Рішення від 18.07.2018 по справі 805/193/16-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2018 р. Справа№805/193/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича, при секретарі судового засідання Рудь Т.В., розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «РУССОЛЬ-Україна» смт. Райгородок

до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області

про скасування податкових повідомлень - рішень від 18.02.2014 року № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2 .- за довірен.

від відповідача: ОСОБА_3, ОСОБА_4- за довірен.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «РУССОЛЬ-Україна» смт. Райгородок, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень - рішень від 18.02.2014 року № НОМЕР_1 та № №0000191501.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем було проведено документальну позапланову виїзну перевірку позивача з питання правомірності нарахування від'ємного значення різниці між сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за період 01.11.2013 р. по 30.11.2013р.

За результатами перевірки був складений Акт документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «РУССОЛЬ-Україна» від 13.02.2014 року №275/15-01/37653064.

Згідно до висновків акту перевірки відповідачем були прийняті спірні податкові повідомлення - рішення: №0000201501 від 18.02.2014 року, відповідно до якого зменшено суму бюджетного відшкодування ПДВ за листопад 2013 року на 150130,0 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 75064,00грн., №0000191501 від 18.02.2014 року, відповідно до якого збільшено суму бюджетного відшкодування ПДВ на 150130,00грн.

Вважає, що відповідачем не вірно застосовані норми Податкового кодексу України, тому висновки акту перевірки на підставі яких, прийняті спірні податкові повідомлення - рішення підлягають скасуванню.

Відповідач проти задоволення позову заперечував. Зазначив, що позивачем не дотримані норми податкового законодавства з ПДВ та порядку заповнення податкових декларацій з ПДВ, рішення прийняті законно та обґрунтовано.

14.04.2016 року у справі було призначено судово-економічну експертизу.

Ухвалою від 27.04.2018 року суд поновив провадження у справі у зв'язку із надходженням висновку судового експерта.

Ухвалою від 27.04.2018 року суд призначив розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 15 травня 2018 року.

У судовому засіданні оголошувались перерви з 15 травня 2018 року по 11 червня 2018 року, з 11 червня 2018 року по 18 червня 2018 року.

Ухвалою від 18 червня 2018 року суд закрив підготовче засідання та призначив справу до судового розгляду на 25 червня 2018 року. 25 червня 2018 року оголошена перерва до 10 липня 2018 року, а 10 липня 2018 року у судовому засіданні оголошена перерва до 18 липня 2018 року.

Заслухавши представників сторін, дослідивши документи та матеріали справи, висновок судового експерта та письмові пояснення до експертизи, суд встановив наступне.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю “РУССОЛЬ-Україна” (ЄДРПОУ 37653064, Донецька область, смт. Райгородок, вул. Ювілейна, буд.28) зареєстровано в якості юридичної особи 11.05.2011 року, що підтверджується даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Позивач є платником податку на додану вартість, що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість з 04.04.2012 року.

Відповідач, Слов'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області, є юридичною особою та у відповідності до норм Податкового кодексу України є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом, а також перевіряти достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків та зборів.

Посадовими особами Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на підставі Наказу відповідача від 21.01.2014 року № 67 було проведено документальну позапланову виїзну перевірку позивача з питання правомірності нарахування від'ємного значення різниці між сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за період 01.11.2013 р. по 30.11.2013р.

За результатами перевірки був складений Акт документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «РУССОЛЬ-Україна» від 13.02.2014 року №275/15-01/37653064, яким були встановлені наступні порушення норм податкового законодавства: п.200.4, п.200.6 ст.200 Податкового кодексу України та п.п. 4.6.5 п.п. 4.6 п.4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1492 від 25.11.2011 завищено заявлену суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника у банку за листопад 2013 року на 150130грн. та занижено суму, що підлягає зарахуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) в розмірі 150130грн.

Згідно до висновків акту перевірки відповідачем були прийняті спірні податкові повідомлення - рішення: №0000201501 від 18.02.2014 року, відповідно до якого зменшено суму бюджетного відшкодування ПДВ за листопад 2013 на 150130,0 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 75064,00грн., №0000191501 від 18.02.2014 року, відповідно до якого збільшено суму бюджетного відшкодування ПДВ на 150130,00грн.

20.11.2013 ТОВ «РУССОЛЬ-Україна» подано до Слов'янської ОДПІ податкову декларацію з ПДВ за жовтень 2013року, у рядку 22 якої «Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду» та у рядку 1 Додатку 3 (Д3) до податкової декларації «Розрахунок суми бюджетного відшкодування» проставлено прочерк.

