Рішення від 26.07.2018 по справі 805/4065/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2018 р. Справа№805/4065/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Череповського Є.В., при секретарі Нестеренко Н.Л., за участю представника Позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто - Експрес» до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі управління Укртрансбезпеки в Донецькій області про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт № 035498 від 08.05.2018 року, № 035543 від 22.05.2018 року,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто - Експрес» (далі - Позивач) звернулося до суду із позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі управління Укртрансбезпеки в Донецькій області (далі - Відповідач) про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт № 035498 від 08.05.2018 року, № 035543 від 22.05.2018 року.

В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначив наступне.

Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області проведені рейдові перевірки Позивача на предмет додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання пасажирських перевезень. За наслідками перевірки до Позивача застосовані адміністративно-господарські штрафи за відсутність протоколу перевірки та адаптації тахографа. Позивач не заперечує факт відсутності зазначеного протоколу, оскільки на момент здійснення перевірки тахограф на даному транспортному засобі був відсутній. Проте на момент перевірки у водія була наявна та заповнена згідно вимог законодавства індивідуальна контрольна книжка водія.

Тому Позивач вважає протиправним прийняття постанов про застосування штрафу.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року провадження по справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження, призначене судове засідання.

Представник Позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві.

Представник Відповідача до суду не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належними чином, заяв та клопотань до суду не надавав.

Через канцелярію суду надійшов відзив Відповідача на адміністративний позов, у якому зазначено, що Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області під час здійснення своїх повноважень діє як суб'єкт владних повноважень щодо здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт з правом прийняття відповідних рішень, обов'язкових до виконання. Під час проведення рейдової перевірки перевіряється наявність визначених статтями 39, 48 Закону України Про автомобільний транспорт документів та виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту. Водій транспортного засобу, обладнаного тахографом, має при собі протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу. Відповідно до п. 6.1 Наказу Міністерства транспорту та звязку України від 07.06.2010 року № 340 автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

Зазначає, що Відповідачем було виконано всі вимоги діючого законодавства при проведенні рейдових перевірок. З зазначених підстав просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник Позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, надала пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві.

Представник Відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення представника Позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто - Експрес», є юридичною особою, зареєстровано у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з кодом 33222009.

Відповідач - Державна служба України з безпеки на транспорті, є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

26.03.2018 року Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області на підставі наказу Державної службі України з безпеки на транспорті № 288 від 22.03.2018 року та направлення на рейдову перевірку № 003110 від 26.03.2018 року проведено рейдову перевірку транспортних засобів м. Запоріжжя АС-1, м-н Волі.

За наслідками перевірки складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом ТОВ «Авто-Експрес» № 039369 від 26.03.2018 року (транспортний засіб БАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_1, водій ОСОБА_2), зазначено порушення: надання послуг з перевезення пасажирів без наявних документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме відсутній протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу.

20.04.2018 року Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області на підставі наказу Державної службі України з безпеки на транспорті № 352 від 11.04.2018 року та направлення на рейдову перевірку № 003134 від 13.04.2018 року проведено рейдову перевірку транспортних засобів м. Бердянськ АС, вул. Мелітопольське шосе, вул. Гречеська, зуп. «Залізничний вокзал», пр. Азовський, пр. Західний, пр. Східний, вул. Макарова, вул. Леніна, вул. Дюміна, вул. 12 грудня, вул. Горького, вул. Кабельщиків, ПАТ «БЗПТО», 556 км а/д Одеса - Новоазовськ, 567 км а/д Одеса - Новоазовськ. 555 км а/д Одеса - Новоазовськ, ДП «Бердянський морський торгівельний порт».

За наслідками перевірки складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом ТОВ «Авто-Експрес» № 039431 від 20.04.2018 року (транспортний засіб БАЗ А07923, реєстраційний номер НОМЕР_2, водій ОСОБА_3), зазначено порушення: надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, передбачених ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме відсутній протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу.

08.05.2018 року та 22.05.2018 року відносно Позивача прийняті постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 035543 на суму 1700 грн. та № 035543 на суму 1700 грн.

Згідно пояснень Позивача, які не спростовані Відповідачем, ТОВ «Авто -Експрес» повідомило Відповідача, що перевірені транспортні засоби тахографами не обладнані та надало індивідуальні контрольні книжки водіїв ОСОБА_2 за березень 2018 року та ОСОБА_4 за квітень 2018 року.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про автомобільний транспорт» та Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 р. N 176 «Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту» (надалі по тексту Правила), постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року № 1567 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» (далі - Порядок).

Закон України "Про автомобільний транспорт" регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

Відповідно до частини 11 статті 6 зазначеного вище Закону державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом встановлено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року № 1567.

Відповідно до пункту 2 цього Порядку державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Згідно пункту 15 зазначеного вище Порядку, під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Статтею 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлені документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

При цьому визначений даною статтею перелік документів не є вичерпним, а зазначено про інші документи, передбачені законодавством.

