Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
27 липня 2018 р. Справа №0540/6039/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Загацька Т.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 Агасії до Управління соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Донецької області; Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 Агасії звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Донецької області; Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області з позовними вимогами:
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 Агасії у призначенні та виплаті допомоги при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та скасувати рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги від 09 червня 2017 року;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області призначити з дня звернення 26.01.2017 року та здійснити виплату ОСОБА_1 Агасії допомогу при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір”, розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано, зокрема, фізичною особою встановлюється ставка судового збору у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Пунктом 24 ч. 1 ст. 4 КАС України встановлено, що розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який вираховується станом на 1 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга, вчиняється процесуальна дія чи ухвалюється судове рішення.
Згідно ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2018 року становить 1762 гривень.
З позовної заяви вбачається, що позивач просить суд:
1) визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 Агасії у призначенні та виплаті допомоги при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та скасувати рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги від 09 червня 2017 року;
2) зобов'язати Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області призначити з дня звернення 26.01.2017 року та здійснити виплату ОСОБА_1 Агасії допомогу при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Отже, позивачем при звернення до суду з даним адміністративним позовом заявлені дві вимоги немайнового характеру.
Позивачем до позовної заяви додано квитанцію про сплату судового збору №0.0.1087497646.1 від 18.07.2018 року на суму 704,80 грн.
Отже, позивачу відповідно до характеру заявлених вимог у адміністративному позові необхідно надати суду оригінал квитанції про підтвердження сплати судового збору в сумі 704,80 грн. за подання адміністративного позову до Донецького окружного адміністративного суду за наступними реквізитами: отримувач коштів УК/м. Слов'янськ/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37803368; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) 899998; рахунок отримувача 34318206084034; код класифікації доходів бюджету 22030101. Призначення платежу: “Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа), код ЄДРПОУ (суду, де розглядається справа)”.
Частинами 1 та 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя, встановивши що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Оскільки позовна заява подана з порушенням вимог ст. 160, ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, вона підлягає залишенню без руху для надання позивачу часу для усунення недоліків позовної заяви.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху.
На підставі викладеного вище, керуючись ст. 160, ст. 161, ст. 169, ст. 171, ст. 172, ст. 256, ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 Агасії до Управління соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Донецької області; Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали на усунення недоліків позовної заяви шляхом надання суду документу про сплату судового збору.
Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута позивачу.
Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху надсилається особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Загацька Т. В.