У рядку 23 вказаної Декларації «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню» та 23.1 «на рахунок платника у банку» платником задекларована сума 261670грн. У додатку 2 (Д2) до декларації за жовтень 2013 року платником визначено частину залишку від'ємного значення, фактично сплаченої отримувачем товарів/послуг постачальникам товарів /послуг або до Державного бюджету України, та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх звітних (податкових) періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування (переноситься до рядка 2 розрахунку бюджетного відшкодування) у сумі 261670грн, у т.ч. за вересень 2013р - 150130грн.

17.12.2013 ТОВ «РУССОЛЬ-Україна» подано до Слов'янської ОДПІ уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за жовтень 2013, у рядку 22 якого «залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду» та у рядку 3 (Д3) до уточнюючого розрахунку «Розрахунок суми бюджетного відшкодування» задекларовано суму 237473грн. У рядку декларації 23 «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню» та у 23.2 «у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних (звітних) податкових періодів» проставлені прочерки. По рядку 24 уточнюючого розрахунку «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» (рядок22-рядок23) вказано суму 237473грн.

19.12.2013 ТОВ «РУССОЛЬ-Україна» подано до Слов'янської ОДПІ податкову декларацію з ПДВ за листопад 2013 р, у рядку 22 «Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного (податкового) періоду» задекларовано суму 994098грн. Ця ж сума відображена у рядку 1 Додатку 3 (Д3) до податкової декларації «Розрахунок суми бюджетного відшкодування». У рядку 23 «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню» задекларовано суму 261670грн.

У додатку 2 (2Д) до декларації за листопад 2013 року платником податку визначено частину залишку від'ємного значення, фактично сплаченої отримувачем товарів/послуг постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України, та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх звітних (податкових періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування у сумі 261670грн, у тому числі: вересень 150130грн.

Актом перевірки ОДПІ робиться висновок про неправомірність віднесення до бюджетного відшкодування суми 150130 грн. яка сформувалась у вересні 2013 року до бюджетного відшкодування листопада 2013р, оскільки, відповідно до норм пп. «а» п.200.4 ст.200 ПК України, така сума повинна була бути включена до складу бюджетного відшкодування жовтня 2013р., а неподання платником податків заяви про бюджетне відшкодування суми ПДВ в місяці, наступному після виникнення від'ємного значення, позбавляє платника права на бюджетне відшкодування у майбутньому.

Для всебічного, повного та об'єктивного розгляду справи, судом ухвалою суду від 14.04.2016 року було призначено судово-економічну експертизу, на вирішення якої були поставлені наступні питання:

1. На підставі регістрів бухгалтерського та податкового обліку, податкової звітності та первинних документів встановити документальну обґрунтованість висновків акту перевірки Слов?янської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС у Донецькій області №275/15-01/37653064 від 13.02.2014 року щодо порушено ТОВ «РУССОЛЬ-Україна» пп. 4.6.5 пп. 4.6 п.4 розділу IV Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1492 від 25.11.11 року, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20.12.2011 року №1490/2022, в частині завищення заявленої суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника банку за листопад 2013 року на 150130 грн. та заниження суми, що підлягає зарахуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів у розмірі 150130 грн. за результатами яких прийняті податкові повідомлення-рішення від 18.02.2014 року №0000201501, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 150130 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 75065грн, та від 18.02.2014 року №0000191501, яким збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 150130грн.

2. У випадку документального підтвердження порушень діючого та валютного законодавства обчислити суму податків, які підлягають донарахуванню.

За висновком судового експерта від 16.04.2018 року за № 02-04/18 по адміністративній справі № 805/193/16-а, згідно результатів дослідження даних наданої податкової звітності, встановлено, що висновки акту перевірки Слов'янської ОДПІ від 13.02.14 №275/15-01/37653064 про порушення ТОВ «РУССОЛЬ-Україна» п.200.4 п.200.6 Податкового кодексу України та пп.4.6.5 пп.4.6 п.4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 20.12.2011 за №1490/20228, які призвели до завищення заявленої суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника у банку за листопад 2013 на суму 150130грн та заниження суми, що підлягає зарахуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів у розмірі 150130 грн документально не обґрунтовані.

Внаслідок того, що порушення позивачем діючого законодавства не встановлені, то експертом не здійснені обчислення податку та фінансових санкцій.

Також, експертом зазначено, що податковим органом не враховано у акті перевірки фактичної сплати платником товарів/послуг, отриманих в наведених періодах за всіма постачальниками, та не врахування того, що платник податку своєчасно задекларував бюджетне відшкодування шляхом зменшення податкових зобов'язань майбутніх періодів, яке здійснюється до повного погашення задекларованої суми відшкодування.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, він, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно п. 14.1.18. ст.14 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями у редакції на дату проведення операцій) бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Відповідно п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла на час спірних правовідносин) податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платника податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку...»

