Ухвала від 27.07.2018 по справі 1540/3689/18

Справа № 1540/3689/18

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2018 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Цебрикіської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області про визнання незаконними дій щодо призначення повторних місцевих виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №20 на 25.03.2018року, скасування Постанови від 25.01.2018року №34 про призначення на 25.03.2018року повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №20,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати незаконними дії Цебрикіської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області щодо призначення повторних місцевих виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №20 на 25.03.2018року, скасувати Постанову Цебрикіської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області від 25.01.2018року №34 про призначення на 25.03.2018року повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №20.

Зокрема, судом встановлено, що підставою для звернення ОСОБА_1 до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою послугувало те, що 25.01.2018р. Цебрикіською селищною територіальною виборчою комісією Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області прийнято рішення щодо визнання ОСОБА_1 таким, що відмовився від депутатського мандату, а також винесення відповідачем Постанови від 25.01.2018року №34 про призначення на 25.03.2018року повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №20.

Відповідно до ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій передбачено ст.273 КАС України, відповідно до ч.6 якої позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Таким чином, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що важливим елементом строків звернення до адміністративного суду з позовною заявою щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, є момент їх початку, який визначається днем прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності, що складає основну відмінність строку звернення до суду щодо вирішення виборчих спорів від строку звернення до суду в інших спорах адміністративної юрисдикції, в яких, як правило, такий строк обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та охоронюваних законом інтересів.

Так, як встановлено судом, та зазначено вище, оскаржувана позивачем - ОСОБА_1 Постанова №34 про призначення на 25.03.2018року повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №20, Цебрикіською селищною територіальною виборчою комісією Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області винесено, зокрема, 25.01.2018р.

Водночас, судом з'ясовано, що з даним адміністративним позовом щодо визнання незаконними дій Цебрикіської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області про призначення повторних місцевих виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №20 на 25.03.2018року, скасування Постанови Цебрикіської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області від 25.01.2018року №34 про призначення на 25.03.2018року повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №20, позивач - ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду лише 24.07.2018р. (згідно відбитку штемпеля канцелярії суду), тобто після спливу законодавчо визначеного строку для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та охоронюваних законом інтересів.

Особливості обчислення процесуальних строків в окремих категоріях адміністративних справ передбачено статтею 270 КАС України, відповідно до якої на обчислення строків, встановлених статтями 273 - 277, 280 - 283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу. Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами. Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події. Днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення. Днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

Таким чином, судом встановлено, що у виборчих спорах відсутня необхідність з'ясування обставин щодо дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод, та охоронюваних законом інтересів. Означене правове становище дозволяє чітко визначити початок строку звернення до суду для вирішення виборчих спорів, який не залежить від суб'єктивного сприйняття позивачем моменту порушення його права чи інтересу.

Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне адміністративний позов ОСОБА_1 до Цебрикіської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області про визнання незаконними дій щодо призначення повторних місцевих виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №20 на 25.03.2018року, скасування Постанови від 25.01.2018року №34 про призначення на 25.03.2018року повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №20, залишити без розгляду.

Керуючись ст.ст.122, 243, 248, 270, 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Цебрикіської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області про визнання незаконними дій щодо призначення повторних місцевих виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №20 на 25.03.2018року, скасування Постанови від 25.01.2018року №34 про призначення на 25.03.2018року повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №20, залишити без розгляду.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст.256 КАС України.

Ухвала суду може бути оскаржена, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду у строки визначені статтею 295 КАС України.

Відповідно до п.п.15.5 п.15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону №2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Харченко Ю.В.