Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
26 липня 2018 р. № 820/4942/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченко А.В. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Гагаріна, буд. 15, м. Зміїв, Харківська область, 63404, код ЄДРПОУ41248550) про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просив суд визнати протиправними дії Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за матеріалами пенсійної справи за раніше проведеним розрахунком, із застосуванням механізму обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, характерного для особи, яку направлено у відрядження для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного п.п. 4 п. З Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 та зобов'язати Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 травня 2018 року за „матеріалами пенсійної справи за довідкою про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка міститься в матеріалах пенсійної справи, із застосуванням механізму обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, характерного для особи, яку направлено у відрядження для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного п.п. 4 п. З Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, без застосування методу розрахунку характерного для виконання робіт вахтовим методом, а також проводити відповідні виплати.
Відповідач, Зміївське ОУПФУ Харківської області, з поданим позовом не погодився.
Суд, вивчивши доводи позову і заперечень проти позову, повно виконавши процесуальний обов'язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з'ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до І категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, про що свідчить відповідне посвідчення серія та вкладка до нього .
На обліку як інвалід III групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС перебуває в Зміївському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 працював водієм КРАЗ в Балаклійському цементно - шиферному комбінаті, теперішнє найменування: Приватне акціонерне товариство «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА», яке є його повним правонаступником.
У зв'язку з аварією на Чорнобильській АЕС був відряджений з підприємства для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. В період з 05 вересня 1986 року по 30 вересня 1986 року я приймав участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Суд вказує, що основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення встановлено Законом України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ.
Згідно ч. 1, 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,) які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами; видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством, аналогічна норма міститься в п. 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі також - Порядок).
У 2012 році позивачу змінено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи та застосовано норми, характерні для виконання робіт вахтовим методом.
На усні звернення щодо підстав припинення виплати пенсії з урахуванням заробітної плати для обчислення пенсії як направленому у відрядження та неправомірності застосування вахтового методу розрахунку з боку Відповідача позивачу повідомили, що після детальної перевірки матеріалів пенсійної справи з'ясовано, що табель обліку робочого часу підписаний начальником вахти ТПО та іншими спеціалістами, також присутній напис «печатка Чорнобильської філії ТПО», згідно якого вівся підсумковий облік робочого часу окремо по кожній зоні небезпеки. Оплата надурочних робіт проведена по сумі надурочних робіт за обліковий період, тому мені змінили механізм обчислення пенсії.
Позивачем подано письмову заяву від 14 травня 2018 року, в якій, зазначаючи про те, що він не виконував роботи вахтовим методом, вимагав провести перерахунок пенсії за матеріалами пенсійної справи застосовуватися раніше проведений розрахунок заробітної плати з 01 травня 2018 року згідно довідки, яка міститься в матеріалах пенсійної справи, застосувавши механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, характерний для особи, яку направлено у відрядження для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначений плі. 4) п. З Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210, без застосування методу розрахунку характерного для виконання робіт вахтовим методом.
На заяву про проведення перерахунку пенсії Відповідач листом № 2790/02.1-01/50 від 28 травня 2018 року відмовив у перерахунку пенсії
У відповідності до підпункту 4 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, У разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження: менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Разом із тим Відповідач посилався на те, що у даному випадку має застосовуватись пункт 4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у відповідності до якого, Якщо робота проводилася вахтовим методом, визначення тривалості роботи у зоні відчуження і розрахунок заробітної плати для обчислення пенсії здійснюється виходячи з того, що одна повна вахта (не менш як 14 робочих днів підряд) вважається повним місяцем.
Із тексту пунктів 3 та 4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, вбачається, що не всі учасники ліквідації наслідків аварії Чорнобильської катастрофи працювали за вахтовим методом.
Позивач був відряджений та брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 05.09.1986 року по 30.09.1986 року, що підтверджується довідкою АТ «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА» № 334, виданою на підставі особових рахунків, табелем обліку робочого часу, іншими первинними документами. Працював водієм КРАЗ-256 зі встановленою тарифною ставкою 0,729 крб. При цьому оплата проводилась по місцю роботи на БЦПІК.