Пунктом 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України було визначено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій декларації (крім митної декларації або обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Пунктом 198.3. ст. 198 Податкового кодексу України було встановлено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної (п. 198.6 ст. 198 ПК України в редакції, що діяла на час спірних правовідносин).

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначено ст.200 Податкового Кодексу України.

Так, відповідно до п.200.1 ст.200 Кодексу сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом (п. 200.2 ст. 202 ПК України).

Пунктом 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України було визначено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Пунктом 200.4 регламентовано, що якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Пунктом 200.5 ст. 200 Податкового кодексу України визначено, що не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які: 1) були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів); 2) мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).

Платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів (п.200.6 ст.200 ПК України в редакції, що діяла на час спірних правовідносин).

Відповідно до Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість, затверджений наказом Міністерства фінансів України №1492 від 25.11.2011 (Далі - Наказ №1492) визначено: « 1. Подання податкової декларації з податку на додану вартість (далі - декларація) передбачено пунктом 46.1 статті 46 глави 2 розділу II "Адміністрування податків, зборів (обов'язкових платежів)" та статтею 203 розділу V "Податок на додану вартість" Податкового кодексу України (далі - Кодекс).

2. Подання уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (далі - уточнюючий розрахунок) (у разі якщо у майбутніх податкових періодах з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 глави 9 розділу II Кодексу, платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій податковій декларації (крім митної декларації або обмежень, визначених статтею 50 глави 2 розділу II Кодексу) передбачено пунктом 50.1 статті 50 глави 2 розділу II Кодексу…».

Пунктом 4.6.3 вищезазначеного Наказу 1492 (в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин) було передбачено, що якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (заповнено рядок 19 декларації), така сума:

- у декларації 0110 враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу (відображається у рядку 20.1 декларації), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду);

- у деклараціях 0121-0123/0130/0140 зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду).

Пунктом 4.6.4 вищезазначеного Наказу 1492 було визначено що в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), до декларації 0110 подається (Д2) (додаток 2).

4.6.5. Платники, які заповнили рядок 22 декларації 0110 та відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають до декларації 0110 (Д3) (додаток 3). Значення рядка 3 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації 0110 за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 податкової декларації 0110.

При цьому платники податку, які мають право на отримання бюджетного відшкодування та прийняли рішення про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок у банку (заповнено рядок 23.1 декларації 0110), подають до декларації 0110 (Д4) (додаток 4) (Пункт 4.6.5 Наказу 1492).

З огляду на вищевикладене можна зробити наступні висновки.

Платник ПДВ зобов'язаний по закінченню податкового періоду (місяць) подати до податкового органу податкову звітність (декларацію) з показниками податкового обліку та визначеними розрахунками з бюджетом за вказаний період (сплата податку або бюджетне відшкодування) (п.46.1ст46 ПКУ).

У випадку, якщо платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій декларації, він повинен надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації з виправленими показниками податкової звітності (п. п. 50.1 ст. 50 ПК України).

При цьому нормами Податкового кодексу України та Наказу №1492 не встановлені обмеження в частині участі (врахування) сум коригувань уточнюючих розрахунків (у тому числі, сум, що були виключені зі складу бюджетного відшкодування) при формуванні показників податкової звітності наступних податкових періодів.

Також, згідно пп. «б» п.200.4 ст.200 ПК України , зазначається, що залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду, тобто, вказані суми беруть участь у формуванні податкових показників наступних податкових періодів.

Відповідно до вище наведеного, випливає, що облік бюджетного відшкодування з податку на додану вартість має накопичувальний характер, в зв'язку з чим сума бюджетного відшкодування може бути сформована за рахунок залишків від'ємного значення декількох попередніх податкових періодів.

Отже, згідно наведених вище норм податкового законодавства, випливає, що платник податків має право на бюджетне відшкодування стосовно тієї суми податку на додану вартість, яку він фактично сплатив постачальникам товарів (послуг) у попередньому податковому періоді. При цьому Податковий кодекс України не обмежує термін «попередній період» лише тим періодом, який безпосередньо передує звітному періоду. А тому будь-який період, який передує звітному, є попереднім по відношенню до звітного періоду.

Визначальною ознакою, згідно пп. «а» п.200.4 ст.200 ПК України яка встановлює право платника податку на бюджетне відшкодування ПДВ є фактична надмірна оплата сум такого податку постачальникам товарів (послуг), які підтверджені виписаними відповідно до вимог чинного законодавства податковими накладними особами, які зареєстровані як платники такого податку, а підставою є дані податкової декларації за звітний податковий період.

