ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"27" липня 2018 р. справа № 809/1013/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Пролісок" до Івано-Франківської міської ради про визнання неправомірним та скасування рішення № 158-19 від 02.05.2018 року, -
В провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Пролісок" до Івано-Франківської міської ради про визнання неправомірним та скасування рішення № 158-19 від 02.05.2018 року.
25.07.2018 Івано-Франківська міська рада подала суду клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, яке мотивоване ти що оскаржуване рішення є за своєю правовою природою нормативно-правовим актом, визначення поняття якого, передбачено п.18 ч.1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України. Просить розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження.
Також, 25.07.2018 Івано-Франківська міська рада подала суду клопотання в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України та просить розглядати розглядати справу у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Розглянувши подані клопотання, суд зазначає наступне.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.07.2018 вирішувалося питання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, якою заяву Івано-Франківської міської ради про розгляд за правилами загального позовного провадження справи за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Пролісок" до Івано-Франківської міської ради про визнання неправомірним та скасування рішення № 158-19 від 02.05.2018 року - залишено без задоволення.
Однак, щодо посилань відповідача на те, що оскаржуване рішення Івано-Франківської міської ради №158-19 від 02.05.2018 є за своєю правовою природою нормативно-правовим актом, то суд зазначає наступне.
Так, відповідно до пункту 18 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб"єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.
Статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Суд звертає увагу, що метою прийняття органами та посадовими особами місцевого самоврядування нормативних актів є вирішення питань місцевого життя. Тобто, предметом правового регулювання таких нормативного правових актів є переважно питання місцевого значення, віднесені до предмета відання місцевого самоврядування. При цьому питання місцевого значення слід розуміти як питання безпосереднього забезпечення життєдіяльності мешканців села, селища, міста, вирішення яких здійснюється територіальною громадою чи органами місцевого самоврядування і зачіпає інтереси кожного громадянина.
Світова практика свідчить, що муніципальна влада "законодавствує" з питань місцевого самоврядування у трьох випадках. По-перше, коли із зазначених питань державна правова регламентація є відсутньою цілком і немає ніякої необхідності в її існуванні. Це стосується як компетеційних питань (наприклад питання місцевого оподаткування, деякі питання благодійної діяльності, ліцензування), так і питань власної організації та діяльності (формування власного управлінського апарату, створення постійних комісій, прийняття регламентів). По-друге з питань, що врегульовані нормами права в загальному вигляді, і потрібна їхня місцева юридична конкретизація. По-третє, законодавство не в змозі охопити все різноманіття місцевих особливостей, у ньому не рідко правова регламентації діяльності муніципальних органів здійснюється шляхом закріплення їхніх функцій як позитивних зобов"язань, тому нормотворчість органів місцевого самоврядування неминуча, іноді вона просто передбачається законодавством.
Характерною особливістю нормативно правових-актів органів місцевого самоврядування є обмеження сфери їх дії щодо території та кола осіб. Вони виступають правовим засобом здійснення власних повноважень на локалізованій території, є обов"язковими для виконання на відповідній адміністративно-територіальній одиниці та лише для її мешканців, а також установ, підприємств та організацій, які здійснюють діяльність на цій території.
Враховуючи структурну побудову місцевого самоврядування, нормативно-правові акти, прийняті представницькими органами місцевого самоврядування та їх виборними посадовими особами, мають більшу юридичну силу, ніж правові акти інших органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Аналізуючи вище викладене, суд не вбачає підстав для того, щоб вважати оскаржуване рішення Івано-Франківської міської ради №158-19 від 02.05.2018 - нормативно-правовим актом.
Щодо клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, суд вказує на наступне.
Згідно частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинтсва України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи предмет спору, з метою повного, всебічного та об'єктивного дослідження обставин справи, суд дійшов висновку, що клопотання позивача про розгляд справи в судовому засіданні із повідомленням (викликом) сторін, підлягає задоволенню.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 4, 260, 262, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в задоволенні клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження - відмовити.
Клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін - задовольнити.
Призначити судове засідання на "11" вересня 2018 р. о 09:00 год., яке буде проводитися одноособово суддею Шумей М.В., в приміщенні Івано-Франківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 46, першиц поверх, зал судових засідань №1.
Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, оскарженню не підлягає, крім випадку, передбаченого пунктом 5 частини 1 статті 294 КАС України.
Суддя Шумей М.В.