17 липня 2018 року м.Житомир справа № 806/1786/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Токаревої М.С.,
секретар судового засідання Мельниченко О.В.,
за участю: позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_4 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок його пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки №85/1832 від 03.03.2018 без обмеження у максимальному розмірі, виплатити заборгованість (різницю між розміром попередньої пенсії і перерахованої) у повному обсязі негайно та забезпечити її виплату в подальшому. В обґрунтування позову зазначає, що йому призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та відповідно до статті 63 цього Закону вона підлягає перерахунку у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення. УМВС України в Житомирській області, на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 19.12.2017 у справі №806/3299/17, до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області було надіслано довідку про підвищений розмір грошового забезпечення № 85/1832 від 03.03.2018, проте відповідач протиправно не здійснює перерахунок пенсії, мотивуючи це тим, що вказаною постановою жодних зобов'язань на головне управління не покладено, підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до довідки немає. Позивач вважає бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправною та такою, що суперечить положенням чинного законодавства.
У судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав та заперечував щодо задоволення позовних вимог з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Суд, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову з огляду на наступне.
ОСОБА_4 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII.
Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області було виготовлено довідку від 04.05.2017 №85/1832, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_4, яку в подальшому було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області
У довідці від 04.05.2017 Ліквідаційної комісією УМВС України в Житомирській області зазначені наступні складові грошового забезпечення: 2950,00 грн посадового окладу, 2200,00 грн окладу за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції, 2317,50 грн надбавки за стаж служби (45%) і 35,10 грн премії (0,47%). Вважаючи такі дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області протиправними, оскільки до довідки не включено 3733,75 грн (50%) надбавки за виконання особливо важливих завдань та включено зменшений розмір премії 0,47% (35,10 грн) замість 194% (21730,43 грн) відповідач оскаржив їх до суду.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного від 19.12.2017 у справі № 806/3299/17 позов ОСОБА_4 задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області щодо невиготовлення та ненаправлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахунку пенсії ОСОБА_4 з 01.01.2016 довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням надбавки за особливі умови несення служби та підвищеного розміру премії.
Зобов'язано ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_4 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 що включає: посадовий оклад - 2950,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200,00 грн; надбавку за стаж служби (45%) - 2317,50 грн; надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% - 3733,75 грн; премію (194%) - 21730,43 грн.
З врахуванням ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 19.12.2017 набрало законної сили 01.03.2018.
На виконання зазначеного рішення суду ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області виготовлена нова довідка про грошове забезпечення на ім'я ОСОБА_4 від 03.03.2018 №85/1832, яка надіслана до ГУПФУ в Житомирській області для перерахунку пенсії ОСОБА_4
Листом від 03.04.2018 № К-1552, К-1650 ОСОБА_4 повідомлено, що до головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшла довідка ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 03.03.2018 №85/1832 видана на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 19.12.2017 по справі №806/3299/17. У листі також вказано, що оскільки вказаною постановою жодних зобов'язань на головне управління не покладено, підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до довідки немає.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступних обставин та приписів законодавства.
Відповідно до п. 2.2. Положення про утворення головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.06.2002 № 11-2, управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно ч.1 ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до ч.3 ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Згідно ч. 2 ст. 49 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.
Крім того, відповідно до вимог ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч.1 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_2 України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Як вбачається з матеріалів справи рішенням Житомирського окружного адміністративного від 19.12.2017 у справі № 806/3299/17 позов ОСОБА_4 задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області щодо невиготовлення та ненаправлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахунку пенсії ОСОБА_4 з 01.01.2016 довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням надбавки за особливі умови несення служби та підвищеного розміру премії.
Зобов'язано ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_4 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 що включає: посадовий оклад - 2950,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200,00 грн; надбавку за стаж служби (45%) - 2317,50 грн; надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% - 3733,75 грн; премію (194%) - 21730,43 грн.
Згідно ч.4. ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, не підлягають доказуванню обставини включення УМВС України в Житомирській області складових до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_4 для перерахунку його пенсії, оскільки, ці обставини встановлені рішенням Житомирського окружного адміністративного від 19.12.2017 у справі № 806/3299/17, яке набрала законної сили.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області не доведено правомірності не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_4 з 01.01.2016 на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області від 03.03.2018 № 85/1832 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Отже, бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати перерахованої пенсії ОСОБА_5, з 01.01.2016 на підставі наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області довідки від 03.03.2018 №85/1832 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії протиправною.
Також належним способом захисту є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016.
З приводу позовних вимог в частині щодо перерахунку і виплати пенсії без обмеження у максимальному розмірі, негайно та забезпечити її виплату в подальшому суд зазначає наступне.
Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.
Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Суд зазначає, що позивач, заявляючи дані позовні вимоги, фактично просить суд втрутитися у дискреційні повноваження Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо визначення періоду виплати пенсії.
Крім того, суд звертає увагу на те, що права позивача в частині виплати йому пенсії з обмеженням граничним розміром на час розгляду даної справи не порушені, оскільки перерахунок пенсії не проведено, а суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.
Також слід вказати, що позовна вимога щодо забезпечити виплату перерахованої пенсії в подальшому фактично заявлена на майбутнє, а тому суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
З урахуванням викладеного, у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплачувати перераховану пенсію в новому розмірі без обмеження максимального розміру пенсії, слід відмовити.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 КАС України закріплено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Такий захист передбачає, зокрема, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах.
Відповідно з ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд не вбачає підстав для відмови в задоволенні клопотання про зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 10031) задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341, вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003) щодо не перерахунку та не виплати пенсії ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 10031) відповідно до довідки №85/1832 від 03.03.2018.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341, вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 10031) з 01.01.2016 на підставі довідки №85/1832 від 03.03.2018 з врахуванням раніше виплаченої пенсії.
В частині позовних вимог щодо перерахунку і виплати пенсії без обмеження у максимальному розмірі, негайно та забезпечити її виплату в подальшому відмовити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341, вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003) подати звіт про виконання судового рішення протягом місяця з дня набрання чинності даного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя М.С. Токарева
Повне судове рішення складене 26 липня 2018 року