Рішення від 25.07.2018 по справі 812/1565/18

3.7.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

25 липня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1565/18

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,

за участю

секретаря судового засідання Шляхтун М.М.

та

представників сторін:

від позивача - Ігнатьєв Є.О. (довіреність від 20.06.2018 б/н)

від відповідача - не прибув

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Буковина-Транс"

до Державної служби України з безпеки на транспорті

про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Буковина-Транс" (далі - позивач) до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач), в якому позивач з урахуванням уточненої позовної заяви від 20 червня 2018 року б/н (арк. спр. 17-20) просить визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 24 квітня 2018 року № 001275 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 13 квітня 2018 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Луганській області проведено рейдову перевірку транспортного засобу MERCEDES-BENZ SPRINTER, номерний знак НОМЕР_1, на предмет додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, про що складено акт від 13 квітня 2018 року № 000004. Відповідно до акта від 13 квітня 2018 року № 000004 перевіркою виявлено надання послуг з перевезень пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: інформаційного листа з реєстраційним номером Укртрансбезпеки, що є невід'ємною частиною договору з замовником.

24 квітня 2018 року Управлінням Укртрансбезпеки у Луганській області винесено постанову № 001275 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567 "Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті" позивач скористався своїм правом на оскарження постанови та звернувся зі скаргою від 26 квітня 2018 року № 22 до Державної служби України з безпеки на транспорті. Листом від 31 травня 2018 року № 4561/03/15-18 відповідач залишив скаргу позивача без задоволення, а постанову Управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 24 квітня 2018 року № 001275 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн - без змін. Позивач зазначає, що його скаргу було розглянуто з порушенням 10-ти денного строку, передбаченого пунктом 34 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567.

Позивач вважає постанову Управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 24 квітня 2018 року № 001275 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн протиправною, законодавчо та доказово необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню.

Позивач зазначає, що є самостійним господарюючим суб'єктом, має права юридичної особи, володіє окремим майном. Підприємство має у власності автомобіль, державний номерний знак НОМЕР_1, який 13 квітня 2018 року використовувався для перевезення співробітників підприємства, тобто використовувався для власних потреб. Водієм автомобілю були надані усі необхідні документи та пояснення. Однак, ігноруючи пояснення водія та наявні документи, співробітники відповідача безпідставно зробили висновки, що автомобіль працює в режимі нерегулярних перевезень без необхідних документів.

З посиланням на норми частини другої статті 19 Конституції України, статтей 1, 39 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-III "Про автомобільний транспорт", пунктів 1, 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 103, Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567, та підпункти 1, 6 пункту 16 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1001, позивач вважає протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскаржувану постанову.

Державна служба України з безпеки на транспорті позов не визнала, про що подала відзив на позовну заяву від 13 липня 2018 року б/н, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю (арк. спр. 36-42). Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив, що рейдову перевірку позивача проведено із дотриманням вимог Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567). Під час перевірки транспортного засобу MERCEDES-BENZ SPRINTER 316 CDI (реєстраційний номер НОМЕР_1) виявлено порушення - надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 Закону України "Про автомобільний транспорт".

У подальшому, відповідно до вимог чинного законодавства, посадовою особою Управління Укртрансбезпеки у Луганській області за порушення позивачем вимог законодавства про автомобільний транспорт винесено постанову від 24 квітня 2018 року № 001275 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу, передбаченого абзацом третім частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Також відповідач звернув увагу суду, що твердження позивача про те, що 13 квітня 2018 року товариство з обмеженою відповідальністю «Буковина-Транс» не використовувало транспортний засіб MERCEDES-BENZ SPRINTER 316 CDI (реєстраційний номер НОМЕР_1) для здійснення нерегулярних перевезень пасажирів, а використовувало його для перевезення співробітників підприємства, тобто для власних потреб, не відповідає дійсності. Так водієм ОСОБА_2 представникам відповідача на огляд було надано документи, серед яких й «інформаційний лист щодо здійснення нерегулярних перевезень пасажирів № б/н», що підтверджує факт використання вищевказаного транспортного засобу для здійснення нерегулярних перевезень пасажирів.

