про відкриття провадження в адміністративній справі
25 липня 2018 року м. Житомир справа № 0640/3770/18
категорія 8.3.11
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Романченко Є.Ю., розглянувши позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,11500) до Головного управління ДФС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м.Житомир,10003) про визнання дій протиправними, скасування податкового повідомлення - рішення,
встановив:
Позивач звернулася до суду з вказаним позовом, з тих підстав, що податкові повідомлення - рішення від 10 квітня 2018 р. Головного управління ДФС у Житомирській області є незаконними та такими, що порушують її права, оскільки під час їх винесення не враховано пільгу по сплаті податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, встановлену для приватних будинків.
Разом із позовною заявою ОСОБА_1 подано до суду клопотання про звільненні від сплати судового збору. Клопотання мотивоване тим, що її майновий стан не дозволяє їй сплатити судовий збір у встановленому порядку і розмірі.
Згідно зі статтями 12, 19, 20, 26, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, визначений спір належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства, у формі спрощеного позовного провадження, Житомирським окружним адміністративним судом.
Позовна заява подана у порядку передбаченому статтею 168 Кодексу адміністративного судочинства України та відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України немає.
Вирішуючи питання щодо звільнення позивача від сплати судового збору, суд ураховує, що частиною 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно зі ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
В силу приписів частини першої вказаної статті Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, зокрема, за умови, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Згідно із довідкою Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 10 липня 2018 р., за період з липня 2017 року до червня 2018 року позивач отримала пенсію за віком у загальному розмірі 19721,55 грн. Інших джерел отримання доходу позивачем не встановлено.
У свою чергу ставка судового збору за подання до суду цього позову ОСОБА_1, обрахована відповідно до вимог ст. 4 Закону України "Про судовий збір", з урахуванням пред'явлених у даному позові вимог майнового характеру і розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня 2018 року (ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік"), становить 1409,60 грн (704,80 грн (ставка за 1 позовну вимогу) * 2 (позивачем заявлено дві позовні вимоги) = 1409,60 грн).
Одночасно суд зауважує, що відповідно до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Рекомендації № R (81) Комітету ОСОБА_2 Європи державам-членам щодо заходів, що полегшують доступ до правосуддя, прийнятої Комітетом міністрів ОСОБА_2 Європи 14 травня 1981 року, та практики Європейського суду з прав людини, під час застосування цієї Конвенції, сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
Зважаючи на характер спірних правовідносин, зміст позовних вимог, майновий стан позивача, суд, з метою належної реалізації права на доступ до правосуддя, приходить до висновку про наявність підстав для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору за ставкою в розмірі 1409,60 грн.
Керуючись статтями 12, 19, 20, 26, 160, 161, 171, 243, 248, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору при подачі адміністративного позову до Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання дій протиправними, скасування податкових повідомлень - рішень від 10.04.2018 № 0009732-5213-0626 та № 0009733-5213-0626.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,11500) до Головного управління ДФС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м.Житомир,10003) про визнання дій протиправними, скасування податкового повідомлення - рішення.
Розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Призначити відкрите судове засідання у справі на 21 серпня 2018 року о 11:10 в приміщенні Житомирського окружного адміністративного суду за адресою: місто Житомир, вулиця Мала Бердичівська, 23, зал № 1.
Встановити сторонам строки для подання заяв по суті справи:
- відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов та впродовж трьох днів з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення;
- позивачу протягом семи днів з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив.
Копія відповідної заяви по суті справи та доданих до неї документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву, відповіді на відзив, заперечення до суду.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається в мережі Інтернет за адресою: http://court.gov.ua/fair/sud0670/.
Копію ухвали та інформацію про права та обов'язки невідкладно направити сторонам. Відповідачу також направити копію позовної заяви та доданих до неї документів.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення лише у випадку її постановлення з порушення правил підсудності.
Суддя Є.Ю. Романченко