Справа № 372/1632/18
Провадження № 2-1166/18
19 липня 2018 року Обухівський районний суд Київської області в складі :
головуючого судді Зінченко О.М.,
при секретарі Євдокімова В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області, третя особа Трипільська ТЕС Публічного акціонерного товариства «Центренерго» про зняття арешту з майна,
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, обґрунтовуючи який вказала, що на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 22.12.2012 року та Витягом з реєстру прав власності на нерухоме майно №36895934 від 22.12.2012 року він та його мама являється власником квартири №62, яка розташована на вулиці Юності 25 в м. Українка, Обухівського району, Київської області. На підставі постанови Державної виконавчої служби ОСОБА_2 районного управління юстиції Київської області б/н від 27.08.2003 року квартира перебуває під арештом, оскільки в нього була заборгованість за опалення та гарячу воду, на підставі рішення Обухівського районного суду Київської області видано виконавчий лист, а відділом ДВС ОСОБА_2 районного управління юстиції відкрито виконавче провадження в ході якого накладено арешт на майно та заборону на його відчуження. Борг перед ПАТ «Центренерго» Трипільська ТЕС погашена в повному обсязі, однак позивач не звернувся до нотаріуса з приводу скасування обтяжень у виді заборони відчуження вказаного майна, тому вона на даний час існує. У листопаді 2017 року, померла мама позивача, і відтак він звернувся до нотаріальної контори для оформлення спадщини, але оскільки нотаріусом, як державним реєстратором відмовлено у припиненні обтяження, тому позивач просить в судовому порядку припинити обтяження на належне йому майно.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просить їх задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_2 міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області в судове засідання представника не направив.
Представник третьої особи ПАТ «Центренерго» Трипільська ТЕС в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав.
Вислухавши позивача, перевіривши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню наступних підстав.
ОСОБА_1 та його мама є власником нерухомого майна, а саме: квартири №62 яка розташована на вулиці Юності 25 в м. Українка, Обухівського району, Київської області згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 22.12.2012 року та Витягом з реєстру прав власності на нерухоме майно №36895934 від 22.12.2012 року (а.с.7).
09 листопада 2017 року померла мама позивача, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.10).
Будучи єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 позивач звернувся до нотаріальної контори для оформлення спадщини, де й нотаріусом повідомлено позивача про арешт його майна.
25 червня 2018 року позивач звернулася до ОСОБА_2 міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській про те що в нього відсутня заборгованості перед підприємством та просив припинити виконання виконавчого провадження від 27.08.2003 року.
Відповідно до повідомлення ОСОБА_2 міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській відмовлено позивачу в припиненні обтяжень на майно (а.с.12).
Відповідно до довідки виданої ПАТ «Центренерго» Трипільська ТЕС заборгованості за опалення та гарячу воду станом на 01.06.2018 року позивач не має.
Відповідно до ч. 3 ст. 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Згідно до ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Виходячи з ч. 1 ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Відповідно до ч. 1 ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
На час накладення обтяження на спірне майно процедура реєстрації у Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна регламентувалася Положенням про Єдиний реєстр заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, затвердженим наказом Мінюсту України від 09.06.1999 за № 31/5, зареєстрованим в Мінюсті України 10.06.1999 року за № 364/3657 /зі змінами/, та Інструкцією про порядок заповнення заяв та ведення Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, затвердженою наказом Мінюсту України від 18.08.2004 року за № 85/5, зареєстрованим в Мінюсті України 18.08.2004 року за № 1021/9620 /зі змінами/.Відповідно до п. 1.5. вказаного вище Положення, Реєстраторами Реєстру заборон (далі - Реєстратор) є: державні нотаріальні контори, державні нотаріальні архіви, приватні нотаріуси; державне підприємство "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України та його регіональні філії. Реєстратори приймають заяви про реєстрацію обтяження об'єкта нерухомого майна від державних нотаріальних контор та приватних нотаріусів, які не є Реєстраторами, судів та слідчих органів та постанови про арешт майна боржника органів державної виконавчої служби та інших осіб, визначених цим Положенням; уносять та вилучають записи до (з) Реєстру заборон про заборони, арешти щодо нерухомого майна; отримують (видають) витяги з Реєстру заборон.
З 01.01.2013 року відповідно до ст. 6 ч.1, ст. 8, ст. 16 ч.1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п. 2 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року №868, державну реєстрацію прав шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно проводить орган державної реєстрації прав. Державний реєстратор - нотаріус є спеціальним суб'єктом, на якого покладено функції державного реєстратора прав на нерухоме майно у випадку, передбаченому вищевказаним Законом.
Згідно ч.9 ст.16 вказаного Закону державна реєстрація припинення обтяження проводиться на підставі заяви обтяжувача, яку він зобов'язаний подати протягом п'яти робочих днів з дня припинення іпотеки, обтяження самостійно або на письмову вимогу боржника чи іншої особи, права якої порушено через наявність таких реєстраційних записів.
Статтею 74 Закону України «Про нотаріат» передбачено зняття заборони і у вказаній статті зазначено, що одержавши повідомлення установи банку, підприємства чи організації про погашення позики (кредиту), повідомлення про припинення іпотечного договору організації про погашення позики (кредиту), повідомлення про припинення іпотечного договору або договору застави, а також припинення чи розірвання договору довічного утримання, звернення органів опіки та піклування про усунення обставин, що обумовили накладення заборони відчуження майна дитини, нотаріус знімає заборону відчуження жилого будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна.
Відповідно до п.п. 5.1 п.5 глави 15 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року №296/5 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 року за № 282/20595, нотаріус, який накладав заборону, знімає заборону відчуження майна при одержанні повідомлення: … про припинення, розірвання, визнання недійсним договору ренти, довічного утримання (догляду), спадкового договору; за рішенням суду; в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з п.п. 74, 75 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 № 868, для проведення державної реєстрації обтяжень речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення обтяжень таких речових прав, та інші документи, визначені цим Порядком. Документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення обтяжень речових прав на нерухоме майно, є: рішення суду щодо обтяження речових прав на нерухоме майно, що набрало законної сили; рішення державного виконавця щодо обтяження речових прав на нерухоме майно; інші акти відповідних органів державної влади та посадових осіб згідно із законом. При цьому, згідно з п.78 Порядку державна реєстрація припинення обтяжень речових прав не нерухоме майно у результаті зняття нотаріусом заборони проводиться нотаріусом, яким знято заборону.
Згідно із ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи викладене та керуючись 4, 10, 76, 81, 259, 264-265, 268, 273 ЦПК України, ст.ст. 316,319,321 ЦК України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Припинити обтяження в виді накладення арешту на все нерухоме майно, що належить ОСОБА_3 за адресою АДРЕСА_1, накладений на підставі постанови Державної виконавчої служби ОСОБА_2 районного управління юстиції б/н від 27.08.2003 року та зареєстрований 28 вересня 2004 року за №1334688 Українською міською державною нотаріальною конторою.
Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Київської області через Обухівський районний суд Київської області шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М.Зінченко