Відповідно до вище наведеного, випливає, що законодавством не передбачено право платника податків на отримання бюджетного відшкодування в частині фактично сплаченого постачальникам товарів лише за період, що передує звітному. Попереднім для звітного буде будь-який податковий період, в якому платник податків здійснював господарську діяльність як платник податку на додану вартість.

Тому, незалежно від періоду, в якому відбулася фактична сплата податку - залишок від'ємного значення податку після бюджетного відшкодування, включений до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, підлягає бюджетному відшкодуванню в послідуючих звітних періодах у разі проведення розрахунків за товари в частині від'ємного значення.

Також, нормами Податкового Кодексу України, Наказу №1492, інших нормативних актів не визначена відповідальність за невикористане право щодо подання заяви про бюджетне відшкодування, у тому числі не передбачене зменшення розміру від'ємного значення сум податку на додану вартість і виключення їх з декларації.

Підстави для відсутності права на отримання бюджетного відшкодування у платника ПДВ визначені п.200.5 ст.200ПК України, а саме:

- реєстрація як платника ПДВ менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів);

- платник податку мав обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).

Інших обмежень в частині виникнення права у платника податку на бюджетне відшкодування нормами ПК України не встановлено.

Слід зазначити, що Актом перевірки Слов'янської ОДПІ не виявлені та не встановлені обставини, визначені п.200.5 ст.200 ПК України відносно спірної суми бюджетного відшкодування.

В матеріалах справи (т.1, а.с.60-71) наявна копія податкової декларації на додану вартість ТОВ «РУССОЛЬ-Україна» за жовтень 2010р., яка містить у тому числі наступні показники: у рядку 22 «Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду» та у рядку 1 Додатку 3 (Д3) до податкової декларації «Розрахунок суми бюджетного відшкодування» проставлено прочерк.

- у рядку 23 Декларації «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню» та 23.1 «на рахунок платника у банку» задекларована сума 261670грн. У додатку 2 (Д2) до декларації за жовтень 2013 року платником визначено частину залишку від'ємного значення, фактично сплаченої отримувачем товарів/послуг постачальникам товарів /послуг або до Державного бюджету України, та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх звітних (податкових) періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування (переноситься до рядка 2 розрахунку бюджетного відшкодування) сума 261670грн, містить у своєму складі у т.ч. спірну суму 150130грн. (за вересень 2013).

Уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за жовтень 2013, який наданий до Слов'янської ОДПІ 17.12.2013 (т.1, а.с.52-59), коригуються наступні показники декларації з ПДВ за жовтень 2010:

- рядок 21.2 «залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового періоду) (рядок 24 декларації попереднього звітного (податкового) періоду) - показник рядка зменшується з 111540грн до 87343;

- рядок 22 «залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду» та рядок 3 (Д3) до уточнюючого розрахунку «Розрахунок суми бюджетного відшкодування» збільшено з 0грн до 237473грн.. Сума 237473грн., відповідно до Додатку 2 складена у тому числі з урахуванням 150130грн (ПДВ за вересень 2013р)

- рядок декларації 23.1 «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню» та 23.2 «у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних (звітних) податкових періодів» зменшений з 261670 до 0грн (проставлений прочерк).

- рядок 24 уточнюючого розрахунку «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» (рядок22-рядок23) збільшений з 0гр до 237473грн.

Таким чином, виходячи з даних наведених вище документів, встановлено, що ТОВ «РУССОЛЬ-Україна» спочатку у Декларації за жовтень 2013р врахувала спірну суму ПДВ -150130грн у складі бюджетного відшкодування жовтня 2013р. Однак, у подальшому, відповідно до Уточнюючого розрахунку вказана сума була виключена зі складу бюджетного відшкодування та внесена до суми залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24).

Тобто наданим Розрахунком коригування повторна участь спірної суми ПДВ (150130грн) що сформувалась у вересні 2013р у складі бюджетного відшкодування листопада 2013 виключається.

Таким чином, висновки акту перевірки Слов'янської ОДПІ в частині порушення ТОВ «РУССОЛЬ-Україна» п 200.4, п.200.6 ст.200 Податкового кодексу України, а саме неправомірне декларування підприємством у листопаді 2013 бюджетного відшкодування, яке сформоване у вересні 20013 не підтверджуються.

Також, актом перевірки не встановлені порушення при складанні Уточнюючого розрахунку за жовтень 2013, тобто податкова звітність за листопад 2013 (декларація з ПДВ), повинна складатись з урахуванням даних вказаного уточнюючого розрахунку.