З урахуванням викладеного представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Користуючись правом на подання заяв по суті справи, позивач подав відповідь на відзив від 16 липня 2018 року за № 86, в якій наголошує на тому, що позивач здійснював перевезення пасажирів автобусом для власних потреб, а не перевезення на договірних умовах із замовником транспортних послуг (арк. спр. 69-72).

Ухвалою від 11 червня 2018 року позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Буковина-Транс" залишено без руху та надано строк для усунення недоліків (арк. спр. 13-14).

27 червня 2018 року позивачем до суду надано уточнений адміністративний позов, приведений у відповідність з вимогами статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). В уточненому позові від 20 червня 2018 року б/н позивачем зазначено зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, аналогічні зазначеним у первісному позові (арк. спр. 17-20).

Ухвалою від 02 липня 2018 року відкрито провадження у справі, визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, призначено судове засідання у справі на 25 липня 2018 року о 13 год. 30 хв. (арк. спр. 1-3).

Ухвалою від 25 липня 2018 року у задоволенні клопотання Державної служби України з безпеки на транспорті про зупинення провадження у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Буковина-Транс" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу відмовлено (арк. спр. 89).

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві та відповіді на відзив від 16 липня 2018 року № 86.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк. спр.74). У клопотанні від 13 липня 2018 року б/н просила відкласти судове засідання на іншу дату (арк. спр. 57-58). За наслідками розгляду поданого відповідачем клопотання суд ухвалою, постановленою без виходу до нарадчої кімнати та занесеною секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, відмовив у задоволенні клопотання про відкладення розгляду справи та ухвалив розглядати справу відповідно до положень статті 205 КАС України за відсутності представника відповідача (арк. спр. 86-87).

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 КАС України, судом встановлено таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Буковина-Транс" (ідентифікаційний код 33001797) є юридичною особою, зареєстрованою 07 червня 2004 року, місцезнаходженням якої є АДРЕСА_1, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 07 червня 2018 року за № НОМЕР_2, основним видом діяльності є 49.39 Інший пасажирський наземний транспорт (арк. спр. 8-10).

13 квітня 2018 року Управлінням Укртрансбезпеки у Луганській області відповідно до графіку проведення рейдових перевірок, які здійснюються територіальними органами Державної служби України з безпеки на транспорті у період з 09 по 15 квітня 2018 року, затвердженого наказом Державної служби України з безпеки на транспорті від 05 квітня 2018 року № 333, та направлення на рейдову перевірку від 10 квітня 2018 року № 003091 проведено рейдову перевірку на предмет дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, які знаходяться на території відповідно до системи адміністративно-територіального устрою України Луганської області (арк. спр. 43-45, 46).

За результатами рейдової перевірки складено акт від 13 квітня 2018 року № 000004, дослідженням копії якого встановлено, що за результатами перевірки транспортного засобу MERCEDES-BENZ SPRINTER 316 CDI (реєстраційний номер НОМЕР_1), що належить товариству з обмеженою відповідальністю "Буковина-Транс", під керуванням водія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, документ, що посвідчує особу водія - посвідчення водія від 26 жовтня 2017 року НОМЕР_3, видане ТSC 4442, виявлено порушення - надання послуг з перевезень пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: інформаційного листа з реєстраційним номером Укртрансбезпеки, що є невід'ємною частиною договору з замовником (арк. спр. 22, 50).

До акта перевірки додано фотокопію інформаційного листа щодо здійснення нерегулярних перевезень пасажирів б/д та б/н, здійснену одночасно разом з фотокопією посвідчення водія від 26 жовтня 2017 року НОМЕР_3, виданого ОСОБА_2, та свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу MERCEDES-BENZ SPRINTER 316 CDI (реєстраційний номер НОМЕР_1) (арк. спр. 51).

Дослідженням фотокопії інформаційного листа встановлено, що перевізником ТОВ "Буковина-Транс" на замовлення ФОП ОСОБА_3 здійснюється перевезення пасажирів автобусом MERCEDES-BENZ SPRINTER 316 CDI (реєстраційний номер НОМЕР_1), водій ОСОБА_2, початковий пункт маршруту м. Сєвєродонецьк, кінцевий пункт маршруту смт. Станиця Луганська. Кількість пасажирів організованої групи, дата і час початку та закінчення перевезень не зазначені. Інформаційний лист підписаний замовником та перевізником, підпис перевізника скріплений печаткою товариства з обмеженою відповідальністю "Буковина-Транс".

