Рішення від 18.07.2018 по справі 818/1698/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2018 р. справа № 818/1698/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

представника позивача - ОСОБА_1

представників відповідача - Юрченка Д.В., Черевичної Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1698/18 за позовом ОСОБА_4 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернулася до суду з позовною заявою до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити і виплачувати пенсію за вислугу років згідно п."е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" відповідно до заяви від 28.12.2018. Свої вимоги мотивує тим, що вона звернулася до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про визначення права на пенсію за вислугою років, на яку отримала відповідь про те, що вона має право на пенсію за вислугу років за умови звільнення з роботи за спеціальністю або переведення на посаду, яка не надає права на призначення пенсії за вислугу років. Тому вона звільнилася з посади за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію. 28.12.2018 позивач звернулася до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення пенсії за вислугою років та надала необхідний перелік документів. 12.01.2018 Сумське об'єднане УПФ України Сумської області повідомило її про відмову у призначенні пенсії за вислугою років відповідно до ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у зв'язку з не досягненням пенсійного віку. На думку позивача, вказані дії відповідача є протиправними та такими, що не ґрунтуються на діючому законодавстві, оскільки вона має необхідний пільговий стаж роботи для призначення пенсії за вислугу років без врахування пенсійного віку.

Ухвалою суду від 30.04.2018 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного провадження без виклику сторін.

23.05.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позову. Свою позицію обґрунтовує тим, що позивач для отримання права на пенсію за вислугу років повинна досягти 54 роки, тоді як на даний час вона досягла 48 років. Тобто, позивач не досягла пенсійного віку для виходу на пенсію за вислугою років, і таке право набуде в 54 роки. Відповідь позивачу, надана управлінням, на яку останній посилається, була помилковою, про що позивача було повідомлено управлінням відповідним листом. Таким чином, вимоги позивачки є неправомірними, а дії управління такими, що відповідають нормам чинного законодавства. Крім того, представник відповідача заявив клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження із викликом сторін.

(а.с.42-43).

Враховуючи викладені у відзиві обставини, а також клопотання представника відповідача, ухвалою суду від 24.05.2018 справа призначена до розгляду за правилами спрощеного провадження із викликом сторін.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Представники відповідача Юрченка Д.В., Черевична Н.В. в судовому засіданні проти позову заперечували з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Додатково пояснили, що ОСОБА_4 не має достатнього стажу роботи, який би давав можливість призначити пільгову пенсію без врахування відповідного віку.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного. У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4 звернулася до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою та відповідними документами про визначення права на пенсію за вислугою років.

Листом від 22.11.2017 №25873/05-20 Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області надано відповідь ОСОБА_4 про те, що вона має право на пенсію за вислугу років за умови звільнення із займаної посади або переведення на посаду, яка не надає права на призначення пенсії за вислугу років (а.с.15).

27.12.2017 ОСОБА_4 звільнилася з роботи у зв'язку з виходом на пенсію.

28.12.2018 ОСОБА_4 звернулася до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення пенсії за вислугу років та надала необхідний перелік документів.

Сумське об'єднане управління пенсійного фонду України Сумської області листом від 12.01.2018 №2077-05/20 повідомило ОСОБА_4 про відмову у призначенні їй пенсії за вислугою років відповідно до ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у зв'язку з не досягненням пенсійного віку (а.с.32).

16.03.2016 ОСОБА_4 повторно звернулася до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення пенсії за вислугу років (а.с.33).

Листом від 28.03.2018 №214/В Сумське об'єднане УПФ України Сумської області вибачилось за помилково направлений лист із визначенням права на пенсію за вислугу років і одночасно повідомило, що ОСОБА_4 не має права на пенсію за вислугою років у зв'язку з недосягненням необхідного пенсійного віку та рекомендувало звернутися до суду (а.с.34).