Згідно довідки, виданої АТ «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА» 13.03.2012 року № 57 вказано, що він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС згідно посвідчення про відрядження № 911 на підставі телефонограми МПСМ УРСР. Наказ про відрядження не видавався.
Також із наказу ВАТ «Балцем» (після перейменування ПрАТ «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА») №П/630-7 від 31.05.2007р. вбачається, що на підприємстві рахується дві категорії учасників ліквідації на ЧАЕС, ті, що були на військових зборах, та відряджені за наказом підприємства.
Суд вказує, що п.1 Наказу МЕІЕ СРСР від 17.07.1986 року №331 встановлено, що організація експлуатаційних, ремонтних, будівельно - монтажних та інших робіт в тридцяти кілометровій зоні здійснюється вахтовим методом відповідно до Тимчасового положення про вахтовий метод організації робіт на Чорнобильській АЕС.
Згідно п. 1.2. Тимчасового положення вахтовий метод організації робіт здійснюється змінним (вахтовим) персоналом, який в період перебування на об'єктах мешкає в спеціально створених селищах.
Пунктом 1.3. Тимчасового положення встановлено, що рішення про перехід підприємства (об'єднання), організації та установи в цілому або окремих структурних підрозділів чи груп робітників на вахтовий метод організації робіт приймається керівником підприємства (об'єднання), організації та установи за погодженням з відповідним комітетом профсоюзу.
Відповідно до ст. 61 КЗпП введення вахтового методу організації робіт допускається за умови погодження з профспілковим органом. Крім того, власник зобов'язаний погодити з профспілковим органом графік роботи на вахті (як правило, на рік) і повідомити про це. працівників не пізніше ніж за один місяць до введення його в дію (п. 4.2 Основних положень).
Частиною першою ст. 32 КЗпП визначено, що працівники можуть залучатися до виконання робіт вахтовим методом за умови наявності їх згоди. Ця згода може бути викладена в заяві про прийняття на роботу, що передбачає використання вахтового методу, в заяві на адресу власника з проханням перевести на роботу за вахтовим методом, іншою письмовою згодою на це Згода може бути дана і в усній формі, але при виникненні спору власник має довести ту обставину, що така згода була.
Як зазначає в своєму Листі № 03-3/1652-018-2 від 13.04.2001 Міністерство праці та соціальної політики України вахтовий метод організації робіт в зоні ЧАЕС у червні 1986 р. застосовувався відповідно до Тимчасового порядку оплати праці працівників підприємств, організацій і установ Міненерго СРСР, які приймали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганні забрудненню навколишнього середовища (роз'яснення Держкомпраці СРСР і ЦК профспілок робітників електростанцій і електротехнічної промисловості від 26.05.86 р.).
Працівникам підприємств і організацій, тимчасово переведеним і відрядженим з інших підприємств для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, які виконували зазначені роботи вахтовим методом, виплачувались добові у відповідності з пунктом 2 постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 р.
При цьому, як встановлено судом, добові позивачеві не виплачувались, розрахунок проводився іншим чином, що вже не підпадає під вахтовий метод.
Крім того, із довідки АТ «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА» № 334, убачається, що позивач, працюючи на Балаклійському шиферному комбінаті, знаходився в зоні ЧАЕС з 05 вересня по 30 вересня 1986 року.
Міністерство праці та соціальної політики України у Листі від 13.04.2001 року N 03-3/1652-018-2 зазначило, що відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. N 207-7 (207с-86-п ) оплата праці працівників підприємств, організацій і установ, відряджених у зону відчуження для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження і запобіганням забрудненню навколишнього середовища, провадилась у III, II, І зонах небезпеки у 4-, 3-, 2- кратному розмірах тарифної ставки понад середньомісячну заробітну плату, яка відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи.
Із довідки АТ «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА» № 334 убачається, що саме така кратність розмірів тарифної ставки була застосована до позивача при проведенні оплати робіт.
