Рішення від 18.07.2018 по справі 804/3169/18

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2018 року Справа №804/3169/18

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОСОБА_1

при секретарі судового засіданняОСОБА_2

за участю представників:

позивача відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4 ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_6 до Дніпровської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 2 травня 2018 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_6 до Дніпровської міської ради, у якому позивач просив:

- визнати незаконною бездіяльність Дніпровської міської ради щодо неприйняття рішення про продаж ОСОБА_6 земельної ділянки (кадастровий номер 1210100000:03:298:0075) з цільовим призначенням - «землі громадської забудови - 03.», площа 0,0184 га, розташованої під об'єктом нерухомого майна «Будівля кафе», за адресою: вул. Шевченка, 29-б в м. Дніпро;

- зобов'язати Дніпровську міську раду на найближчий сесії розглянути питання про продаж ОСОБА_6 земельної ділянки (кадастровий номер 1210100000:03:298:0075) з цільовим призначенням - «землі громадської забудови - 03.», площа 0,0184 га, розташованої під об'єктом нерухомого майна «Будівля кафе», за адресою: вул. Шевченка, 29-б в м. Дніпро.

2. Ухвалою суду від 7 травня 2018 року призначено розгляд справи №804/3169/18 за позовом ОСОБА_6 до Дніпровської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії за правилами загального позовного провадження із призначенням підготовчого засідання на 22 травня 2018 року (т.1 а.с.1).

3. 21 травня 2018 року представником відповідача подано до суду завірені копії доказів (т.1 а.с.44-65).

4. 22 травня 2018 року на адресу суду надійшло клопотання відповідача про закриття провадження у справі, у зв'язку із непідсудністю справи адміністративному суду (т.1 а.с.66-67).

5. У підготовчому засіданні 22 травня 2018 року оголошено перерву до 11:00 25 травня 2018 року.

6. 25 травня 2018 року позивачем подані заперечення на клопотання про закриття провадження у справі, в обґрунтування яких позивач зазначає, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а отже, земельні спори за участі фізичної особи можуть розглядатися у порядку адміністративного судочинства (т.1 а.с.75-77).

7. У підготовчому засіданні 25 травня 2018 року постановлено ухвалу, якою у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі відмолено (т.1 а.с.99-101).

8. 25 травня 2018 року представником відповідача подано заяву про залишення позову без розгляду у зв'язку із пропуском позивачем строку звернення до суду (т.1 а.с.95).

9. 25 травня 2018 року до суду надійшов відзив на адміністративний позов із додатками (т.1 а.с.78-93).

10. У підготовчому засіданні 25 травня 2018 року оголошено перерву до 11:00 6 червня 2018 року.

11. 5 червня 2018 року надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов із додатками (т.1 а.с.78- 94).

12. 6 червня 2018 року розгляд справи у підготовчому засіданні не відбувся у зв'язку із перебуванням головуючого судді Верба І.О. у відрядженні та призначено продовження розгляду справи у підготовчому засіданні на 14:00 19 червня 2018 року.

13. 7 червня 2018 року від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення судового засідання.

14. 19 червня 2018 року судове засідання відкладено на 26 червня 2018 року у зв'язку із перебуванням представника відповідача у відпустці.

15. 26 червня 2018 року справа була знято з розгляду у зв'язку із перебуванням головуючого судді Верба І.О. у відрядженні та призначено підготовче засідання на 11:00 27 червня 2018 року.

16. У судовому засіданні 27 червня 2018 року судом постановлено ухвалу про відмову у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду (т.1 а.с.158-160), ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 11:00 18 липня 2018 року (т.1 а.с.161-162).

17. 13 липня 2018 року представником позивача на виконання протокольної ухвали суду подані додаткові окази.

18. 16 липня 2018 року судом постановлено ухвалу про виправлення описки в описовій частині ухвали від 27 червня 2018 року (т.2 а.с.11).

19. У судовому засіданні позивач та представник відповідача підтримали обрані правові позиції.

ІІ. ПРАВОВА ПОЗИЦІЯ ОСОБА_7 ПОЗИВАЧА

20. ОСОБА_6 є власником нерухомого майна «Будівля кафе», розташованого за адресою вул. Шевченка, 29-6 в м. Дніпро згідно договору дарування, укладеного 31 жовтня 2012 року між позивачем (обдарованим) та ОСОБА_8 (дарувальником).

