Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
13 липня 2018 р. № 643/4305/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В.
при секретарях судового засідання Смоляр Є.А., Пройдак С.М.
у присутності
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,61121), до Регіональний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Територіальний сервісний центр № 6341 (вул. Шевченка, буд. 26,м. Харків,61013), про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позовні вимоги заявлені до Регіонального сервісного центру МВСУ в Харківській області, територіальний сервісний центр № 6341 про визнання дії Регіонального сервісного центру МВС У в Харківській області, територіального сервісного центру № 6341, по відмові в перереєстрації власника автомобіля марки МЕRСЕDЕS-ВЕNZ 260Е, випуску 1986 року, кузов (коляска) № WDB1240261А333465, реєстраційний номер 35894АМ, зареєстрований МРЕВ УДАІ м. Луганська 23.10.2001 року, незаконними; зобов'язання Регіонального сервісного центру МВСУ в Харківській області, територіальний сервісний центр № 6341, перереєструвати автомобіль марки МЕRСЕDЕS-ВЕNZ 260Е ,випуску 1986 року, кузов (коляска) № WDB1240261А333465, реєстраційний номер 35894АМ, зареєстрований МРЕВ УДАІ м. Луганська 23.10.2001 року на нового власника ОСОБА_3 з видачею нового свідоцтва реєстрації транспортного засобу де вона є власницею автомобіля марки МЕRСЕDЕS-ВЕNZ 260Е, випуску 1986 року, кузов (коляска) № WDB1240261А333465, реєстраційний номер 35894АМ з особовими відмітками про те що були про дубльовані шість останніх цифр кузова, та вписати номер двигуна який на теперішній час встановлений на автомобілі.
Ухвалою суду від 11.06.2018 року адміністративний позов прийнятий до розгляду, відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання. 10.07.2018 року з урахуванням положень ч.7 ст.181 КАС України суд перейшов до розгляду справи по суті.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити пославшись на те, що відповідачем по справі вчинено бездіяльність, яка полягає у неприйнятті документів на реєстрацію належного йому транспортного засобу.
Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав, просив відмови у задоволенні позовних вимог у повному обсязі з тих підстав, що позивачем заява про реєстрацію транспортного засобу не подавалася, у позивача на момент виникнення спірних правовідносин були відсутні установчі документи на машину, крім того, він відмовився надати машину для проведення відповідного огляду.
Заслухавши пояснення учасників процесу дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
Позивач є довіреною особою ОСОБА_4, якому належить автомобіль марки МЕRСЕDЕS-ВЕNZ 260Е, випуску 1986 року, кузов (коляска) № WDB1240261А333465, реєстраційний номер 35894АМ, зареєстрований МРЕВ УДАІ м. Луганська 23.10.2001 року, на підставі свідоцтва про реєстрацію ТЗ АІС №515042 , виданий МРЕВ УДАІ м.Луганська 23.10.2001 року.
Відповідно до довіреності, зареєстрованої в реєстрі за №334 ВТО № 609556 від 02 березня 2013 року (а.с. 13), позивачу надано право представляти інтереси ОСОБА_5 в відповідних органах Державтоінспекції в будь яких, інших установах, підприємствах та організаціях незалежно від їх форм власності, та перед фізичними особами, з усіх без винятку питань, пов'язаних з експлуатацією, відчуженням автомобіля, ремонтом, проходженням технічного огляду; при необхідності зняти з обліку автомобіль, одержати транзитні номери, подавати та одержувати необхідні довідки та документи, подавати різноманітні заяви, виконувати всі юридично значимі дії відповідно до цієї довіреності відносно. Термін дії цієї довіреності сплив 02.03.2018 року.
