Ухвала від 26.07.2018 по справі 808/2514/17

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

ПРО ВИЗНАННЯ ОСОБА_1 ТАКИМ, ЩО НЕ ПІДЛЯГАЄ ВИКОНАННЮ

26 липня 2018 рокуСправа № 808/2514/17 м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Конишевої О.В., суддів Бойченко Ю.П., Татаринова Д.В., розглянув у порядку письмового провадження заяву про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню по справі

за позовом ОСОБА_2 до

до 1. Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області

2. Державної казначейської служби України

про визнання протиправними дій та стягнення коштів

ВСТАНОВИВ:

13.07.2018 Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області звернулось до суду з заявою про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.

Згідно Протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.07.2018, проведений автоматичний розподіл додаткових матеріалів справи, згідно з яким головуючим по справі визначено суддю Конишеву О.В., суддів Бойченко Ю.П., Татаринова Д.В.

Представник ОСОБА_2 та заявника подали до суду клопотання про розгляд заяви в письмовому проваджені.

Державна казначейська служба України в судове засідання не з'явилася. Про дату, час та місце судового засідання повідомлена судом належним чином. Клопотань про розгляд заяви без їх участі не надходило.

Згідно із частиною третьою статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви. До розгляду заяви суд має право своєю ухвалою зупинити виконання за виконавчим документом або заборонити приймати виконавчий документ до виконання.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, колегія суддів визнала за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, колегією суддів встановлені наступні обставини.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 20.01.2017 по справі №808/2840/16 адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління державної виконавчої служби Головне територіальне управління юстиції у Запорізькій області (далі - управління) задоволено. Визнано протиправною та скасовано постанову про стягнення з боржника виконавчого збору від 08.12.2015 за виконавчим провадженням №48830864, за яким було перераховано виконавчий збір до державного бюджету в сумі 599 654,96 грн.

У зв'язку із скасуванням постанови про стягнення з боржника виконавчого збору №48830864 від 08.12.2015 ОСОБА_2 звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом щодо стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 суму коштів виконавчого збору 599 654,96 грн.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 05.12.2017 по справі №808/2514/17 адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління та Державної казначейської служби України задоволено частково. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 суму коштів виконавчого збору 599 654,96 грн.

Враховуючи вищезазначені обставини Головним територіальним управління юстиції у Запорізькій області направлено до Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області заяву за вих. № 03-41/1523 від 01.03.2018 та подання № 4 від 06.02.2018 на повернення з державного бюджету суму коштів виконавчого збору 599654,96 грн., яка була перерахована на підставі постанови про стягнення з боржника виконавчого збору №48830864 від 08.12.2015.

Згідно виписок по рахунку від 05.03.2018 та від 07.03.2018 (копії виписок додаються) на депозитний рахунок Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області повернуто з державного бюджету суму коштів виконавчого збору у сумі 599 654,96 гри. (05.03.2018 - 491,44 грн., 3 196,88 грн., 4 267,76 грн., 10 859,88 гри., 18 651,62 грн.; 07.03.2018 - 562 187,38 грн.), яка була перерахована на підставі постанови про стягнення з боржника виконавчого збору № 48830864 від 08.12.2015 платіжним дорученням № 1157 від 27.04.2016.

17.05.2018 ОСОБА_2 було видано виконавчий лист по справі №808/2514/17 за результатом розгляду якої прийнято Запорізьким окружним адміністративним судом Постанову від 05.12.2017.

Таким чином, на момент видачі 17.05.2018 Запорізьким окружним адміністративним судом виконавчого листа по справі № 808/2514/17 сума коштів виконавчого збору в сумі 599 654,96 грн. повернута на депозитний рахунок Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області самостійно з державного бюджету.

У зв'язку з тим, що на момент повернення коштів на виконанні у відділі перебувало виконавче провадження № 49582392 з примусового виконання виконавчого листа №317/4994/14-ц, виданого 23.10.2015 Запорізьким районним судом Запорізької області, про стягнення з ОСОБА_2 на користь ПАТ «Альфа-Банк» заборгованості, повернута з державного бюджету суму коштів виконавчого збору в сумі 599 654,96 грн. - була розподілені відповідно до вимог ст. 45 Закону України «Про виконавче провадження» на погашення заборгованості ОСОБА_2 за виконавчим провадженням № 49582392.

А саме, перераховано: 388 004,43 грн. на погашення залишку заборгованості ОСОБА_3 за виконавчим листом № 317/4994/14-ц, виданим 23.10.2015 Запорізьким районним судом Запорізької області; 211 496,94 грн. на погашення заборгованості за виконавчим збором за постановою про стягнення виконавчим збору № 49582392 від 14.03.2018 та 153,59 грн. на витрати виконавчого провадження.

Таким чином, як зазначає заявник, на сьогоднішній момент відсутні підстави для повернення органами Державного казначейства України з Державного бюджету України ОСОБА_2 коштів виконавчого збору у сумі 599 654,96 грн.

Тому заявник вважає, що виконавчий лист, виданий 17.05.2018 Запорізьким окружним адміністративним судом по справі № 808/2514/17, не підлягає виконанню.

В підтвердження своїх доводів заявник посилається на ч.1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 10 Закону України «Про виконавче провадження» одним із заходів примусового виконання рішень є звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права).

ОСОБА_2 не погоджується з заявником та зазначає, що останнім не наведено жодної матеріально- правової ( добровільного виконання обов'язку боржником поза межами виконавчого провадження, припинення зобов'язань переданням відступного, зарахуванням, за домовленістю сторін, прощенням боргу, неможливістю виконання) чи процесуально-правової підстави (видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню) коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання та інші)

Факт того, що Державна казначейська служба України перерахувала (відповідач 2 по справі) кошти на депозитний рахунок Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області ( відповідача 1 по справі) не є підтвердженням добровільного виконання обов'язку боржником, або будь-якою іншою підставою для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, так як судовим рішенням було постановлено стягнути з Державного бюджету України на користь саме ОСОБА_2.

Відповідно до статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Частиною 1 ст. 373 КАС України визначено, що виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції

Так, відповідно до положень статті 374 цього Кодексу суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.

Згідно із ч. 2 вказаної статті, суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю або частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причини.

Здійснивши аналіз вищезазначених правових норм, колегія суддів вважає, що виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа. ОСОБА_1 лист може бути визнано судом таким, що не підлягає виконанню, якщо він виданий помилково, за відсутності обов'язку боржника щодо його виконання або внаслідок добровільного виконання боржником.

Як вбачається з матеріалів справи, у виконавчому документі дослівно викладена резолютивна частина судового рішення, що відповідає вимогам, визначеним у п.5 ч.1 ст.4 Закону України "Про виконавче провадження".

ОСОБА_1 лист був виданий на підставі судового рішення, яке набрало законної сили, виконання якого, відповідно до статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковим на всій території України.

Посиланні заявника на той факт, що за рахунок коштів які надійшли з Державної казначейської служби України на депозитний рахунок Управлінням державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області була погашена заборгованості ОСОБА_2 за виконавчим листом № 317/4994/14-ц, виданим 23.10.2015 Запорізьким районним судом Запорізької області, заборгованості за виконавчим збором за постановою про стягнення виконавчим збору № 49582392 від 14.03.2018 та 153,59 грн. на витрати виконавчого провадження, не свідчить про виконання Постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 05.12.2017 по справі №808/2514/17.

Зокрема, посилання заявника на те, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених Законом України "Про виконавче провадження" заходів щодо примусового виконання рішень, а одним із заходів примусового виконання рішень є звернення стягнення на кошти, не свідчить про правомірність дій заявника, так як примусові заходи вживалися щодо виконання інших судових рішень, які ніяким чином не пов'язані з виконанням Постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 05.12.2017 по справі №808/2514/17.

Крім того, кошти у сумі 599 654,96 грн., які було повернуто з державного бюджету, надійшли на депозитний рахунок Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, а ні на рахунок ОСОБА_2, що свідчить про неналежне виконання Постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 05.12.2017 по справі №808/2514/17.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що заява про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню є безпідставною. Зазначені заявником підстави не приймається до уваги, оскільки Постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 05.12.2017 по справі №808/2514/17 набрала законної сили та має виконуватися у встановлений законодавством спосіб, а тому заява задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 241, 248, 374 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволені заяви Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про визнання виконавчого листа виданим 17.05.2018 Запорізьким окружним адміністративним судом по справі №808/2514/17 таким, що не підлягає виконанню - відмовити.

Ухвала, постановлена судом у судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, у відповідності до ч.2 ст. 256 КАС України набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя О.В. Конишева

Суддя Ю.П. Бойченко

Суддя Д.В.Татаринов