8.2.3
Іменем України
23 липня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1475/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в підготовчому провадженні (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС України в Луганській області до Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі,
29.05.2018 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління ДФС у Луганській області (далі - позивач, ГУДФС у Луганській області) до публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» в обґрунтування якого позивач послався на таке. Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 01.11.2016 у справі № 812/1194/16 позов ДПІ в м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області до ПАТ «Лисичанськвугілля» про стягнення податкової заборгованості у сумі 5 460,506,18 грн задоволено. У відповідності до положень ст.ст. 87,95 Податкового кодексу України на виконання вищезазначеної постанови суду ГУ ДФС у Луганській області надіслано до обслуговуючого відповідача банку інкасові доручення від 03.05.2018 №№ 391, 387, 388, 389. Погашення боргу по зазначеним інкасовим рахункам не відбулось, у тому числі через відсутність достатнього обсягу обігових коштів на рахунках відповідача. Керуючись нормами ст.ст. 88, 89 Податкового кодексу України, на підставі рішення № 1 про опис майна у податкову заставу від 19.12.2017, актом опису майна № 2 від 29.03.2018 було описано майно ПАТ «Лисичанськвугілля» на загальну суму 159 471 грн, а саме: вугілля марки ДРГ-0-200, енергетичний, зольність 54 %, вологість 10,5 %, яке знаходиться на НК ВП «Шахта ім. Д.Ф. Мельникова» ПАТ «Лисичанськвугілля». Зазначене майно зареєстроване у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (реєстрації змін), що підтверджується витягом № 55284134 від 30.03.2018. З підстав, викладених у позові, позивач просив суд надати дозвіл Головному управлінню ДФС у Луганській області на погашення податкового боргу з екологічного податку ПАТ «Лисичанськвугілля» ЄДРПОУ 32359108 за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі згідно акту опису майна № 2 від 30.03.2018.
Представник позивача в судове засідання не прибув, просив розглядати справу без його участі (арк. спр. 66).
Представник відповідача в судове засідання не прибув, просив розглядати справу без його участі. Надав відзив на адміністративний позов від 10.07.2018 № 85/62-18, в якому зазначив, що не має заперечень щодо позову ГУ ДФС у Луганській області про надання судом дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі згідно акту опису майна № 2 від 29.03.2018, оскільки ПАТ «Лисичанськвугілля» знаходиться у тяжкому фінансовому становищі, що не дає можливості своєчасно сплачувати податки грошовими коштами (арк. спр. 63).
Ухвалою суду від 31.05.2018 справу прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження (арк. спр. 1-2).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшов такого.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п. 95.4 та 95.5 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Підпунктами 87.1 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Джерелом самостійної сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов'язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов'язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з поточних рахунків платника податків, відкритих у банках.
Сплату грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також:
а) за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника);
б) за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів з урахуванням особливостей, визначених у пункті 43.4-1 статті 43 цього Кодексу;
в) за рахунок суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (на підставі відповідної заяви платника) до Державного бюджету України.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами (підпункт 87.2 статті 87 Податкового кодексу України).
Із зазначених норм випливає, що контролюючий орган насамперед здійснює заходи щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, лише в разі недостатності коштів - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Судом установлено, що відповідач - публічне акціонерне товариство «Лисичанськвугілля» зареєстроване як юридична особа 21.04.2004 за № 1 381 120 0000 000049 та перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 01.11.2016 в справі № 812/1194/16 адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" про стягнення податкового боргу з екологічного податку задоволено, стягнуто кошти з Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" (93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського, буд. 1, код ЄДРПОУ 32359108) на користь Державного бюджету України з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків податковий борг з екологічного податку за період з 19.02.2016 по 28.09.2016 у загальній сумі 5 460 506,18 грн (п'ять мільйонів чотириста шістдесят тисяч п'ятсот шість гривень 18 коп), яка складається з викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення - 4 801 854,18 грн (чотири мільйони вісімсот одна тисяча вісімсот п'ятдесят чотири гривні 18 коп) (код бюджетної класифікації 19010101), за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти - 358 992,25 грн (триста п'ятдесят вісім тисяч дев'ятсот дев'яносто дві гривні 25 коп) (код бюджетної класифікації 19010201), за розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи на об'єктах - 299 659,75 грн (двісті дев'яносто дев'ять тисяч шістсот п'ятдесят дев'ять гривень 75 коп) (код бюджетної класифікації 19010301) (арк. спр. 11-13).
Відповідно до пункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання статті 59 Податкового кодексу України Державною податковою інспекцією у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області виставлено відповідачу першу податкову вимогу від 06.06.2003 № 1/54/4491/24-06, яку отримано уповноваженим представником відповідача 11.06.2003 та другу податкову вимогу від 05.08.2003 № 2/79/6808, яка отримана посадовою особою відповідача 11.08.2003.
Поняття податкової застави та порядок її реєстрації в державному реєстрі обтяжень рухомого майна регулюється статтею 89 Податкового кодексу України.
Пунктом 89.3 ст. 89 Податкового кодексу визначено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.
Відповідно до п.п. 89.1.1, 89.1.2 п. 89.1 ст. 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає, зокрема: у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Відповідно до п. 89.8 ст. 89 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
19.12.2017 позивачем було прийнято рішення № 1 про опис майна у податкову заставу та складено акт опису майна від 29.03.2018 № 2 (арк. спр. 8,14).
Згідно з актом опису від 29.03.2017 ГУ ДФС у Луганській області проведено опис активів ПАТ «Лисичанськвугілля», а саме: вугілля марки ДРГ-0-200 енергетичний, зольність 54 %, вологість 10,5 %, яке знаходиться у ВП «Шахта ім. Д.Ф. Мельникова» ПАТ «Лисичанськвугілля», на загальну суму 159471,00 грн.
Згідно з Витягом про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 30.03.2018 № 55284134 на підставі акта опису майна № 2 від 29.03.2018 ГУ ДФС у Луганській області накладено публічне обтяження на активи платника податків згідно з актом опису майна № 2 від 29.03.2018, обтяжувач ГУ ДФС у Луганській області, боржник ПАТ «Лисичанськвугілля» (арк. спр. 15).
Позивачем до банку платника були направлені інкасові доручення (розпорядження) від 03.05.2018 № 391, від 03.05.2018 № 387, від 03.05.2018 № 388, від 03.05.2018 № 389, які повернуто без виконання у зв'язку з відсутністю на рахунках платника - ПАТ «Лисичанськвугілля» достатнього обсяг обігових коштів грошових коштів (арк. спр. 16-19).
Таким чином, за наданих документів судом установлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків не можливе. На час розгляду справи судом сума податкового боргу відповідачем не сплачена (арк. спр. 20-27).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивачем належним чином здійснені всі необхідні заходи, що передують зверненню контролюючого органу до суду щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Оскільки матеріалами справи підтверджено наявність податкового боргу, контролюючим органом було дотримано вимоги про винесення податкової вимоги та її надіслання на адресу боржника, відповідачем у встановленому законом порядку не оскаржено податкову вимогу, на день звернення до суду відповідач не сплатив податковий борг, у відповідача відсутні кошти на рахунку банку, який обслуговує платника, суд дійшов висновку, що є усі законні підстави для надання контролюючому органу права на погашення суми податкового боргу ПАТ «Лисичанськвугілля» за рахунок майна боржника, що перебуває у податковій заставі згідно акта опису майна від 29.03.2018.
Як вже вищевказано, відповідач визнає позов у повному обсязі.
У частинах третій та четвертій статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Підстав для неприйняття визнання адміністративного позову судом не встановлено.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що слід задовольнити.
Відповідно частини третьої статті 183 КАС України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.
Питання про розподіл судового збору не вирішується, оскільки відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Вказаних витрат позивачем не понесено.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 183,241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Головного управління ДФС України в Луганській області до Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі задовольнити повністю.
Надати дозвіл Головному управлінню ДФС у Луганській області (93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, 72, код ЄДРПОУ 39591445) на погашення усієї суми податкового боргу з екологічного податку за рахунок майна платника податків публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» (93100, Луганська обл., місто Лисичанськ, ВУЛИЦЯ МАЛИНОВСЬКОГО, будинок 1, код ЄДРПОУ 32359108), що перебуває у податковій заставі згідно акта опису майна № 2 від 29.03.2018.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя А.Г. Секірська