Вважаючи, що дії та рішення відповідача є протиправними, позивач звернулась до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ст. 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі по тексту - Закон №1788-ХІІ) за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Згідно з нормою п. "е" статті 55 Закону №1788-XII право на призначення пенсії за вислугою років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців;

з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років;

з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців;

з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років;

з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців;

з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років;

з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців;

з 1 квітня 2024 року або після цієї дати - не менше 30 років. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення: які в період до 1 січня 2016 року мали вислугу років на відповідних посадах не менше тривалості, передбаченої абзацами першим та другим цього пункту; ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші за наявності вислуги років на цих посадах, передбаченої абзацами другим - одинадцятим цього пункту, та після досягнення ними такого віку:

50 років - які народилися з 1 січня 1966 року по 30 червня 1966 року;

50 років 6 місяців - які народилися з 1 липня 1966 року по 31 грудня 1966 року;

51 рік - які народилися з 1 січня 1967 року по 30 червня 1967 року;

51 рік 6 місяців - які народилися з 1 липня 1967 року по 31 грудня 1967 року;

52 роки - які народилися з 1 січня 1968 року по 30 червня 1968 року;

52 роки 6 місяців - які народилися з 1 липня 1968 року по 31 грудня 1968 року;

53 роки - які народилися з 1 січня 1969 року по 30 червня 1969 року;

53 роки 6 місяців - які народилися з 1 липня 1969 року по 31 грудня 1969 року;

54 роки - які народилися з 1 січня 1970 року по 30 червня 1970 року;

54 роки 6 місяців - які народилися з 1 липня 1969 року по 31 грудня 1970 року;

55 років - які народилися з 1 січня 1971 року. Отже, обов'язковими умовами при призначенні пенсії за вислугою років є: досягнення віку визначеного п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та наявність необхідного спеціального стажу роботи визначеного абзацом 2 п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а саме за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Проте, Закон передбачає право на пенсію за вислугу років до досягнення відповідного віку, за умови наявності відповідного спеціального стажу роботи в період до 1 січня 2016 року.

Саме з вказаної підстави позивач вважає, що має право на пільгову пенсію, оскільки станом на 1 січня 2016 року мала спеціальний стаж понад 25 років 6 місяців. Постановою Кабінету Міністрів України №909 від 04.11.1993 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років", встановлено, що право на пенсію за вислугу років мають право громадяни, які працювали зокрема вихователями у дошкільних навчальних закладах.

Згідно з Приміткою 2 цього переліку робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 1 січня 1992 року, яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до попереднього чинного законодавства, зараховується в стаж для призначення пенсії за вислугою років.

Відповідно до ст. 27 Закону України "Про дошкільну освіту", учасниками навчально-виховного процесу у сфері дошкільної освіти є: директори (завідуючі), заступники директора (завідуючого) з навчально-виховної (виховної) роботи, вихователі-методисти, вихователі, старші вихователі, вчителі (усіх спеціальностей), вчителі-дефектологи, вчителі-логопеди, практичні психологи, соціальні педагоги, інструктори з праці, інструктори з фізкультури, інструктори слухового кабінету, музичні керівники, керівники гуртків, студій, секцій, інших форм гурткової роботи та інші спеціалісти; помічники вихователів та няні у будинках дитини, яслах та яслах-садках. З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 в період з 01.09.1985 (наказ на зарахування №188 від 22.08.1985) по 28.06.1990 (наказ на випуск №221 від 28.06.1990) навчалася за денною формою навчання в Лебединському педагогічному училищі імені А.С.Макаренка за спеціальністю "Викладання в початкових класах школи", виданий диплом НТ №861405, реєстраційний номер 10245, що підтверджується довідкою Вищого комунального навчального закладу Сумської обласної ради "Лебединське педагогічне училище імені А.С. Макаренка" № 642 від 13.10.2017 (а.с.16).

В період з 15 серпня 1989 року по 28 грудня 1993 року ОСОБА_4 працювала на посаді вихователя Гадяцької середньої школи-інтернат І-ІІІ ступенів імені Є.П.Кочергіна (а.с.17).

З 04 травня 1994 року по 07 квітня 1999 року ОСОБА_4 працювала на посаді вихователя в яслах-сад №79 "Дельфін", який перейменовано в комплекс "Дитячий сад-школа-центр фізичного розвитку" про що 01.09.1996 зроблено відповідний запис в трудовій книжці (а.с.18).