21. 22 квітня 2014 року за вх. 36/2339 позивач звернувся до Дніпропетровської міської ради із заявою про придбання земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:298:0075, розташованої під будівлею, розташованою за адресою вул. Шевченка, 29-6 в м. Дніпро, у власність.

22. На виконання вимог Земельного кодексу України та рішень міської ради позивачем було замовлено та розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:298:0075.

23. ГоловАПУ, Департаментом культури, туризму, національностей та релігії, Управлінням Держземагенста у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області надані висновки щодо погодження проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки.

24. В червні 2015 року отримано витяг з Держземкадастру з кадастровим планом на ділянку та після неодноразових звернень проведено експертну грошову оцінку земельної ділянки, згідно витягу від 4 серпня 2016 року.

25. Позивачем подано всі необхідні документи, передбачені статтею 128 Земельного кодексу України для викупу земельної ділянки, і як власник нерухомого майна, розташованого на вказаній земельній ділянці, позивач має право на викуп у власність цієї земельної ділянки.

26. З 4 серпня 2016 року до сьогодні Дніпровською міською радою не прийнято рішення про продаж зазначеної земельної ділянки, підстави визначені частиною п'ятою статті 128 Земельного кодексу України для відмови в продажу земельної ділянки відсутні.

ІІІ. ПРАВОВА ПОЗИЦІЯ ТА ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

27. Відповідач проти позову заперечив повністю.

28. 22 квітня 2014 до Дніпропетровської міської ради надійшла заява позивача про придбання земельної ділянки, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, район Жовтневий, вул. Шевченка, буд 29Б у власність.

29. Відповідно до норм діючого законодавства Дніпропетровською міською радою було прийнято рішення від 3 вересня 2014 року №182/55 «Про надання гр. ОСОБА_6 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по фактичному розміщенню об'єкта нерухомого майна «Будівля кафе» по вул. Шевченка, буд. № 29-Б.

30. 18 червня 2015 року позивач звернувся до Дніпропетровської міської ради із заявою, у якій просить надати доручення відповідним службам підготувати проект рішення міської ради щодо затвердження проекту землеустрою та передачі земельної ділянки в оренду.

31. 22 липня 2017 року позивач звернувся із заявою, у якій просить затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без укладання договору оренди.

32. 9 липня 2017 року за вх.№36/2938 позивач подав заяву, якою просить надати доручення відповідним службам підготувати проект рішення міської ради, щодо передачі земельної ділянки в оренду по фактичному розміщенню об'єкту нерухомого майна.

33. Починаючи із 2014 по 2017 роки позивач щоразу змінював своє бажання та звертався із різними щодо змісту клопотаннями, а саме щодо надання земельної ділянки в оренду та у власність.

34. Департаментом по роботі з активами Дніпровської міської ради відповідно до статті 128 Земельного кодексу України, керуючись законами України «Про землеустрій», «Про оцінку земель» та «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно з вимогами Національного стандарту №2 «Оцінка нерухомого майна», затвердженого постановою КМУ від 28.10.2004 року №1442, на підставі листа гр. ОСОБА_6 від 14.11.2016 року вх.№ 6/3392 підготовлено проект рішення «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Шевченка, буд. №29 Б (Соборний (Жовтневий) район) по фактичному розміщенню нежитлової будівлі кафе, що належить гр. ОСОБА_6, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на праві власності та проведення експертної грошової оцінки цієї ділянки», який оприлюднено на офіційному Інтернет-порталі міської раді 18.07.2017 року та передано на візування посадовим особам та профільним комісіями міської ради, відповідно до Регламенту Дніпровської міської ради VII скликання.

35. Згідно з листом зауважень заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради, директора департаменту економіки, фінансів та міського бюджету до проекту рішення гр. ОСОБА_6 було повідомлено, що відповідно до Порядку залучення, розрахунку і використання коштів пайової участі (внесків) у розвитку інфраструктури міста Дніпропетровська, затвердженого рішенням міської ради від 21.03.2007 року №6/11 (зі змінами), необхідно врегулювати питання щодо сплати пайової участі у розвитку міста з департаментом економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради стосовно вищезазначеного об'єкту нерухомості.

36. Відповідно до частини 3 статті 20 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури. Перерахування коштів мало відбутись до введення об'єкта в експлуатацію.

37. Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування, з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами (частина 5 статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).

38. Рішенням міської ради від 29.07.2011 року №5/14 затверджено «Порядок залучення, розрахунку і використання пайової участі (внесків) у розвитку інфраструктури міста Дніпропетровська».

39. Позивач має право власності на нерухоме майно «Будівля кафе» на підставі договору дарування між ним, як обдарованим, та ОСОБА_8, як дарувальником від 31.10.2012 року.

40. Відповідно до пункту 4.11 рішення ДМР від 28.12.2011 року №143/19 гр. ОСОБА_8 зобов'язана перерахувати у цільовий фонд міської ради кошти на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Дніпропетровська в сумі 99464,66 грн. по об'єкту «Будівництво кафе» по вул. Шевченка, в районі буд. 29. Зазначені кошти сплачено.

41. Для розрахунку пайового внеску гр. ОСОБА_8 було надано до фінансово-економічного департаменту міської ради техніко-економічні показники по об'єкту, підписані ГАП ПП «Капіталінжбуд» і гр. ОСОБА_8, та погоджені постійною комісією міської ради з питань соціально-економічного розвитку, бюджету і фінансів.

42.В ТЕП зазначена загальна площа об'єкта 342, 3 кв.м.

43. Згідно документів доданих до проекту рішення ДМР «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Шевченка, буд. № 29Б по фактичному розміщенню нежитлової будівлі кафе, що належить гр. ОСОБА_6Ю, на праві власності та проведення експертної грошової оцінки цієї ділянки», а саме в технічному паспорті виготовленому станом на 22.10.2012 року зазначена площа об'єкта 598,2 кв.м.

44. Тобто, об'єкт побудовано загальною площею більше, ніж було визначено в техніко-економічних показниках, а саме площа збільшилась на 255,9 кв.м.

45. Договір про пайову участь на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Дніпра по об'єкту: «Будівля кафе по вул. Шевченка, 29Б», об'єкт загальною площею 598,2 кв. м., замовником якого є гр. ОСОБА_8, який введено в експлуатацію в липні 2012 декларацією ДП 014312122301 з Дніпропетровською міською радою не укладався.

46. Листом від 29.12.2017 року №10/15-817 гр. ОСОБА_8 було направлено 2 примірники проекту договору про пайову участь на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Дніпра для ознайомлення та підписання, які підлягали поверненню до департаменту економіки, фінансів та міського бюджету міської ради у двадцяти денний строк після отримання. Сума відповідно до вказаного договору складає 253 397,52 грн.

47. Отже, Дніпровською міською радою не було допущено бездіяльності щодо неприйняття рішення про продаж ОСОБА_6 земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:298:0075, з цільовим призначенням - «землі громадської забудови - 03.», площею 0,0184 га, розташованої під об'єктом нерухомого майна «Будівля кафе», за адресою: вул. Шевченка, 29-6 в м. Дніпро.

48. У судовому засіданні представник відповідача зазначив, що продаж земельних ділянок відповідачем здійснюється відповідно до норм Земельного кодексу України, та вказана процедура не врегульована «Порядком оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки у м. Дніпропетровську», затвердженим рішенням Дніпропетровської міської ради від 25.12.2013 року №175/45 (т.2 а.с.141-152).

ІV. ПРАВОВЕ ВРЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

49. Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

50. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

51. Згідно частини п'ятої статті 116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

52. Відповідно до статті 120 Земельного кодексу України якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

53. Істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з набуттям права власності на ці об'єкти, крім об'єктів державної власності, що підлягають продажу шляхом приватизації.

54. Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (стаття 122 Земельного кодексу України)

55. Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування врегульований статтею 123 Земельного кодексу України:

- надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування;

- рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання);

- надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою;

- надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого, зокрема, органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу;

- особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки;

- у клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки);

- відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку;

- проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу;

- у разі якщо місце розташування об'єкта, розміри і межі земельної ділянки, що пропонується до вилучення (викупу), та умови вилучення (викупу) цієї ділянки погоджені згідно з вимогами статті 151 цього Кодексу, які під час розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не змінилися, проект погодженню не підлягає;

- відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування;

- рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання;

- підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів;

- відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

56. Порядок продажу земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам врегульований статтею 128 Земельного кодексу України:\

- продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень;

- громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки;

- до заяви (клопотання) додаються: а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд); б) для громадянина - копія документа, що посвідчує особу;

- орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови;

- підставою для відмови в продажу земельної ділянки є: а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки; б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах; в) якщо щодо суб'єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності; г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність; ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки;

- рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки;

- ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться суб'єктами господарювання, які є суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до закону, на замовлення органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється за рахунок внесеного покупцем авансу, що не може бути більшим ніж 20 відсотків вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки;

- рішення про відмову продажу земельної ділянки може бути оскаржено в суді.

