19 липня 2018 року м. Житомир справа № 806/2199/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити пенсію,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду із позовом до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні їй пільгової пенсії відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити їй пенсію відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 03 травня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що вона має статус потерпілої від наслідків аварії на ЧАЕС 4 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням. З моменту аварії на ЧАЕС та станом на 01.01.1993 вона проживала та працювала в 4 зоні, яка віднесена до зони посиленого радіологічного контролю. У зв'язку з цим, позивачка вважає, що вона має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З метою реалізації свого права вона 03.05.2018 року у віці 53 років 6 місяців звернулась до відповідача із відповідною заявою про призначення пенсії. Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 08.05.2018 №4261/03.1 відмовило ОСОБА_1 в призначені пенсії, у зв'язку з тим, що її посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії серії В-І №079061 від 25.12.1994 видане ОСОБА_2, тобто не уповноваженим органом, а тому не відповідає встановленому зразку.
Відмову Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач вважає протиправною та такою, що порушує її права. У зв'язку з цим позивач звернулась з даним позовом до суду.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 21 травня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи та надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області отримало 25 травня 2018 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.23).
Разом з тим, станом на дату винесення рішення по справі, відзив на позовну заяву відповідач до суду не надавав.
Водночас, суд розглянувши позовну заяву та додані до неї документи прийшов до висновку про необхідність розгляду справи у судовому засіданні, а тому ухвалою від 04 липня 2018 року адміністративну справу було призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі на 19 липня 2018 року.
19 липня 2018 року відповідач, який був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився. Про причини неявки суд не повідомляв.
Позивач до суду з'явилась, однак подала заяву про розгляд справи без її участі в порядку письмового провадження.
На підставі зазначеного та керуючись ст. 205 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 має посвідчення громадянки, яка постійно проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1993 роках 4 категорії серії В-І № 079061 від 25.12.1994, видане ОСОБА_2 (а.с.29).
Відповідно до довідки Ушомирської сільської ради № 1301 від 25.04.2018 ОСОБА_1 в період з 26.04.1986 по 21.12.1987 була зареєстрована та постійно проживала в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке згідно постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991 року відноситься до зони посиленого радіологічного контролю (категорія IV). (а.с.15)
Згідно з довідкою приватного підприємства "Коростенський житловий сервіс № 5" від 25.04.2018 № 296 ОСОБА_1 в період з 01.01.1988 по 12.04.1993 проживала ІНФОРМАЦІЯ_2, а з 12.04.1993 по 28.12.2014 АДРЕСА_1, яке згідно постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991 року відноситься до зони посиленого радіологічного контролю (категорія IV). (а.с.16)
У ході судового розгляду справи було з'ясовано, що ОСОБА_1 03 травня 2018 року звернулась до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на вказану заяву надало відповідь від 08.08.2018 № 4261/03.1, якою повідомило ОСОБА_1, що згідно рішення комісії від 08.05.2018 № 19 їй відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у віці 53 роки 6 місяців. Відповідь вмотивована тим, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, для призначення пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" надається посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування. Згідно п. 4 ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача посвідчень проводиться спеціально уповноваженим органом виконавчої влади, ОСОБА_2 міністрів АР Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Оскільки, надане ОСОБА_1 для призначення пенсії посвідчення 4 категорії серії В-I № 079061 від 25.12.1994 видане ОСОБА_2, тобто не відповідає встановленому законодавством зразку, то Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області прийшло до висновку про відсутність у позивачки права на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". (а.с.21).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 9 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до потерпілих, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Стаття 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначає категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій. Так відповідно до пункту 4 частини 1 вказаної статті особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, належать до 4 категорії.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", який передбачає умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Відповідно до статті 65 вищезгаданого закону, яка визначає Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, ОСОБА_2 міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Отже, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими нормами Закону №796-ХІІ, в тому числі, і призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Згідно з ч.4 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС України, Радою Міністрів Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20 січня 1997 року, та передбачає що видача посвідчень провадиться обласними адміністраціями за поданнями районних державних адміністрацій.
Натомість суд критично ставиться та вважає безпідставною вказану у листі від 08.05.2018 № 4261/03.01 причину для відмови в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, яка полягала в тому, що наявне у ОСОБА_1 посвідчення потерпілого громадянки, яка постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1993 роках 4 категорії серії В-І № 079061 від 25.12.1994 видане ОСОБА_2, а не обласною адміністрацією.