З 07.04.1999 по 22.11.1999 ОСОБА_4 працювала в комплексі "Дитячий сад-школа-центр фізичного розвитку" на посаді помічника вихователя на період відсутності основного робітника (а.с.26).

З 22.11.1999 по 31.10.2000 працювала в дитячому садку-школі "Центр валеології і екологічному вихованню дітей" №68 "Золотий ключик" на посаді вихователя (15.08.2000 перейменований в дитячий дошкільний заклад "Центр валеологічного виховання дітей №68 "Золотий ключик" (а.с.19).

З 01.11.2000 по 06.08.2001 ОСОБА_4 працювала на посаді вихователя дошкільного закладу №68 "Золотий ключик" (а.с.20).

З 01.10.2001 по 30.11.2015 працювала на посаді вихователя дошкільного закладу №79 "Дельфін" (10.02.2015 перейменований в дошкільний навчальний заклад №40 "Дельфін") (а.с.21).

З 05.01.2016 по 17.02.2016 ОСОБА_4 працювала на посаді вихователя тимчасово у Сумському дошкільному навчальному закладі (центр розвитку дитини) №36 "Червона квіточка" (а.с.22). 19.02.2016 ОСОБА_4 прийнята на посаду вихователя Сумського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) №40 "Дельфін" (а.с.31). 27.12.2017 року наказом №155-к звільнена у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років. Станом на 01.01.2016 спеціальний стаж ОСОБА_4 склав 25 років 2 місяці 3 дні, замість необхідних 25 років 6 місяців. До спеціального стажу позивача враховані періоди роботи: з 15.08.1989 по 28.12.1993 - на посаді вихователя Радянської середньої школи - інтернате; з 04.05.1994 по 06.04.1999 - на посаді вихователя в дитячому саду - школі - центрі фізичного розвитку; з 22.11.1999 по 31.10.2000 - на посаді вихователя в дитячому закладі центру валеологічного виховання дітей № 68 «Золотий ключик»; 01.11.2000 по 06.08.2001 - на посаді вихователя Сумського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) № 23 «Золотий ключик»; 01.10.2001 по 30.11.2005 - на посаді вихователя в Сумському дошкільному навчальному закладі (ясла-садок) № 79 «Дельфін»; з 05.01.2016 по 17.02.2016 - на посаді вихователя в Сумському дошкільному навчальному закладі (ясла-садок) № 36 «Червоненька квіточка»; з 19.02.2016 по 27.12.2017 - на посаді вихователя в Сумському дошкільному навчальному закладі (ясла-садок) № 40 «Дельфін». Постановою Кабінету Міністрів України №909 від 04.11.1993 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років" затверджено перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Дорученням Кабінету Міністрів України від 06.01.1996 № 397/21 дію вище зазначеної постанови поширено, в тому числі, і на посади вихователя дошкільних навчальних закладів всіх типів, керівника гуртків, вчителя початкових класів включені до переліку посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Отже, Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України передбачена посада вихователя. З матеріалів справи вбачається, що з період з 07.04.1999 по 22.11.1999 ОСОБА_4 працювала в комплексі "Дитячий сад-школа-центр фізичного розвитку" на посаді помічника вихователя на період відсутності основного робітника (а.с.26). Тому відповідачем правомірно до спеціального стажу не був зарахований період роботи з 07.04.1999 по 21.11.1999 на посаді помічника вихователя в дитячому саду - школі - центрі фізичного розвитку, оскільки Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993р. № 909 передбачена посада вихователя. Таким чином, відповідно до вищенаведених норм законодавства та встановлених обставин, на даний час у позивача відсутні підстави для виходу на пенсію за вислугою років. Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити та виплачувати пенсію за вислугу років згідно п."е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" відповідно до заяви від 28.12.2018. Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити та виплачувати пенсію за вислугу років згідно п."е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" відповідно до заяви від 28.12.2018 - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар

Повний текст рішення виготовлений 23.07.2018.