Ухвала від 20.07.2018 по справі 813/3041/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/3041/18

УХВАЛА

про скасування заходів забезпечення позову

20 липня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Коморний О.І.,

секретар судового засідання Мусій С.В.

з участю:

представника позивача Цукорник С.Г.

представника відповідача Гриниха Х.А.

розглянув у відкритому судовому засіданні заяву відповідача про скасування заходів забезпечення позову у справі за позовом Львівського дошкільного навчального закладу №42 Львівської міської ради Львівської області про визнання протиправною та скасування ухвали Львівської міської ради.

Встановив:

До Львівського окружного адміністративного суду 12.07.2018 року надійшла позовна заява Львівського дошкільного навчального закладу №42 Львівської міської ради Львівської області про визнання протиправною та скасування ухвали № 3690 від 12 липня 2018 року Львівської міської ради "про створення закладу дошкільної освіти (ясел-садка) №188".

Ухвалою від 13.07.2018 року судом за заявою позивача вжито заходи забезпечення позову та до набрання законної сили судовим рішенням у справі 813/3041/18 за позовом Львівського дошкільного навчального закладу №42 Львівської міської ради Львівської області про визнання протиправною та скасування ухвали Львівської міської ради, заборонено:

- Львівській міській раді, управлінню освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та іншим особам, які можуть діяти на виконання ухвали Львівської міської ради №3690 від 12 липня 2018 року "Про створення закладу дошкільної освіти (ясел-садка) №188" вчиняти дії щодо затвердження та подачі на реєстрацію статуту закладу дошкільної освіти (ясел-садка) № 188 до набрання законної сили судовим рішенням у справі;

- державним реєстраторам юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, які уповноважені відповідно до законодавства України здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, в тому числі нотаріусам, іншим акредитованим суб'єктам, посадовим особам, які уповноважені здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, проводити державну реєстрацію закладу дошкільної освіти (ясел-садка) № 188 до набрання законної сили судовим рішенням у справі;

- Львівській міській раді, управлінню освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, відділу освіти Франківського району управління освіти Департаменту політики та іншим особам вчиняти дії щодо передачі нежитлових приміщень за адресою вул. Сміливих, 26 у м. Львові загальною площею 886,4 кв. м, у тому числі: першого поверху під індексами 1-28 площею 442,2 кв. м., другого поверху під індексами 77-101 площею 442,2 кв. м. новоствореному закладу дошкільної освіти (яслам - садку) № 188 та займати вказані нежитлові приміщення до набрання законної сили судовим рішенням у справі;

- Львівській міській раді, управлінню освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, відділу освіти Франківського району управління освіти Департаменту політики та іншим особам вчиняти дії щодо відкриття, формування, набору груп дітей до новоствореного закладу дошкільної освіти (яслам-садку) №188 до вирішення спору по суті;

- виконавчому комітету Львівської міської ради вчиняти дії щодо затвердження порядку зарахування дітей пільгових категорій до новоствореного закладу дошкільної освіти (ясел-садка) №188 до вирішення спору по суті;

- Львівській міській раді вирішувати питання землекористування закладу дошкільної освіти (ясел-садка) № 188.

При вирішенні питання про відкриття провадження в адміністративній справі, позовна заява позивача залишена без руху, позивачеві надано час обґрунтувати порушення оскаржуваним рішенням його прав у сфері публічно-правових відносин.

Відповідачем 17.07.2018р. подано до суду клопотання про скасування заходів забезпечення позову, мотивоване тим, що судом вжито заходи забезпечення позову з неповним з'ясуванням всіх обставин справи та клопотання про закриття провадження у справі, мотивоване тим, що даний спір не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Відповідач вказує, що при розгляді заяви про забезпечення позову Львівським окружним адміністративним судом не досліджено обставин вказаної справи, а саме не з'ясовано чи належить розглядати спір за правилами адміністративного судочинства і чи подано позов з дотриманням правил підсудності. Зокрема, згідно із частиною 1 статті 15 Закону України «Про дошкільну освіту» заклад дошкільної освіти є юридичною особою. Частина 3 вказаної статті Закону передбачає, що статус комунального має заклад дошкільної освіти, заснований на комунальній формі власності.

Статтею 19 Закону України «Про дошкільну освіту» визначено, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, районні державні адміністрації, органи місцевого самоврядування в системі дошкільної освіти в межах їх компетенції, зокрема:

• забезпечують реалізацію державної політики у сфері дошкільної освіти на відповідній території, у тому числі розвиток мережі закладів дошкільної освіти всіх форм власності відповідно до потреб населення, поліпшення матеріально-технічної бази та господарське обслуговування комунальних закладів дошкільної освіти;

• виконують функції засновника закладів дошкільної освіти на відповідній території;

• здійснюють добір, призначення на посади та звільнення з посад керівних кадрів у комунальних закладах дошкільної освіти.

Пунктом 4 Положення про дошкільний навчальний заклад (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003 р. № 305) дошкільний навчальний заклад є юридичною особою і діє на підставі статуту, який затверджується засновником (власником) за погодженням з відповідним органом управління освітою і реєструється місцевим органом виконавчої влади.

Частинами 1 та 3 статті 31 Закону України «Про дошкільну освіту» передбачено, що трудові відносини у системі дошкільної освіти регулюються законодавством України про працю, Законом України "Про освіту", цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них. Керівника закладу дошкільної освіти призначає на посаду та звільняє з посади засновник (засновники) або уповноважений ним (ними) орган.

Пунктом 1.3. Статуту Львівського дошкільного навчального закладу № 42 Львівської міської ради Львівської області передбачено, що засновником дошкільного закладу є Львівська міська рада, уповноважений орган управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, яке делегує повноваження управління відділу освіти Франківської районної адміністрації згідно з рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради щодо розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради.

Відповідно до пункту 1.4. вказаного Статуту, Львівська міська рада здійснює фінансування дошкільного закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво та ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування і медичне обслуговування дітей.

Відповідно до пунктів 8.1. та 8.2. Статуту, управління дошкільним закладом здійснюється його засновником - Львівською міською радою, уповноваженим органом - управлінням освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, яке делегує повноваження управління відділу освіти Франківської районної адміністрації згідно з рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради щодо розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради. Безпосереднє керівництво роботою дошкільного закладу здійснює його завідуючий , який призначається і звільняється з посади засновником або уповноваженим ним органом управління освітою з дотриманням чинного законодавства.

Також, пунктом 1.5. Статуту встановлено, що дошкільний закладу своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про дошкільну освіту».

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 55 Господарського кодексу України господарські організації - це юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України , державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

Разом з тим, нормами частин першої, четвертої статті 65 Господарського кодексу України передбачено, що управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна й участі в управлінні трудового колективу.

Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування (Цивільного кодексу України).

Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд (ст.319 Цивільного кодексу України).

Відповідно до статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та ніші акти у формі рішень.

Однак рішення районною радою приймаються не тільки як суб'єктом владних повноважень у сфері публічних відносин, а і як власником майна та засновником підприємств, установ, організації.

Відповідач вказує, що предметом спору у справі № 813/3041/18, що розглядається, є визнання протиправним та скасування ухвали Львівської міської ради № 3690 від 12.07.2018 року, яка не є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України спрямованим на регулювання публічних відносин, а є рішенням власника (засновника), яким такий власник (засновник) передбачив створення закладу дошкільної освіти.

У відповідності до ч. 2 ст. 157 КАС України клопотання про скасування заходів забезпечення позову розглядається в судовому засіданні не пізніше п'яти днів з дня надходження його до суду.

Представник відповідача у судовому засіданні заявлене клопотання підтримав, просить скасувати заходи забезпечення позову.

Представник позивача проти заявленого клопотання заперечив, просить у його задоволенні відмовити.

При вирішенні заявленого клопотання про скасування заходів забезпечення позову суд керується ч.1 ст.2 КАС України відповідно до якої завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Метою забезпечення позову є вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій з боку відповідача, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі з метою запобігання потенційним труднощам у подальшому виконанні такого рішення.

Однак, адміністративною справою відповідно до п.1 ч.1 ст. 4 КАС України є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

Публічно правовий спір згідно з п.2 ч.1 ст. 4 КАС України - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

З наведеного визначення слід зробити висновок, що публічно-правовий спір є видом правового спору, для якого характерні наступні ознаки: спір виникає з публічно-правових відносин; сторонами спору є суб'єкти публічно-правових відносин, серед яких особливим правовим статусом наділені органи публічної адміністрації; сфера виникнення спору зумовлена реалізацією публічного інтересу; предметом спору є рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів публічно-правових відносин, які порушують або можуть порушити права, свободи та інтереси інших суб'єктів.

Відповідно до статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та ніші акти у формі рішень.

Однак рішення радою приймаються не тільки як суб'єктом владних повноважень у сфері публічних відносин, а і як власником майна та засновником підприємств, установ, організації.

Державну політику у сфері позашкільної освіти, її правові, соціально-економічні, а також організаційні, освітні та виховні засади визначає, відповідно до Конституції України, Закон України «Про позашкільну освіту» від 21 1997 280/97- (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ч.1 ст. 14 Закону України «Про позашкільну освіту» рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію та перепрофілювання закладу позашкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності приймає його засновник (засновники). Засновником закладу позашкільної освіти може бути орган державної влади від імені держави, відповідна рада від імені територіальної громади (громад), фізична та/або юридична особа (зокрема релігійна організація, статут (положення) якої зареєстровано у встановленому законодавством порядку), рішенням та за рахунок майна яких засновано заклад позашкільної освіти або які в інший спосіб відповідно до законодавства набули прав і обов'язків засновника.

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 55 Господарського кодексу України господарські організації - це юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

Нормами частин першої, четвертої статті 65 Господарського кодексу України передбачено, що управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна й участі в управлінні трудового колективу.

З огляду на наведене, суд погоджується з переконливими та обґрунтованими доводами відповідача, що оскаржувана ухвала відповідачем прийнята як власником майна та засновником, а відтак спірні правовідносини не є публічно-правовим, тому заходи забезпечення позову застосовані судом слід скасувати.

Згідно ч.3 ст. 157 КАС України за результатами розгляду клопотання про скасування заходів забезпечення позову, вжитих судом, постановляється ухвала

На підставі ч. 1 вказаної статті, суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи.

З огляду на те, що обставини, які слугували підставою для забезпечення позову, спростовані відповідачем, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування заходів забезпечення позову, застосованих ухвалою від 13.07.2018 року.

Керуючись ст.ст. 157, 248, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив :

1. Клопотання відповідача про скасування заходів забезпечення позову - задовольнити.

2. Скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 13.07.2018 в адміністративній справі № 813/3041/18.

Ухвала суду набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 256 КАС України.

Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.

Повний текст ухвали складено 23.07.2018р.

Суддя Коморний О.І.