Справа № 638/17726/17
Провадження № 2-а/638/171/18
18.07.2018 року Дзержинський районний суд міста Харкова у складі:
головуючого Аркатової К.В.,
секретаря Подосокорської А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Дзержинського районного суду м. Харкова справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобов?язання вчинити певні дії по перерахунку пенсії, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зробити перерахуноьк тва виплату пенсії з 01.06.2017 року на підставі довідки № 2.2.1-39-267 від 17.08.2017 року з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про розмір грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що наказом Міністра оборони України від 19.10.1999 року за його згодою відряджений в розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, де з 01.12.1999 року проходив військову службу на різних посадах та отримував відповідно до вимог законодавства грошове забезпечення військовослужбовця. Наказом заступника Міністра оборони України № 58 від 01.12.2005 року він звільнений у запас та наказом № 313/0 від 19 грудня 2005 року директора Харківського РСП звільнений з посади заступника керівника польотів районного диспетчерського центру та виключений зі списків особового складу Харківського РСП ДП ОПР України. З 2005 року йому призначена пенсія відповідного до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Отримавши інформацію про зміну посадових окладів військовослужбовців у 2017 році він звернувся із запитом до Державного підприємства обслуговування повітряного руху та отримав відповідь від 27.07.2017 року № 1-24-2822, в якій повідомляли, що дійсно наказом Украероруху від 30.06.2017 року № 228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» змінені розміри посадових окладів військовослужбовців Збройних Сил України, які відряджені до Украероруху для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишення на військовій службі. Йому надано довідку про розмір грошового забезпечення, яку він надав до Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області, однак відповідач відмовив у перерахунку пенсії, пославшись на те, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсії у зв?язку з виданням будь-яким міністерством та відомством (підприємством) власних наказів. Позивач, посилаючись на незаконність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області звернувся до суду з даним позовом.
Представник позивача подала до суду заяву, в якій підтримала адміністративний позов, просила його задовольнити, розглядати справу за її відсутністю.
Представник відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, будучи повідомленим про час та місце судового засідання належним чином, до суду не з?явився, надав письмові заперечення, в яких просив в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Згідно ч.3ст.30 КАС України (в редакції від 15 грудня 2017 року) справа, прийнята адміністративним судом до провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 №2147-VIIIКодекс адміністративного судочинства Українивикладено у новій редакції від 15.12.2017. Відповідно до пункту 10 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства(в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Враховуючи зазначене, справу слід розглядати у відповідності до нормКодексу адміністративного судочинства Українив редакції від 15.12.2017року.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши письмові докази у їх сукупності вважає заявлені позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 19 жовтня 1999 року за його згодою відряджений у розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, де проходив військову службу на різних посадах.
Наказом заступника Міністра оборони України від 01.12.2005 року № 58 звільнений з військової служби у відставку, наказом від 19.12.2005 року №313/0 звільнений з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України.
Після звільнення з військової служби позивач отримує пенсію відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Дізнавшись від військовослужбовців, які на цей час проходять службу в державному підприємстві обслуговування повітряного руху України, про зміну розміру грошового забезпечення у 2017 році позивач звернувся із запитом до Державного підприємства обслуговування повітряного руху, чи була сформована довідка на ім?я позивача та чи була ця довідка надіслана до Головного управління Пенсійного Фонду України у Харківській області для перерахунку пенсії.
Державне підприємство обслуговування повітряного руху України повідомило, що наказом Украероруху від 30.06.3017 року №228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовців, відряджених до Украероруху» з 01.06.2017 року змінені розміри посадових окладів військовослужбовців Збройних Сил України, які відрядженні до Украероруху. У відповідності Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, Украерорух направив повідомлення про зміну грошового забезпечення (окладу) відповідної категорії військовослужбовців до Міністерства оборони України для повідомлення Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям, звільненим із військової служби з посад, займаних в Украерорусі. Однак, списки осіб, пенсій яких підлягають перерахунку до Украероруху від Пенсійного фонду України чи військових комісарів не надходили.
Державне підприємство Украерорух надало позивачу довідку про розмір грошового забезпечення від 17.08.2017 року №2.2.1-39-267, що складена Державним підприємством обслуговування повітряного руху України для самостійного подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
На своє звернення позивач отримав відповідь від 10.10.2017 року №1949/Ч-14 від Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, якою відмовлено в проведені перерахунку пенсії на підставі наказу Украероруху.