57. Відповідно до статті 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

58. Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

59. Відповідно до статті 1 Закону України «Про оцінку земель» від 11 грудня 2003 року №1378-IV (далі - Закон №1378-IV):

- експертна грошова оцінка земельних ділянок - результат визначення вартості земельної ділянки та пов'язаних з нею прав оцінювачем (експертом з питань оцінки земельної ділянки) із застосуванням сукупності підходів, методів та оціночних процедур, що забезпечують збір та аналіз даних, проведення розрахунків і оформлення результатів у вигляді звіту;

- нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

60. Згідно статті 5 Закону №1378-IV Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.

61. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

62. Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об'єкта оцінки. Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами.

63. «Порядок оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки у м. Дніпропетровську» затверджений рішенням Дніпропетровської міської ради від 25.12.2013 року №175/45, набрав чинності з 01.01.2014 року (далі - Порядок №175/45, т.2 а.с.141-152).

64. Порядок №175/45 визначає загальні положення і механізм розгляду Дніпропетровською міською радою та її виконавчими органами, державними органами, які безпосередньо задіяні в процесах розгляду, погодження та затвердження документації із землеустрою, оформлення прав на землю, розгляді питань щодо надання у постійне користування, передачі в оренду та у власність земельних ділянок з земель комунальної власності, оформлення права користування землею та посвідчення права власності на землю на підставі прийнятих міською радою рішень.

65. Згідно пунктів 1.5, 1.6. Порядку №175/45 передача (надання) земельних ділянок у власність та/або користування здійснюється відповідно до рішень міської ради, які приймаються на підставі документації із землеустрою. Передача (надання) земельних ділянок у користування або у власність на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки здійснюється: у разі надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення: у випадках, встановлених законом формування нових земельних ділянок.

66. «Порядок залучення, розрахунку і використання коштів пайової участі (внесків) у розвитку інфраструктури міста Дніпропетровська» затверджений рішенням Дніпропетровської міської ради від 29 липня 2011 року №5/14 (далі - Порядок №5/14), визначає розмір пайової участі (внеску) замовників (забудовників) у створенні (розвитку) соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Дніпропетровська з урахуванням соціально-економічного значення об'єктів будівництва (реконструкції), зміни функціонального призначення тощо для міста (т.1 а.с.114-122).

67. Пайова участь (внесок) замовників (забудовників) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста (надалі - пайова участь) є внеском, який замовник (забудовник) має сплатити до бюджету м. Дніпропетровська без урахування ПДВ. Залучені кошти спрямовуються на фінансування об'єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста.

68. Порядок №5/14 застосовується для визначення розмірів пайової участі замовників (забудовників), які мають намір здійснити на території міста Дніпропетровська:

- будівництво (реконструкцію) будь-яких об'єктів, незалежно від їх форми власності;

- зміну функціонального призначення (перепрофілювання, переоблад нання тощо) об'єктів виробничого та невиробничого призначення;

- зміну функціонального призначення житлових будинків (приміщень) на нежитлові відповідно до встановленого порядку;

- будівництво, прокладання, влаштування телекомунікаційних мереж.

V. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ОСОБА_9 СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

69. ОСОБА_6 є власником нежилого приміщення: будівлі кафе, що знаходиться за адресою: вул. Шевченка, буд. 29Б у м. Дніпро, загальною площею 598,2 кв.м., на підставі договору дарування від 31 жовтня 2012 року, зареєстрованого за реєстровим №5811. Реєстрація права власності підтверджується витягом про державну реєстрацію прав від 19 листопада 2012 року №36306756 (т.1 а.с. 186-188).