Відповідно до пункту 26 Порядку № 1567 позивача запрошено на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт для надання пояснень, що підтверджено підписом представника товариства з обмеженою відповідальністю "Буковина-Транс" на листі-повідомленні Управління Укртрансбезпеки у Луганській області (арк. спр. 49).

За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт уповноваженою особою Управління Укртрансбезпеки у Луганській області винесено постанову від 24 квітня 2018 року № 001275 про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою до позивача за надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: інформаційного листа з реєстраційним номером Укртрансбезпеки, що є невід'ємною частиною договору з замовником, відповідальність за яке передбачена абзацом третім частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 грн (арк. спр. 23, 48).

Позивач скористався своїм правом на оскарження постанови від 24 квітня 2018 року № 001275 до вищого за підпорядкуванням органу державного контролю та звернувся зі скаргою від 26 квітня 2018 року № 22 до Державної служби України з безпеки на транспорті (арк. спр. 24-27).

Направлення скарги здійснено рекомендованим листом, що підтверджено фіскальним чеком публічного акціонерного товариства "Укрпошта", яке за даними пошуку поштових відправлень вручено адресату за довіреністю 02 травня 2018 року (арк. спр. 28, 75).

Листом від 31 травня 2018 року № 4561/03/15-18 відповідач залишив скаргу позивача без задоволення, а постанову Управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 24 квітня 2018 року № 001275 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн - без змін (арк. спр. 29-30, 84-85).

На підтвердження обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, до матеріалів справи надано копії таких документів: дорожнього листа від 13 квітня 2018 року б/н (арк. спр. 31, 66), свідоцтва про право власності на транспортний засіб MERCEDES-BENZ SPRINTER 316 CDI (реєстраційний номер НОМЕР_1) (арк. спр. 63), наказу від 28 грудня 2016 року № 70-К про прийняття на роботу ОСОБА_2 водієм транспортного засобу (арк. спр. 64), списку пасажирів товариства з обмеженою відповідальністю «Буковина-Транс» для перевезення за власними потребами підприємствами з м. Сєвєродонецька до ст. Луганська від 13 квітня 2018 року (арк. спр. 65); посвідчення водія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, від 26 жовтня 2017 року НОМЕР_3 (арк. спр. 67), наказів про прийняття на роботу водіями транспортних засобів (арк. спр. 78-83).

Дослідженням копії списку працівників товариства з обмеженою відповідальністю "Буковина-Транс", які їдуть з м. Сєвєродонецька до смт. Станиця Луганська за власними потребами 13 квітня 2018 року, та дослідженням копій наказів про прийняття на роботу встановлено, що всі особи, зазначені у списку, працюють водіями транспортних засобів у позивача.

Вирішуючи позов по суті заявлених позовних вимог та оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 103 (далі - Положення), Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно з підпунктами 1, 3 пункту 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті; здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті.

Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річкових портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах України (підпункт 2 пункту 5 Положення); здійснює контроль за додержанням перевізниками вимог режиму праці та відпочинку, що здійснюють перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом (підпункт 19 пункту 5 Положення).

Відповідно до пункту 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

Згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 року № 592 "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, у тому числі й Управління Укртрансбезпеки у Луганській області.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 05 квітня 2001 року № 2344-III "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон № 2344-III), який відповідно до статті 3 регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

Згідно з статтею 1 Закону № 2344-III у цьому Законі наведені терміни вживаються в такому значенні:

автобус - транспортний засіб, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння більше ніж дев'ять з місцем водія включно;

автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами;

нерегулярні пасажирські перевезення - перевезення пасажирів автобусом, замовленим юридичною або фізичною особою з укладанням письмового договору на кожну послугу, в якому визначають маршрут руху, дату та час перевезень, інші умови перевезень та форму оплати послуги, або перевезення за власний кошт;

послуга з перевезення пасажирів чи вантажів - перевезення пасажирів чи вантажів транспортними засобами на договірних умовах із замовником послуги за плату.

