24 липня 2018 року м. Чернігів Справа № 2540/2462/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шашери М.О.,
представника позивача Акуленка В.М. ,
представника відповідача Косаківського С.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 (Оперативне командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Сухопутних військ Збройних Сил України про визнання протиправним та скасування наказу,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до військової частини НОМЕР_1 (Оперативне командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Сухопутних військ Збройних Сил України) та просить: визнати протиправним та скасувати пункт 1.6. наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_1 ) №342 від 30.05.2018 року, відповідно до якого, начальника сховища групи матеріального забезпечення військової частини молодшого сержанта ОСОБА_1 , колишнього командира взводу матеріального забезпечення танкового батальйону військової частини НОМЕР_2 , призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 29 вересня 2017 року №102-рс, притягнуто до матеріальної відповідальності у розмірі 4362,50 грн.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що пункт 1.6. наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_1 ) №342 від 30.05.2018, яким позивача було притягнуто до матеріальної відповідальності у розмірі 6612,50 грн. є неправомірним, оскільки жодних порушень вимог Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, Закону України “Про правовий режим майна у Збройних Силах України, Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах України, Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, ним допущено не було, також позивач стверджує, що він не має жодного відношення до неправомірного, безпідставного, чи неналежним способом оформленого списання пально-мастильних матеріалів.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
15 червня 2018 року молодший сержант військової служби за контрактом ОСОБА_1 , під час отримання грошового забезпечення за травень, дізнався про те, що згідно наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_1 ) №342 від 30.05.2018 про притягнення до обмеженої відповідальності посадових осіб, які винні у незаконному списанні пально-мастильних матеріалів, за результатами проведення аудиту Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині НОМЕР_2 , його було притягнуто до обмеженої матеріальної відповідальності у розміру у розмірі 4362,50 грн. (чотири тисяч триста шістдесят дві грн. 50 коп.).
Пунком 1.6. наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » №342 від 30.05.2018 за неналежне виконання вимог ст.ст. 11, 16, 58, 119, 120 частини І Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року №548-ХІV, ст.3 Закону України “Про правовий режим майна у Збройних Силах України”, ст.ст. 2,5,6,15,16 “Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 серпня 2000 року №1225, начальника сховища групи матеріального забезпечення військової частини молодшого сержанта ОСОБА_1 , колишнього командира взводу матеріального забезпечення танкового батальйону військової частини НОМЕР_2 , призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 29 вересня 2017 року №102-рс, притягнуто до матеріальної відповідальності у розмірі 4362,50 грн.
Загальні підстави і порядок притягнення до матеріальної відповідальності військовослужбовців і призваних на збори військовозобов'язаних, винних у заподіяні шкоди державі під час виконання ними службових обов'язків, передбачених актами законодавства, військовими статутами, порадниками, інструкціями та іншими нормативно правовими актами визначені Положенням про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду заподіяну державі, затверджену Постановою Верховної Ради України від 23 червня 1995 року №243/95-ВР.
Відповідно до положень п.п.2,3 Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, затвердженого постановою ВРУ № 243/95-ВР від 23.06.1995, відшкодуванню підлягає пряма дійсна шкода, заподіяна розкраданням, пошкодженням, втратою чи незаконним використанням військового майна, погіршенням або зниженням його цінності, що спричинило додаткові витрати для військових частин, установ, організацій, підприємств та військово-навчальних закладів (далі - військові частини) для відновлення, придбання майна чи інших матеріальних цінностей або надлишкові виплати.
Як вбачається з наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_1 ) №342 від 30.05.2018 «Про притягнення до обмеженої матеріальної відповідальності посадових осіб, які винні у незаконному списанні пально-мастильних матеріалів, за результатами проведеного аудиту Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині НОМЕР_2 », «аудитом Північно-Східного територіального управління внутрішнього аудиту у період з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року у військовій частині НОМЕР_2 були встановлені порушення вимог пункту 6.4 Порядку списання військового майна у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 12 січня 2015 року № 17, які виявилися в тому, що дорожні (робочі) листи до донесення про наявність та рух пального в обов'язковому порядку не додавались, та в порушення вимог п.5.14.7 Тимчасового керівництва з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 24 грудня 2010 року № 690, що діяло до 02 листопада 2017 року, а також Інструкції з обліку військового майна № 440, що набрала чинності з 03 листопада 2017 року, щомісячні донесення Ф.24 командирами підрозділів не подавались, внаслідок чого було виявлено незаконне (безпідставне) списання пально-мастильних матеріалів, яке не підтверджене первинними документами (дорожніми листами), а саме: автомобільний бензин (далі - АБ) - 219547 л та дизельне пальне (далі - ДП) - 549973 л, на загальну суму 20227067 грн.
Аудитом також було встановлено, що в порушення вимог Інструкції про порядок використання автомобільної техніки № 678, переважна кількість дорожніх (робочих) листів, попередньо виписаних до автомобільної, бронетанкової служб, не здавалась, але посадовими особами відповідних служб нові дорожні листи оформлювалися.