Частиною 1статті 18 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням

Відповідно до абз.3 ч. 1ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", за порушення законодавства про автомобільний транспорт, зокрема, надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48цього Закону, - до автомобільних перевізників застосовується адміністративно-господарський штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно частини 3 статті 18 Закону України "Про автомобільний транспорт", положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством.

Сторонами не заперечується, що перевірені транспортні засоби БАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_1, та БАЗ А07923, реєстраційний номер НОМЕР_2, які належать Позивачу, тахографом обладнані не були.

24.06.2010 року Міністерством транспорту та зв'язку України на виконання вимог законодавства про автомобільний транспорт видано наказ №385 про затвердження Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті (далі - Інструкція №385). Цю Інструкцію розроблено відповідно до вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР)(далі - ЄУТР), Конвенції Міжнародної організації праці 1979 року N 153 про тривалість робочого часу та періоди відпочинку на дорожньому транспорті, а також Законів України «Про автомобільний транспорт», «Про дорожній рух». Вона визначає порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів, поширюється на суб'єктів господарювання, які проводять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).

Відповідно до положень Інструкції №385, адаптація тахографа до транспортного засобу - оновлення або підтвердження параметрів автомобільного транспортного засобу, що зберігаються у пам'яті тахографа, до яких залежно від типу тахографа належать: ідентифікаційний номер (VIN-код) та номерний знак (цифри та літери, нанесені на номерному знаку, - VRN) автомобільного транспортного засобу, розмір застосованих пневматичних шин, результати визначення константи тахографа "k", характеристичного коефіцієнта автомобільного транспортного засобу "w", ефективного кола шини "l", а також показники часу, пробігу, граничного значення швидкості, на яке налаштований обмежувач швидкості транспортного засобу (за наявності).

Пунктом 1.4 Інструкції №385 встановлено, що контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв.

Пунктом 3.3 Інструкції, визначено, що водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа -особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена Європейською угодою щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР), або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.

Згідно з п. 2.7 Інструкції № 385, за результатами перевірки та адаптування тахографадо транспортного засобу ПСТ оформлює у двох примірниках протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу за формою, наведеною в додатку 1. ПСТ надає один примірник зазначеного протоколу перевізнику, а другий залишає собі і зберігає разом з тахокартою або у разі цифрового тахографа - з роздруківкою та електронними файлами, що підтверджують достовірність наведених у протоколі даних.

Протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу зберігають протягом трьох років з дати проведення робіт.

Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 №340 затверджено Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів.

За приписами п. 4 наказу, він набирає чинності з дня його офіційного опублікування, крім пункту 6.1 Положення, затвердженого цим наказом, який набирає чинності для: нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 150 км, перевезення небезпечних вантажів - з 01.06.2012.

Пунктом 6.1 Положення №340 встановлено, що автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тон повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

Разом з цим, цей же розділ Положення «Облік робочого часу» містить пункт 6.3, який визначає, що водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія.

Положення, яке є чинним на теперішній час, містить посилання, що пункт 6.3 розділу VI в редакції Наказів Міністерства інфраструктури № 659 від 29.12.2011, № 290 від 01.07.2014.

Тобто приписи пункту 6.3 не втратили чинності з набуттям чинності пунктом 6.1.Більш того, остання редакція цього пункту в 2014 році свідчить про те, що ця норма підлягає застосуванню і після 01.06.2012 року.

Суд вважає, що розділ VI містить два альтернативних варіанта обліку робочого часу: для транспортних засобів, обладнаних тахографами, та транспортних засобів, не обладнаних тахографом.

При цьому Позивачем надані індивідуальні контрольні книжки водіїв ОСОБА_2 за березень 2018 року та ОСОБА_4 за квітень 2018 року.

Таким чином, обов'язок мати протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу корелює з обладнанням транспортного засобу таким тахографом, в разі ж його відсутності, Положення визначає інший спосіб обліку робочого часу, а отже і інші документи, які ці обставини встановлюють та підтверджують.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1, 2 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а постанови Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 035498 від 08.05.2018 року та № 035543 від 22.05.2018 року є протиправними та підлягають скасуванню.

Судовий збір розподілити у відповідності до вимог ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто - Експрес» (85700, Донецька обл., м. Волноваха, вул. Шевцової, 26, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 33222009) до Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, м. Київ, пр. Перемоги, 14, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 39816845) в особі управління Укртрансбезпеки в Донецькій області (84333, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Академічна, б. 11-1) про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт № 035498 від 08.05.2018 року, № 035543 від 22.05.2018 року - задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову управління Укртрансбезпеки в Донецькій області № 035498 від 08.05.2018 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто - Експрес» адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Визнати протиправною та скасувати постанову управління Укртрансбезпеки в Донецькій області № 035543 від 22.05.2018 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто - Експрес» адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто - Експрес» судовий збір у розмірі 3 524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) грн. 00 коп.

Рішення прийняте в нарадчій кімнаті і складене в повному обсязі 26 липня 2018 року.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Череповський Є.В.