Рішення від 18.07.2018 по справі 821/934/18

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/934/18

11 год.00 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Морської Г.М.,

при секретарі: Кованій В.А.,

за участю:

представника відповідача: Малюченка С.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТерраТарса Україна" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування індивідуального акту та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТерраТарса Україна" (далі - позивач) звернулось до суду із адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправною та скасувати надану Товариству з обмеженою відповідальністю «ТерраТарса Україна» Державною фіскальною службою України індивідуальну податкову консультацію № 1792/6/99-99-15-03-02-15/111К від 20.04.2018 року;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України протягом ЗО календарних днів з дня набрання законної сили рішенням суду у справі надати Товариству з обмеженою відповідальністю «ТерраТарса Україна» індивідуальну податкову консультацію з урахуванням висновків суду.

Ухвалою від 21.05.2018р. відкрите провадження по справі, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні на 15.06.2018р.

Судове засідання 15.06.2018р. не відбулось у зв'язку із знеструмленням мережі суду (акт № 1 від 15.06.2018р.), розгляд справи призначений на 17.07.2018р.

У судовому засіданні 17.07.2018р. суд оголосив перерву до 18.07.2018р.

У судовому засіданні 18.07.2018р. суд оголосив вступну та резолютивну частину рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач отримав від ДФС України індивідуальну податкову консультацію, яку вважає протиправною. Консультація стосується визначення місця надання посередницьких послуг для господарської операції позивача (надавача послуг) із нерезидентом (отримувачем послуг) відповідно до вимог ст. 186 ПК України. ДФС вважає, що визначення місця постачання операцій з надання посередницьких послуг, стосовно тих видів послуг, які не перераховані в пункті 186.3 статті 186 ПКУ, здійснюється відповідно до пункту 186.4 статті 186 ПКУ. Позивач вважає, що за висновками відповідача, застосування підпункту «є» пункту 186.3 статті 186 ПК України до операцій з надання посередницьких послуг, які не охоплюються підпунктами «а» - «е» та «ж» пункту 186.3 статті 186 ПК України є неможливим. На думку позивача, висновок ДФС є наслідком помилкового тлумачення вимог підпункту «є» пункту 186.3 статті 186 ПК України. Стверджує, що відповідач безпідставно звужує зміст вказаної норми, наполягаючи на можливості визначення місця постачання посередницьких послуг за правилами підпункту «є» пункту 186.3 статті 186 ПК України лише стосовно тих видів послуг, які передбачені пунктом 186.3 статті 186 ПК України. Причиною такого звуження є помилкова підміна ДФС поняття «підпункт» поняттям «пункт», яке міститься в підпункті «є» пункту 186.3 статті 186 ПК України. Таким чином, викладені обставини вказують на суперечність наданої відповідачем ТОВ «ТерраТарса Україна» індивідуальної податкової консультації змісту підпункту «є» пункту 186.3 статті 186 ПК України, а відтак й на наявність підстав для визнання такої консультації протиправною та її скасування. Із вказаних підстав просив суд задовольнити позов повністю.

Відповідач надав суду відзив, у якому заперечив проти позову, мотивуючи тим, що підпунктом «є» пункту 186.3 статті 186 ПК України місцем надання посередницьких послуг від імені та за рахунок іншої особи або від свого імені, але за рахунок іншої особи забезпечується надання покупцю послуг, перерахованих у пункті 186.3 статті 186 ПК України вважається місце в якому отримувач послуг, зареєстрований як суб'єкт господарювання або у разі відсутності такого місця - місце його постійного чи переважного проживання. Ключовим моментом є надання посередницьких послуг саме стосовно тих видів послуг, які зазначені в пункті 186.3 ПК України. При надані таких посередницьких послуг резидентом нерезиденту місцем надання вважатиметься не територія України, в зв'язку з чим вони не потрапляють до об'єкта оподаткування ПДВ (пп. б п. 185.1 ПК України). Якщо отримувач послуг є безпосередньо нерезидент, то місце постачання послуг розташоване за межами території України і така операція не є об'єктом оподаткування ПДВ. Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій платника податків постачання перелічених у зверненні послуг з посередництва нерезиденту безпосередньо залежить від місця постачання послуг. Отже відповідач на звернення позивача надав вичерпну індивідуальну податкову консультацію, яка ґрунтується на нормах діючого законодавства.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

29.12.2017р. ТОВ «ТерраТарса Україна» звернулась до ДФС України про надання індивідуальної податкової консультації.

Податкова консультація стосується наступних обставин господарської діяльності ТОВ «ТерраТарса Україна»:

«…Між Товариством з обмеженою відповідальністю «ТерраТарса Україна» та юридичною особою - резидентом Туреччини (далі - нерезидент, іноземний суб'єкт господарювання) планується укладення двох договорів, за якими товариство буде надавати нерезиденту посередницькі послуги.

Конструкція першого договору передбачає, що посередницькі послуги будуть надаватися товариством іноземному суб'єкту господарювання від імені нерезидента та за його рахунок.

Конструкція другого договору передбачає, що посередницькі послуги будуть надаватися товариством іноземному суб'єкту господарювання від імені ТОВ «ТерраТарса Україна», але за рахунок нерезидента.

ТОВ «ТерраТарса Україна» має статус платника податку на додану вартість.

Керуючись статтею 52 ПК України, з метою додержанні ТОВ «ТерраТарса Україна» вимог податкового законодавства України в частині визначення місця постачання послуг просимо повідомити, чи будуть вважатися заплановані до надання товариством на підставі зазначених договорів посередницькі послуги такими, які передбачені підпунктом «є» пункту 186.3 ст. 186 ПК України та чи буде вважатися місцем постачання таких посередницьких послуг місце реєстрації іноземного суб'єкта господарювання. … Додатково повідомляємо, що надання товариством посередницьких послуг нерезиденту, не буде забезпечувати отримання ним від третіх осіб за посередництва ТОВ «ТерраТарса Україна» послуг, передбачених підпунктами «а» - «е» та «ж» пункту 186.3 статті 186 ПК У країни.

