Рішення від 12.07.2018 по справі 813/1377/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/1377/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі :

головуючого - судді Кухар Н.А.

секретаря судового засідання Шавель М.М.

за участю:

представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за позовом ТзОВ "Подорожник Вінниця" до Головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів у Вінницькій області про визнання протиправним і скасування рішення ,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Подорожник Вінниця» (вул. Широка, 64, м.Львів, 79052) до Головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів у Вінницькій області (вул. Максимовича, 19, м. Вінниця, 21036) про визнання протиправним і скасування рішення.

Ухвалою від 17.04.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі.

Протокольною ухвалою від 31.05.2018 року закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 30 березня 2018 року Головним управлінням Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів у Вінницькій області прийнято рішення № 13 від 30 березня 2018 року про недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами та накладено штраф у розмірі 3750, 00 грн., яким порушено вимоги п.4 ч.1 ст.8 та ч.5 ст.8 Закону України «Про рекламу», ч.4,5,6 ст.15, ч.1 ст.19, п.3ч.2 ст. 19 Закону України «Про захист прав споживачів». Приймаючи оскаржуване рішення, суб'єкт владних повноважень посилається на те, що позивачем розміщено зовнішню рекламу про ціни на продукцію наступного змісту: «Стабільно низькі ціни» на елементах обладнання (вітрині) аптеки «Подорожник» по вул. Коцюбинського, 9, м. Вінниця.

Крім того, позивачем зазначено, що реклама програми «Стабільно низькі ціни» не відноситься до виду реклами про знижки цін чи розпродаж. Позивач зазначає, що в даному випадку це акційна пропозиція оскільки має дату початку та завершення та усні необхідні довідкові реквізити: місце проведення, перелік товарів на сайті тощо. Реклама програми ««Стабільно низькі ціни» не містить твердження про знижки чи розпродаж. В умовах програми, які знаходяться на сайті та в куточку споживачів, чітко наведено, що в період дії програми на визначені препарати встановлена ціни, що є закупівельною ціною без торгової надбавки. Зазначають, що знижку, або зниження ціни встановити неможливо, оскільки її в дійсності не існує. Даний вид реклами відноситься до акційних програм, а не до розпродажів чи знижок.

Позивач вважає, що оскаржуване рішення винесено всупереч вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини, є протиправним, та таким, що підлягає скасуванню.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, на адресу суду відповідачем подано клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні. Відзив обґрунтовується тим, що рішення в.о. начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області ОСОБА_3, № 13 від 30.03.2018 року є правомірним та таким, що прийняте з дотриманням вимог законодавства на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законодавством про рекламу. Просив відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

30.03.2018 в.о. начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області ОСОБА_3, було прийнято рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу (а.с.11-12), а саме: - № 13, яким накладено штраф у розмірі 3750,00 грн., на суб'єкта господарювання ТОВ «Подорожник Вінниця» за недотримання встановлених законом вимог щодо розміщення зовнішньої реклами, за що передбачена відповідальність, згідно п.1 ч.2 ст.27 Закону України «Про рекламу».

Вказане рішення мотивовано тим, що 16 лютого 2018 року здійснено порушення законодавства про рекламу, а саме: розміщено зовнішню рекламу про ціни на продукцію наступного змісту «Стабільно низькі ціни» на елементах обладнання (вітрині) аптеки «Подорожник» по вулиці Коцюбинського, 9, м. Вінниця. Подібна реклама є недобросовісною рекламою, суб'єкт господарювання використав засоби і технології, які діють на підсвідомість споживачів реклами, а також не містить інформації про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію та про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.

Позивач, вважаючи протиправним вищезазначене рішення відповідача, звернувся до суду з даним позовом за захистом свої прав та законних інтересів.

Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.

Так, у відповідності до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У свою чергу, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень (частина 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Водночас, спеціальним нормативно-правовим актом, що визначає засади рекламної діяльності в Україні, регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами є Закон України «Про рекламу» від 03.07.1996 № 270/96-ВР (далі Закон № 270/96-ВР).

Відповідно до положень статті 1 Закону № 270/96-ВР реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.

Згідно з частиною 5 статті 8 Закону № 270/96-ВР реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.

Відповідно до ч.4, ч.5 та ч.6 ст. 15 Закону України "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991, № 1023-XII вбачається, що вживання понять "знижка" або "зменшена ціна" або будь-яких інших, аналогічних за значенням, дозволяється лише з додержанням таких умов: 1) якщо вони застосовуються до продукції, яку безпосередньо реалізує суб'єкт господарювання; 2) якщо такого роду знижка або зменшення ціни застосовується протягом визначеного та обмеженого періоду часу; 3) якщо ціна продукції є нижчою від її звичайної ціни. Дія положень цієї частини поширюється також на продукцію, що є харчовим продуктом. Вживання поняття "розпродаж" або будь-яких інших, аналогічних йому, дозволяється лише з додержанням таких умов: 1) якщо здійснюється розпродаж усіх товарів у межах певного місця або чітко визначеної групи товарів; 2) якщо тривалість розпродажу обмежено в часі; 3) якщо ціни товарів, що підлягають розпродажу, є меншими від їх звичайної ціни. Дія положень цієї частини поширюється також на продукцію, що є харчовим продуктом. Після публічного повідомлення про початок проведення розпродажу, застосування знижок або зменшення ціни до споживачів повинна доводитися інформація про ціну продукції, що була встановлена до початку проведення відповідного розпродажу, застосування знижок або зменшення ціни, а також ціну цієї ж продукції, встановлену після їх початку.

З матеріалів справи про порушення законодавства про рекламу, суд вбачає, що працівниками позивача було здійснено фото фіксацію об'єкта зовнішньої реклами (банерної тканини), що розміщений на вікні - рекламо носії, який розташований зовні на аптеці «Подорожник» по вулиці Коцюбинського, буд. 9 у м. Вінниці з написом: програма «Стабільно Низькі Ціни».

Однак, зазначена реклама не містить інформації про дату початку і закінчення знижки цін на продукцію. Даний факт також підтверджується матеріалами фотофіксації, доданими до матеріалів справи.

Відповідно до абзацу сьомого статті 1 Закону № 270/96-ВР, вбачається, що недобросовісна реклама - реклама, яка вводить або може ввести в оману споживачів реклами, завдати шкоди особам, державі чи суспільству внаслідок неточності, недостовірності, двозначності, перебільшення, замовчування, порушення вимог щодо часу, місця і способу розповсюдження.

Згідно частини 1 статті 10 Закону № 270/96-ВР, недобросовісна реклама забороняється. Відповідальність за недобросовісну рекламу несе винна особа. . Рішення щодо визнання реклами недобросовісною приймають державні органи, визначені у статті 26 цього Закону.

Суд не погоджується з твердженнями представника позивача, що такі знижки в аптеці, в якій виявлено вказане порушення, проводилися безстроково, а тому напис «Система знижок», на думку представника позивача, не повинен був супроводжуватися інформацією про дату початку та закінчення таких знижок, оскільки таку інформацію з огляду на постійну дію даних знижок не можливо встановити.

Однак, частиною 5 ст.8 Закону України «Про рекламу», передбачено, що реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж, повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також, про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.

Тобто, саме в рекламі повинна міститися інформація, передбачена законодавством.

У свою чергу, контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень, серед іншого, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами (частина 1 статті 26 Закону № 270/96-ВР).

При цьому, відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 № 442 та від 16.12.2015 № 1092 реалізацію повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів покладено на Держпродспоживслужбу та її територіальні органи в областях, як правонаступника Держспоживінспекції.

Згідно з частинами 1, 2 статті 27 Закону № 270/96-ВР особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть:

1) рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно;

2) виробники реклами, винні у порушенні прав третіх осіб при виготовленні реклами;

3) розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.

Отже, законодавством визначений перелік осіб, які несуть відповідальність за порушення законодавства про рекламу. Такими особами є: рекламодавці, виробники реклами та розповсюджувачі реклами.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що матеріалами справи підтверджується не дотримання позивачем вимог Закону № 270/96-ВР щодо змісту реклами.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 90); жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. 2 ст. 9); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 3 ст. 90); суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ч. 4 ст. 90).

Таким чином, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що оскаржуване рішення від 30.03.2018 № 13, прийнято у відповідності до положень ч. 2 ст. 2 КАС України, через що у задоволенні позовних вимог про скасування податкового повідомлення - рішення належить відмовити.

З урахуванням вимог ст. 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір позивачу не присуджується.

Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246 КАС України , суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Подорожник Вінниця» (вул. Широка, 64, м.Львів, 79052, код ЄДРПОУ 411) до Головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів у Вінницькій області (вул. Максимовича, 19, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 40310643) про визнання протиправним і скасування рішення - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до Львівського апеляційної адміністративного суду. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 23 липня 2018 року.

Суддя Кухар Н.А.