ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"27" липня 2018 р. справа № 0940/1170/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання до вчинення дій та скасування розпорядження №136800 від 10.01.2018, -
ОСОБА_1 04.07.2018 звернувся до суду з адміністративним позовом до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання бездіяльності щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії позивачу із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років відповідно до частини 2 статті 56 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.02.2018 протиправною; зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.02.2018 відповідно до частини 2 статті 56 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років; скасування розпорядження №136800 від 10.01.2018.
Позовні вимоги мотивовано тим, що з 23.04.2007 позивачу було призначено пенсію по віку як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на 10 років. При розрахунку пенсії Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області не врахувало вимоги статті 56 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивач зазначає, що постановою Калуського міськрайонного суду від 21.12.2016 у справі №345/4352/16-а, яка набрала законної сили за результатом перегляду Львівським апеляційним адміністративним судом, зобов'язано Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області перерахувати позивачу пенсію із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений частиною 2 статті 56 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" стаж роботи 20 років, але не вище 75 % заробітку, починаючи з 01.09.2016, та провести її виплату. Зазначено, що на виконання вказаної постанови Калуського міськрайонного суду відповідач розпорядженням від 18.05.5007 здійснив перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.09.2016. Однак, листом від 11.01.2018 №497/К-03 відповідач повідомив позивачу, що з 01.02.2018 пенсійний орган припинив нараховувати та виплачувати пенсію позивачу з врахуванням частини другої статті 56 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки згідно із ОСОБА_2 №2148-VIII від 03.10.2017 внесено змінами до частини 2 статті 56 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивач відмічає, що тому звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії відповідно до вимог статті 56 вказаного ОСОБА_2. Вважає, що відповідач необґрунтовано та безпідставно припинив виконувати вказану постанову суду та на звернення позивача відповіддю №253/Д-15 від 17.05.2018 відмовив провести перерахунок його пенсії з нарахуванням із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу та не вище 75 процентів заробітку.
Ухвалою суду від 05.07.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
17.07.2018 надійшов до суду відзив відповідача на позовну заяву, згідно з яким відповідач заперечує проти задоволення позову. Просить відмовити в задоволенні позову з мотивів, що оскільки позивачем не було подано до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області заяви про обчислення пенсії на умовах частини другої статті 27 ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", поміж цим, пенсія позивача обчислена відповідно до частини 1 статті 27 вказаного ОСОБА_2, то при розрахунку пенсії позивача після внесення змін ОСОБА_2 №2148-VIII від 03.10.2017 частина друга статті 56 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не підлягає до застосування. Звертає увагу, що відповідно до частини першої статті 5 ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим ОСОБА_2, або в частині, що не суперечить цьому ОСОБА_2 (а.с.38-40).
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.
З 23.04.2007 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Калуському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та отримує пенсію за віком як учасник ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції другої категорії відповідно до статті 55 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"
Відповідно до протоколу №3147 від 04.06.2007 позивачу з 23.04.2007 було обчислено пенсію з врахуванням загального стажу роботи 33 роки 28 днів, однак без збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж роботи 20 років, як це передбачено частиною другою статті 56 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (зі змінами на час призначення пенсії) (а.с.20).
Постановою Калуського міськрайонного суду від 21.12.2016 у справі №345/4352/16-а, яка набрала законної сили за результатом перегляду Львівським апеляційним адміністративним судом, позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправними дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови в проведенні перерахунку призначеної позивачу пенсії із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад мінімальний стаж 20 років, встановлений частиною другою статті 56 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" стаж роботи. Зобов'язано Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області перерахувати позивачу пенсію із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений частиною 2 статті 56 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" стаж роботи 20 років, але не вище 75 % заробітку, починаючи з 01.09.2016, та провести її виплату (а.с.26-34).
Розпорядженням від 18.05.2017 відповідач здійснив перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.09.2016 з врахуванням вимог частини другої статті 56 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (чинної на час виникнення правовідносин) та встановив позивачу доплату за 21 рік понаднормативного стажу в розмірі 404,39 грн., загальний таж роботи 41 рік 26 днів (а.с.25).
Розпорядженням від 20.11.2017 відповідач перерахував пенсію позивача та встановив позивачу доплату за 23 роки понаднормативного стажу в розмірі 1391,82 грн., загальний стаж роботи 43 роки 25 днів (а.с.24).
Оскаржуваним розпорядженням №136800 від 10.01.2018 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.02.2018, розрахунок якої не включав збільшення пенсії позивача на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу (а.с.24).
Листом від 11.01.2018 №497/К-03 Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області повідомило позивача, що з 01.02.2018 розмір пенсії позивача приведено до норм чинного законодавства, зокрема до частини 2 статті 56 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в яку внесено зміни згідно із ОСОБА_2 України №2148-VIII від 03.10.2017 (а.с.16).