В судовому засіданні позивач пояснив, що 22.02.2018 року він прибув до Регіонального сервісного центру МВС України в Харківській області територіальний сервісний центр № 6341 з метою перереєстрації транспортного засобу марки МЕRСЕDЕS-ВЕNZ 260Е, випуску 1986 року, проте йому було відмовлено заповненні електронної форми заяви та у прийнятті документів. Внаслідок чого позивачем було подано у довільній формі письмову заяву про реєстрацію транспортного засобу, яка прийнята відповідачем 23.02.2018 року (а.с. 9-10)
За результатами розгляду звернення позивача б/н від 22.02.2018 року відповідач листом від 27.02.208 року № 31/20/1-299 повідомив останнього про те, що йому було відмовлено у перереєстрації транспортного засобу внаслідок ненадання останнього до огляду та сплину строку дії «висновку щодо узгодження переобладнання КТЗ» оскільки останній не зареєстрований (перереєстрований) у встановленому порядку органами ДАІ протягом 2-х років з дати йог затвердження (а.с. 21-22)
27.02.2018 року позивач подав скаргу на дії посадових осіб відповідача (а.с.6-8) з проханням здійснити перереєстрацію транспортного засобу у найкоротші строки внаслідок сплину строку дії довіреності.
Судовим розглядом встановлено, що за вказаною скаргою проведена перевірка, за результатами якої складено висновок від 01.03.2018 року (а.с. 47-48) та надано відповідь позивачу (заявнику) № 31/20-К 9 від 01.03.2018 року (а.с. 49), у якій зазначено, що обставини викладені в скарзі свого підтвердження не знайшли
В подальшому згідно договору купівлі-продажу 7089/18/004860 від 28.02.2018 року власником спірного автомобіля стала ОСОБА_3 (а.с. 17).
Перевіряючи оскаржуване рішення, дії, бездіяльність відповідача на відповідність приписам ч.2 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.
Відповідно ст.ст. 34, 37 Закону України "Про дорожній рух" державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків. Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників. Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення. Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
Згідно ч. 8 ст. 34 Закону України "Про дорожній рух" порядок здійснення відомчої реєстрації та ведення обліку транспортних засобів визначається Кабінетом Міністрів України. Для ведення відомчого обліку зареєстрованих транспортних засобів відповідними органами, якими вони зареєстровані, створюються уніфіковані автоматизовані електронно-облікові системи. Відомості відомчого обліку щодо зазначених транспортних засобів є складовою частиною Єдиного державного реєстру.
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлюється Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйований на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998р. № 1388( далі-Порядок).
Відповідно до п. 3 Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій. Державний облік зареєстрованих транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру МВС. Порядок ведення Єдиного державного реєстру затверджується МВС.
Згідно п. 8 Порядку державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку, зокрема нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб.
Відповідно п.15 Порядку під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби (крім випадків реєстрації нових транспортних засобів, перереєстрації транспортних засобів у зв'язку із зміною найменування та адреси юридичних осіб, прізвища, імені чи по батькові, місця проживання фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, вибракування їх у цілому) підлягають огляду фахівцями експертної служби МВС з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними в поданих власником для реєстрації документах. За результатами огляду в документах, які подаються для державної реєстрації, робиться відповідна відмітка або складається акт огляду. Експертне дослідження транспортного засобу і реєстраційних документів на транспортний засіб (інших документів, які є підставою для реєстрації транспортного засобу) проводиться за заявою власника з метою визначення справжності ідентифікаційних номерів транспортного засобу і реєстраційних документів. Експертне дослідження проводиться фахівцями експертної служби МВС або судовими експертами державних спеціалізованих установ, які мають присвоєну в установленому Законом України “Про судову експертизу” порядку кваліфікацію судового експерта з правом проведення досліджень за відповідними експертними спеціальностями. За результатами дослідження складається висновок експертного дослідження, який додається до документів, що подаються для державної реєстрації. Установлення відповідності конструкції, перевірка за Єдиним державним реєстром МВС, автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби, банком даних Генерального секретаріату Інтерполу, перевірка відомостей про обмеження відчуження за Державним реєстром обтяжень рухомого майна та відомостей про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, а також про реєстрацію місця проживання за Єдиним державним демографічним реєстром проводяться уповноваженими особами сервісного центру МВС.
