Рішення від 20.07.2018 по справі 807/450/18

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2018 рокум. Ужгород№ 807/450/18

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді : Іванчулинець Д.В.

при секретарі судового засідання: Фількорн В.В.

за участю сторін:

позивача: ОСОБА_1 ,

представника відповідача: ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 90200, РНОКПП - НОМЕР_1) в особі представника ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, 21050) до Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 2142) (вул. Недецеї, буд. 45, м. Мукачево, Закарпатська область, 89600, код ЄДРПОУ - 14321676) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

21 травня 2018 року, ОСОБА_1 (далі - позивач) в особі представника ОСОБА_3 (далі - представник позивача) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 2142) (далі - відповідач), якою просить суд: 1) прийняти позовну заяву та розглянути справу у порядку спрощеного позовного провадження (письмового провадження) без повідомлення учасників справи; 2) визнати протиправною бездіяльність Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 2142) щодо не проведення нарахування та виплати у період з 01 липня 2015 року по 07 червеня 2017 року індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 липня 2015 року по 07 червня 2017 року; 3) зобов'язати Мукачівський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 2142) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 липня 2015 року по 07 червня 2017 року (а.с.4-10).

На обґрунтування позовних вимог, представник позивача зазначив про протиправну бездіяльність відповідача - суб'єкта владних повноважень, а саме: що полягала у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у період з 01 липня 2015 року по 07 червня 2017 року.

У судовому засіданні позивач та його представник підтримали заявлені позовні вимоги у повному обсязі з мотивів наведених у позовній заяві та просили суд задовольнити позов повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні просив суд залишити даний позов без розгляду у зв'язку із пропуском ОСОБА_1, передбаченого ст.122 КАС України строку звернення до адміністративного суду.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 20 липня 2018 року було відмовлено представнику відповідача у задоволенні клопотання про залишення даної позовної заяви без розгляду.

Заслухавши пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 07 червня 2017 року, позивач на підставі наказу начальника Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 07 червня 2017 року за № 142-ос «По особовому складу» був звільнений у запас за пп.«б» п.8 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», знятий зі всіх видів забезпечення, виключений зі списків особового складу та зарахований до військового резерву першої черги оперативного резерву (а.с.13). Таким чином, позивач проходив військову службу на приймав безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, в результаті чого отримав статус учасника бойових дій (а.с.12).

Як вбачається із матеріалів справи, після звільнення позивача у запас, на підставі адвокатського запиту представника позивача № 414 від 25 квітня 2018 року (а.с.14), начальником Мукачівського прикордонного загону Державної прикордонної служби України було надано відповідь за № 14-4949 від 07 травня 2018 року про те, що нарахування та виплата індексації грошового забезпечення позивачу по справі не проводилася у зв'язку з відсутністю фінансування (а.с.15).

У ході розгляду справи встановлено, що індексація грошового забезпечення позивачу не нараховувалася та не виплачувалася у період з 01 липня 2015 року по 07 червня 2017 року.

Згідно частини 5 статті 17 Конституції України Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Відповідно до вимог статті 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Положеннями абзацу 2 частини 4 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зазначається, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Згідно вимог частин 2 та 3 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Пунктом 1.2 Інструкції «Про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України», затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України за № 425 від 20 травня 2008 року, передбачається наступне: грошове забезпечення - це гарантоване державою грошове забезпечення в обсязі, що відповідає умовам проходження військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Згідно п.1.9 цієї ж інструкції встановлено, що індексація грошового забезпечення військовослужбовцям здійснюється в порядку та розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 1.7 Інструкції «Про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України», передбачається, що грошове забезпечення, що належить військовослужбовцю і своєчасно не виплачене йому або виплачене в меншому, ніж належало, розмірі, виплачується за весь період, протягом якого військовослужбовець мав право на нього.

Відповідно до вимог статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

У відповідності до положень частини 1 статті 9 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.

Положеннями статті 25 Закону України «Про державну прикордонну службу України», передбачається, що Військовослужбовці Державної прикордонної служби України користуються правовими і соціальними гарантіями відповідно до Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та інших актів законодавства.