Частинами чотирнадцятою, сімнадцятою та вісімнадцятою статті 6 Закону № 2344-III визначено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Відповідно до частин першої, четвертої, десятої статті 39 Закону № 2344-III автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Документи для нерегулярних пасажирських перевезень:

для автомобільного перевізника - ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.

Документи на перевезення пасажирів автобусами для власних потреб:

для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на автобус, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника, інші документи, передбачені законодавством України.

Частиною другою статті 40 Закону № 2344-III визначено, що водій автобуса зобов'язаний, зокрема:

виконувати правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту загального користування і технічної експлуатації автобуса;

мати з собою і пред'являти для перевірки уповноваженим посадовим особам документи, передбачені законодавством.

Абзацом третім частини першої статті 60 Закону № 2344-III визначено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 року № 176 затверджені Правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту (далі - Правила № 176), які визначають порядок здійснення перевезень пасажирів та їх багажу автобусами, таксі, легковими автомобілями на замовлення, а також обслуговування пасажирів на автостанціях і є обов'язковими для виконання організаторами регулярних перевезень, замовниками транспортних послуг (далі - замовники послуг), автомобільними перевізниками, автомобільними самозайнятими перевізниками, персоналом автомобільного транспорту, автостанціями та пасажирами.

Згідно з пунктом 55 Правил № 176 замовлення юридичною або фізичною особою автобуса для нерегулярних перевезень здійснюється шляхом укладення з перевізником письмового договору про замовлення транспортного засобу.

Суб'єкт господарювання, який надає туристичні та екскурсійні послуги і здійснює перевезення власним чи орендованим транспортним засобом, укладає договір перевезення з кожною особою.

Пунктом 56 Правил № 176, у редакції чинній до 17 березня 2018 року, було визначено, що договір на здійснення нерегулярних перевезень, що укладається між юридичною або фізичною особою та перевізником у письмовій формі, повинен містити дату і час здійснення перевезень, початковий та кінцевий пункти маршруту, маршрут перевезення і державний реєстраційний номер транспортного засобу.

Типову форму договору про здійснення нерегулярних перевезень затверджує Мінінфраструктури.

Наказом Міністерства інфраструктури України від 20 червня 2012 року № 331, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09 липня 2012 року за № 1130/21442, на виконання пункту 56 Правил № 176 затверджено Типову форму договору про здійснення нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом на внутрішньообласних маршрутах протяжністю понад 50 км та міжобласних маршрутах (далі - Типова форма договору).

Пунктом 3.3 Типової форми договору визначено, що перевізник, зокрема: готує Інформаційний лист (на кожний автобус); перед початком виконання перевезень пасажирів завчасно подає факсограмою, на електронну адресу або нарочно копію Інформаційного листа за формою, наведеною в додатку до Типової форми договору про здійснення нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом на внутрішньообласних маршрутах протяжністю понад 50 км та міжобласних маршрутах, затвердженої наказом Міністерства інфраструктури України від 20 червня 2012 року № 331, відповідному територіальному органу Державної служби України з безпеки на транспорті за місцем проведення державної реєстрації Перевізника та отримує реєстраційний номер Інформаційного листа, який проставляється в Інформаційному листі.

Пунктом 23 постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2018 року № 181 "Про внесення змін до Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту", яка набрала законної сили 17 березня 2018 року, у пункті 56: 1) абзац перший після слів "транспортного засобу" доповнити словами "та мету поїздки"; 2) абзац другий виключити.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 1567 цей Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.

Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) (пункт 4 Порядку № 1567).

Згідно з пунктом 12 Порядку № 1567 рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.

Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин (пункт 13 Порядку № 1567).

Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту (пункт 14 Порядку № 1567).

Згідно з пунктом 15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно:

наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;

додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону;

додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода);

відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам;

оснащення таксі справним таксометром;

відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу;

додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху;

наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення;

додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів;

виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Відповідно до пункту 16 Порядку № 1567 рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб Укртрансбезпеки у кількості не менш як дві особи.

Під час проведення рейдової перевірки можливе: застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис "Укртрансбезпека"; використання спеціального обладнання, призначеного для перевірки дотримання водіями норм режиму праці та відпочинку, встановлених законодавством України та Європейською угодою; здійснення габаритно-вагового контролю; використання засобів аудіо- та відеотехніки для запису процесу перевірки; використання пристроїв для копіювання, сканування з метою збору інформації, що свідчить про правопорушення.