В описовій частині спірного наказу, зазначено наступне: Незаконне списання пального було допущено в підрозділах:
- взвод матеріального забезпечення 1 танкового батальйону було допущено безпідставне списання, яке не підтверджене дорожніми листами, на наступну кількість пального: АБ - 2226 л та ДП - 8395 л, на загальну суму 278372,00 грн.
Дане незаконне списання було допущено посадовими особами взводу матеріального забезпечення 1 танкового батальйону, а саме: старшиною ОСОБА_2 та молодшим сержантом ОСОБА_1 в зв'язку з тим, що не було підтверджено списання пального дорожніми (робочими) листами по донесенням № 24, 25, 84, 86, 351, 382.
Виконавці донесень: старшина ОСОБА_2 (колишній командир взводу матеріального забезпечення танкового батальйону, призначений наказом командира військової частини НОМЕР_2 - донесення від 13 квітня 2016 року № 24, 25, від 08 вересня 2016 року №84, 85, 86 всього: АБ-1993 л, ДП-7761 л, на загальну суму 255597,00 грн.
Молодший сержант ОСОБА_1 (колишній командир взводу матеріального забезпечення танкового батальйону, призначений наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 29 вересня 2017 року №102-рс та у подальшому наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 02 березня 2018 року №17-рс, був перепризначений на посаду начальника сховища групи матеріального забезпечення військової частини) - донесення від 23 листопада 2017 року №351, 382, всього: АБ-233л, ДП-634 л, на загальну суму 22775,00 грн;»
Колишній командир взводу матеріального забезпечення танкового батальйону, молодший сержант ОСОБА_1 , призначений на посаду командира взводу наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 29 вересня 2017 року №102-рс та у подальшому наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 02 березня 2018 року №17-рс, був перепризначений на посаду начальника сховища групи матеріального забезпечення військової частини.
Виконавець донесень: старшина ОСОБА_2 (колишній командир взводу матеріального забезпечення танкового батальйону, призначений наказом командира військової частини НОМЕР_2 - донесення від 13 квітня 2016 року № 24, 25, від 08 вересня 2016 року №84, 85, 86 всього: АБ-1993 л, ДП-7761 л, на загальну суму 255597,00 грн.
Відповідно до Указу Президента України від 26 вересня 2016 року №411/2016 «Про часткову мобілізацію”, відповідно до статті 26 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу” старшина ОСОБА_2 звільнений з військової служби у запас за підпунктом “Є” пунктом “1” частин п. 8 статті 26. Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 24 жовтня 2016 року №108-рс та направлений на військовий облік до Корсунь-Шевченківського районного військового комісаріату Черкаської області.
Зазначені порушення щодо списання матеріальних засобів по службі ПММ виникли в період з 2014 по 2016 роки, в зазначений період позивач не обіймав посаду командира взводу матеріального забезпечення танкового батальйону військової частини НОМЕР_2 та не мав ніякого відношення до зазначених витрат матеріальних ресурсів.
В спірному наказі, виданому відповідачем, жодним чином не зазначено, які саме норми чинного законодавства було порушено позивачем та які його дії привели до виникнення незаконного списанні пально-мастильних матеріалів.
Щодо обґрунтованості підстав видання наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_1 ) №342 від 30.05.2018 суд зазначає наступне.
Як вбачається з наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_1 ) №342 від 30.05.2018 винні у незаконному списанні пально-мастильних матеріалів були притягнуті до обмеженої матеріальної відповідальності саме за результатами проведеного Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту.
В той же час приписами п.п. 17,18, 19, 21,22,23 Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, затвердженого постановою ВРУ № 243/95-ВР від 23.06.1995 року передбачено, що у разі виявлення факту заподіяння матеріальної шкоди командир (начальник) військової частини призначає розслідування для встановлення причин виникнення шкоди, її розміру та винних осіб.
Розслідування має бути завершено протягом одного місяця з дня виявлення шкоди. У необхідних випадках цей термін може бути продовжено вищим за підлеглістю командиром (начальником), але не більш як на один місяць.
Розслідування призначається письмовим розпорядженням командира (начальника) військової частини, який має право прийняти рішення про притягнення військовослужбовця і призваного на збори військовозобов'язаного до матеріальної відповідальності.
Розслідуванням повинно бути встановлено: в чому полягає матеріальна шкода та яка її вартісна оцінка; якими конкретно неправомірними діями військовослужбовця або призваного на збори військовозобов'язаного заподіяно шкоду, вимоги яких законів, військових статутів, порадників, інструкцій та інших нормативних актів при цьому було порушено; умисно чи з необережності та з якою метою заподіяно шкоду; чи заподіяно шкоду винною особою під час виконання службових обов'язків; ступінь вини кожного у разі заподіяння шкоди кількома особами; умови та причини, що сприяли заподіянню шкоди, та її наслідки.
У висновку розслідування викладаються факти, встановлені відповідно до вимог пунктів 3 і 19 цього Положення, та пропозиції про притягнення винної особи (винних осіб) до обмеженої, повної чи підвищеної матеріальної відповідальності, а в разі необхідності - обґрунтування можливості зменшення суми, що підлягає стягненню з винного для відшкодування заподіяної шкоди.