Позивач 05.05.2018 звернувся до начальника Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату його пенсії з 01.02.2018 відповідно до частини 2 статті 56 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії позивача на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку (а.с.17).
За результатом розгляду вказаної заяви від 05.05.2018, відповідач листом №253/Д-15 від 17.05.2018 повідомив позивача про те, що оскільки йому призначена пенсія на умовах частини 1 статті 27 ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для розрахунку пенсії не підлягає до застосування частина друга статті 56 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з внесеними змінами до неї (а.с.18-19).
Враховуючи вимоги частини 2 статті 19 Конституції України та частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.
Статтею 15 ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим ОСОБА_2. Яким визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
З 01.01.2004 набрав чинності ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", частиною 2 статті 27 якого встановлено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим ОСОБА_2, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим ОСОБА_2, - відповідно до цього ОСОБА_2.
Пунктом 13 Прикінцевих та перехідних положень ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього ОСОБА_2, призначається одна пенсія за її вибором.
ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 49 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Таким чином, законодавцем надано право особі обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним законом - ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", або спеціальним - ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до частини другої статті 56 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.
Порядок перерахунку пенсій ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі частини 6 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 28 ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим ОСОБА_2, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі зменшується на розмір зазначеної пенсії. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього ОСОБА_2, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
При цьому слід зазначити, що починаючи з 01.01.2004, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції є неможливим лише на підставі ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без врахування положень ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При цьому, застосування окремих положень ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не є перешкодою до застосуання при обрахунку пенсії вимог ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вказаній категорії осіб.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.
Вказане узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом України у постанові від 07.07.2015 (справа №754/12702/14-а), у постанові від 20.09.2016 (справа №1601/12900/12) та Верховним Судом у постанові від 06.02.2018 (справа №560/675/17 (К/9901/684/17)).
Заява ОСОБА_1 про призначення пенсії, подана 14.05.2007 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області свідчить про те, що позивач фактично обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.22).
Постановою Калуського міськрайонного суду від 21.12.2016 у справі №345/4352/16-а підтверджено право позивача на перерахунок пенсії відповідно до вимог частини 2 статті 56 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 20 років, але не вище 75% заробітку та зобов'язано Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області перерахувати та провести виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.09.2016 відповідно до вимог частини 2 статті 56 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж роботи 20 років, але не вище 75 % заробітку.
Разом з тим, з 11.10.2017 набрав чинності ОСОБА_2 України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII (далі ОСОБА_2 №2148-VIII), яким у статті ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пункт 2 доповнено словами і цифрами «у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Частиною 2 статті 27 ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або спеціальним ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до статті 57 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Відтак, зміни, що внесені до частини 2 статті 56 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", стосуються порядку обчислення фактичного середньомісячного заробітку для пенсії та не можуть бути перешкодою для перерахунку пенсії у зв'язку із понаднормовим страховим стажем.
При цьому, у відповідності до частини 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з Рішенням Конституційного суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 принцип закріплений у частині 1 статті 56 Конституції України, треба розуміти так, що дія нормативно-правового акта в часі починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Враховуючи, що пенсія по віку позивачу призначена з 03.04.1998, ОСОБА_2 №2148-VIII пункт 2 статті 56 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" доповнено з 11.10.2017, а відтак вказані зміни, на переконання суду, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин, що виникли значно раніше ніж ОСОБА_2 №2148-VIII набрав чинності.
Таким чином, покликання відповідача на зміни, внесені ОСОБА_2 №2148-VIII є безпідставними.
Згідно з частиною 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України та статті 17 ОСОБА_2 України "Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини" передбачено застосування судами Конвенції та практики Європейського Суду з прав людини як джерела права.
Так, у пункті 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
З огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.02.2018 відповідно до частини 2 статті 56 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку та скасування розпорядження №136800 від 10.01.2018, - є обґрунтованим, та таким, що підлягає до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код 37824000, вул. Біласа і Данилишина, 2, м. Калуш, Івано-Франківська обл., 77300) щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, вул. Тичини, 1, м. Калуш, Івано-Франківська обл., 77300) із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років відповідно до частини 2 статті 56 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код 37824000, вул. Біласа і Данилишина, 2, м. Калуш, Івано-Франківська обл., 77300) про перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, вул. Тичини, 1, м. Калуш, Івано-Франківська обл., 77300) №136800 від 10.01.2018.
Зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код 37824000, вул. Біласа і Данилишина, 2, м. Калуш, Івано-Франківська обл., 77300) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, вул. Тичини, 1, м. Калуш, Івано-Франківська обл., 77300) з 01.02.2018 із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку відповідно до частини 2 статті 56 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.