Рішення від 25.07.2018 по справі 825/2406/18

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/2406/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шашери М.О.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Косаківського С.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання неправомірним та скасування пункту наказу,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до військової частини НОМЕР_1 та просить:

1. Визнати неправомірним та скасувати пункт 1.58. наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 30.05.2018 №342 “Про притягнення до обмеженої матеріальної відповідальності посадових осіб, які винні у незаконному списанні пально-мастильних матеріалів, за результатами проведеного аудиту Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині НОМЕР_2 ”, як такий, зміст якого не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.

2. Скасувати абзац у мотивувальній частині наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 30.05.2018 №342 “Про притягнення до обмеженої матеріальної відповідальності посадових осіб, які винні у незаконному списанні пально-мастильних матеріалів, за результатами проведеного аудиту Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині НОМЕР_2 ”, а саме - “ майор медичної служби ОСОБА_1 (командир медичної роти призначений наказом командувача військ оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” від 20 травня 2016 року №92) - донесення від 25 грудня 2016 року № 186, 187, всього: АБ-30040 л, ДП-5926 л, на загальну суму 965156,00 грн..”, як такий, зміст якого не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що пункт 1.58. наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_1 ) №342 від 30.05.2018, яким позивача було притягнуто до матеріальної відповідальності у розмірі 6804 грн. є неправомірним, оскільки жодних порушень вимог Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, Закону України “Про правовий режим майна у Збройних Силах України, Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах України, Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, ним допущено не було, також позивач стверджує, що він не має жодного відношення до неправомірного, безпідставного, чи неналежним способом оформленого списання пально-мастильних матеріалів.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_1 ) № 342 від 30.05.2018 за результатами проведення аудиту, який проводився Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині НОМЕР_2 , позивача було притягнуто до обмеженої матеріальної відповідальності у розміру у розмірі 6612,50 грн. (шість тисяч шістсот дванадцять грн. 50 коп.).

Пунктом 1.58. наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № 342 від 30.05.2018 за неналежне виконання вимог ст., ст. 11, 16, 82, 83, 96 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року №548-ХІV, ст. 3 Закону України “Про правовий режим майна у Збройних Силах України, ст., ст. 2, 5, 6, 15, 16 Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 серпня 2000 року №1225, п.п. 3.1.9, 3.2.3, Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 16 липня 1997 року №300, начальника медичного пункту ВЧ НОМЕР_3 майора медичної служби, колишнього командира медичної роти ВЧ НОМЕР_2 притягнуто до матеріальної відповідальності у розмірі 6804 грн.

Загальні підстави і порядок притягнення до матеріальної відповідальності військовослужбовців і призваних на збори військовозобов'язаних, винних у заподіяні шкоди державі під час виконання ними службових обов'язків, передбачених актами законодавства, військовими статутами, порадниками, інструкціями та іншими нормативно правовими актами визначені Положенням про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду заподіяну державі, затверджену Постановою Верховної Ради України від 23 червня 1995 року №243/95-ВР.

Відповідно до положень п., п. 2,3 Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, затвердженого постановою ВРУ № 243/95-ВР від 23.06.1995, відшкодуванню підлягає пряма дійсна шкода, заподіяна розкраданням, пошкодженням, втратою чи незаконним використанням військового майна, погіршенням або зниженням його цінності, що спричинило додаткові витрати для військових частин, установ, організацій, підприємств та військово-навчальних закладів (далі - військові частини) для відновлення, придбання майна чи інших матеріальних цінностей або надлишкові виплати.