Відповідач обґрунтував відмову тим, що чиним законодавством не передбачено проведення перерахунків пенсій у зв?язку з виданням будь-яким міністерством, установою, організацією чи підприємством, в тому числі і державним підприємством обслуговування повітряного руху України, власних наказів, а саме наказу №228 від 30.06.2017 року.
Суд не погоджується з твердженням відповідача з наступних підстав.
Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 "Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України" грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 р. № 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ"...".
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ» визначено, що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань, відрядженим до органів виконавчої влади та інших цивільних установ, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, особового складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань.
При цьому грошове забезпечення виплачується, виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в органах та установах, до яких вони відряджені, окладів за військовими званнями та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань.
Згідно з частиною 6 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обчислення пенсій окремим категоріям військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які були відряджені для виконання службових обов'язків до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших цивільних установ, організацій і підприємств, у тому числі у довготермінові закордонні відрядження, здійснюється за переліком посад в порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно з листом Міністерства соціальної політики України від 12.07.2010 р. № 7408/0/14-10/039, Украерорух, згідно зі статтями 14 та 15Закону України "Про оплату праці" та Положення про Об'єднану цивільно-військову системи організації повітряного руху України затвердженого Постановою КМУ від 19 липня 1999 р. N1281, самостійно встановлює оклади за посадами штатних працівників. Перелік посад штатних працівників Державного підприємства обслуговування повітряного руху України затверджено Постановою КМУ від 7 лютого 2001 р. № 105 "Про затвердження переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових звань за цими посадами". Тобто керівнику цього підприємства делеговано право Кабінетом Міністрів України встановлювати розмір грошового забезпечення відрядженим до підприємства військовослужбовцям, які обіймають передбачені законодавством посади у підприємстві
У зв'язку з вищенаведеним наказ Украероруху від 30 червня 2017 № 228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», збільшує розмір грошового забезпечення військовослужбовців, з якого нараховується (перераховується) пенсія.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв?язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а оскільки Кабінет Міністрів Україні делегував своє право на встановлення розміру грошового забезпечення в даному випадку керівнику Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, пенсія позивача підлягає перерахунку на підставі довідки № 2.2.1.-39-267 від 17.08.2017 року.
Той факт, що Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів, в тому числі й керівнику Державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух», своє право визначати розміри посадових окладів підтверджується п.5 постанови Кабінету міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до якого керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Верховним судом України 10 травня 2016 року по тотожній справі №522/19979/14-а прийнята постанова, в якій суд усуваючи розбіжності застосування касаційним судом вищезазначених норм матеріального права, дійшов до висновку, що пенсія військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до частини третьої статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв?язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі наказу державного органу, якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначити розміри посадових окладів, тобто на підставі наказу Украероруху.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/20 у резолютивній частині якого зазначено «Визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ зі змінами, а саме: ч.7 ст. 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.»
У своєму рішенні Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом №2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною пятою статі 17 Конституції України, які зобов?язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України відповідач зобов?язан здійснити виплату пенсії без обмеження максимального розміру пенсії.
В преамбулі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зазначено, що цей Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення зазначених осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв?язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини 1 статі 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб…» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв?язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
При перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що діяла на момент призначення позивачу пенсії. Данна правова позиція закріплена у Постанові Верховного Суду України від 6 жовтня 2015 року справа №21-2432а15.
Згідно ч.1, ч.3, ч.6ст. 94 КАС України (в редакції що діяла на момент подання позову), якщо судове рішення, ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.19,22,58,64 Конституції України, ст.ст. 2, 5, 10, 11, 77, 139, 241-245, 295, 297 КАС України, суд,-
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (Ідн.2285714199, 61091, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (м. Харків, Держпром, 3 під, 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344) про зобов?язання вчинити певні дії по перерахунку пенсії - задовольнити.
Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2017 року на підставі довідки № 2.2.1-39-267 від 17.08.2017 року з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про розмір грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (Ідн.2285714199, 61091, АДРЕСА_1) витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 640 (шістсот сорок) грн.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Головуючий