Рішення від 27.07.2018 по справі 814/1243/18

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2018 р. № 814/1243/18

м. Миколаїв

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, вул. Космонавтів, 142/Б, кв. 55, м. Миколаїв, 54031

до відповідача:Головного управління Національної поліції в Миколаївській області в особі Управління кадрового забезпечення Головне управління Національної поліції в Миколаївській області, вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001

про:визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області в особі Управління кадрового забезпечення Головного управління національної поліції в Миколаївській області про визнання протиправними дії щодо відмови у направленні на медичний огляд для проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи з метою встановлення причинного зв'язку травми отриманої ним 11.11.2017, зобов'язання направити на медичний огляд для проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи з метою встановлення причинного зв'язку травми, отриманої 11.11.2017.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що під час виконання службових обов'язків з ним стався нещасний випадок, що підтверджується висновком судово-медичної експертизи та актами форми Н-1,Н-5. Відповідач всупереч Закону України « Про Національну поліцію», Наказу МВС України від 11.01.2016 №4 та Наказу МВС №285 від 03.04.2017 не надав позивачу направлення на медичний огляд для проведення лікарської експертизи .

Відповідач проти позову заперечує, просить відмовити у позові, оскільки Наказом МВС №285 від 03.04.2017 чітко зазначено коло осіб, яким видається направлення. Позивач не відноситься до осіб, передбачених п.2 розділу ІІІ Положення. Також чинним законодавством не передбачено видача направлення за бажанням працівника.

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

ОСОБА_1 проходить службу в Національній поліції та перебуває на посаді оперуповноваженого відділу боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми Під час виконання службових обов'язків 11.11.2017 з ним стався нещасний випадок, що підтверджується висновком судово-медичної експертизи , в якій зазначено, що позивачу спричинені тілесні ушкодження у вигляді «забою м'яких тканин лобної ділянки голови, синців в області правої та лівої кісті, забоїв пальця».

20.03.2018 затверджено акт №1 про нещасний випадок за формою «Н-1» та акт розслідування нещасного випадку за формою Н-5, в яких зазначено, що нещасний випадок з позивачем стався при виконанні службових обов'язків.

05.04.2018 позивач звернувся з рапортом про направлення його на проходження військово-лікарської комісії та комісії МСЕК для встановлення відсотка втрати тимчасової працездатності.

17.04.2018 відповідач відмовив у видачі направлення на ВЛК, оскільки позивач відповідно до Положення про діяльність медичної комісії МВС, затвердженої наказом МВС № 285 від 03.04.2017 не входить до переліку осіб, яким надається направлення на ВЛК.

Відповідно до ст.ст.97,100 Закону України « Про Національну поліцію» одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:

5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;

6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.

Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Визначення інвалідності та ступеня втрати працездатності без визначення інвалідності поліцейським здійснюється в індивідуальному порядку державними закладами охорони здоров'я відповідно до закону та інших нормативно-правових актів.

Згідно з п.5 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом МВС України № 4 від 11.01.2016 для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає, крім інших документів:

5) копію постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;

У преамбулі передбачено, що з метою нормативно-правового врегулювання організації медичного обстеження кандидатів на службу в поліцію, поліцейських, кандидатів на військову службу за контрактом, резервістів та військовослужбовців Національної гвардії України затверджується Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС, затверджена Наказом МВС України № 285 від 03.04.2017

Розділом ІІІ (пп.1-2) передбачено, що направлення на медичний огляд для проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи за формою (додаток 4) здійснюють відповідні підрозділи кадрового забезпечення Національної поліції України, командири частин НГУ. У направленні зазначаються мета і питання, які підлягають вирішенню ВЛК, у тому числі надається така інформація:

1) щодо кандидатів на службу, поліцейських, які переміщуються по службі, щодо осіб, які закінчили навчання у навчальних закладах і призначаються на посаду, зазначається посада відповідно до графи Переліку захворювань, згідно з якою необхідно проводити експертизу;

2) щодо осіб, що звільняються зі служби, зазначаються вислуга років і мотиви звільнення, термін проходження служби в поліції, НГУ, Збройних Силах, СБУ, інших військових формуваннях, утворених відповідно до законодавства України (далі - військові формування), в органах внутрішніх справ, участь у бойових діях, антитерористичних операціях, інших заходах в умовах особливого періоду, воєнних конфліктах;

3) щодо осіб, які приймаються на службу після звільнення з військових формувань, колишніх осіб рядового й начальницького складу і колишніх поліцейських зазначається, коли і з якої причини зазначені особи були звільнені зі служби, та надаються відомості про проходження ними ВЛК у минулому;

4) щодо осіб, які є кандидатами до вступу на навчання, вказується назва навчального підрозділу навчального закладу із зазначенням спеціальності (спеціалізації);

5) щодо поліцейських, військовослужбовців, направлених на ВЛК для визначення можливості за станом здоров'я до проходження служби за кордоном, зазначається місце майбутньої служби.