Як вбачається з наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_1 ) № 342 від 30.05.2018 «Про притягнення до обмеженої матеріальної відповідальності посадових осіб, які винні у незаконному списанні пально-мастильних матеріалів, за результатами проведеного аудиту Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині НОМЕР_2 », «аудитом Північно-Східного територіального управління внутрішнього аудиту у період з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року у військовій частині НОМЕР_2 були встановлені порушення вимог пункту 6.4 Порядку списання військового майна у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 12 січня 2015 року № 17, які виявилися в тому, що дорожні (робочі) листи до донесення про наявність та рух пального в обов'язковому порядку не додавались, та в порушення вимог п. 5.14.7 Тимчасового керівництва з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 24 грудня 2010 року № 690, що діяло до 02 листопада 2017 року, а також Інструкції з обліку військового майна № 440, що набрала чинності з 03 листопада 2017 року, щомісячні донесення Ф.24 командирами підрозділів не подавались, внаслідок чого було виявлено незаконне (безпідставне) списання пально-мастильних матеріалів, яке не підтверджене первинними документами (дорожніми листами), а саме: автомобільний бензин (далі - АБ) - 219547 л та дизельне пальне (далі - ДП) - 549973 л, на загальну суму 20227067 грн.

Аудитом також було встановлено, що в порушення вимог Інструкції про порядок використання автомобільної техніки № 678, переважна кількість дорожніх (робочих) листів, попередньо виписаних до автомобільної, бронетанкової служб, не здавалась, але посадовими особами відповідних служб нові дорожні листи оформлювалися.

В описовій частині спірного наказу, зазначено наступне, з боку майора медичної служби, колишнього командира медичної роти ВЧ НОМЕР_2 :

- в порушення вимог ст.ст. 11, 16, 82, 83, 96 частини І Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року №548-ХІV, не було організовано заощадливе збереження державного (військового) майна підпорядкованої служби пально-мастильних матеріалів; щомісячний контроль за наявністю пально-мастильних матеріалів, наявністю та станом технічних засобів не здійснювався, раптові перевірки наявності пального не проводились; не здійснювався аналіз витрачання пального в частині, не здійснювався контроль за веденням обліку підлеглим діловодом;

- в порушення вимог ст., ст. 2, 5, 6, 15, 16 “Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 серпня 2000 року №1225, був відсутній контроль за використанням військового майна (пально-мастильних матеріалів, військової техніки) у відповідності до нормативно-правових актів та нормативних документів Міністерства оборони України, а також облік пально-мастильних матеріалів підпорядкованої служби пального частини організовувався на недостатньому рівні, не здійснювався дієвий контроль за використанням (списанням) пального;

- в порушення вимог ст.3 Закону України “Про правовий режим майна у Збройних Силах України”, був відсутній контроль за використанням військового майна (пально-мастильних матеріалів);

- в порушення вимог п., п. 3.1.9, 3.2.3, “Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України”, затвердженого наказом Міністра оборони України від 16 липня 1997 року №300, не організовувалось використання за призначенням пально-мастильних матеріалів, не здійснювався постійний контроль за правильним (ощадливим) та доцільним використанням (витрачанням) пального, не було здійснено проведення щомісячних перевірок пально-мастильних матеріалів в частині.»

В той же час, вказані порушення щодо обліку та списання матеріалів по службі в описовій частині вказаного наказу, на думку військової частини НОМЕР_1 , склалися, в тому числі ї звини майора медичної служби, колишнього командира медичної роти ВЧ НОМЕР_2 .

Позивач, відповідно до наказу командувача військ оперативного командувача «Північ» від 20.05.2016 № 92 прийняв посаду та приступив до виконання обов'язків за посадою командира медичної роти ВЧ НОМЕР_2 .

Ні в довідці про результати аудиту відповідності служби паливно-мастильних матеріалів ВЧ НОМЕР_2 за період з 6.05.2015 по 28.02.2018, ні в спірному наказі, виданому відповідачем, не зазначається, які саме його дії привели до виникнення незаконного списанні пально-мастильних матеріалів.

Як вбачається з наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_1 ) №342 від 30.05.2018 посадові особи військової частини НОМЕР_2 , в тому числі і позивач, були притягнуті до обмеженої матеріальної відповідальності у зв'язку з наявністю їх вини у незаконному списанні пально-мастильних матеріалів.

В той же час приписами п., п. 17,18, 19, 21,22,23 Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, затвердженого постановою ВРУ № 243/95-ВР від 23.06.1995 передбачено, що у разі виявлення факту заподіяння матеріальної шкоди командир (начальник) військової частини призначає розслідування для встановлення причин виникнення шкоди, її розміру та винних осіб.

