Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про відмову в заміні сторони виконавчого провадження
26 липня 2018 р. Справа №0540/5766/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
суддя Донецького окружного адміністративного суду Голубова Л.Б., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду заяву Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про заміну сторони виконавчого провадження, -
17 липня 2018 року Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області звернулося до суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження. Заява мотивована тим, що в Торецькому міському відділі державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області на примусовому виконанні знаходиться вимога № Ф-272у від 03 травня 2013 року про стягнення з ОСОБА_1 боргу з єдиного внеску. У зв'язку із забезпеченням виконання постанови Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2017 року № 821 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України», наказу Пенсійного фонду України від 14 листопада 2017 року № 227 «Про заходи у зв'язку із реорганізацією деяких територіальних органів Фонду», проведено реорганізацію територіальних органів Пенсійного фонду України. Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську та м. Авдіївці, реорганізується шляхом злиття, внаслідок чого утворюється Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області. 31 травня 2018 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстровано Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42170475).
Дослідивши матеріали провадження, суд встановив наступне.
03 травня 2013 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області прийнято вимогу № Ф-272у, відповідно до якої сума боргу платника єдиного внеску - ОСОБА_1 станом на 01 травня 2013 року становить 1 194,03 гривень.
09 грудня 2015 року заступником начальника відділу державної виконавчої служби Дзержинського міського управління юстиції винесена постанова про відкриття виконавчого провадження ВП № 49610107 з примусового виконання вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області № Ф-272-у від 03 травня 2013 року щодо стягнення з ОСОБА_1 на користь управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області недоїмки з єдиного внеску у розмірі 1 194,03 гривень.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (надалі Закон України № 2464-VI).
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 04 липня 2013 року внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Згідно з частиною 4 статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до пункту 31 частини 1 статті 1 Закону України № 2464-VI від 08.07.2010 року органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.
Відповідно до частини 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 04 липня 2013 року заходи адміністрування органами доходів і зборів здійснюються не раніше дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» від 04 липня 2013 року у зв'язку з проведенням адміністративної реформи.
Органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.
Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» набрав чинності 11 серпня 2013 року.
Відповідно до підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України») адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.
Частиною 5 Прикінцевих положень Закон України «Про внесення змін в деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративних реформ» встановлено, що суми єдиного внеску, які надійшли на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду України, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах для зарахування таких сум, підлягають перерахуванню на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах.
Зважаючи на викладене, органи Пенсійного фонду закінчують усі наявні на день набрання чинності Закон України «Про внесення змін в деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративних реформ» процедури: перевірки, узгодження їх результатів та вимог про сплату боргу, оскарження рішень про застосування пені та фінансових санкцій, стягнення недоїмки.
Тобто, заявник є органом, який відповідно до Закон України «Про внесення змін в деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративних реформ» закінчує процедуру по стягненню заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з ОСОБА_1.
Таким чином, передавши виконавчий документ до органу державної виконавчої служби, заходи щодо стягненням боргу з ЄСВ з моменту відкриття виконавчого провадження провадить виключно державна виконавча служба.
Крім того, заявником не надано доказів передачі новоствореному Торецькому об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Донецької області боргу з єдиного внеску вищевказаного підприємця, зокрема, передаточного балансу, а отже, не доведено правонаступництва стосовно саме цього боргу.
Відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року, у відповідності до частини 5 статті 15 якого у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Суд зазначає, що під час виконавчого провадження заміна сторони виконавчого провадження є аналогом інституту процесуального правонаступництва, встановленого статтею 52 КАС України, яка визначає процесуальні наслідки переходу прав і обов'язків від однієї особи до іншої у відносинах, щодо яких виник спір.
Відповідно до практики застосування юридичних термінів, правонаступництво - це перехід прав і обов'язків від одного суб'єкта до іншого. Правонаступництво може бути універсальним або частковим. За універсального правонаступництва до правонаступника (фізичної або юридичної особи) переходять усі права і обов'язки того суб'єкта, якому вони належали раніше. За часткового правонаступництва від одного до іншого суб'єкта переходять лише окремі права і обов'язки.
Таким чином, перехід прав та обов'язків може мати місце або у випадку переходу всіх прав та обов'язків (наприклад, у випадку реорганізації особи, та т.п.), або часткового переходу зазначених прав та обов'язків, але у даному випадку конкретний обсяг переданих прав і обов'язків має бути чітко зафіксований.
Частиною 1 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Частиною 4 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
При цьому, розділ ІV Кодексу адміністративного судочинства України, до якого входить ст. 379, регулює процесуальні питання, пов'язанні з виконанням судових рішень в адміністративних справах.
Відтак, питання про заміну сторони виконавчого провадження в порядку, передбаченому ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України, можливо розглядати лише у випадку, коли виконавче провадження відкрите на підставі рішення адміністративного суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
З вищенаведеного випливає, що процесуальне законодавство не дозволяє суду втручатися в адміністративні правовідносини двох суб'єктів владних повноважень та замінювати сторону виконавчого провадження без винесення рішення саме судом.
Отже, оскільки заявник просить замінити сторону у виконавчому провадженні щодо примусового виконання вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області № Ф-272у від 03 травня 2013 року, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про заміну сторони у виконавчому провадженні.
Керуючись ч. 9 ст. 205, статтями 243, 248, 256, 295, 297, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
У задоволені заяви Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про заміну сторони у виконавчому провадженні, що відкрито на підставі вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області № Ф-272у від 03 травня 2013 року - відмовити.
Повний текст ухвали складено та підписано 26 липня 2018 року.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтями 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Суддя Голубова Л.Б.