Рішення від 30.07.2018 по справі 1240/2011/18

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

30 липня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2011/18

Головуючий суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Ракицької Ірини Миколаївни в інтересах ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

10 липня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Ракицької Ірини Миколаївни в інтересах ОСОБА_2 (далі - позивач) до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (далі - відповідач, УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області) з такими вимогами:

1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку позивачу його пенсії за інвалідністю за заявою від 15.06.2018;

2) зобов'язати відповідача провести з 01.10.2017 перерахунок та виплату позивачу пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В обґрунтування вимог зазначено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, категорія 1, що підтверджено посвідченням від 15.07.1997 серії НОМЕР_3 С. Вкладкою № НОМЕР_2 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок аварії на ЧАЕС, підтверджується, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Довідкою від 14.02.2001 № 51/1/1385, виданою Галузевим державним архівом Міністерства Оборони України, та військом квитком серії НУ № 4309795 підтверджено, що позивач брав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС у період з 25.09.1987 по 11.12.1987 та отримав дозу опромінення 9,76 р.

Позивач має пільги, встановлені законодавством для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_4 від 28.10.2010. Довідкою до акта огляду МСЕК серії 10 ААА № 148934 позивачу повторно безстроково встановлено 2 групу інвалідності з 13.09.2010 по захворюванню, пов'язаному з виконанням обов'язків військової служби по ЛНА на ЧАЕС.

Довідкою про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги серії 10 ААА № 051086 позивачу встановлено 75 % втрати професійної працездатності безстроково.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 15.06.2018 щодо встановлення розміру пенсії відповідно статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

Відповіді на заяву від 15.06.2018 позивач не отримав, перерахунок відповідачем не зроблено.

З посиланням на норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; постанови Кабінету Міністрів України від 15.10.2017 № 851, позивач вважає, що відповідач внаслідок порушень зазначених вимог законодавства, позбавив його права на перерахунок пенсії, що стало підставою для подання даної позовної заяви.

Ухвалою суду від 11.07.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (арк. спр. 1-2).

Від відповідача через відділ діловодства, обліку та звернення громадян (канцелярію) суду 23.07.2018 за вх. № 17442/2018 надійшов відзив на позовну заяву (арк. спр. 18-19), в якому зазначено, що згідно з нормою пункту 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1: заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії. Відповідно до даних інформаційного центру персоніфікованого обліку Центральної бази даних одержувачів пенсії, позивача зареєстровано як одержувача пенсії в Марківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області (далі - Марківське ОУПФУ Луганської області). Остання дата нарахування пенсії 04.07.2014.

15.06.2018 позивач листом в порядку Закону України «Про звернення громадян» направив до відповідача заяву про перерахунок пенсії за інвалідністю, яку відповідач отримав поштою 22.06.2018.

Листом від 06.07.2018 № 86/Г-5 відповідач повідомив позивача про необхідність звернення з питанням щодо перерахунку пенсії до Марківське ОУПФУ Луганської області. Таким чином відповідач зазначає, що позивача належним чином повідомлено про реєстрацію, як пенсіонера в Марківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області.

Просив у задоволенні позовних вимог відмовити за відсутністю законних підстав.

23 липня 2018 року від відповідача через відділ діловодства, обліку та звернення громадян (канцелярію) суду за вх. № 17442/2018 надійшли додаткові пояснення (арк. спр. 25), в яких зазначено, що у зв'язку зі зміною місця мешкання за запитом від 07.05.2015 № 879/06-09 пенсійна справа позивача супровідним листом від 13.06.2015 № 488/02-21 надіслана до УПФУ в Марківському районі Луганської області (на теперішній час Марківське ОУПФУ Луганської області).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

З копії паспорта громадянина України та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера встановлено, що позивач, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 (арк. спр. 6-7 зв.).

Позивач перебував на обліку як одержувач пенсії в УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області.

З електронного запиту пенсійної справи слідує, що паперова пенсійна справа позивача запитана УПФУ в Марківському районі Луганської області (на теперішній час Марківське ОУПФУ Луганської області) 07.05.2015 від УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області (арк. спр. 26-27).

Супровідним листом від 13.06.2015 № 488/02-21 підтверджено, що відповідач надіслав до УПФУ Марківського району Луганської області пенсійну справу позивача у зв'язку зі зміною місця проживання останнього (арк. спр. 28).

