вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
16 липня 2018 р. Справа № 818/1660/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Нікітас К.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представник відповідача - ОСОБА_3,
представника відповідача - ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, Управління Державної Казначейської служби у м.Сумах Сумської області про зобов'язання вчинити дії та стягнення допомоги,-
Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1В.), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, в якій просить:
- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради призначити допомогу при народженні дитини - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.
- стягнути з державного бюджету допомогу при народженні дитини - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 у сумі 41280 (сорок одна тисяча двісті вісімдесят) гривень.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що для отримання допомоги при народженні дитини - ОСОБА_5 у відповідності до положень ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» і Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, позивач неодноразово зверталась до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, а останнє письмове звернення було зареєстровано 11.01.2017 р. Однак у звязку із пропуском встановленого 12 місячного строку звернення за цією допомогою листом Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради № М-44/12.02-38 від 25.01.2017 отримала відмову в її призначенні.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
На виконання зазначеної ухвали представником Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради подано відзив на позов, в якому проти позовних вимог заперечував та просив відмовити в їх задоволені, зазначивши, що 11.01.2017 позивачка звернулась до департаменту з листом про надання інформації чи надавалась їй допомога при народженні дитини, а також чи має вона підстави для отримання вищезазначеної допомоги. Керуючись вимогами чинного законодавства на вищезазначене звернення департаментом була надана відповідь (лист від 25.01.2017 №М-44/12.02-38), з якої вбачається, що позивач з питанням призначення допомоги при народженні дитини відповідно до вищезазначеного законом порядку не зверталась, а тому вимоги Закону України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми», Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, не витримані, а відтак і рішення щодо призначення (відновлення) чи то відмови у призначенні (відновленні) допомоги уповноваженим суб'єктом не приймалось. Відповідь департаменту від 25.01.2017 № М-44/12.02-38 не засвідчує факт розгляду питання щодо призначення допомоги при народженні дитини позивачці, а лише відображає роз'яснення вимог чинного законодавства (а.с. 35-36).
Протокольною ухвалою від 05.06.2018 року було залучено до розгляду справи у якості співвідповідача Управління Державної Казначейської служби у м. Сумах Сумської області.
Представником Управління Державної Казначейської служби у м. Сумах Сумської області надано до суду відзив, в якому проти позовних вимог в частині стягнення з державного бюджету допомоги при народженні дитини - ОСОБА_5 в сумі 41280 гривень заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зазначивши, що законодавством не визначено виплати допомоги при народженні дитини органом Казначейства за вчинення протиправних дій працівником іншого виконавчого органу або іншим виконавчим органом (а.с. 53-54).
В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд їх задовольнити.
Представники відповідачів в судовому засіданні проти позовних вимог заперечували та просили відмовити в їх задоволенні.
Суд, заслухавши позивача, представника позивача та представників відповідачів, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що у травні 2014 року , у зв'язку з початком бойових дій ОСОБА_1 зі своєю сім'єю була змушена покинути постійне місце проживання в ІНФОРМАЦІЯ_2 та переїхати в м. Керч, АР Крим, де 25.07.2014 року у позивачки народилася дитина - ОСОБА_5.
Наприкінці грудня 2014 родина позивачки переїхала у с. Антонівка, Вільнянського району, Запорізької обл., де Управлінням соціального захисту населення Вільнянської райдержадміністрації, були взяті на облік як особи, які були переміщені з району проведення антитерористичної операції.
В подальшому, рішенням Вільнянського районного суду Запорізької області по справі №314/439/15-ц (провадження № 2о/314/14/2015) від 05.02.2015 р., було встановлено факт народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_5 25.07.2014 р., в м. Керч, АР Крим, у батька - ОСОБА_6 та матері - ОСОБА_1, на підставі якого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Вільнянського районного управління юстиції у Запорізькій області було видано свідоцтво про народження ОСОБА_6 І-ЖС № 275261 (а.с. 70). Дані факти не заперечувались представниками відповідачів у судовому засіданні.
Згодом, відповідно до довідки від 27.09.2016 року № НОМЕР_1 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_1 перемістилася до м. Суми (а.с. 68).
11.01.2017 року ОСОБА_1 звернулась до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради із зверненням, в якому просила надати інформацію чи надавалась їй допомога при народженні дитини - ОСОБА_5, а також чи має вона підстави для отримання вищезазначеної допомоги в теперішній час (а.с. 38).
Листом від 25.01.2017 року Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради повідомив позивача, що відповідно до статті 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та пункту 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. Враховуючи викладене, підстави для призначення Вам допомоги при народженні дитини відсутні (а.с. 39).
Не погодившись з наданою відповіддю, ОСОБА_1 звернулася до суду. Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 20.06.2017 року по справі № 591/1474/17, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2017 року, зобов'язано Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради розглянути звернення ОСОБА_1 про призначення державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_5 (а.с. 10-14).
05.12.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради із заявою щодо призначення допомоги при народженні дитини на сина ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 67).
Листом від 14.12.2017 року № 12.01-30/10893/07 позивача було повідомлено, що на підставі рішення комісії про розгляд заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, відмовлено в призначенні допомоги при народженні дитини з 01.07.2014, відповідно до абзацу 1 пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", оскільки звернення за її призначенням надійшло пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини (протокол рішення комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відмовлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 14.12.2017 року № 48) (а.с. 40, 77-78).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлює Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Пунктом 2 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено призначення державної допомоги при народженні дитини.
За умовами ст. 6 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.
Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.
Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Пунктом 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, також встановлено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
Отже, допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
З матеріалів справи суд вбачає, що Комісією по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам розглянуто звернення ОСОБА_1 про призначення державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_5 та рішенням про призначення (відмову в призначенні) допомоги переміщеним особам на проживання було відмовлено ОСОБА_1 в призначенні допомоги при народженні дитини, оскільки звернення за її призначенням надійшло пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини (а.с. 77).
Дану комісію було створено рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради від 05.07.2016 № 362 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам".
Отже суд зазначає, що рішення про призначення (відмову в призначенні) допомоги переміщеним особам на проживання (протокол рішення комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відмовлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 14.12.2017 року № 48) приймалося не Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради, а комісією по розгляду заяв громадян з питань призначення (відмовлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, основним завданням якої, відповідно до Положення про комісію по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради від 05.07.2016 № 362, зокрема є розгляд подань про призначення (відновлення), відмову у призначенні (відновленні) соціальних виплат з підстав, які обумовлені у Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365.
При цьому суд зазначає, що вище зазначене рішення позивачем в судовому порядку не оскаржувалося та є діючим, а відтак позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради призначити допомогу при народженні дитини - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 та стягнення з державного бюджету допомоги при народженні дитини - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 у сумі 41280 (сорок одна тисяча двісті вісімдесят) гривень є передчасними.
Посилання позивача на постанову Зарічного районного суду м. Суми від 20.06.2017 року по справі № 591/1474/17, суд вважає безпідставними, оскільки даною постановою було лише зобов'язано відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_5, а отже дане рішення суду фактично виконано в повному обсязі.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, Управління Державної Казначейської служби у м.Сумах Сумської області про зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради призначити допомогу при народженні дитини - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 та стягнути з державного бюджету допомогу при народженні дитини - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 у сумі 41280 (сорок одна тисяча двісті вісімдесят) гривень - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 23.07.2018 року.
Суддя В.О. Павлічек