Справа № 750/5960/18
Провадження № 2-а/750/471/18
27 липня 2018 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова у складі:
головуючого - судді Логвіної Т.В.,
при секретарі - Примак Т.В.,
за участю сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
позивач звернувся до суду з позовом та просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення від 11.06.2018 року, відповідно до якої позивача визнано винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 96 КупАП, мотивуючи свої вимоги тим, що його дії не призвели до негативних наслідків, були викликані виробничою необхідністю, у зв'язку з чим є підстави для звільнення його від адміністративної відповідальності за ст. 22 КУпАП.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, представник відповідача просила відмовити у задоволенні позову, посилаючись на його безпідставність.
Заслухавши пояснення та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 (далі - Порядок № 553), Порядком виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466 (даті - Порядок № 466). Порядком накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 № 244 (далі - Порядок № 244), КУпАП України.
Частиною 1 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, зокрема, мають право: складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом; видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
У відповідності та на виконання вимог зазначених вище чинних нормативно-правових актів України була проведена позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об'єкті будівництва: «Реконструкція зварювального участка під одноповерхову капітальну цегляну будівлю за адресою: вул. Менделєєва. 5 у м. Чернігові».
Під час зазначеної перевірки встановлено факт вчинення Позивачем правопорушення у сфері містобудівної діяльності, за яке спеціальними нормами права передбачена певна відповідальність, а саме - виконання будівельних робіт з реконструкції зварювального участка під одноповерхову капітальну цегляну будівлю розміром 5,91 м х 8,92 м за адресою: вул. Менделєєва, 5 у м. Чернігові без подання до органу державного архітектурно-будівельного контролю повідомлення про початок виконання будівельних робіт, щодо об'єкту, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єкта з незначними наслідками (СС 1), що є порушенням п.1 ч.І ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.13 Порядку № 466.
Так, відповідно до п.1 ч.І ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник має право виконувати будівельні роботи на об'єктах будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС 1) після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Замовником будівництва, згідно ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» є фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території.
Відповідно до Витягу з Поземельної книги про земельну ділянку ЧН 741010006 право постійного користування на земельну ділянку під реконструйованим об'єктом належить Чернігівському учбово-виробничому підприємству Українського товариства сліпих.
Зазначене вище порушення підтверджується Актом складеним за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт № 58, приписом про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 31.05.2018 № 19, протоколом про адміністративне правопорушення від 31.05.2018, протоколом про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31.05.2018, приписом від 31.05.2018 № 18 про зупинення будівельних робіт з 31.05.2018, а також не заперечується самим позивачем.
Згідно ст. 1 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб'єктів містобудування - юридичних та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельним нормам, стандартам і правилам.
Вчинення суб'єктами містобудування правопорушень у сфері містобудівної діяльності тягне за собою відповідальність передбачену цим та іншими законами України.
Згідно п. 5 Постанови № 244 накладення на суб'єкта містобудування штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності не звільняє від відповідальності, передбаченої Кодексом України про адміністративні правопорушення, посадових осіб такого суб'єкта, до службових обов'язків яких належить забезпечення дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
У зв'язку з чим, перевіривши матеріали перевірки, дослідивши всі наявні докази, вислухавши пояснення представника Позивача, начальником Управління в присутності директора Чернігівського учбово-виробничого підприємства Українського товариства сліпих ОСОБА_1 винесена оскаржувана постанова по справі про адміністративне правопорушення від 11.06.2018 № 10, якою директора Чернігівського учбово-виробничого підприємства Українського товариства сліпих ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 96 КУпАП України та накладено штраф в мінімальному розмірі, який передбачено санкцією ч. 5 статті 96 КУпАП, у розмірі 8 500,00 грн.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, враховуючи те, що Законом не встановлені випадки звільнення порушників від відповідальності за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, підстави для застосування ст. 22 КУпАП у даному випадку відсутні, оскаржувана постанова є законною та такою, що винесена у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 77, 241-246, 286 КАС України, ст. 251 КУпАП, суд
У задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: