27 липня 2018 р. № 814/1511/18
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54038
до відповідача:Пенсійного фонду України, вул. Бастіонна, 9, м. Київ, 01014
третя особа:Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Пенсійного фонду України (далі - відповідач), за участю третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - третя особа), про:
- визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає в неповідомленні третьої особи, з моменту надходження інформації від Міністерства оборони України від 22.09.2017 р. № 248/3/6/3334, про підстави для проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям військових прокуратур та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку в зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657;
- зобов'язання відповідача повідомити третю особу про підстави для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям військових прокуратур та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку в зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657, за формою згідно з додатком 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (в редакції на 06.09.2017 р.);
- зобов'язання відповідача подати протягом місяця, з дня набрання постановою законної сили, звіту про виконання судового рішення.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що йому призначено пенсію як колишньому військовослужбовцю військової прокуратури. Зі збільшенням розмірів посадових окладів працівників прокуратури з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657, у позивача виникло право на перерахунок пенсії. Відповідач протиправно не направив третій особі повідомлення (завдання) про складання списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Ухвалою від 27.06.2018 р. відкрито провадження у справі в порядку ст. 263 КАС України.
19.07.2018 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому вказано, що відповідач звернувся до Міністерства соціальної політики України за роз'ясненнями щодо підстав для проведення перерахунку пенсій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657 і отримав відповідь, що вказана постанова не визначає умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45. Отримавши повідомлення Міністерства соціальної політики України відповідач 26.02.2018 р. направив повідомлення третій особі про наявність підстав для перерахунку пенсій і третьою особою проведено відповідний перерахунок пенсії позивача.
25.07.2018 р. позивач подав відповідь на відзив, де вказав на відсутність належних доказів на обґрунтування правомірності бездіяльності відповідача. Посилання на постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 позивач вважає недоречними. Перерахунок пенсії, про який вказує відповідач у відзиві, позивачу не здійснено.
Третя особа не надала письмових пояснень по суті позову.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
З травня 2017 р. позивачу призначено пенсію за вислугу років як колишньому військовослужбовцю військової прокуратури Миколаївського гарнізону Південного регіону України на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У січні 2018 р. позивач звернувся до військової прокуратури Південного регіону України щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення за посадою заступника військового прокурора Миколаївського гарнізону, яку займав до виходу на пенсію.
Листом від 26.01.2018 р. військова прокуратура Південного регіону України повідомила позивача про необхідність звернення до третьої особи з заявою про включення його до списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
З відповідним запитом позивач звернувся до третьої особи в лютому 2018 р. і отримав листа від 09.02.2018 р., згідно якого відсутні підстави для формування списків, оскільки не надходило завдання від відповідача щодо їх підготовки.
У квітні 2018 р. позивач звернувся до відповідача з запитом щодо направлення на адресу третьої особи повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Відповідач листом від 16.04.2018 р. повідомив, що відповідні повідомлення до головних управлінь не надсилалися в зв'язку з отриманням листа Міністерства соціальної політики України про невизначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657.
Вважаючи свої права порушеними бездіяльністю відповідача та з метою їх відновлення позивач звернувся за захистом до суду.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Згідно ч. 4 вказаної статті всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною 4 ст. 27 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що військовослужбовці військової прокуратури у своїй діяльності керуються Законом України "Про прокуратуру" і проходять військову службу відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та інших законодавчих актів України, якими встановлено правові та соціальні гарантії, пенсійне, медичне та інші види забезпечення, передбачені законодавством для осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
У відповідності до ч. 4 ст. 83 вказаного закону на військовослужбовців військової прокуратури поширюються усі передбачені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та іншими законодавчими актами про військову службу соціальні і правові гарантії.
Згідно п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (у редакції на 06.09.2017 р.), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 2 вказаного Порядку передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
У Рішенні від 06.07.1999 р. № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Отже, заходи, що спрямовані на забезпечення державою соціального захисту пенсіонерів органів внутрішніх справ України, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами, не можуть бути скасовані.
Суд вважає, що даний висновок має бути застосований і до спірних правовідносин.
Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також у тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22.09.2005 р. № 5-рп/2005, від 29.06.2010 р. № 17-рп/2010, від 22.12.2010 р. № 23-рп/2010, від 11.10.2011 р. № 10-рп/2011).
У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 р. № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" (офіційно опублікована та набрала чинності 06.09.2017 р.) Міністерство оборони України повідомленням від 22.09.2017 р. № 248/3/6/3334 повідомило відповідача про підстави перерахунку пенсій, у тому числі й працівників військових прокуратур регіонів.
Таким чином, після отримання такого повідомлення відповідач зобов'язаний був повідомити третю особу, де позивач перебуває на обліку, про підстави для проведення йому перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, зазначивши в ньому позивача.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 06.03.2018 р. (справа № 592/10486/17).
Оскільки відповідач отримав повідомлення Міністерства оборони України про підстави перерахунку пенсій 11.10.2017 р., то в строк до 17.10.2017 р. мав повідомити свої головні управління в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Суд не вважає належним обґрунтуванням правомірності своєї бездіяльності посилання відповідача на звернення до Міністерства соціальної політики України, оскільки станом на момент виникнення спірних правовідносин, обов'язок відповідача повідомити свої головні управління про підстави для проведення перерахунку пенсій не залежав від повідомлення Міністерства соціальної політики України. Не є прийнятним і посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103, оскільки вона прийнята пізніше виникнення у відповідача обов'язку повідомити свої головні управління про підстави для проведення перерахунку пенсій.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності своєї бездіяльності щодо не направлення до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві повідомлень про підстави для проведення перерахунку пенсій. Доказів того, що пенсію позивачу вже перераховано також суду не надано.
У зв'язку з викладеним, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог. При цьому, суд звертає увагу, що позовні вимоги сформульовані загально, однак у даному випадку, судом встановлено порушення прав саме позивача, тому слід визнати протиправною бездіяльність і зобов'язати відповідача вчинити дії саме щодо позивача, а не всіх пенсіонерів військових прокуратур.
Частиною 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 705,00 грн, що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України, яка полягає в неповідомленні Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, з моменту надходження інформації від Міністерства оборони України від 22.09.2017 р. № 248/3/6/3334, про підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстрацій номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку в зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657, та включення до відповідного списку ОСОБА_1.
3. Зобов'язати Пенсійний фонд України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстрацій номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку в зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657, за формою згідно з додатком 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (в редакції станом на 06.09.2017 р.) та включення до відповідного списку ОСОБА_1.
4. Зобов'язати Пенсійний фонд України подати протягом місяця з дня набрання рішенням суду законної сили звіт про виконання судового рішення.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Пенсійного фонду України (ідентифікаційний код 00035323) судовий збір у сумі 705,00 грн (сімсот п'ять грн 00 коп.) на користь ОСОБА_1 (реєстрацій номер облікової картки платника податків НОМЕР_1).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 27.07.2018 р.
Суддя Н. В. Лісовська