Відповідно до витягу Центральної бази даних одержувачів пенсій Інформаційного центру персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України позивач перебуває на обліку в Марківському ОУПФУ Луганської області, дата останнього нарахування пенсії відповідачем 04.07.2014, дата останнього нарахування пенсії Марківським ОУПФУ Луганської області - 04.07.2018 (арк. спр. 21).

15 червня 2018 року позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою б/н про перерахунок виплати пенсії згідно зі статтею 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати (арк. спр. 11, 20)

Листом від 06 липня 2018 № 86/Г-5 відповідач повідомив позивача, що згідно з інформацією з Центральної бази даних одержувачів пенсій він перебуває на обліку в Марківському ОУПФУ Луганської області. Таким чином, за отриманням відповіді щодо питання позивача йому необхідно звернутись до управління, де позивач перебуває на обліку (арк. спр. 22).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзив учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Частиною першою статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно з частиною першою статті 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі, за зазначеним в заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Положення статті 44 Закону № 1058-IV кореспондуються з пунктом 1.1 Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), відповідно до якого заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Підставою для прийняття пенсіонера на облік до територіального управління за новим місцем проживання, відповідно до абзацу 4 пункту 1.5. Порядку № 22-1 є його особисте звернення до органу, що призначає пенсію із заявою про запит пенсійної справи.

Згідно з пунктом 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.3 Порядку № 22-1 визначено, що орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. &lв;…&?з; Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.

За приписами пункту 4.12 Порядку, при переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці орган, що призначає пенсію, не пізніше трьох робочих днів з дня одержання заяви надсилає запит про витребування пенсійної справи до органу, що призначає пенсію, за попереднім місцем проживання (реєстрації) пенсіонера. Пенсійна справа не пізніше п'яти робочих днів з дня одержання запиту пересилається органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).

З вищевикладеного слідує, що законодавцем чітко визначено, що рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший тощо, приймає виключно орган Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонера, тобто орган, в якому особа перебуває на обліку як отримувач пенсії.

Аналіз наведених правових норм дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, є відповідна заява разом з доданими до неї документами, подана до уповноваженого органу ПФУ (органу за місцем обліку пенсіонера) в установленому порядку.

Вищеописаними письмовими доказами підтверджено, що позивач перебуває на обліку за місцем свого фактичного проживання як отримувач пенсії в Марківському ОУПФУ Луганської області.

Відповідно, судом встановлено, що позивач із заявою про перерахунок пенсії від 15.06.2018 звернувся до неналежного органу ПФУ, який не повноважний вирішувати питання щодо здійснення перерахунку пенсії позивача за його заявою.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач, внаслідок відсутності у нього законних повноважень, правомірно не вирішував по суті питання щодо здійснення перерахунку пенсії позивача за його заявою від 15.06.2018.

Згідно з частиною першою статті 20 Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР «Про звернення громадян» (далі - Закон № 393/96-ВР) звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Відповідач, керуючись положеннями Закону № 393/96-ВР із дотриманням передбаченого цим Законом строку розглянув заяву позивача, як звернення громадянина, та надав відповідь із роз'ясненням, що за перерахунком пенсії позивачу слід звертатися до органу ПФУ за місцем його фактичного проживання (за місцем обліку).

Така відповідь відповідача не є рішенням про відмову у перерахунку пенсії у розумінні Закону № 1058-IV, відповідно, не тягне для позивача настання будь-яких правових наслідків.

Частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно, з вищевикладеного слідує, що відсутність порушення відповідачем прав позивача обумовлює й відсутність можливості захисту такого права у порядку адміністративного судочинства України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні судим перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою цієї статті передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивачем суду не доведено, яким чином відбулося порушення відповідачем його прав, з огляду на відсутність будь-яких правовідносин між ним та УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області.

Зважаючи на вищевикладене, враховуючи на відсутність порушення відповідачем будь-яких прав позивача, суд дійшов висновку, що позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 10 частини першої статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.

Керуючись статтями 2, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову адвоката Ракицької Ірини Миколаївни в інтересах ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2; адреса для листування: 08136, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (місце знаходження: 93600, Луганська область, селище міського типу Станиця Луганська, вулиця 1 Травня, будинок 20, код за ЄДРПОУ 21792637) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова