25 липня 2018 року Чернігів Справа № 2540/2444/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Житняк Л.О.,
за участі секретаря Демусенко А.С.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного провадження справу за позовом ОСОБА_2 до Корюківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Корюківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому просить:
- визнати відмову Корюківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 23.05.2018 №33/05/К-11 щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії з 01.01.2017, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції Закону від 03.10.2017 - протиправною;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.10.2017.
Позов мотивовано тим, що відповідачем протиправно не проводиться перерахунок пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, оскільки у травні 1986 року він, як військовозобов'язаний, призваний на військові збори для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Внаслідок захворювань, отриманих під час виконання завдання по ліквідації наслідків, позивач став інвалідом ІІ групи, а тому вважає що має право на отримання пенсії обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.07.2018 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та встановлено відповідачу 15-ти денний термін, з дня отримання копії ухвали від 06.07.2018 для подання відзиву на позов.
Представником відповідача, в межах встановленого судом строку, подано відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та зазначає, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, а тому право на перерахунок пенсії не має.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та просили його задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією посвідчення особи та вкладкою до нього, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), серії А №067578 (а.с.19).
ОСОБА_2 встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується експертним висновком Київської регіональної міжвідомчої експертної комісії №777 (засідання від 27.01.1998 № 1/98) (а.с.22).
У травні 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплати йому пенсії на рівні з військовослужбовцями строкової служби, відповідно до п.3 ст59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак рішенням від 23.05.2018 №33/05/К-11 позивачу відмовлено у перерахунку його пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби (а.с.17-18).
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, ОСОБА_2 звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку зазначеним обставинам, суд зазначає про таке.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначені Законом України №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у редакції Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII). Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (ч.3 ст.59 цього Закону). Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.ст.54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 (далі - Порядок №1210).
Приписами пункту 9-1 Порядку №1210 визначено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
З аналізу викладених норм слідує, що для перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особа має відповідати наступним критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; 2) участь особи відбувалась під час проходження дійсної строкової служби; 3) особа набула інвалідність внаслідок вищевказаної участі.
Тобто, лише наявність зазначених критеріїв у їх сукупності обумовлюють визначення військовослужбовця як такого, що має право на отримання відповідного розміру пенсійного забезпечення.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в ухвалі від 08.05.2018 у справі №820/1148/18 (Пз/9901/33/18). Відповідно посилання представника позивача на висновок Верховного Суду України в подібних відносинах, викладених у постанові від 01.02.2016 у справі №21-1887а15 на увагу не заслуговують.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач в період з 04.05.1986 по 16.05.1986 приймав участь у роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.21). Разом з тим, строкову військову службу, позивач проходив в період з 04.05.1976 по 04.05.1978, а в період участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи працював в Щорській районній санітарно-епідеміологічної станції, що позивачем жодним чином не заперечується.
А отже, враховуючи, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи поза межами проходження ним дійсної строкової служби, суд дійшов висновку, що позивач не має права на перерахунок пенсії відповідно до ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки не відповідає всім критеріям, наявність яких обумовлює право особи на вказаний перерахунок.
У відповідності до вимог ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Згідно ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для компенсації відповідачу судових витрат відсутні, оскільки такі витрати під час розгляду ним не понесені.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_2 (вулиця Попудренка, 82 м. Сновськ, Чернігівська область, 15220) до Корюківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (вул. Вокзальна, 8 А, м. Корюківка, Чернігівська область 15300) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повне рішення суду складено 25 липня 2018 року.
Суддя Л.О. Житняк