Працівникам підприємств, організацій і установ, які були відряджені для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганню забруднення навколишнього середовища, а також переведеним у штат ЧАЕС і інших підприємств, нарахування заробітної плати провадилося за місцем відрядження. Таким працівникам надавалась довідка в розрізі видів нарахувань у двох екземплярах, один із яких направлявся в бухгалтерію підприємства, яке відряджало працівника, для відображення по обліку заробітної плати. Відповідно до пункту 18 Тимчасового порядку оплати праці працівників підприємств, організацій і установ Міненерго СРСР, які приймали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганні забрудненню навколишнього середовища, відрядженому працівнику надавалась (в руки) також довідок установленого зразка про участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС для надання йому пільг по пенсійному забезпеченню і додатковій відпустці. Сума нарахованої заробітної плати перераховувалась на розрахунковий рахунок підприємств, які командирували зазначених працівників.
Середньомісячна заробітна плата, що зберігалась за працівником за період службового відрядження за його основним місцем роботи, нараховувалась і виплачувалась, відповідно до чинного законодавства, за рахунок коштів підприємства.
Як вже зазначалося вище, із довідки АТ «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА» № 334, убачається, що ОСОБА_1 під час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС залишався працівником БЦДЖ і оплату роботи за підвищеними ставками отримував у БЦШК.
На виконання постанови ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 22 травня 1986 р. N 583 "Про заходи про забезпечення введення в експлуатацію резервних енергоблоків ЧАЕС" та на підставі Типового положення про вахтовий метод, затвердженого постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від З грудня 1981 р. N 333-21-100, із змінами, наказом Міністерства енергетики і електрифікації СРСР від 17.07.86 р. N 391 було затверджено Тимчасове положення про вахтовий метод організації робіт на Чорнобильській АЕС. Було встановлено, що вахтовим методом виконуються експлуатаційні, ремонтні, будівельно-монтажні та інші роботи.
Відповідальність за формування і комплектування вахт покладалася на Головне виробниче управління по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, керівництво ЧАЕС, Управління будівництва ЧАЕС, субпідрядні та інші організації та підприємства, що приймали участь в аварійно-відновлювальних роботах.
При вахтовому методі виконання зазначених робіт встановлювався підсумований облік робочого часу з тим, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин, встановленого законодавством.
Суд також вказує, що згідно п. 1 ч. 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок призначеної пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Заяву до Відповідача подано 14 травня 2018 року, тобто право на перерахунок позивач має з 01 травня 2018 року.
При цьому прийняття заяви та переведення на зазначену пенсію відбувалося у відповідності до Постанови правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 відповідно до якої: заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Відповідно до норм цього Положення для поновлення виплати зазначеної пенсії було необхідно: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Оскільки позивачем не подавалося додаткових матеріалів, документів, а лише подано заяву про зміну виду розрахунку із застосування інших норм, то відсутня необхідність в поданні заяви іншого виду чи то наданні певного рішення, яким фактично і виступає лист-відмова Відповідача.
Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадку порушення її основних прав, наданих їй Конституцією або Законом (стаття 8). Право на ефективний судовий захист закріплено також у міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 13), відповідно до якої кожен, чиї права і свободи було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Також, згідно ст. 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, позовні вимоги ОСОБА_1 правомірні та законні, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.6-9, ст.ст.72-77, 211, 241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Гагаріна, буд. 15,м. Зміїв,Харківська область,63404, код ЄДРПОУ41248550) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за матеріалами пенсійної справи за раніше проведеним розрахунком, із застосуванням механізму обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, характерного для особи, яку направлено у відрядження для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного п.п. 4 п. З Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210.
Зобов'язати Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 травня 2018 року за матеріалами пенсійної справи за довідкою про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка міститься в матеріалах пенсійної справи, із застосуванням механізму обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, характерного для особи, яку направлено у відрядження для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного п.п. 4 п. З Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, без застосування методу розрахунку характерного для виконання робіт вахтовим методом, а також проводити відповідні виплати.
Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення.
Роз'яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.
Суддя А.В.Зінченко