8.2.3
Іменем України
17 липня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1421/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Чиркіна С.М.,
за участю
секретаря судового засідання: Якимчук В.В.,
позивача: не прибув,
відповідача: не прибув
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін адміністративну справу № 812/1421/18 за позовом Головного управління ДФС у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення коштів в рахунок погашення податкової заборгованості у сумі 25000,00 грн,-
24 травня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Луганській області (далі - Позивач, ГУ ДФС у Луганській області) до ОСОБА_1 (далі - Відповідач, ОСОБА_1.) про стягнення коштів в рахунок погашення податкової заборгованості у сумі 25000,00 грн.
В обґрунтуванням позовних вимог Позивач зазначає, що Відповідач має податкову заборгованість з транспортного податку у сумі 25000,00 грн. Заборгованість виникла у зв'язку з несплатою Відповідачем грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом згідно з податковим повідомленням - рішенням від 18.06.2015 № 2536-12, яке отримане Відповідачем особисто. Податкове повідомлення - рішення не оскаржено, у встановлений строк податкове зобов'язання не сплачено. Старобільською ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області було сформовано та надіслано відповідачу податкову вимогу від 21.10.2015 № 9243-12, яка отримана останнім особисто 31.10.2015. Станом на 26.03.2018 заборгованість з транспортного податку не сплачена.
З вищевикладених підстав, Позивач просить суд стягнути з відповідача кошти в рахунок погашення податкової заборгованості у сумі 25000,00 грн.
Ухвалою суду від 25.05.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (а.с. 1-2).
Позивач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с. 25, 32, 40).
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, правом на подання відзиву на позовну заяву у строк встановлений судом не скористався (а.с. 26, 38-39).
Згідно з частиною першою статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
З огляду на положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
Рішенням Міловської селищної ради від 28.01.2015 № 42/583 встановлено місцевий транспортний податок на території Міловської селищної ради, а саме: базу оподаткування - легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм двигуна понад 3000 куб. см. та ставку податку у розмірі 25000 грн за кожний легковий автомобіль (а.с. 17-18).
Згідно з інформаційними даними, зазначеними у листі Центру надання послуг пов'язаних з використанням автотранспортних засобів з обслуговування Біловодського, Марківського та Міловського районів підпорядкованого УДАІ ГУМВС України у Луганській області від 12.02.2015 № 12/109, щодо зареєстрованих транспортних засобів, які належать юридичним та фізичним особам, які зареєстровані по Міловському районі, відповідачу належить транспортний засіб HONDACROSSTOUR д/н НОМЕР_1, об'єм двигуна 3471, 2011року виготовлення (а.с. 13).
Згідно із інформацією, зазначеною у розрахунку суми транспортного податку за період з 01.01.2015 по 31.12.2015, визначено загальну суму транспортного податку 25000,00 грн (а.с. 14).
18.06.2015 Старобільскою об'єднаною державною податковою інспекцією податковим повідомленням-рішенням за №2536-12 визначено Відповідачу суму податкового зобов'язання за платежем - транспортний податок з фізичних осіб в розмірі 25000,00 грн (а.с. 12).
21.10.2015 Старобільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Луганській області, направлено Відповідачу податкову вимогу № 9243-12 відповідно до якої податковий борг платника податків за узгодженим грошовим зобов'язанням станом на 20.10.2015 становить 25000,00грн (а.с. 15).
Облікові бази Позивача АІС «Податковий блок», ІТС «Податковий блок» містять інформацію про наявність заборгованості у Відповідача починаючи з 10.09.2015 у розмірі 25000,00 грн період виникнення якої 2015 рік (а.с. 8, 9, 10, 11).
Зазначений борг відображений на підставі розрахунку податкового боргу та довідкою про податковий борг (а.с. 6-7)
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, суд виходить з такого.
Суд, у відповідності до статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про те, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, виходить з положень нормативних актів в редакціях, що діяли на момент виникнення цих правовідносин та зазначає зміст норм права відповідно до них.
Згідно статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України ( далі ПКУ), зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно статті 33 Податкового кодексу України податковим періодом визнається встановлений цим Кодексом період часу, з урахуванням якого відбувається обчислення та сплата окремих видів податків та зборів (пункт 33.1). Податковий період може складатися з кількох звітних періодів (пункт 33.2). Базовий податковий (звітний) період - період, за який платник податків зобов'язаний здійснювати розрахунки податків, подавати податкові декларації (звіти, розрахунки) та сплачувати до бюджету суми податків та зборів, крім випадків, передбачених цим Кодексом, коли контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податку (пункт 33.3).