Посвідчення позивачу видане в порядку та зразка, який передбачений Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету Міністрів Української PCP від 18 червня 1991 року №44 (далі - Порядок № 44).
Пунктом 7 Порядку № 44 передбачено, що видача посвідчень встановленого зразка громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, громадянам, які постійно проживають та працюють у районах з підвищеним рівнем радіоактивного забруднення і віднесені до категорій 3 і 4, провадиться відповідними облвиконкомами за місцем їх проживання на підставі довідок (додатки N 3, 5).
Постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20 січня 1997 року був затверджений новий Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яким було передбачено затвердження нових зразків посвідчень, що видаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який не передбачає заміну посвідчень старого зразка на нові зразки, а передбачає видачу посвідчень особам, які звернулись за їх видачею, видачу дублікатів втрачених посвідчень та в інших випадках.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 “Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що видача посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться державними адміністраціями областей.
За чинним законодавством, у разі виникнення підстав, за якими особа втрачає право на статус, визначений законом, видане їй раніше посвідчення вилучається уповноваженим на видачу посвідчень органом, з повідомленням органу, який видав таке посвідчення.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005.
Відповідно до п.2.1 Порядку документом, який засвідчує особливий статус особи є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Таким чином, зі змісту вказаного Порядку слідує, що підставою для призначення пенсії є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та первинні документи, в яких зазначено період роботи чи проживання в населеному пункті, що віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Як зазначалось раніше, відповідач листом від 08.05.2018 № 4261/03.1 відмовив у зменшенні пенсійного віку позивачу на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та роз'яснив, що її посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії видане органом, який не має такого права (а.с.21).
Встановлено, що статус позивача як особи, потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювався.
Відповідач доказів визнання зазначеного посвідчення недійсним або про його відкликання, вилучення суду не надав.
Оскільки належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювалась, посвідчення не визнано недійсним та не скасовано у встановленому Законом порядку, позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, зокрема, призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суді від 06.02.2018 у справі № 287/50/17.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1, пенсію відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 03 травня 2018 року суд зазначає наступне.
Судом під час розгляду адміністративної справи досліджено мотиви неврахування відповідачем посвідчення громадянки, яка постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю у 1986-1993 рр. серії В-І №079061 від 25.12.1994 при розгляді заяви про призначення пенсії позивачу. Натомість, наявність чи відсутність достатнього періоду проживання чи роботи в зоні посиленого радіологічного контролю, наявність чи відсутність необхідного страхового стажу, а також досягнення ОСОБА_1 необхідного віку для призначення їй пенсії згідно ст. 55 Закону позивачем не обґрунтовувались та судом не досліджувались.
З метою захисту прав позивача в даному позовному провадженні, суд вважає за можливе зобов'язати відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням посвідчення громадянки, яка постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю у 1986-1993 рр. серії В-І №079061 від 25.12.1994, яке видане з дотриманням вимог законодавства України, та прийняти рішення за наслідком розгляду заяви.
З огляду на викладене, позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорціійно до розміру задоволенних позовних вимог.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією №24 від 14.05.2018. (а.с.4)
У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у сумі 352,40 грн.
Керуючись статтями 9, 77, 90, ч. 3 ст. 139, ст.ст. 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Грушевського, 16/1, м. Коростень, Коростенський район, Житомирська область, 11501, ЄДРПОУ 379092216) у призначенні ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 11500; РНОКПП НОМЕР_1) пенсії за віком на умовах, визначених нормою ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку, як особі, яка постійно проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю і станом на 1 січня 1993 року прожила у цій зоні не менше чотирьох років.
Зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Грушевського, 16/1, м. Коростень, Коростенський район, Житомирська область, 11501, ЄДРПОУ 379092216) розглянути заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 11500; РНОКПП НОМЕР_1) про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням посвідчення серії В-І №079061 від 25.12.1994, яке видане з дотриманням вимог законодавства України, та прийняти рішення за наслідком розгляду заяви.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Грушевського, 16/1, м. Коростень, Коростенський район, Житомирська область, 11501, ЄДРПОУ 379092216) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 11500; РНОКПП НОМЕР_1) документально підтверджені судові витрати у сумі 352,40 (триста п"ятдесят дві гривні 40 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя І.Е.Черняхович