Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
27 липня 2018 р. Справа №0540/6034/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., розглянувши адміністративний позов Донецького обласного краєзнавчого музею, місцезнаходження: 84313, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Академічна, буд. 60
до відповідача: Головне управління ДФС в Донецькій області, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, буд. 114
про: скасування вимоги ДФС України в Донецькій області № Ю-12660-44 про сплату боргу (недоїмки) за несвоєчасне перерахування Єдиного соціального внеску у сумі 75773,95 грн., з якої недоїмка в розмірі 47198,83 грн., пеня в розмірі 28575,12 грн.
Позивач, Донецький обласний краєзнавчий музей, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головне управління ДФС в Донецькій області про скасування вимоги ДФС України в Донецькій області № Ю-12660-44 про сплату боргу (недоїмки) за несвоєчасне перерахування Єдиного соціального внеску у сумі 75773,95 грн., з якої недоїмка в розмірі 47198,83 грн., пеня в розмірі 28575,12 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Приписами частини 2 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
Згідно ч. 1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Відповідно до ч. 2 ст. 160 КАС України позовна заява подається в письмові формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Позовна заява може бути складена шляхом заповнення бланка позову, наданого судом (ч. 3 ст. 160 КАС України).
Суд звертає увагу позивача, що останній відповідно до вимог чинного законодавства повинен звертатися до суду з позовною заявою. В свою чергу позивач звернувся до суду з заявою, що є порушенням приписів КАС України.
Також, згідно п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначається повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Разом з цим, у контексті зазначених положень, позовна заява не містить повного найменування учасників справи, а саме: ідентифікаційного коду юридичної особи визначеного в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача.
Крім того, у порушення вимог позовна заява не містить інформації стосовно засобів зв'язку, офіційної електронної адреса або адреса електронної пошти відповідачів.
Також, приписами пункту 3 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначається, зокрема, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
З позовної заяви вбачається, що спірну вимогу про сплату боргу сформовано Головним управлінням ДФС у Донецькій області, яке визначене позивач відповідачем по справі, однак позовні вимоги позивач визначає до ДФС України в Донецькій області, що є порушенням вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
Крім того, суд звертає увагу позивача на те, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутня інформація стосовно юридичної особи ДФС України в Донецькій області.
Також, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
З огляду на вищевикладене, позивачу необхідно визначитися з позовними вимоги стосовного визначеного відповідача по справі.
Відповідно ч. 11 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Натомість такого письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав останнім надано не було.
В зв'язку з вищенаведеним, суд вважає, що позивачем не дотримані вимоги ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву Донецького обласного краєзнавчого музею до Головне управління ДФС в Донецькій області про скасування вимоги ДФС України в Донецькій області № Ю-12660-44 про сплату боргу (недоїмки) за несвоєчасне перерахування Єдиного соціального внеску у сумі 75773,95 грн., з якої недоїмка в розмірі 47198,83 грн., пеня в розмірі 28575,12 грн. - залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали на усунення недоліків надання суду позовної заяви із зазначенням ідентифікаційного коду юридичної особи визначений в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідачів, інформації стосовно засобів зв'язку, офіційної електронної адреса або адреса електронної пошти відповідачів, шляхом визначення з відповідачем по справі та позовними вимогами стосовно визначеного відповідача, письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав. Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху надсилається особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Олішевська В.В.