Законом України від 28.12.2014 № 71 «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набув чинності з 01.01.2015, введений новий вид податку транспортний податок. Цим Законом в новій редакції викладені, зокрема, статті 10, 267 Податкового Кодексу України.
Відповіднопідпункту10.1.1 пункту 10.1статті 10 Податкового кодексу України до місцевих податків належать податок на майно.
Згідно з підпунктом 265.1.2 пункту 265.1 статті 10 Податкового кодексу України податок на майно складається з транспортного податку.
Відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Згідно з підпунктом 267.2.1 пункту 267.2статті267 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.
Відповідно до підпункту 267.3.1 пункту 267.1статті 267 Податкового кодексу України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Пунктом 267.4 статті 267 даного Кодексу встановлено, що ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Згідно з підпунктом 267.5.1 пункту 267.5 статті 267 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Враховуючи наведене, транспортний податок є місцевим податком.
Частиною першої статті 143 Конституції України визначено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, зокрема, встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону.
Згідно з пунктом 4.4 статті 4 Податкового кодексу України установлення і скасування податків та зборів, а також пільг їх платникам здійснюються відповідно до цього Кодексу Верховною Радою України, а також Верховною Радою Автономної Республіки Крим, сільськими, селищними, міськими радами у межах їх повноважень, визначених Конституцією України та законами України.
Пунктом 10.2 статті 10 Податкового кодексу України передбачено, що місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).
Відповідно до пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
Згідно з підпунктом 12.3.1 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом.
Підпунктом 12.3.2 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України визначено, що при прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначені статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом ХІІ цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору.
Відповідно до підпункту 12.4.3 пункту 12.4 статті 12 Податкового кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, щодо податків та зборів належать: до початку наступного бюджетного періоду прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об'єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов'язань платників податків та яке набирає чинності з початку бюджетного періоду.
Зі змісту наведених норм закону випливає, що встановлення податку на майно, зокрема в частині транспортного податку, є обов'язком місцевої ради, який повинен бути виконаний шляхом прийняття відповідного рішення до початку наступного бюджетного періоду.
Підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України визначено порядок опублікування та застосування рішень місцевої ради про встановлення місцевих податків. Так, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлених місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.
Таким чином, норма передбачає період опублікування рішення ради (період, який передує плановому), плановий період (у якому планується встановити місцевий податок) і наступний період (період, який є наступним за плановим). Ці періоди не співпадають у часі.
Судом встановлено, що рішенням Міловської селищної ради від 28.01.2015 № 42/583 встановлено місцевий транспортний податок на території Міловської селищної ради, а саме, базу оподаткування - легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм двигуна понад 3000 куб. см. та ставку податку у розмірі 25000,00 грн за кожний легковий автомобіль (а.с. 17-18).
Аналіз наведених норм матеріального права свідчить, що рішення місцевих рад стосовно транспортного податку, прийняті в 2015 році та опубліковані протягом січня-лютого 2015 року, не могли бути застосовані в 2015 році. Такі рішення могли передбачати плановим лише 2016 рік і саме з цього періоду транспортний податок міг вважатися встановленим місцевою радою.
З огляду на неможливість збігу між періодом опублікування рішення та плановим періодом (у якому планується встановити місцевий податок) відповідно до норми підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України, застосування контролюючим органом положень Закону України від 28.12.2014 №71-VIII з метою оподаткування може мати місце не раніше наступного бюджетного періоду, тобто не раніше 2016 року.
Зважаючи на викладене, підстави для справляння транспортного податку у 2015 році відсутні. Законодавчою перешкодою для цього є норми підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України.
Аналогічну за змістом правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 21 травня 2018 року по справі № 803/145/17 (реєстраційний № рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 74135399).
Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги Позивача є необґрунтованими та у їх задоволенні слід відмовити.
Керуючись статтями 2, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову Головного управління ДФС у Луганській області (адреса реєстрації: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок, 72, код ЄДРПОУ 39591445) до ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2) про стягнення коштів в рахунок погашення податкової заборгованості у сумі 25000,00 грн відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду буде складено 23 липня 2018 року.
Суддя С.М. Чиркін