70. Згідно договору дарування від 31 жовтня 2012 року, зареєстрованого за реєстровим №5811, кадастровий номер земельної ділянки, на якій розташоване відчужуване нерухоме майно - 1210100000:03:298:00645.

71. 14 лютого 2014 року замовнику ОСОБА_6 Головним архітектурно-планувальним управлінням міської ради видано містобудівний висновок №04/218 щодо розміщення об'єкта та відповідності його генеральному плану, терміном дії 2 роки, згідно з яким Управління вважає можливим оформлення документів на територію по вул. Шевченка, 29Б по фактичному розміщенню будівлі кафе, з подальшим викупом земельної ділянки, в межах, позначених на графічних матеріалах М 1:500 (т.1 а.с.10-11, 44, т.2 а.с.218).

72. 22 квітня 2014 року ОСОБА_6 звернувся до Дніпропетровської міської ради із заявою вх.№36/2339 (т.1 а.с.12, 45, т.2 а.с.183):

- про продаж земельної ділянки по фактичному розміщенню належного заявнику об'єкта нерухомого майна за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Шевченка, 29Б, площа ділянки 0,0146 га;

- надання дозволу на розроблення документації із землеустрою;

- надання згоди на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок ціни земельної ділянки та про продаж земельної ділянки у власність.

73. До заяви від 22 квітня 2013 року вх.№36/2339 були додані копії: паспорта, довідки про присвоєння податкового номера, витягу про державну реєстрацію прав від 19 листопада 2012 року № 36306756, технічного паспорту на нерухоме майно за адресою вул. Шевченка, 29Б, письмової згоди попереднього землекористувача, договору оренди землі від 27 березня 2012 року, картографічного документу земельної ділянки М 1:500

74. Дніпропетровська міська рада листом від 16 червня 2014 року вих.№8/13-671 у відповідь на запит позивача на публічну інформацію щодо рішення про придбання земельної ділянки, повідомила, що орієнтовна площа земельної ділянки, яка пропонується до продажу не відповідає площі земельної ділянки, що визначена в договорі оренди землі від 27 березня 2012 року (т.1 а.с.47).

75. 3 вересня 2014 року Дніпропетровською міською радою на підставі заяви ОСОБА_6 від 22 квітня 2014 року вх.№36/2339 про придбання земельної ділянки прийняте рішення №182/55 «Про надання гр. ОСОБА_6 ідентифікаційний номер НОМЕР_1, дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по фактичному розміщенню об'єкта нерухомого майна «Будівлі кафе» по вул. Шевченка, буд. № 29-Б (Жовтневий район)» (т.1 а.с.48).

76. 10 жовтня 2014 року замовнику ОСОБА_6 Головним архітектурно-планувальним управлінням міської ради видано містобудівний висновок №10/2382П3, складений за результатами розгляду матеріалів проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0184 га, згідно якого (т.1 а.с.18, 49, т.2 а.с.247):

- розміщення об'єкта на території існуючих громадських центрів відповідає вимогам містобудівної документації;

- в межах червоних ліній вул. Шевченка - не відповідає вимогам містобудівної документації;

- умови відведення земельної ділянки на території існуючих громадських центів - оренда строком до десяти років;

- за результатами розгляду матеріалів управління погодило за містобудівними вимогами проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по фактичному розміщенню об'єкта нерухомого майна «Будівля кафе» (літ.А-6) по вул. Шевченко, 29Б.

77. 27 березня 2015 року Департаментом культури, туризму, національностей та релігій надано висновок погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_6 №655/0/161-15, яким погодив проект землеустрою відведення земельної ділянки. Висновок дійсний протягом строку користування земельною ділянкою для відповідної мети, що визначені згідно наданої документації (т.1 а.с.20, 50).

78. 8 травня 2015 року Управлінням Держземагенства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області замовнику ОСОБА_6 наданий висновок №04-03/080515/1, яким погоджено проект землеустрою, розробленого замовлення позивача ТОВ «Бізнес-Експерт», щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0184 га, у тому числі 0,0146 га за рахунок земель, раніше наданих гр. ОСОБА_10, 0,0038 га - за рахунок земель не наданих у власність або користування, по фактичному розміщенню об'єкта нерухомого майна «Будівля кафе» (літ.А-6) по вул. Шевченко, 29Б. Згідно висновку (т.1 а.с.51):

- за матеріалами проекту передбачається здійснення відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_6;

- остаточне рішення щодо передачі земельної ділянки у користування приймає міська рада;

- висновок дійсний протягом строку користування земельною ділянкою для відповідної мети, що визначені згідно з наданою документацією.