Згідно п. 1.4. Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.08.2010р. № 379 реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, що належать фізичним особам, здійснюються за місцем звернення власника або його уповноваженої особи незалежно від місця реєстрації (проживання) власника.
Відповідно п. 3.3 Інструкції за Єдиним державним реєстром Державтоінспекції, наявними базами даних АІС "Довідка-рахунок", "Митний документ", "Автомобіль", "Документ", "АРМ-РОЗШУК" проводиться перевірка документів, які подаються до Центру для проведення реєстрації ТЗ. Перевірці підлягають: свідоцтво про реєстрацію ТЗ або технічний паспорт, відповідні документи Держмитслужби, довідка-рахунок, акт приймання - передачі ТЗ, договір купівлі-продажу, біржова угода, інші документи, що підтверджують правомірність придбання ТЗ. Результати проведеної перевірки відмічаються на заяві і підписуються уповноваженою посадовою особою Центру (із зазначенням П.І.Б., дати та часу проведення перевірки).
Виходячи з аналізу зазначених норм суд зауважує, що вони не встановлюють права відповідача - суб'єкта владних повноважень, не прийняти документи, які подані до розгляду. Будь-яке рішення суб'єкта владних повноважень повинно бути оформлено в письмовому вигляді, що надає особі, яка звернулася до державної установи, можливість подальшого оскарження рішення у випадку незгоди та відповідно забезпечення безперешкодної реалізації або захисту прав.
В судовому засіданні відповідачем не доведено факту неподання документів на реєстрацію та ненадання транспортного засобу до огляду. Крім того суд звертає увагу на те, що намагання позивача перереєструвати вказаний транспортний засіб підтверджується запитом ТСЦ 4442 щодо підтвердження реєстрації та відсутності обмежень на ТЗ від 23.10.2001 року, копія якого міститься у матеріалах справи.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне обтяжити відповідача обов'язком розглянути пакет документів щодо здійснення перереєстрації транспортного засобу, а саме автомобіля марки МЕRСЕDЕS-ВЕNZ 260Е, випуску 1986 року, кузов (коляска) № WDB1240261А333465, реєстраційний номер 35894АМ, зареєстрований МРЕВ УДАІ м. Луганська 23.10.2001 року.
Що стосується позовної вимоги про зобов'язання РСЦ МВС в Харківській області провести державну перереєстрацію автомобіля марки МЕRСЕDЕS-ВЕNZ 260Е, випуску 1986 року, кузов (коляска) № WDB1240261А333465, реєстраційний номер 35894АМ, зареєстрований МРЕВ УДАІ м. Луганська 23.10.2001 року на ОСОБА_3, суд констатує наступне.
За Рекомендацією № R (80) 2 комітету державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Отже, під дискреційним повноваженням розуміють таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийняті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.
З огляду на положення КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
З урахуванням викладеного, суд не може брати на себе повноваження органу, до компетенції якого відноситься здійснення комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації транспортного засобу, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу суд вважає, що в задоволенні позовної вимоги про зобов'язання РСЦ МВС в Харківській області провести державну перереєстрацію автомобіля слід відмовити.
Відповідно до ст.ст. 7, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, розглянувши усі подані документи і матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 КАС України, -
вирішив
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати Регіональний сервісний центр МВС України в Харківській області, територіального сервісного центру № 6341 розглянути заяву ОСОБА_1 про перереєстрацію власника автомобіля марки МЕRСЕDЕS-ВЕNZ 260Е, випуску 1986 року, кузов (коляска) № WDB1240261А333465, реєстраційний номер 35894АМ, зареєстрований МРЕВ УДАІ м. Луганська 23.10.2001 року на нового власника ОСОБА_3 від 22.02.2018 року
В іншій частині вимог позов залишити без задоволення.
Рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, тобто протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення, а набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду. Скарга може бути подана у порядку ч. 1 ст. 297 КАС України безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду або у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
У повному обсязі рішення виготовлено 23.07.2018 року
Суддя Зоркіна Ю.В.