Рішення від 23.07.2018 по справі 822/1949/18

Справа № 822/1949/18

РІШЕННЯ

іменем України

23 липня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення раніше призначеної пенсії позивача з 79% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, під час її перерахунку та виплати відповідно до постанови Хмельницького окружного адміністративного суду Хмельницької області від 23.11.2017 по справі № 686/21767/17, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії, призначеної відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) на виконання постанови Хмельницького окружного адміністративного суду Хмельницької області від 23.11.2017 по справі № 686/21767/17 з урахуванням основного розміру пенсії 79% відповідної суми грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат та встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати звіт про виконання рішення суду.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначає, що з 19.11.2002 йому призначено пенсію на підставі Закону № 2262-ХІІ в розмірі 79% суми грошового забезпечення. Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на виконання постанови Хмельницького окружного адміністративного суду Хмельницької області від 23.11.2017 по справі №686/21767/17 здійнило перерахунок пенсії та зменшило розмір грошового забезпечення з 79% до 70%. Вважає такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протиправними та такими, що порушують його право на пенсійне забезпечення в належному відсотковому розмірі.

Ухвалою від 07.06.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

У поданому відзиві на позов відповідач зазначив, що законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII внесені зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Тому, перерахунок та виплата пенсії позивачу проведені згідно вимог чинного законодавства.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за перерахунком пенсії, а в момент виникнення права на її призначення. Тому, для перерахунку пенсії відповідач безпідставно застосовує Закон № 2262-ХІІ у редакції, що діє на дату повторного звернення до органу Пенсійного фонду України.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що позов необхідно задовольнити частково з таких підстав.

З 19.11.2002 позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону № 2262-ХІІ в розмірі 79% суми грошового забезпечення.

Постановою від 23.11.2017, залишеною без змін постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.02.2018, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу згідно із законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 № 900, статті 63 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2016 згідно із законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" 23.12.2015 № 900, статті 63 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", починаючи з 01.01.2016.

На виконання постанови суду від 23.11.2017 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача в розмірі 70% грошового забезпечення (протокол від 18.07.2016) відповідно до закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 № 900, статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

23.02.2018 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перерахунок та виплату пенсії у розмірі 79% суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016.

Листом від 06.03.2018 № 435/Б-8 467/Б-8 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача, що 26.02.2018 на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 23.11.2017 здійснило перерахунок пенсії з 18.07.2016, на підставі довідки від 05.05.2017 № 46/121/-49 у розмірі 70% суми грошового забезпечення. Доплата у зв'язку з перерахунком за рішенням суду з період з 01.01.2018 по 31.03.2018 в сумі 5935,50 грн буде зарахована на рахунок позивача, виплата доплати за період з 18.07.2016 по 31.12.2017 в розмірі 34528,02 грн буде проведена у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 після виділення коштів з Державного бюджету України.

13.03.2018 позивач звернувся зі скаргою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просив виконати постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 23.11.2017, перерахувати пенсію у розмірі 79% суми грошового забезпечення, яка має складати 6547,32 грн, нарахування та виплату перерахованої пенсії з 01.01.2016 по 31.03.2018 здійснити з урахуванням нової пенсії в сумі 6547,32 грн, провести доплату до пенсії у зв'язку з перерахунком за постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області за період з 01.01.2018 по 31.03.2018 в сумі 8173,20 грн.

Листом від 26.03.2018 № 4737/Б-11 Департамент пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України повідомив позивача, що згідно з довідкою, виданою уповноваженим структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України, розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.04.2012 складає 5810,73 грн. Отже, розмір пенсії, обчислений з грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.04.2012 становить 4590,48 грн (5810,73*79%). На виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 23.11.2017 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провело перерахунок пенсії з 01.01.2016 та забезпечило її виплату в порядку, установленому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.

Листом від 05.04.2018 № 7958/03 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача, що на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 23.11.2017 проведено перерахунок пенсії позивача з 18.07.2016.

У відповідь на адвокатський запит від 25.04.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 04.05.2018 № 1121/Б-12 повідомило, що провело перерахунок пенсії на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 23.11.2017 з 18.07.2016 у розмірі 70% суми грошового забезпечення згідно довідки від 05.05.2017 № 46/121/-49.

Позивач, вважаючи дії Головного управління ПФУ в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії у розмірі 70% суми грошового забезпечення протиправними, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначає Закон №2262-ХІІ.

Частиною 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Оскільки розмір призначеної пенсії (79% суми грошового забезпечення) не перевищує 90%, то підстав для його зменшення у відповідача не було.

Суд вважає безпідставними доводи відповідача про необхідність застосування статті 13 Закону № 2262-ХІІ у редакції закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII для визначення розміру пенсії після перерахунку у зв'язку з зазначеним нижче.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII внесено зміни до статті 13 Закону № 2262-XII.

Відповідно до статті 13 Закону № 2262-XII (у редакції Закону № 1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Вирішуючи питання про застосування Закону № 2262-ХІІ у часі, суд зазначає, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до абзацу 2 пункту 2 рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, за якою дії нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовуються той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом № 1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

У постанові від 03.04.2018 по справі № 175/1665/17 (2-а175/41/17) Верховний Суд зазначив, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового утримання, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.

У пункті 50 рішення по справі "Щокін проти України" Європейський суд з прав людини вказує, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Позбавлення власності можливе тільки "на умовах, передбачених законом".

Отже, дії Головного управління ПФУ в Хмельницькій області щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу у розмірі 70% грошового забезпечення та зменшення у зв'язку з цим встановленого розміру пенсії у відсотковому виразі (79% суми грошового забезпечення) є протиправними.

При цьому, суд враховує, що перерахунок здійснено на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 23.11.2017. Оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" не була підставою для перерахунку пенсії, відповідач безпідставно здійснює виплату донарахованої суми пенсії позивачу керуючись порядком, передбаченим цією постановою.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи наведене, суд вважає, що для належного захисту прав позивача необхідно визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо проведення позивачу перерахунку пенсії у розмірі 70% суми грошового забезпечення та зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ у розмірі 79% суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 по дату прийняття рішення.

Вимога позивача щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задоволенню не підлягає, оскільки позивач на надав жодних доказів того, що відповідач може намагатись ухилитись від виконання цього судового рішення.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії у розмірі 70% суми грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ у розмірі 79% суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 704,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Головуючий суддя ОСОБА_2

Почивач:ОСОБА_1 (вул. Лісова, 1, Лісові Гринівці, Хмельницький район, Хмельницька область, 31340 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)