Військовослужбовці та призвані на збори військовозобов'язані, які притягаються до матеріальної відповідальності, ознайомлюються з матеріалами розслідування, про що у висновках робиться відповідний запис. Вони мають право подавати свої заперечення та клопотання на ім'я командира (начальника) військової частини.
Командир (начальник) військової частини після розгляду матеріалів розслідування зобов'язаний особисто провести бесіду з військовослужбовцем або призваним на збори військовозобов'язаним, який притягається до матеріальної відповідальності.
По фактам виявленого Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині НОМЕР_2 незаконного (безпідставного) списання пально-мастильних матеріалів, яке не підтверджене первинними документами (дорожніми листами), а саме: автомобільний бензин (далі - АБ) - 219547 л та дизельне пальне (далі - ДП) - 549973 л, на загальну суму 20227067,00 грн., розслідування оперативним командуванням « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_1 ) не призначалося та не проводилося.
Таким чином судом встановлено, що ні оскаржуваний наказ, ні довідка про результати аудиту відповідності діяльності служби паливно-мастильних матеріалів ВЧ НОМЕР_2 за період з 06.05.2015 по 28.02.2018 не містять конкретних доказів причетності позивача до незаконного (безпідставного) списання пально-мастильних матеріалів, яке не підтверджене первинними документами (дорожніми листами), ступіню такої причетності, наявності протиправних та винних дій з боку позивача чи розміру спричиненої ним шкоди.
Також суд зазначає наступне, зміст викладених положень чинного законодавства України дає підстави вважати, що письмовий висновок на коментарі до висновків та рекомендацій, викладених в аудиторському звіті, не є рішенням суб'єкта владних повноважень, прийнятим за результатами проведення аудиту та обов'язковим до виконання підконтрольним суб'єктом.
І за таких підстав, не породжує певні правові наслідки для суб'єкта відповідних правовідносин. Висновки, викладені в аудиторському звіті, як і висновки на коментарі до вказаних висновків, не породжують обов'язкових юридичних наслідків у відношенні посадових осіб, діяльність яких перевірялась.
Пунктами 10-12 Положенням про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду заподіяну державі, затверджену Постановою Верховної Ради України від 23 червня 1995 року №243/95-ВР визначено, пункт 10. Військовослужбовці і призвані на збори військовозобов'язані за шкоду, заподіяну недбалим виконанням ними службових обов'язків, передбачених військовими статутами, порадниками, інструкціями та іншими нормативними актами, несуть матеріальну відповідальність у розмірі заподіяної шкоди, але не більше місячного грошового забезпечення.
Військові будівельники військово-будівельних частин, окремих батальйонів і рот у випадках, передбачених цим пунктом, несуть матеріальну відповідальність у розмірі заподіяної шкоди, але не більше середньомісячної заробітної плати.
За пошкодження, псування або втрату через необережність майна, виданого військовослужбовцям призваним на збори військовозобов'язаним на період зборів в особисте користування, вони несуть матеріальну відповідальність у розмірі заподіяної з їх вини шкоди, але не більше тримісячного грошового забезпечення.
Командири (начальники) військових частин за шкоду, заподіяну державі їх підлеглими, несуть матеріальну відповідальність у розмірі заподіяної шкоди, але не більше тримісячного грошового забезпечення, якщо вони своїми розпорядженнями порушили встановлений порядок обліку, зберігання, використання, перевезення військового майна.
У разі, якщо командири (начальники військових частин не вжили належних заходів, передбачених військовими статутами, порадниками, інструкціями та іншими нормативними актами щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню військового майна або щодо притягнення винних до відповідальності, вони несуть матеріальну відповідальність у розмірі заподіяної шкоди, але не більше місячного грошового забезпечення.
Обмежена матеріальна відповідальність військовослужбовців, відповідно до пунктів 10-11 Положенням про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду заподіяну державі, затверджену Постановою Верховної Ради України від 23 червня 1995 року №243/95-ВР, настає тільки якщо командири своїми розпорядженнями порушили встановлений порядок обліку, зберігання, використання, перевезення військового майна та не вжили належних заходів, передбачених військовими статутами, порадниками, інструкціями та іншими нормативними актами щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню військового майна або щодо притягнення винних до відповідальності.
В порушення вказаних норм відповідачем було прийнято рішення щодо притягнення начальника сховища групи матеріального забезпечення військової частини молодшого сержанта ОСОБА_1 , колишнього командира взводу матеріального забезпечення танкового батальйону військової частини НОМЕР_2 , до обмеженої матеріальної відповідальності у розмірі 4362,50 грн.
Оцінивши подані суду докази у їх сукупності суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю. Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити в повну обсязі.
Визнати протиправним та скасувати пункт 1.6. наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_1 ) №342 від 30.05.2018, відповідно до якого, начальника сховища групи матеріального забезпечення військової частини молодшого сержанта ОСОБА_1 , колишнього командира взводу матеріального забезпечення танкового батальйону військової частини НОМЕР_2 , призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 29 вересня 2017 року №102-рс, притягнуто до матеріальної відповідальності у розмірі 4362,50 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 25 липня 2018 року.
Суддя С.Л. Клопот