79. На підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 3 вересня 2014 року №182/55, на замовлення позивача ТОВ «Бізнес-Експерт» розроблено проект землеустрою земельної ділянки площею 0,0184 га по фактичному розміщенню об'єкта нерухомого майна «Будівля кафе» (літ. А-6) по вул. Шевченка, 29Б у м. Дніпро (т.1 а.с.172-250, т.2 а.с.1-10).

80. Проект землеустрою земельної ділянки площею 0,0184 га по фактичному розміщенню об'єкта нерухомого майна «Будівля кафе» по вул. Шевченка, 29Б розроблений згідно з затвердженим 19.09.2014 року замовником ОСОБА_11 завданням на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким встановлена (т.2 а.с.177).

81. Вихідними даними для розроблення проекту землеустрою зазначені:

- розмір земельної ділянки - 0,0184 га;

- наявні обмеження;

- земельні сервітути;

- умови передачі земельної ділянки - оренда.

82. 12 червня 2015 року сформовано земельну ділянку за кадастровим №1210100000:03:298:0075, форма власності комунальна, площа 0,0184 га, на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 7 жовтня 2014 року ТОВ «Бізнес-Проект», вид використання - фактичне розміщення об'єкта нерухомого майна «Будівля кафе» (т.1 а.с.23-27, 52-56).

83. 18 червня 2015 року ОСОБА_6 звернувся до Дніпропетровської міської ради із клопотанням вх.№36/3392, у якому просив надати доручення відповідним службам підготувати проект рішення міської ради щодо зазначення проекту землеустрою та передачі земельної ділянки в оренду з подальшим викупом. До клопотання додані: проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, які додаються до рішення міської ради; витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку; паспорт громадянина України; довідка про присвоєння ідентифікаційного номера (т.1 а.с.28, 57).

84. 14 листопада 2016 року позивач звернувся до Дніпровської міської ради із клопотанням про поновлення розгляду клопотання за вх.36/3392 від 18 червня 2015 року щодо затвердження проекту землеустрою земельної ділянки для подальшого викупу, просив організувати роботу з проведення експертно-грошової оцінки земельної ділянки, підготувати проект договору авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки (т.1 а.с.29, 58).

85. 22 липня 2015 року ОСОБА_6 звернувся до Дніпропетровської міської ради із заявою, у якій просив додатково до листа від 18 червня 2015 року №36/3392 затвердити проекту землеустрою з кадастровим номером 1210100000:03:298:0075 по фактичному розміщенню об'єкта нерухомого майна «Будівля кафе» по вул. Шевченка, буд. № 29-Б, для продажу земельної ділянки без укладення договору оренди у відповідності до заяви про придбання земельної ділянки у власність від 22.04.2014 року вх.№36/2339 та згідно з рішенням міської ради від 3 вересня 2014 року №182/55, організувати роботи з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, підготувати проект договору про сплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки (т.1 а.с.30, 59).

86. 30 березня 2016 року ОСОБА_6 звернувся до Дніпровської міської ради із заявою вх.№36/1883, у якій просив підготувати проект договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки по фактичному розміщенню об'єкта нерухомого майна «Будівля кафе» по вул. Шевченка, буд. 29Б. (т.1 а.с.33, 62).

87. 3 серпня 2016 року позивачем отримано витяг з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим номером 1210100000:03:298:0075, згідно якої визначена вартість земельної ділянки у сумі 1188537,78 грн. (т.1 а.с.63).

88. Департамент благоустрою та інфраструктури Дніпропетровської міської ради 12 серпня 2018 року надав лист №3/2483 про можливість продажу земельної ділянки (т.1 а.с.35, 65).

89. 9 червня 2017 року ОСОБА_6 звернувся до Дніпровської міської ради із заявою вх. № 36/2938, у якій просив надати доручення відповідним службам підготувати проект рішення міської ради, щодо передачі земельної ділянки в оренду по фактичному розміщенню об'єкта нерухомого майна «Будівля кафе» по вул. Шевченка, буд. № 29-Б (т.1 а.с.85).