Крім того, надання товариством посередницьких послуг нерезиденту, не буде забезпечувати отримання ним від третіх осіб за посередництві ТОВ «ТерраТарса Україна» посередницьких послуг».

ДФС України надало позивачу індивідуальну податкову консультацію № 1792/6/99-99-15-03-02-15/111К від 20.04.2018 року, у якій зазначила: «Відповідно до підпункту «є» пункту 186.3 статті 186 ПКУ місцем надання посередницьких послуг від імені та за рахунок іншої особи або від свого імені, але за рахунок іншої особи забезпечується надання покупцю послуг, перерахованих у пункті 186.3 статті 186 ПКУ вважається місцем, в якому отримувач послуг, зареєстрований як суб'єкт господарювання або - у разі відсутності такого місця - місце його постійного чи переважного проживання.

Визначення місця постачання операцій з надання посередницьких послуг, стосовно тих видів послуг, які не перераховані в пункті 186.3 статті 186 ПКУ, здійснюється відповідно до пункту 186.4 статті 186 ПКУ».

Не погодившись із отриманою консультацією, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку позиціям сторін, суд застосовує наступні норми податкового законодавства.

Спір між сторонами виник з приводу визначення місця надання посередницьких послуг за господарськими правовідносинами між від позивачем (надавачем послуг резидентом) та отримувачем послуг нерезидентом.

Відповідно до підпункту 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ під постачанням послуг, розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.

Для правил оподаткування ПДВ визначення місця постачання послуг унормоване ст. 186 ПК України.

Так відповідно до п. 186.3 ст. 186 ПК України місцем постачання зазначених у цьому пункті послуг вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або - у разі відсутності такого місця - місце постійного чи переважного його проживання. До таких послуг належать:

а) надання майнових прав інтелектуальної власності, створення за замовленням та використання об'єктів права інтелектуальної власності, у тому числі за ліцензійними договорами, а також надання (передача) права на скорочення викидів парникових газів (вуглецевих одиниць);

б) рекламні послуги;

в) консультаційні, інжинірингові, інженерні, юридичні (у тому числі адвокатські), бухгалтерські, аудиторські, актуарні, а також послуги з розроблення, постачання та тестування програмного забезпечення, з оброблення даних та надання консультацій з питань інформатизації, надання інформації та інших послуг у сфері інформатизації, у тому числі з використанням комп'ютерних систем;

г) надання персоналу, у тому числі якщо персонал працює за місцем здійснення діяльності покупця;

ґ) надання в оренду (лізинг) рухомого майна, крім транспортних засобів та банківських сейфів;

д) телекомунікаційні послуги, а саме: послуги, пов'язані з передаванням, поширенням або прийманням сигналів, слів, зображень та звуків або інформації будь-якого характеру за допомогою дротових, супутникових, стільникових, радіотехнічних, оптичних або інших електромагнітних систем зв'язку, включаючи відповідне надання або передання права на використання можливостей такого передавання, поширення або приймання, у тому числі надання доступу до глобальних інформаційних мереж;

е) послуги радіомовлення та телевізійного мовлення;

є) надання посередницьких послуг від імені та за рахунок іншої особи або від свого імені, але за рахунок іншої особи, якщо забезпечується надання покупцю послуг, перерахованих у цьому підпункті;

ж) надання транспортно-експедиторських послуг.

186.4. Місцем постачання послуг є місце реєстрації постачальника, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2 і 186.3 цієї статті.

У зверненні до ДФС позивач вказав, що посередницькі послуги, які він планує надати нерезиденту не відносяться до послуг, передбачених підпунктами «а» - «е» та «ж» пункту 186.3 статті 186 ПК У країни, разом із тим, він має намір надати послуги іноземному суб'єкту господарювання від імені нерезидента та за його рахунок; та іноземному суб'єкту господарювання від імені ТОВ «ТерраТарса Україна», але за рахунок нерезидента.

Проаналізувавши наведені правові норми та умови майбутніх господарських операцій позивача, суд приходить до висновку про правильність наданої позивачу індивідуальної податкової консультації, виходячи із наступного.

Пункт 186.3 ст. 186 КАС України містить правило, що місцем постачання зазначених у цьому пункті послуг вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання, до таких послуг, зокрема віднесено надання посередницьких послуг від імені та за рахунок іншої особи або від свого імені, але за рахунок іншої особи, якщо забезпечується надання покупцю послуг, перерахованих у цьому підпункті.

Суд погоджується із відповідачем, що місцем постачання посередницьких послуг вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання у випадку надання послуг, перелічених у підпунктах «а» - «е» та «ж» пункту 186.3 статті 186 ПК України.

Позивач сам повідомив, що посередницькі послуги, що планує надати позивач нерезиденту не відносяться до послуг, передбачених підпунктами «а» - «е» та «ж» пункту 186.3 статті 186 ПК У країни, відтак місцем їх постачання не може бути місце реєстрації отримувача послуг, а є місце реєстрації постачальника.

Суд вважає помилковою позицію позивача, що правила підпункту «є» пункту 186.3 статті 186 ПК України розповсюджуються лише на перелік послуг, зазначених у цьому підпункті, оскільки він не містить жодного переліку, сам перелік послуг зазначений у пункті 186.3, який включає в себе також і підпункт «є».

За таких обставин, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Розподіл судових витрат проведений відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 6-9, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 23 липня 2018 р.

Суддя Морська Г.М.

кат. 8