про зупинення провадження в адміністративній справі
24 липня 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/1167/17
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі головуючої судді Хилько Л.І., розглядаючи у порядку підготовчого судового засідання адміністративну справу
за позовом:
ОСОБА_1
до відповідача:
приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_2 ,
треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ТОВ "Полтавська"
про визнання протиправними та скасування рішень, -
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_2, треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ТОВ "Полтавська" в якому просить суд: визнати протиправними та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №29271266 від 15.04.2016 року; №29273873 від 15.04.2016 року; №29649575 від 18.05.2016 року.
Підготовче судове засідання у справі призначено на 24.07.2018 року.
В судовому засіданні 24.07.2018 року представником третьої особи ОСОБА_4 було подано письмове клопотання про продовження підготовчого провадження у справі з метою витребування додаткових доказів по справі та можливого зупинення провадження у зв'язку із цим; представник позивача не заперечував проти даного клопотання та представник третьої особи ТОВ "Полтавська" підтримав вказане клопотання (т.2,а.с.95).
В судовому засіданні судом вирішено відкласти розгляд справи до 30.08.2018 року до 15 год. 30 хв., що відображено у відповідному протоколі судового засідання (т.2,а.с.96-98).
Предметом розгляду даної справи є встановлення правомірності дій приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_2 при прийнятті рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №29271266 від 15.04.2016 року; №29273873 від 15.04.2016 року; №29649575 від 18.05.2016 року.
Представником позивача суду повідомлено, що відповідачу - приватному нотаріусу Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_2 анульовано доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, згідно з наказом Міністерства юстиції України від 06. 10.2017 р. за №3141/5.
Згідно рішення Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату від 06.02.2018 р. №4, наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2018 р. №310/5 анульовано свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю, видане Міністерством юстиції України 22.12.2009 р. №7957 на ім'я ОСОБА_2
На підставі наказу Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській обл. від 21.02.2018 року №12/07 нотаріальну діяльність ОСОБА_2 припинено з 21.02.2018 року (т.2,а.с.6-7).
Відповідно до статті 3 Закону України "Про нотаріат", нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності, а також здійснює функції державного реєстратора прав на нерухоме майно у порядку та випадках, встановлених Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Згідно із статтею 6 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", організаційну систему державної реєстрації прав становлять: 1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи; 2) суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти; 3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).
Відповідно до статті 7 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Міністерство юстиції України: забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав; здійснює нормативно-правове регулювання у сфері державної реєстрації прав; забезпечує створення та функціонування Державного реєстру прав, є його держателем; організовує роботу, пов'язану із забезпеченням діяльності з державної реєстрації прав; здійснює контроль за діяльністю у сфері державної реєстрації прав; забезпечує доступ державних реєстраторів до Державного реєстру прав та приймає рішення про блокування та анулювання такого доступу у випадках, передбачених цим Законом; розглядає скарги на рішення, дії або бездіяльність державних реєстраторів, суб'єктів державної реєстрації прав, територіальних органів Міністерства юстиції України та приймає обов'язкові до виконання рішення, передбачені цим Законом; складає протоколи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення; організовує роботу з підготовки та підвищення кваліфікації державних реєстраторів; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державним реєстратором є: 1) громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації прав; 2) нотаріус; 3) державний виконавець, приватний виконавець - у разі державної реєстрації обтяжень, накладених під час примусового виконання рішень відповідно до закону, а також у разі державної реєстрації припинення іпотеки у зв'язку з придбанням (передачею) за результатом прилюдних торгів (аукціонів) нерухомого майна, що є предметом іпотеки.
Положеннями статті 30 Закону України «Про нотаріат» визначені підстави припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса.
Статтею 30-1 Закону України «Про нотаріат» визначено порядок припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, зокрема, припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса здійснюється Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі за наявності підстав, передбачених цим Законом, шляхом видання наказу про припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса.