90. Листом від 29 грудня 2017 року №10/15-821 Департамент економіки, фінансів та міського бюджету повідомив позивача про направлення дружині позивача ОСОБА_10 лист від 29.12.2017 року №10/15-817 про необхідність укладення договору про пайову участь на розвиток соціальної та інженерної-інфраструктури м. Дніпра (т.1 а.с.36, 64).

91. Листами Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради від 6 квітня 2018 року вих.№8/3-977 та від 26 квітня 2018 року вих.№8/10-1175 позивача було повідомлено, що департаментом було підготовлено проект рішення «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Шевченка, буд. 29Б (Соборний (Жовтневий) район) по фактичному розміщенню нежитлової будівлі кафе, що належить гр. ОСОБА_6, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на праві власності та проведення експертної грошової оцінки цієї ділянки». Зазначений проект було оприлюднено на офіційному веб-сайті ради. Під час візування проекту рішення було надано зауваження щодо пайової участі у розвитку інфраструктури міста, у зв'язку із чим запропоновано звернутись до департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради (т.1 а.с.93, 113).

VІ. ОЦІНКА СУДУ

92. Вирішуючи заявлений спір, надаючи оцінку доводам сторін відносно бездіяльності відповідача щодо неприйняття рішення про продаж позивачу земельної ділянки, суд виходить із того, що Земельним кодексом України визначені окремі порядки передачі у користування (стаття 123) та продажу земельних ділянок (стаття 128).

93. Відповідно до частини десятої статті 123 Земельного кодексу України рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються:

- затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;

- вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності);

- надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання.

94. Стаття 128 Земельного кодексу України не передбачає процедури, аналогічної прийняттю рішення про надання земельної ділянки у користування, а саме: із одночасним затвердженням проекту землеустрою при прийнятті рішення про продаж земельної ділянки.

95. У заявленому позові позивач не заявляє предметом спору бездіяльність щодо незатвердження відповідачем проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки, коли як вказане рішення міської ради має передувати прийняттю рішення про продаж земельної ділянки.

96. Проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки розроблений з метою передання земельної ділянки в оренду, а не з метою її подальшого викупу, що вбачається із затвердженого позивачем завдання на розроблення проекту землеустрою, який є додатком до договору №122.04245 від 19.09.2014 року, укладеного позивачем з ТОВ «Бізнес-Експерт» на виконання робіт по розробленню проекту землеустрою.

97. З 2014 по 2017 рік позивач змінював, шляхом подання клопотань та заяв, порядок отримання земельної ділянки - отримання у оренду та у власність.

98. Суд не погоджується із доводом позивача про проведення експертної грошової оцінки спірної земельної ділянки, якою не є нормативно-грошова оцінка земельної ділянки згідно статей 1, 5 Закону №1378-IV. Нормативно-грошова оцінка в розглянутому випадку необхідна для фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, яка здійснюється за рахунок внесеного покупцем авансу, що не може бути більшим ніж 20 відсотків вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки.

99. Доводи відповідача щодо необхідності укладення договору на пайову участь ОСОБА_10, колишнім власником нерухомого майна, як окрема підстава не прийняття рішення про продаж земельної ділянки, судом не вважаються обґрунтованими, оскільки позивач є самостійним набувачем нерухомого майна та реалізація його прав не має ставитись у залежність від виконання рішень міської ради колишнім власником нерухомого майна, окрім випадків, коли до нового власника майна переходять всі права та обов'язки первісного власника. Доводи щодо обсягу обов'язків позивача, пов'язаних із виникненням права власності на нерухоме майно, сторонами не заявлялись.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

100. З системного аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки за відсутності затвердженого проекту землеустрою, наявності проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою набуття в оренду, неодноразової самостійної зміни позивача порядку отримання земельної ділянки (останнє клопотання від 9 червня 2017 року вх. № 36/2938 щодо передачі земельної ділянки в оренду), відповідач не припустився бездіяльності щодо неприйняття рішення про продаж земельної ділянки, у зв'язку із чим відсутні підстави для зобов'язання відповідача прийняти рішення про продаж земельної ділянки.

101. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_6 (код НОМЕР_1; АДРЕСА_1, 49044) до Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 26510514; проспект Дмитра Яворницького, 75, м. Дніпро, 49000) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

2. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

3. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

4. Повне рішення складено 27 липня 2018 року.

Суддя ОСОБА_1