Справа № 1540/3531/18
23 липня 2018 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Білостоцький О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Першого Київського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - публічне акціонерне товариство «Укр/Ін/Ком» про визнання протиправними дій та акту, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Першого Київського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - публічне акціонерне товариство «Укр/Ін/Ком», в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії державного виконавця Першого Київського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції щодо видання постанови та акту, затвердженого начальником Першого Київського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції Чернецькою О.М. 12 травня 2015 року щодо передачі майна стягувачу (іпотеко держателю ПАТ «Укр/Ін/Ком») в рахунок погашення боргу квартири, розташованої за адресою м. Одеса вул. Варненська,7 «в», кв. 35.
- поновити пропущений строк звернення до суду через поважні причини.
Відповідно до ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (частина 2 ст. 171 КАС України).
Розглянувши зміст позовної заяви та доданих до неї матеріалів, суд встановив наявність підстав для залишення позову без руху, оскільки позов поданий із порушенням вимог, встановлених КАС України.
Відповідно до п.2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві позивачем повинно бути зазначено повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
В порушення положень ст. 160 КАС України позивачем у позовній заяві не зазначено ідентифікаційного коду юридичної особи відповідача (Першого Київського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції) в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - публічного акціонерного товариства «Укр/Ін/Ком».
Крім того позивачем не зазначено офіційної електронної адреси Першого Київського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції.
Відповідно до п.8 ч.5 ст.160 КАС України позивачем в позовній заяві повинен бути зазначений перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності).
Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (ч. 4 ст. 161 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову ОСОБА_1 просить суд визнати протиправними дії державного виконавця Першого Київського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції щодо видання постанови та акту, затвердженого начальником Першого Київського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції Чернецькою О.М. 12 травня 2015 року щодо передачі майна стягувачу (іпотекодержателю ПАТ «Укр/Ін/Ком») в рахунок погашення боргу квартири, розташованої за адресою м.Одеса, вул. Варненська, 7 «в», кв. 35. Разом з тим, вищезазначених документів позивач до суду не надає, причин неможливості їх надати до суду самостійно не зазначає.
Щодо вимоги позивача про поновлення пропущеного строку звернення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 3 ст. 122 КАС України, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначено статтею 283 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.1 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Пунктом 1 частини 2 ст. 287 КАС України зазначено, що позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову ОСОБА_1 просить суд визнати протиправними дії державного виконавця Першого Київського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції щодо видання постанови та акту, затвердженого начальником Першого Київського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції Чернецькою О.М. від 12 травня 2015 року.
При цьому до суду для захисту своїх прав та інтересів позивач звернувся лише 16.07.2018 року, тобто з пропуском встановленого Кодексом адміністративного судочинства України строку звернення до суду.
Окремого клопотання, як то встановленого вимогами КАС України про поновлення строку звернення до суду, позивачем разом із позовом не надано. Крім того, зазначивши в адміністративному позові про те, що про існування постанови та акту від 12 травня 2015 року позивач дізнався лише тільки зараз, ОСОБА_1 не надавав до суду будь-яких доказів на підтвердження цього факту, та не повідомив конкретних обставин, за яких йому стало відомо про порушення його прав, свобод та охоронюваних законом інтересів.
Згідно пункту 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
При цьому в адміністративному позові ОСОБА_1, заявляючи вимоги про визнання протиправними дій державного виконавця (без зазначення його або її прізвища) щодо видання постанови та акту, затвердженого начальником Першого Київського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції Чернецькою О.М. 12 травня 2015 року, не заявляє позовних вимог щодо визнання протиправним самого рішення відповідача, на підставі якого оскаржувані дії вчинялись.
Згідно частини 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі вищевикладеного суд зазначає, що недоліки позовної заяви повинні бути усунені шляхом надання до суду належним чином оформленого та обґрунтованого адміністративного позову, доказів, зазначених в ухвалі суду, а також заяви про поновлення позивачу строку звернення до адміністративного суду у справі №1540/3531/18 з доказами поважності причин пропуску цього строку.
Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу (ч. ч. 2 та 3 ст. 169).
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що у разі своєчасного виконання ухвали суду та направлення необхідних документів засобами поштового зв'язку, позивачу, з метою попередження повернення судом позовної заяви позивачеві з підстав невиконання вимог ухвали суду про залишення адміністративного позову без руху, необхідно завчасно повідомити суд відповідними засобами зв'язку (телефон, факс, електронна пошта, тощо) про надіслання матеріалів, оскільки згідно з п.1 розділу ІІ Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України № 958 від 28 листопада 2013 року , зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 28.01.2014 року за №173/24950, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку) складають: місцевої - Д+2; у межах області та між обласними центрами України - Д+3, пріоритетної - Д+1, де Д - день подання поштового відправлення до пересилання в об'єкті поштового зв'язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання; 2, 3 кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення.
Керуючись приписами ст.ст. 5-12, 122, 123, 160, 161, 169, 171, 256, 294 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Першого Київського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - публічне акціонерне товариство «Укр/Ін/Ком» про визнання протиправними дій та акту - залишити без руху.
Встановити позивачу для усунення недоліків позовної заяви 10-денний строк з дня отримання копії ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення у визначений судом строк недоліків, позов буде повернуто відповідно до приписів ч. 4 п. 1 ст. 169 КАС України.
Ухвалу суду окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 256 КАС України.
Головуючий суддя Білостоцький О.В.