Згідно з пунктом 20 Порядку № 1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

Пунктом 21 Порядку № 1567 визначено, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

У разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб'єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис (пункт 22 Порядку № 1567).

Справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення (пункт 25 Порядку № 1567).

Відповідно до пункту 26 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.

Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

Згідно з пунктом 27 Порядку № 1567 за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Копія постанови видається не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням (пункт 29 Порядку № 1567).

Пунктом 32 Порядку № 1567 визначено, що скарга на постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів може бути подана до вищого за підпорядкуванням органу державного контролю.

Скарга на постанову подається протягом 10 днів після її винесення. &?т;…&g7;.

Згідно з пунктом 34 Порядку № 1567 під час розгляду скарги на постанову перевіряється законність і обґрунтованість її винесення та у десятиденний строк після надходження скарги приймається одне з таких рішень:

постанова залишається без зміни, а скарга без задоволення; &?е;…&gо;.

Копія рішення по скарзі на постанову видається у строк до трьох днів під розписку уповноваженій особі суб'єкта господарювання чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням (пункт 35 Порядку № 1567).

Аналізом вищевикладеного встановлено, Управління Укртрансбезпеки у Луганській області, як територіальний орган Укртрансбезпеки, має повноваження на здійснення державного контролю автомобільних перевізників, у тому числі щодо дотримання ними режиму праці та відпочинку водіїв, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок із дотриманням вимог Порядку № 1567.

Так, Порядком № 1567 визначено, що рейдова перевірка здійснюється за направленням на проведення такої перевірки, виданим згідно з щотижневим планом-графіком проведення таких перевірок, затвердженим керівником Укртрансбезпеки.

Водій транспортного засобу за правилами, визначеними статтею 40 Закону № 2344-III, повинен при собі мати та надавати на перевірку співробітникам Укртрансбезпеки під час проведення рейдової перевірки пакет документів, визначений статтею 39 Закону № 2344-III.

Цей перелік документів не є вичерпним, тобто законодавцем передбачено можливість його доповнення іншими визначеними законодавством документами. Одним із таких документів відповідно до абзацу другого пункту 56 Правил № 176 та Типової форми договору був інформаційний лист щодо здійснення нерегулярних перевезень пасажирів, зареєстрований у відповідному територіальному органі Укртрансбезпеки за місцем державної реєстрації перевізника.

Разом з тим, починаючи з 17 березня 2018 року, внаслідок внесених змін до пункту 56 Правил № 176, відпав обов'язок перевізника укладати договір із замовником транспортних послуг із дотриманням Типової форми договору, якою, у свою чергу, було визначено обов'язок перевізника оформляти та реєструвати в територіальних органах Укртрансбезпеки інформаційний лист.

Зважаючи на зміни, що відбулися у чинному законодавстві, суд дійшов висновку, що після 17 березня 2018 року відсутність у водія автобусу, що здійснює нерегулярні пасажирські перевезення, інформаційного листа, а тим більше, відомостей про його реєстрацію в територіальних органах Укртрансбезпеки, не є порушенням статті 39 Закону № 2344-III.

Оскільки, як слідує з постанови від 24 квітня 2018 року № 001275, до товариства з обмеженою відповідальністю "Буковина-Транс" застосований штраф у сумі 1700,00 грн саме за відсутність у водія транспортного засобу інформаційного листа з реєстраційним номером Укртрансбезпеки, що є невід'ємною частиною договору з замовником, тобто за відсутність документа, обов'язкова наявність якого у водія транспортного засобу, що здійснює нерегулярні пасажирські перевезення, на час проведення рейдової перевірки чинним законодавством не передбачена, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно винесено оскаржувану постанову та вона підлягає скасуванню.