Тобто, визначені податковим органом порушення, допущені платником податку при складанні декларації за листопад 2013, є документально обґрунтованими у випадку наявності порушень при складанні уточнюючого розрахунку за жовтень 2013.

Актом перевірки Слов'янської ОДПІ, порушення в частині правильності формування показників, що містяться в «Уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок» за жовтень 2013 відповідачем не встановлені.

Декларація з податку на додану вартість за листопад 2013 (звітна) з Додатками (т.1 а.с.72-83) складена ТОВ «РУССОЛЬ-Україна» за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України №1492 від 25.11.11.

Відповідно до зазначеної декларації підприємством у рядку 21.2 «значення рядка 24 декларації попереднього звітного (податкового) періоду» значиться сума 237473грн. в рядку 23 заявлена сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню в розмірі 261670грн. (на рахунок платника у банку), додатком 3 (а.с. 82) до декларації за листопад 2013 року зазначено «Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду (рядок 22 декларації звітного (податкового) періоду)» - 994098грн., «Частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів/послуг постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України включена до податкових зобов'язань у декларації, у попередніх звітних (податкових) періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх звітних (податкових) періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування (переноситься до рядка 2 розрахунку бюджетного відшкодування) (графа 4 додатка 2 до декларації звітного (податкового) періоду)» - 261670грн. Додаток підписаний представниками підприємства, скріплений печатками.

Заявою про повернення суми бюджетного відшкодування (Д4) за листопад 2013 року підприємство просить повернути на розрахунковий рахунок бюджетне відшкодування в розмірі 261670грн.

Додатком 2 до декларації за листопад 2013р. розшифрований склад суми 261670грн. «Частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів/послуг постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України включена до податкових зобов'язань у декларації, у попередніх та звітному податкових періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх звітних (податкових) періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування (переноситься до рядка 2 розрахунку бюджетного відшкодування)*», яка складається з 150130 грн. за вересень 2013р., 111540 грн. за жовтень 2013р.

Дана декларація (за листопад 2013 року) складена у відповідності до встановленої форми, та її показники методологічно та арифметично сформовані у відповідності до «Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість», затверджений наказом Міністерства фінансів України №1492 від 25.11.2011 та враховуючи у тому числі на дані попередньої звітності, а саме - Уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок» за жовтень 2013 року, що також підтверджується висновком судового експерта.

Таким чином, висновки акту перевірки про порушення ТОВ «РУССОЛЬ-Україна» пп4.6.5пп4.6п.4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 20.12.2011 за №1490/20228 документально не підтверджуються.

Висновки акту перевірки Слов'янської ОДПІ від 13.02.14 №275/15-01/37653064 про порушення ТОВ «РУССОЛЬ-Україна» п.200.4 п.200.6 Податкового кодексу України та пп4.6.5пп.4.6 п.4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 20.12.2011 за №1490/20228, які призвели до завищення заявленої суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника у банку за листопад 2013 на суму 150130грн та заниження суми, що підлягає зарахуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів у розмірі 150130грн документально не обґрунтовані.

З огляду на вищевикладене доводи та заперечення відповідача, викладені у чисельних документах, долучених до матеріалів справи, в тому числі заперечення на висновки судово-економічної експертизи (т. 2, ас. 31- 34) судом до уваги не приймаються.

Тому позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю Товариства з обмеженою відповідальністю «РУССОЛЬ-Україна» про скасування податкових повідомлень - рішень від 18.02.2014 року № НОМЕР_1 та № №0000191501 підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Податковим кодексом України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Товариства з обмеженою відповідальністю «РУССОЛЬ-Україна» (84150, Донецька область, Слов'янський район, смт. Райгородок, вул. Ювілейна, 28, ЕДРПОУ 37653064) до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області(84100, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЕДРПОУ 39883094) про скасування податкових повідомлень - рішень від 18.02.2014 року № НОМЕР_1 та № №0000191501 - задовольнити.

Скасувати податкові повідомлення - рішення від 18.02.2014 року № НОМЕР_1 та № №0000191501 Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області(84100, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЕДРПОУ 39883094).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (84100, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЕДРПОУ 39883094) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Товариства з обмеженою відповідальністю «РУССОЛЬ-Україна» (84150, Донецька область, Слов'янський район, смт. Райгородок, вул. Ювілейна, 28, ЕДРПОУ 37653064) судовий збір у розмірі 5629 (п'ять тисяч шістсот двадцять дев'ять гривень) 88 копійок.

Повний текст рішення складено та підписано 27 липня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Кониченко О.М.