У випадках, передбачених пунктами 1 - 3, 5 - 9 частини першої статті 30 цього Закону, Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі зобов'язані негайно передати приватному нотаріусу копію наказу про припинення його нотаріальної діяльності. Приватний нотаріус зобов'язаний припинити нотаріальну діяльність з моменту отримання копії наказу про припинення його нотаріальної діяльності. Наказ про припинення нотаріальної діяльності може бути оскаржений приватним нотаріусом до Міністерства юстиції України або до суду. Оскарження цього наказу приватним нотаріусом зупиняє реалізацію положень, передбачених частинами п'ятою і шостою цієї статті.
Особа, нотаріальна діяльність якої припинена, зобов'язана протягом одного місяця з дня одержання копії наказу передати до відповідного державного нотаріального архіву всі документи нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса. У разі якщо цей строк є недостатнім, він може бути продовжений рішенням Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, але лише один раз і не більше ніж на місяць.
У разі неможливості або відмови приватного нотаріуса особисто здійснити передачу документів нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса у встановлені строки цей обов'язок покладається на Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, яке в разі необхідності залучає до цього поліцейських.
Порядок та умови здачі і знищення особистої печатки приватного нотаріуса встановлюються і забезпечуються спеціально уповноваженими органами з питань дозвільної системи.
Припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса означає припинення дії реєстраційного посвідчення.
Виходячи із вищевикладеного, суд зауважує, що вказаними положеннями чинного законодавства визначено порядок припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса.
Так, як вбачається з даних, що містяться в автоматизованій системі “Діловодство спеціалізованого суду”, ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Міністерства юстиції України, Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати наказ Міністерства юстиції України №310/5 від 07.02.2018 року "Про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого ОСОБА_2" та рішення №4 Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату від 06.02.2018 року у справі №П/811/591/18.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду у справі П/811/591/18 від 19.06.2018 року ОСОБА_2 відмовлено.
Водночас, наразі рішення не набрало законної сили, оскільки ОСОБА_5 подано на вказане рішення апеляційну скаргу. Відтак, поки триває процедура оскарження ОСОБА_5 рішення про припинення його приватної нотаріальної діяльності, останній позбавлений можливості виконати обов'язок визначений статтею 30-1 Закону України «Про нотаріат», зокрема щодо вимоги протягом одного місяця з дня одержання копії наказу передати до відповідного державного нотаріального архіву всі документи нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса.
Отже, з огляду на встановлені обставини у справі, суд вважає, що рішення у справі №П/811/591/18 вплине на спірні правовідносини у даній справі.
Відповідно до положень ст. 6 Європейської Конвенції з прав людини та основоположних свобод держава України гарантує кожному право на звернення до суду.
За приписами частини першої статті 55, частини третьої статті 124 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Судочинство здійснюється Конституційним Судом України та судами загальної юрисдикції.
З метою реалізації конституційних прав кожного на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, захисту виборчих прав, права на доступ до публічної служби тощо в Україні в системі судів загальної юрисдикції утворено адміністративні суди.
Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах (ст.1 КАС України).
Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України, суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Таким чином, суд приходить до висновку, що вирішення даної адміністративної справи неможливе до набрання законної сили рішенням у адміністративній справі №П/811/591/18.
Враховуючи наведене, з метою об'єктивного прийняття рішення у даній справі, суд приходить до висновку, що провадження у справі необхідно зупинити, відповідно до вимог п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України.
Керуючись п.3 ч.1 статті 236, статтями 248, 256 КАС України, суд
Зупинити провадження у справі №П/811/1167/17 до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі №П/811/591/18.
Зобов'язати сторін повідомити суд про набрання законної сили судовим рішенням у справі №П/811/591/18.
Роз'яснити сторонам, що провадження у справі поновлюється за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або за ініціативою суду, якщо відпадуть обставини, які були підставою для зупинення провадження. З дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків продовжується. Провадження у справі продовжується зі стадії, на якій воно було зупинене.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Пунктом 15.15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України у редакції Закону від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду ОСОБА_6