Що стосується тверджень позивача, що товариство з обмеженою відповідальністю "Буковина-Транс" 13 квітня 2018 року автобусом марки MERCEDES-BENZ SPRINTER 316 CDI (реєстраційний номер НОМЕР_1) здійснювало перевезення пасажирів для власних потреб, суд їх оцінює критично та відхиляє з підстав того, що водієм транспортного засобу співробітникам Управління Укртрансбезпеки у Луганській області під час рейдової перевірки разом з документами, обов'язкова наявність яких передбачена статтею 39 Закону № 2344-III, було надано й інформаційний лист щодо здійснення нерегулярних перевезень пасажирів, з якого слідує, що позивач здійснював перевезення пасажирів з м. Сєвєродонецька до смт. Станиця Луганська за замовленням ФОП ОСОБА_4 Як вже вище зазначено, дослідженням цього інформаційного листа встановлено, що його підписано перевізником та замовником послуг із зазначенням реквізитів сторін, підпис перевізника скріплений печаткою товариства з обмеженою відповідальністю "Буковина-Транс". Крім того, фотокопію цього інформаційного листа здійснено одночасно з посвідченням водія ОСОБА_2 та свідоцтвом про право власності товариства з обмеженою відповідальністю "Буковина-Транс" на транспортний засіб.

Наданий до матеріалів справи список пасажирів товариства з обмеженою відповідальністю "Буковина-Транс", перевезення яких здійснювалося автобусом MERCEDES-BENZ SPRINTER 316 CDI (реєстраційний номер НОМЕР_1) 13 квітня 2018 року із м. Сєвєродонецька до смт. Станиця Луганська, жодним чином не спростовує відомості, відображені в інформаційному листі щодо перевезення інших осіб 13 квітня 2018 року з м. Сєвєродонецька до смт. Станиця Луганська.

З викладених підстав суд вважає хибними й твердження позивача, що ним угода про перевезення пасажирів з ФОП ОСОБА_5 не укладалась.

Також суд відхиляє як безпідставні твердження представника позивача, що інформаційний лист підприємством не складався, оскільки, по-перше, водієм транспортного засобу в акті перевірки не зазначено, що перевезення пасажирів автобусом здійснювалось для власних потреб із зазначенням списку працівників товариства з обмеженою відповідальністю "Буковина-Транс", які їдуть з м. Сєвєродонецька до смт. Станиця Луганська за власними потребами 13 квітня 2018 року, а лише зазначено «з порушенням не згодний». По-друге, представник позивача був присутнім під час розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та таких обставин також не повідомляв. Крім того, дослідженням тексту скарги позивача від 26 квітня 2018 року № 22 встановлено відсутність таких відомостей і у скарзі позивача, поданій на постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів. Крім того, суду представником позивача не надано доказів звернення товариства до правоохоронних органів із повідомленням щодо підробки документів з боку співробітників Укртрансбезпеки.

Що стосується тверджень позивача щодо порушення відповідачем строків розгляду скарги на постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів, суд зазначає, що Порядком № 1567, яким врегульовано порядок проведення перевірок, оформлення результатів їх проведення, порядок розгляду справ про порушення законодавства про автомобільний транспорт, порядок розгляду скарг на постанови про накладення адміністративно-господарських санкцій, не визначено таких наслідків недотримання строку розгляду скарг як скасування оскаржуваної постанови.

Хоча, на думку суду, не всі твердження позивача є обґрунтованими та підтверджуються належними та допустимими доказами, судом встановлено, що постанова від 24 квітня 2018 року № 001275 не відповідає критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС, та підлягає скасуванню.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем за звернення до суду з даним позовом сплачений судовий збір у розмірі 1762,00 грн, що підтверджено платіжним дорученням від 18 червня 2018 року № 14.

Оскільки позов судом задовольняється повністю, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1762,00 грн.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Буковина-Транс" (ідентифікаційний код 33001797, місцезнаходження: 93400, АДРЕСА_2) до Державної служби України з безпеки на транспорті (ідентифікаційний код 39816845, місцезнаходження: 03135, місто Київ, Шевченківський район, проспект Перемоги, будинок 14) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 24 квітня 2018 року № 001275 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 1700,00 грн до товариства з обмеженою відповідальністю «Буковина-Транс».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (ідентифікаційний код 39816845, місцезнаходження: 03135, місто Київ, Шевченківський район, проспект Перемоги, будинок 14) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Буковина-Транс» (ідентифікаційний код 33001797, місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, проспект Центральний, будинок 25, квартира 25) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1762,00 грн (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повне рішення суду складено 30 липня 2018 року.

Суддя Т.І. Чернявська