бездіяльність з боку засновника Дошкільного навчального закладу «Колосок» загального розвитку для дітей віком від 2 до 6 років Суворівської селищної ради Ізмаїльського району Одеської області з огляду на наведене.
Відповідно змісту ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.
Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, а саме власні повноваження: підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; делеговані: здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель; підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
Приписами п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про освіту» органи місцевого самоврядування реалізують державну політику у сфері освіти.
Положеннями ч. 2 ст. 19 Закону України «Про дошкільну освіту» передбачено, що органи місцевого самоврядування в системі дошкільної освіти в межах їх компетенції забезпечують реалізацію державної політики у сфері дошкільної освіти на відповідній території, у тому числі розвиток мережі закладів дошкільної освіти всіх форм власності відповідно до потреб населення, поліпшення матеріально-технічної бази та господарське обслуговування комунальних закладів дошкільної освіти; виконують функції засновника закладів дошкільної освіти на відповідній території.
Таким чином, Суворовська селищна рада будучи суб'єктом, який здійснює управління Дошкільним навчальним закладом «Колосок» загального розвитку для дітей віком від 2 до 6 років Суворовської селищної ради Ізмаїльського району Одеської області, відповідає за його матеріально -технічне забезпечення, виконує повноваження у земельній сфері щодо надання земельних ділянок у користування, здійснює контроль за додержанням земельного законодавства та законодавства в галузі освіти, не виконала покладені на неї вищезазначеними нормами повноваження, не вжила необхідних дій для оформлення права постійного користування земельною ділянкою, на якій знаходиться школа, допускаючи протиправну бездіяльність.
Так, станом на час подання позову питання надання ДНЗ «Колосок» земельної ділянки на праві постійного користування на розгляд сесії селищної ради не виносилися, відповідні рішення не приймалися, дозвіл на виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку не надавався, замовлення проекту відводу земельної ділянки та виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, технічна документація із землеустрою не виготовлялися, правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку не оформлювалися.
Разом з тим, суд вважає, що у відзиві представник відповідача не спростував твердження та аргументи Ізмаїльської місцевої прокуратури стосовно суті позовних вимог.
Так, процедуру передачі земельних ділянок у користування встановлено статтею 123 Земельного кодексу України.
Згідно до частини 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.
Згідно з частинами 3 та 6 статті 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Як установлено статтею 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (стаття 126 Земельного кодексу України).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-ЛТ державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно до частини 2 статті 3 Закону № 1952 права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Так, станом на час направлення позову до суду технічна документація щодо користування земельною ділянкою, яку використовує ДНЗ «Колосок», не розроблена, правовстановлюючі документи на земельну ділянку не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.
Так, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно правовстановлюючі документи на земельну ділянку, на якій знаходиться дошкільний навчальний заклад, не оформлено.
Вказане свідчить про те, що Суворовською селищною радою як засновником дошкільного навчального закладу та органом місцевого самоврядування, у віданні якого перебувають земельні ділянки комунальної власності, допущено протиправну бездіяльність щодо тривалого не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами ДНЗ «Колосок» (державну реєстрацію юридичної особи проведено 26.04.2011).
Доводи представника відповідача про те, що рішенням відповідача від 26.04.2018 №284-VII вирішено надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у комунальну власність Суворовській селищній раді земельної ділянки для розміщення та обслуговування будівель та споруд ДНЗ «Колосок», не свідчать про правомірність дій відповідача у спірних відносинах.
Інформацію про розробку вказаного проекту рішення не було оприлюднено у жодних джерелах інформації, зокрема доказів зворотного матеріали справи не містять.
Таким чином, вказане рішення розроблено через 7 років після державної реєстрації юридичної особи та після того, як Ізмаїльською місцевою прокуратурою направлено запит до Суворовської селищної ради.
Подальші дії відповідача щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, що перебуває в користуванні ДНЗ «Колосок», а саме направлення 21.05.2018 листа до КП «Ізмаїльське МБТІ» про проведення технічної інвентаризації та видачу технічного паспорту на споруди ДНЗ «Колосок», укладення 15.06.2018 договору на виготовлення геодезичного знімання, направлення 20.06.2018 до Одеської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» клопотання про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у комунальну власність Суворовській селищній раді земельної ділянки для ДНЗ «Колосок», вчинено вже після отримання 17.05.2018 відповідачем позовної заяви та доданих до неї документів.
Крім того, замовлення проекту землеустрою у розумінні ст.ст.123, 125, 186-1 Земельного кодексу України є лише початковою стадією набуття третьою особою права постійного користування земельною ділянкою. Після розроблення проекту землеустрою останній підлягає затвердженню органом місцевого самоврядування, а право постійного користування - реєстрації органами Державної реєстраційної служби.
Між тим, станом на дату звернення прокурора до суду з цим позовом проект землеустрою не був розроблений, державна реєстрація права постійного користування земельною ділянкою відсутня.
Та оскільки дії відповідача по оформленню правовстановлюючих документів по наданню в користування ДНЗ «Колосок» земельної ділянки можуть бути зупиненні з власної ініціативи відповідачем в будь-який момент, та вчинення вказаних дій на цей час без рішення суду не є запорукою того, що вони будуть завершенні, суд доходить висновку, що саме зобов'язання відповідача вжити заходи по оформленню правовстановлюючих документів за рішенням суду буде гарантією їх завершення позитивним результатом.
У зв'язку з вищевикладеним, беручи до уваги, що права на нерухоме майно, у тому числі право постійного користування земельною ділянкою, підлягають обов'язковій державній реєстрації відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», враховуючи, що відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами ДНЗ «Колосок» Суворовської селищної ради може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень відповідно до положень ч. 2 ст. 2 КАС України, суд враховує, чи прийняті вони з використанням повноважень та спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискредитації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь яким несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст..ст.9, 241-246 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Ізмаїльської місцевої прокуратури Одеської області до Суворовської селищної ради Ізмаїльського району Одеської області задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Суворовської селищної ради Ізмаїльського району Одеської областіщодо невжиття заходів по оформленню правовстановлюючих документів на земельну ділянкурозташовану за адресою : Одеська обл., Ізмаїльський район, смт. Суворово, вул. Октябрьська 68, що перебуває у користуванні дошкільного навчального закладу «Колосок» загального розвитку для дітей віком від 2 до 6 років Суворовської селищної ради Ізмаїльського району Одеської області.
Зобов'язати Суворовську селищну рада Ізмаїльського району Одеської області вжити заходи по оформленню правовстановлюючих документів на земельну ділянку розташовану за адресою : Одеська обл., Ізмаїльський район, смт. Суворово, вул.Октябрьська 68, якою фактично користується Дошкільний навчальний заклад "Колосок" загального розвитку для дітей віком від 2 до 6 років Суворовської селищної ради Ізмаїльського району Одеської області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст..255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуванням положень п.15-5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Іванов Е.А.
.