Розслідування має бути завершено протягом одного місяця з дня виявлення шкоди. У необхідних випадках цей термін може бути продовжено вищим за підлеглістю командиром (начальником), але не більш як на один місяць.

Розслідування призначається письмовим розпорядженням командира (начальника) військової частини, який має право прийняти рішення про притягнення військовослужбовця і призваного на збори військовозобов'язаного до матеріальної відповідальності.

Розслідуванням повинно бути встановлено: в чому полягає матеріальна шкода та яка її вартісна оцінка; якими конкретно неправомірними діями військовослужбовця або призваного на збори військовозобов'язаного заподіяно шкоду, вимоги яких законів, військових статутів, порадників, інструкцій та інших нормативних актів при цьому було порушено; умисно чи з необережності та з якою метою заподіяно шкоду; чи заподіяно шкоду винною особою під час виконання службових обов'язків; ступінь вини кожного у разі заподіяння шкоди кількома особами; умови та причини, що сприяли заподіянню шкоди, та її наслідки.

У висновку розслідування викладаються факти, встановлені відповідно до вимог пунктів 3 і 19 цього Положення, та пропозиції про притягнення винної особи (винних осіб) до обмеженої, повної чи підвищеної матеріальної відповідальності, а в разі необхідності - обґрунтування можливості зменшення суми, що підлягає стягненню з винного для відшкодування заподіяної шкоди.

Військовослужбовці та призвані на збори військовозобов'язані, які притягаються до матеріальної відповідальності, ознайомлюються з матеріалами розслідування, про що у висновках робиться відповідний запис. Вони мають право подавати свої заперечення та клопотання на ім'я командира (начальника) військової частини.

Командир (начальник) військової частини після розгляду матеріалів розслідування зобов'язаний особисто провести бесіду з військовослужбовцем або призваним на збори військовозобов'язаним, який притягається до матеріальної відповідальності.

По фактам виявленого Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині НОМЕР_2 незаконного (безпідставного) списання пально-мастильних матеріалів, яке не підтверджене первинними документами (дорожніми листами), а саме: автомобільний бензин (далі - АБ) - 219547 л та дизельне пальне (далі - ДП) - 549973 л, на загальну суму 20227067,00 грн. розслідування оперативним командуванням « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_1 ) не призначалося та не проводилося.

Доказів того, що позивач має будь яке відношення до незаконного (безпідставного) списання пально-мастильних матеріалів, чи до інших дій які б потягли за собою завдання державі матеріальної шкоди, суду не представлено.

При цьому результати проведеного Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині НОМЕР_2 не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні статті 17 КАС України, не зумовлюють виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялися.

Зважаючи на наведене вище суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд вважає, що позов, в частині визнання неправомірним та скасування пункту 1.58. наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 30.05.2018 №342 “Про притягнення до обмеженої матеріальної відповідальності посадових осіб, які винні у незаконному списанні пально-мастильних матеріалів, за результатами проведеного аудиту Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині НОМЕР_2 ”,підлягає задоволенню.

Щодо скасування абзацу у мотивувальній частині наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 30.05.2018 №342 “Про притягнення до обмеженої матеріальної відповідальності посадових осіб, які винні у незаконному списанні пально-мастильних матеріалів, за результатами проведеного аудиту Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині НОМЕР_2 , а саме - “майор медичної служби ОСОБА_1 (командир медичної роти призначений наказом командувача військ оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” від 20 травня 2016 року №92) - донесення від 25 грудня 2016 року № 186, 187, всього: АБ-30040 л, ДП-5926 л, на загальну суму 965156,00 грн..”, суд зазначає наступне.

Оскільки, сам по собі текст мотивувальної частини рішення жодним чином не порушує будь яких прав та охоронюваних законом інтересів позивача, в цій частині позову необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати неправомірним та скасувати пункт 1.58. наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 30.05.2018 №342 “Про притягнення до обмеженої матеріальної відповідальності посадових осіб, які винні у незаконному списанні пально-мастильних матеріалів, за результатами проведеного аудиту Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині НОМЕР_2 ”.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 26 липня 2018 року.

Суддя С.Л. Клопот