Справа № 1540/3577/18
23 липня 2018 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Марин П.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України про визнання дій Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України протиправними та незаконними в частині накладення дисциплінарного стягнення «сувора догана» та зобов'язання Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України скасувати у наказі Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України від 08.11.2016р. №264/АГЧ пункт щодо накладення дисциплінарного стягнення на командира військової частини НОМЕР_1 полковника ОСОБА_1 - сувора догана»; визнання дій Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України протиправними та незаконними щодо незаконного накладення дисциплінарного стягнення «догана» та зобов'язання Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України, скасувати дисциплінарне стягнення «догана» , що накладено 03.01.2017р. року (усно) за вказівкою начальника штаба - заступника командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України; визнання дій Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України протиправними та незаконними щодо незаконного накладення дисциплінарного стягнення «сувора догана» та зобов'язання Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України скасувати «сувору догану», від 03.01.2017р., яка оголошена усно, за невиконання розпорядження начальника штабу щодо підготовки частини до нового навчального року; визнання дій Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України протиправними та незаконними щодо незаконного накладення дисциплінарного стягнення «сувора догана» та зобов'язання Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України скасувати наказ Командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України від 03.02.2017р. «За порушення вимог ст.58, 59 статуту Внутрішньої служби ЗС України, та п.6.1 Інструкції з планування та підготовки органів військового управління, військ (сил), установ ЗС України затверджений наказом МО України від 08.09.16р. №470»; визнання дії Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України протиправними та незаконними щодо незаконного накладення дисциплінарного стягнення «сувора догана» та зобов'язання Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України скасувати дисциплінарне стягнення - «догана», що занесеною до службової картки за вказівкою (записаного особисто) ТВО начальника штаба - заступника командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України, контр-адмірала ОСОБА_2 «За хамство у відношенні до НІЛ ВМС та пошкодження військового майна» який вчинено 13.01.2017р. року, яке накладено 13.01.2017р. «усно»; зобов'язання Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України внести зміни у накази: наказ Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України «Про преміювання військовослужбовців за листопад 2016 року» від 03.12.2016р. №296/АГЧ; наказ Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України «Про преміювання військовослужбовців за грудень 2016 року» від 05.01.2017р. №3/АГЧ; наказ Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України «Про преміювання військовослужбовців за січень 2017 року» від 06.02.2017р. №31/АГЧ; в частині, що стосується полковника ОСОБА_1 щодо виплати заробітної платні (грошового забезпечення) у повному обсязі.
Відповідно до п.п.3,5,6 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Ознайомившись із позовною заявою, суд дійшов висновку, що вона не відповідає вимогам ст.160 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; 3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень; 4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача; 10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт; 11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Згідно з ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч.5 ст.122 КАС України, для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Згідно з ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів, позивач оскаржує накази від 08.11.2016р., 03.02.2017р. та усні вказівки від 03.01.2017р., 13.01.2017р., на підставі яких були накладені стягнення. Проте, позивач не надав до суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням доказів на підтвердження поважності причин його пропуску та не зазначив будь яких інших причин поновлення строку звернення до суду.
Згідно з ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч.2 ст.169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити адміністративний позов без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Виявлені недоліки повинні бути усунені, шляхом надання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169 КАС України суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність у 10-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде визнаний неподаним та повернутий позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя П.П. Марин