Пунктом 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року за № 1078, передбачається наступне: виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: 1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів; 2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету; 3) об'єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів; 4) індексація допомоги по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, проводиться за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття; 5) індексація стипендій особам, які навчаються, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються; 6) індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться за рахунок коштів платника аліментів; 7) індексація сум відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також сум, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.

У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговості його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

У листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07 травня 2013 року № 708/0/4/13 «Про індексацію заробітної плати» індексація є складовою частиною заробітної плати, є додатковою заробітною платою і, у разі порушення законодавства про оплату праці в частині її виплати, працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому індексації заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

Положеннями статті 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», індексацію доходів населення, яка встановлюється з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій.

Згідно частини 2 статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», останні є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Даючи правову оцінку обставинам даної справи, спираючись на положення вищезазначених нормативно-правових актів суд зазначає наступне.

Щодо клопотання відповідача про залишення без розгляду позову ОСОБА_1 до Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України у зв'язку із пропуском позивачем строку звернення до адміністративного суду.

Пунктом 1 частини 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк.

Пунктом 2 частини 1 статті 2 КАС України зазначається, що для захисту прав, свобод та інтересів особи КАС України та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду.

При цьому, частиною 2 статті 233 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) передбачено право працівника на звернення до суду з позовом про стягнення заробітної плати без обмеження будь-яким строком у разі порушення роботодавцем законодавства про оплату праці.

Постановою від 26 жовтня 2016 року по справі № 6-1395цс16, Верховний суд України висловив наступну правову позицію з даного питання: проаналізувавши зміст частини 2 статті 233 КЗпП України, можна зробити висновок, про те, що в разі порушення роботодавцем законодавства про оплату праці працівник має право без обмежень будь-яким строком звернутися до суду з позовом про стягнення заробітної плати, яка йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством, незалежно від того, чи здійснив роботодавець нарахування таких виплат.

З огляду на вищезазначене, клопотання представника відповідача про залишення даної позовної заяви без розгляду не підлягає задоволенню.

Крім цього, суд звертає увагу на те, що сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті усіма юридичними особами роботодавцями незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Виходячи з вищенаведеного, суд вважає безпідставним посилання представника відповідача на проведення індексації грошових доходів виключно у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на відповідний рік, оскільки будь-яких застережень щодо нездійснення у зв'язку з цим індексації частиною 6 статті 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» не містить.

Аналогічну правову позицію висловлено Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 26 травня 2016 у справі за № К/800/3206/16.

Розглядаючи справи «Кечко проти України» від 07 листопада 2005 року, «Жовнір проти України» від 29 червня 2004 року та ін. Європейський суд з прав людини зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними, тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Таким чином, вказані відповідачем обставини не позбавляють його обов'язку провести індексацію грошового забезпечення позивача у встановленому законом порядку.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства і такими, що підлягають задоволенню.

На підставі наведеного та керуючись статтями 5, 6, 9, 77, 78, 90, 243-246, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 90200, РНОКПП - НОМЕР_1) в особі представника ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, 21050) до Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 2142) (вул. Недецеї, буд. 45, м. Мукачево, Закарпатська область, 89600, код ЄДРПОУ - 14321676) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю .

2. Визнати протиправною бездіяльність Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 2142) (вул. Недецеї, буд. 45, м. Мукачево, Закарпатська область, 89600, код ЄДРПОУ - 14321676) щодо не проведення нарахування та виплати у період з 01 липня 2015 року по 07 червеня 2017 року індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 липня 2015 року по 07 червня 2017 року.

3. Зобов'язати Мукачівський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 2142) (вул. Недецеї, буд. 45, м. Мукачево, Закарпатська область, 89600, код ЄДРПОУ - 14321676) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 липня 2015 року по 07 червня 2017 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається у відповідності до вимог п. 15.5 ч. 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України (у редакції Закону №2147-VІІІ від 03.10.2017 року).

Відповідно до частини 3 статті 243 КАС України 20 липня 2018 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст рішення було виготовлено та підписано 26 липня 2018 року.

СуддяОСОБА_4