Направлення на проходження ВЛК видається за формою встановленою додатком 4 до Наказу № 285. В ньому повинно бути зазначено прізвище позивача та мета проходження ВЛК- в даному випадку з метою встановлення причинного зв'язку захворювання, травми(поранення, контузії, каліцтва).

Посилання відповідача на те, що пунктом 2 розділу ІІ Положення чітко зазначено коло осіб, на яких воно розповсюджується, до якого не відноситься позивач, як поліцейський, який перебуває на службі, не приймається судом до уваги, оскільки цим пунктом передбачається необхідність надання , крім іншого, додаткової інформації стосовно особи, яка направляється на ВЛК, а саме, якщо ця особа є 1) кандидатом на службу, 2) що звільняються зі служби,3) які приймаються на службу,4) особи, які є кандидатами до вступу на навчання,5) щодо поліцейських для визначення можливості за станом здоров'я до проходження служби за кордоном.

Із вищезазначеного пункту не слідує, що він розповсюджується тільки на осіб стосовно яких необхідно зазначити додаткову інформацію.

Вищезазначене Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС розповсюджується на поліцейських та про це зазначено у преамбулі цього положення.

Оскільки актами Н-1 та Н-5 встановлено, що нещасний випадок з позивачем стався в період проходження служби при виконання службових обов'язків. Законом України « Про Національну поліцію» передбачена можливість виплати поліцейському одноразової грошової допомога в разі визначення втрати працездатності . Для вирішення питання про можливість отримання одноразової грошової допомоги позивачу необхідно надати висновок ВЛК, яким буде встановлено причинний зв'язок травми з проходженням служби. Направлення на медичний огляд для проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи за формою здійснюють відповідні підрозділи кадрового забезпечення Національної поліції України відповідно до Наказу № 285 МВС України, тому відмова відповідача у видачі позивачу направлення для проходження ВЛК є протиправною.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких

ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідач не довів суду, що діяв правомірно, тому позов належить задовольнити.

Але позовні вимоги про зобов'язання відповідача вчинити певні дії повинні стосуватись не направлення позивача на медогляд, а в зобов'язанні відповідача видати позивачу направлення на медичний огляд для проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи за формою (додаток 4) відповідно до розділу ІІІ Наказу МВС України № 285 від 03.04.2017.

Позивач просить стягнути на його користь витрати на професійну правничу допомогу в сумі 3000грн., що підтверджується договором про надання правової допомоги від 14.05.2018, довідкою про сплату адвокатських послуг в сумі 3000 грн., звітом про виконані роботи від 16.05.2018.

Відповідно до ч.3 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що витрати на професійну правничу допомогу належать до витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України, розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.

Відповідачі клопотань про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу не подали.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України та підлягають поверненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (вул. Енгельса, 102, смт. Врадіївка, Миколаївська область, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 40108735) задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 40108735) щодо відмови у направленні ОСОБА_1 на медичний огляд для проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи з метою встановлення причинного зв'язку травми, отриманої ним 11.11.2017 року.

3. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 40108735) видати ОСОБА_1 (вул. Енгельса, 102, смт. Врадіївка, Миколаївська область, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) направлення на медичний огляд для проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи за формою (додаток 4) відповідно до розділу ІІІ Наказу МВС України № 285 від 03.04.2017.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 40108735) на користь ОСОБА_1 (вул. Енгельса, 102, смт. Врадіївка, Миколаївська область, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у сумі 1409,60 грн. (одна тисяча чотириста дев'ять гривень 60 коп.), сплачений квитанцією № 13644 від 18.05.2018 року.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 40108735) на користь ОСОБА_1 (вул. Енгельса, 102, смт. Врадіївка, Миколаївська область, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати на правову допомогу у сумі 3000,00 грн. (три тисячі гривень).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко