Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
18 липня 2018 р. № 820/4134/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Мельников Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Харківській області до Красноградського комунального підприємства "Водоканал" про стягнення податкового боргу, -
Головне управління ДФС у Харківській області звернулося до Харківського окружного адміністративного суду із позовом в якому з урахуванням уточнень просить суд стягнути до бюджету України кошти у розмірі 1994866,19 грн. в рахунок погашення податкового боргу з Красноградського комунального підприємства “Водоканал”, код 05466186, податкова адреса: вул. Шиндлера, буд. 66, місто Красноград, Красноградський район, Харківська область, 63304, з усіх відкритих розрахункових рахунків.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Красноградське комунальне підприємство "Водоканал" знаходиться на обліку в Південній ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області як платник податків. Відповідно до облікових даних контролюючого органу відповідач має податковий борг перед бюджетом в розмірі 1994866,19 грн., який відповідачем погашений не був, а відтак дану суму боргу позивач просить стягнути з відповідача в судовому порядку.
Ухвалою суду від 01.06.2018 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в зазначеній справі, а також призначено справу до судового розгляду.
У судове засідання представник позивача прибув, через канцелярію суду подав заяву, в якій зазначив, що не заперечує проти розгляду справи у письмовому провадженні за наявними матеріалами у справі, а також позовні вимоги підтримає в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, заяв або клопотань через канцелярію суду не подавав.
Згідно із положеннями п.1 ч.3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до положень частини 4 статті 229 КАС України.
Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 18.07.2018 року Красноградське комунальне підприємство "Водоканал", код ЄДРПОУ - 05466186, зареєстровано як суб'єкт господарювання 18.02.1992 року, місцезнаходження юридичної особи: 63304, Харківська обл., Красноградський район, м. Красноград, вул. Шиндлера, буд. 66.
Красноградське комунальне підприємство "Водоканал" знаходиться на обліку в Південній об'єднаній державній податковій інспекції ГУ ДФС у Харківській області як платник податків.
Матеріали справи містять довідку контролюючого органу про наявні у відповідача банківські рахунки (а.с. 22).
Відповідно до п.п.19-1.1.1, 19-1.1.2, 19-1.1.7, 19-1.1.10, 19-1.1.34, 19-1.1.45, 19-1.1.46 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів; контролюють своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; реєструють та ведуть облік платників податків, осіб, які здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, проводять диференціацію платників податків; забезпечують ведення обліку податків, зборів, платежів; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством; здійснюють інші функції, визначені законами України.
Суд зазначає, що відповідно до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
З матеріалів справи вбачається, що за даними контролюючого органу за підприємством відповідача рахується податковий борг, який виник на підставі самостійно поданої податкової звітності, а саме:
- податкової декларації з податку на додану вартість №9139593345 від 19.07.2017 терміном сплати 30.07.2017 року (зобов'язання 178594,00 грн., заборгованість 149568,76 грн.);
- податкової декларації з податку на додану вартість №9165083715 від 17.08.2017 терміном сплати 30.08.2017 року (зобов'язання 109895,00 грн., заборгованість 109895,00 грн.);
- податкової декларації з податку на додану вартість №9190091164 від 18.09.2017 терміном сплати 30.09.2017 року (зобов'язання 185152,00 грн., заборгованість 185152,00 грн.);
- податкової декларації з податку на додану вартість №9215768292 від 18.10.2017 терміном сплати 30.10.2017 року (зобов'язання 363549,00 грн., заборгованість 363549,00 грн.);
- податкової декларації з податку на додану вартість №9242029671 від 16.11.2017 терміном сплати 30.11.2017 року (зобов'язання 210215,00 грн., заборгованість 210215,00 грн.);
- податкової декларації з податку на додану вартість №9270784767 від 18.12.2017 терміном сплати 30.12.2017 року (зобов'язання 1956,00 грн., заборгованість 1956,00 грн.);
- податкової декларації з податку на додану вартість №9045316457 від 15.03.2018 терміном сплати 30.03.2018 року (зобов'язання 214119,00 грн., заборгованість 214119,00 грн.);
- податкової декларації з податку на додану вартість № НОМЕР_1 від 17.04.2018 року терміном сплати 30.04.2018 (зобов'язання 14459,00 грн., заборгованість 14459,00 грн.);
- податкової декларації з податку на додану вартість № НОМЕР_2 від 15.05.2018 року терміном сплати 30.05.2018 (зобов'язання 112866,00 грн., заборгованість 112866,00 грн.);
- податкової декларації з податку на додану вартість №9121534501 від 18.06.2018 року терміном сплати 30.06.2018 (зобов'язання 232211,00 грн., заборгованість 232211,00 грн.);
Також судом встановлено, що контролюючим органом проведено камеральну перевірку відповідача, результати якої оформлено актом перевірки від 07.11.2017 року №18747/20-40-12-09-19/05466186 "Про результати камеральної перевірки Красноградського комунального підприємства "Водоканал" (п.н.05466186) з питання дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних" (а.с. 34-35). Матеріали справи свідчать, що вказаний акт перевірки було отримано представником відповідача 07.11.2017 року про що свідчить підпис уповноваженої особи (а.с. 35).
На підставі висновків акту від 07.11.2017 року №18747/20-40-12-09-19/05466186 контролюючим органом прийнято податкове повідомлення - рішення (форма “Н”) № НОМЕР_3 від 09.11.2017, яким до відповідача застосовано штраф у загальному розмірі 360,46 грн. Як свідчать матеріали справи вказане рішення контролюючого органу було отримано посадовою особою відповідача 10.11.2017 року.
Як свідчать матеріали справи контролюючим органом було збільшено нарахування по податку на додану вартість на загальну суму 236476,48 грн. згідно рішення №3/20-40-12-09/05466186 від 05.04.2018 року (а.с.38-39).
Також судом встановлено, що контролюючим органом проведено камеральну перевірку відповідача, результати якої оформлено актом перевірки від 06.06.2018 року №8192/20-40-12-09-19/05466186 "Про результати камеральної перевірки Красноградського комунального підприємства "Водоканал" (п.н.05466186) з питання дотримання термінів сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість" (а.с. 34-35). Матеріали справи свідчать, що вказаний акт перевірки було отримано представником відповідача 06.06.2018 року про що свідчить підпис уповноваженої особи (а.с. 83).
На підставі висновків акту від 06.06.2018 року №8192/20-40-12-09-19/05466186 контролюючим органом прийнято податкове повідомлення - рішення (форма “Ш”) № НОМЕР_4 від 06.06.2018, яким до відповідача застосовано штраф у загальному розмірі 101104,80 грн. Як свідчать матеріали справи вказане рішення контролюючого органу було отримано посадовою особою відповідача, що підтверджується підписом останнього.
З матеріалів справи вбачається, що контролюючим органом проведено камеральну перевірку відповідача, результати якої оформлено актом перевірки від 31.05.2018 року №7880/20-40-12-09-19/05466186 "Про результати камеральної перевірки Красноградського комунального підприємства "Водоканал" (п.н. 05466186) з питання дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних" (а.с. 86-87). Матеріали справи свідчать, що вказаний акт перевірки було отримано представником відповідача 31.05.2018 року про що свідчить підпис уповноваженої особи (а.с. 87).
На підставі висновків акту від 31.05.2018 року №7880/20-40-12-09-19/05466186 контролюючим органом прийнято податкове повідомлення - рішення (форма “Н”) № НОМЕР_5 від 31.05.2018, яким до відповідача застосовано штраф у загальному розмірі 4255,34 грн. Як свідчать матеріали справи вказане рішення контролюючого органу було отримано посадовою особою відповідача, що підтверджується підписом останнього.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів відповідачем не сплачено суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість та штрафу, що підтверджується наданою контролюючим органом обліковою карткою (зворотній бік).
Матеріали справи не містять та судом в рамках принципу офіційного з'ясування обставин у справі не встановлено оскарження або скасування у судовому порядку податкових повідомлень-рішень контролюючого органу про нарахування відповідачу штрафних санкцій.
Також, суд зазначає, що з наявної в матеріалах справи облікової картки (зворотній бік) вбачається, що за відповідачем рахується несплачена пеня у розмірі 58565,35 грн.
Відповідно до п.1, п.2 ч.1 ст.129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Відповідно до п.1 ч.3 ст.129 Податкового кодексу України нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
Згідно з положеннями ч.4 ст.129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Відповідно до п.176.1е ст.176 Податкового кодексу України платники податку зобов'язані своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов'язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку.
Приписами пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п.п. 59.4-59.5 ст.59 Податкового кодексу України, податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
У зв'язку з непогашенням відповідачем суми податкового зобов'язання протягом встановленого строку, позивачем винесено податкову вимогу №1372-17 від 10.05.2017 року, яка була направлена позивачем на адресу реєстрації підприємства відповідача та отримана останнім (а.с. 12).
Відповідно до п.176.1е ст.176 Податкового кодексу України платники податку зобов'язані своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов'язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з п.87.1 ст.87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
У відповідності до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
На час розгляду справи податковий борг в сумі 1994866,19 грн. відповідачем не сплачений, доказів самостійної сплати заборгованості у повному обсязі або доказів відсутності обов'язку його сплати відповідачем до суду не надано.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогами заявленого позову є стягнення штрафу, предметом доказування у даній справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість їх стягнення у судовому порядку, встановлення факту їх сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо. При цьому, питання правомірності застосування штрафу не може бути предметом доказування у даній справі, оскільки рішення суб'єкта владних повноважень, якими застосовано штрафні санкції, не є предметом вказаного позову, а отже суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати його правовий аналіз.
За правилами ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст.2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Харківській області до Красноградського комунального підприємства "Водоканал" про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути до бюджету України кошти у розмірі 1994866 (один мільйон дев'ятсот дев'яносто чотири тисячі вісімсот шістдесят шість) грн. 19 коп. в рахунок погашення податкового боргу з Красноградського комунального підприємства “Водоканал”, код 05466186, податкова адреса: вул. Шиндлера, буд. 66, місто Красноград, Красноградський район, Харківська область, 63304, з усіх відкритих розрахункових рахунків.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення в порядку письмового провадження складено 23 липня 2018 року.
Суддя Мельников Р.В.